Wysłany: 2013-02-25, 16:48 LED czy LCD, a może plazma????
Jaki telewizor kupić? Może jest fachowiec na forum, który się na tym zna??? Zamierzam kupić nowy telewizor, ale tyle jest ofert, że nie wiem jaki wybrać? Interesuje mnie taki 42 calowy, ale nie wiem czy LCD, LED czy plazma?
Miałem LCD, teraz mam LED - widać różnicę w oszczędzaniu prądu no i obraz moim zdaniem lepszy. Nie wiem, jak z plazmą. Modele to seria Samsunga 5 i 6 - obowiązkowo internet w tv.
Pomógł: 11 razy Dołączył: 18 Maj 2007 Posty: 449 Piwa: 12/1 Skąd: z samiutkiego piekła
Wysłany: 2013-02-25, 17:53
Popieram przedmówce w kwestii internetu w TV to PODSTAWA !!!
Mam Panasonica LED i bardzo sobie chwalę szczególnie za niskie zużycie prądu.
Co do internetu to mam dostęp do: ipla, iplex, tvnplayer, facebook, picasa, youtube, i jeszcze kilkadziesiąt innych serwisów. Wszystko w postaci widgetów.
Ostatnio widziałem w "akcji" samsunga, który ma normalną przeglądarkę oprócz wbudowanych widgetów.
Rewelacja !! oczywiście nie działają strony zrobione we flashu czy javie ale reszta działa bez problemu.
Pomógł: 42 razy Wiek: 58 Dołączył: 04 Mar 2006 Posty: 4309 Piwa: 76/53 Skąd: wieluń
Wysłany: 2013-02-25, 17:53
bary, zwróć też uwagę na "częstotliwość odświeżania" Hz. Im wyższa wartość tym lepsza np 800Hz. No niestety cena też wtedy idzie w górę.
Druga istotna sprawa to ta cała cyfryzacja. Jeśli mieszkasz w blokowisku i korzystasz z kablówki to koniecznie musisz mieć tuner DVB-C. Oczywiście teraz są już odbiorniki, które mają dwa w jednym a nawet trzy. Ale czasami można trafić na minę A jeśli korzystasz z anteny naziemnej, no to DVB-T i jest OK
Co do LCD, LED czy plazma, to jak poczytasz opinie na internecie, zgłupiejesz jeszcze bardziej Trend jest raczej na LED-y. Nie wiem jak to się ma do różnicy w cenie pomiędzy danymi modelami. Pewnie raczej nie są jakieś znaczące.
I na koniec. Czego byś nie kupił to i tak za rok okaże się, że Twój model jest już przestarzały i trzeba pomyśleć o czymś nowszym
_________________ Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
IMHO, jak telewizor to Samsung, jak Samsung to tylko LED.
Mam u siebie samsung-a serii 6 i 8 3D, jednak moja 8-ka 46" dominuje nad 40sto calową 6stką..
8-ka wyposażona już jest w technologie odświeżania 800 Hz Clear Motion Rate (określa ruch obrazów za pomocą trzech czynników: chipsetu, panelu TV i podświetlenia. Za pomocą nowego standardu pomiaru ruchu i jego kontroli bez trudu ujrzysz różnicę. Im większa wartość Hz, to obraz o większej wyrazistości idealnie odtwarzający dynamiczne sceny akcji).
Poza tym wyposażona jest w wiele świetnych i przydatnych funkcji, sterowanie głosem i ruchami daje sobie nieźle radę i fajną frajdę dla nas, wyrazisty obraz zarówno 2D jak i 3D no i oczywiście WiFi.
A ja przewrotnie - niecały rok temu kupiłem plazmę Panasonica (obiegowa opinia jest taka: LED --> Samsung, plazma --> Panasonic, jak cię stać, to Sony). Początkowo chciałem LCD lub LEDa, ale jak zobaczyłem w sklepie (i to w niejednym)różnicę w obrazie między plazmą a LCD to wybrałem plazme. Naprawdę większość LCD nie dorównywała jakością obrazu plaźmie, a jak już dorównywała, to cena około 4000 zł. Dlatego uznałem, że nawet minimalnie mniejszy rachunek za prąd nie jest dla mnie ważniejszy niż jakość obrazu. Dodatkowo uznałem, że nie mam zamiaru przepłacać za różne bajery w tv, z których w większości nie skorzystam, a sam tv za rok będzie już o 1/3 tańszy, bo wejdą nowe modele.
W ten oto sposób wybór padł na niezłej jakości plazmę Panasonica 42 cale. Pobór prądu nie jest jakiś duży (wcześniej też miałem plazmę, ale taką wiekową), a jakość obrazu dużo lepsza niż na LCD Samsunga (w porównywalnej cenie).
Było kiedyś pewne branżowe powiedzonko odnośnie wyboru rodzaju matrycy telewizora. "Najpierw plazma Pionier , potem długo.. długo nic , potem plazma Panasonic ,a reszta daleko w tyle".
Szkoda że Pionier zaprzestał produkcji tv plazmowych.
Poniżej przedstawiam trzy dość ciekawe artykuły pozwalające dokonać wyboru tym, co mają jeszcze jakieś wątpliwości nad wyborem zakupu telewizora.
Cytat:
Plazma czy LED?
Telewizory plazmowe ponad dziesięć lat temu szturmem podbiły rynek dzięki temu, że były płaskie w porównaniu do telewizorów kineskopowych, a jednocześnie oferowały doskonały obraz. W ówczesnych czasach możliwość powieszenia telewizora na ścianie była wielką nowością i pozbawione sporych rozmiarów kineskopów “plazmy” zawładnęły sercami klientów. Dziś to telewizor LED jest rozwiązaniem innowacyjnym pod względem kształtu. Pytanie czy pozostałe jego zalety pozwolą mu zdobyć taką popularność jaką niegdyś cieszyły się “plazmy” i czy przewyższa je technologicznie? Poniżej znajduję się porównanie technicznych aspektów oraz parametrów telewizorów LED oraz plazmowych. Powinno ono pomóc podjąć decyzję tym stojącym przed wyborem “plazma czy LED?”.
Czerń telewizorów LED i “plazm”
Telewizory plazmowe szczyt swojej popularności mają już za sobą i są obecnie produkowane tylko przez kilka firm, w niewielu wariantach. Zostały one wyparte przez rozwiązania oparte na LCD, które cechują się większą jasnością i mniejszym poborem mocy. Maja one ponadto szersze spektrum zastosowań, w związku z możliwością produkcji ich w wielu różnych rozmiarach, w tym bardzo małych, co jest niemożliwe w przypadku “plazm”. Mimo to telewizory plazmowe cechowały się od zawsze lepszym odwzorowaniem kolorów oraz głebią czerni. O ile udoskonalenie ekranów LCD pozwoliło na rywalizacje na gruncie jakości kolorów to jednak czerń była ich słabą stroną. Telewizor LED jako pierwsze rozwiązanie oparte na LCD pozwoliło jakościowo doścignąć głębię czerni telewizorów plazmowych. Możliwość wygaszania diod podświetlających w obszarze gdzie wyświetlany jest ciemny punkt obrazu było technologicznym przełomem. Rozwiązanie to jest obecnie dostępne w telewizorach LED z tylnym podświetleniem całego ekranu – backlit LED.
Jasność
Na gruncie jasności obrazu telewizory LCD od momentu ich pojawianie się na rynku zdecydowanie wiodły prym nad plazmowymi odpowiednikami. Co prawda nowsze generacje “plazm” oferowały coraz to wyższą jasność obrazu, jednak wprowadzenie podświetlenia diodowego w zasadzie zdeklasowało je.
Pobór prądu
Spory pobór mocy przez telewizory plazmowe od zawsze był ich słabą stroną. O ile kiedyś, przy braku alternatyw, chcąc cieszyć się najlepszym dostępnym obrazem “plazma” była jedyną opcją, dziś można już wybrać mniej energochłonny ekran. Telewizor LED oferuje zdecydowanie mniejszy pobór prądu gwarantując przy tym zachowanie parametrów obrazu a w niektórych przypadkach je przewyższając. Prym jeżeli chodzi o energooszczędność wiodą modele z podświetleniem tylnym (backlit LED).
Telewizor LED czy LCD
Telewizor LED konstrukcyjnie jest odmianą klasycznego telewizora LCD. Mają one wiele wspólnych cech i zasada generowania przez nie obrazu jest bardzo podobna. Pewne różnice pozwoliły jednak rozwiązaniom opartym o LED zdominować rynek telewizorów. Wiele osób stoi przed dylematem “telewizor LED czy LCD?” dlatego też poniżej zestawiono cechy obu rozwiązań.
Wyświetlanie czerni przez telewizory LED i LCD
Podstawowa różnica pomiędzy klasycznymi telewizorami LCD z podświetleniem CFTT, a nowszą generacją używającą do podświetlenie ekranu diod elektroluminescencyjnych (LED), tkwi w ich możliwościach do wyświetlania czerni. W technologii CFTT lampa świeci w sposób stały. Aby wyświetlić czarny punkt część ekranu jest przysłaniana w miejscu gdzie pożądany punkt ma się pojawić. Ze względu na to jednak, że całkowitego przesłonięcia uzyskać się nie da i zawsze część białego światła lampy przedostaje się, to czerń klasycznych rozwiązań LCD jest tak naprawdę bardzo ciemnym odcieniem szarości. Telewizor LED, natomiast umożliwia osiągnięcie prawdziwej czerni poprzez selektywne wyłączanie diod podświetlających. W części ekranu, na której wyświetlany jest ciemny lub czarny punkt, pewne lub wszystkie z diod LED są wyłączane. Rozwiązanie takie stosowane jest w telewizorach LED z podświetleniem tylnym (backlit LED).
Kształt
Rzucającą się w oczy różnicą zewnętrzną pomiędzy telewizorem LED i klasycznym LCD jest na pewno ich grubość. Pierwszy typ jest cieńszy a zastosowania w niektórych modelach podświetlenia krawędziowego pozwoliło zredukować ich grubość do zaledwie kilku milimetrów.
Jasność
Podświetlenie diodami LED umożliwia uzyskanie wyjątkowej jasności obrazu. Na dzień dzisiejszy telewizory LED są bezkonkurencyjne pod tym względem.
Zużycie prądu
Jako, że telewizor jest jednym z najczęściej używanych urządzeń elektrycznych w domu warto zwrócić uwagę ile energii pobiera zarówno w czasie czuwania jak i podczas pracy. Obecne telewizory zarówno LCD jak i LED w czasie spoczynku zużywają około 1W na godzinę. Producenci donoszą jednak, że różnica jest dostrzegalna podczas ich pracy, gdy technologia LED może zaoszczędzić nawet 40% energii. Jest to niewątpliwie istotny czynnik, na który warto zwrócić uwagę decydując który telewizor LED czy LCD wybrać.
Jaki telewizor LED wybrać?
Telewizory LED stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Dzięki zastosowanej technologii ich parametry są kwintesencją najlepszych cech telewizorów plazmowych i LCD. Obecnych jest dziś na rynku sporo modeli telewizorów LED różniących się sposobem podświetlania oraz dodatkowymi funkcjami. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie jaki telewizor LED wybrać należy zastanowić się na jakich parametrach najbardziej nam zależy.
Wygląd
Jeżeli kluczową sprawą braną pod uwagę podczas zakupu telewizora jest jego dopasowanie do wnętrza, w którym zostanie umieszczony, warto zainteresować się telewizorami LED z podświetlaniem krawędziowym. Ten typ telewizorów charakteryzuję się wyjątkowo cienkimi ekranami i bardzo nowoczesnym wyglądem. Telewizor taki doskonale prezentuje się na ścianie. Jeżeli zależy nam na tym aby urządzenie nie rzucało się w oczy wówczas telewizor LED z krawędziowym podświetlaniem będzie łatwiejszy do wkomponowania w wystrój wnętrza.
Jakość obrazu
Klientom, dla których priorytetem jest uzyskanie jak najlepszego obrazu, polecane są telewizory LED z tylnym podświetlaniem (backlit LED). Zastosowanie tego systemu umożliwia uzyskanie wyjątkowo jasnego obrazu a zarazem selektywne wyłączanie części diod pozwoli na doskonałe odwzorowanie czerni. Kontrast telewizorów LED z tylnym podświetleniem również nie ma sobie równych. Inne parametry obrazu, takie jak odświeżanie czy rozdzielczość, nie zależą od typu podświetlania, dlatego też można spotkać urządzenia zarówno LCD jak i LED o takich samych wartościach powyższych parametrów.
Funkcje dodatkowe
Podejmując decyzje jaki telewizor LED wybrać warto także zastanowić się z jakich jego funkcji będziemy korzystać i do czego urządzenie będzie służyć. Wybierając model posiadający wbudowaną bezprzewodową kartę LAN będzie można korzystać z telewizora do surfowania po internecie czy oglądania filmów na youtube, bez konieczności podłączania go do komputera czy nawet kabla LAN. Przydatną funkcją obecną w niektórych modelach jest także obecność wbudowanej pamięci. Oznacza to, że np. podczas przeglądania internetu można zapisać w pamięci telewizora znalezione materiały – np. zdjęcia czy dokumenty.
Posiadając już w domu sprzęt audio-video który chcielibyśmy używać razem z nowym odbiornikiem warto wziąć pod uwagę konieczne połączenia. Nowe telewizory LED posiadają standardowe złącza pasujące do większości zestawów kina domowego czy tunerów telewizyjnych jednak posiadając bardziej wyrafinowany sprzęt warto upewnić się czy będzie go można bezproblemowo podłączyć. Fascynaci fotografii stojąc przed wyborem jaki telewizor LED wybrać powinni natomiast zwrócić uwagę na obecność czytników kart pamięci, co umożliwi oglądanie zdjęć bez konieczności ich zgrywania z aparatu czy kamery.
Źródło
Ale po kiego 800Hz? Filmy mają 25 klatek na sekundę, LCD komputerowe mają refresh 60Hz (120 w monitorach 3D ze względu na konieczność generowania dwóch obrazów).
Reszta to marketingowy bełkot, interpolowanie klatek itd.
A film interpolowany z 25 klatek wygląda... nienaturalnie
hajen W trakcie przeprowadzki do Wielunia 4x2+8x1x1+2+1
Pomógł: 27 razy Wiek: 35 Dołączył: 17 Mar 2007 Posty: 1451 Piwa: 29/26 Skąd: Wieluń/Warszawa
Wysłany: 2013-02-26, 12:04
Ta, a reklamy z telewizorami, ktore maja 600Hz puszczaja na moim, ktory ma 100Hz i obraz nagle nieporownywalnie lepszy
W ciekawy sposób przedstawia to reklama SONY. Płynna, pełna szczegółów akcja dzięki technologii Motionflow XR 800 - Oglądanie wartkiej akcji w grach, sporcie i na filmach w tempie będącym odpowiednikiem 800 klatek na sekundę - lepsza ostrość obrazu i duża ilość szczegółów.
Test telewizorów (HDTV Centrum Polska sony-samsung). Należy też wspomnieć o zmianach, jakie nastąpiły w oznaczeniach tegorocznych modeli. Do tej pory telewizory miały oznaczenia: 100Hz, 200Hz itd. W momencie gdy do sprzedaży weszły modele 3D okazało się, że dopiero teraz panele są 100Hz albo 200Hz a wcześniejsze oznaczenia z samymi Hz nie miały za wiele wspólnego (wszystkie telewizory były 50Hz a rzeczone Hz dotyczyły całkowicie czegoś innego czyli poprawy płynności ruchu).
Chyba marketingowcy zauważyli, że ludziom może zacząć się to mieszać stąd w tym roku zrezygnowano z oznaczeń Hz przy opisie układów odpowiedzialnych za poprawę ruchu.
Do czterech razy więcej akcji.
Nasze najlepsze telewizory już działają w oparciu o wyjątkowo szybki współczynnik odświeżania na poziomie 200 Hz, ale technologia Motionflow XR zwiększa nawet czterokrotnie liczbę obrazów, które widzi Twoje oko, zapewniając bardziej płynny i naturalny obraz telewizyjny. Nasza technologia LED pogłębia ten efekt, wybiórczo przyciemniając i rozjaśniając (te obszary, w których zachodzi taka konieczność) poszczególne elementy tylnego podświetlenia, redukując artefakty obrazu i wyświetlając odpowiednie klatki we właściwym czasie.
Oglądanie wartkiej akcji w grach, sporcie i na filmach w tempie będącym odpowiednikiem 800 klatek na sekundę - lepsza ostrość obrazu i duża ilość szczegółów.
Sratataata, Z g... bata nie ulepisz. Obraz ma 25FPS i koniec. Choćby dorobić i 1000fps pomiędzy każdą klatką, to na pewno nie zmieni szczegółowości, a najwyżej wrażenie płynności, ale na ten temat było post wyżej...
Jaki jest sens cytować marketingową papkę? Wszystkie telewizory miały to samo, więc ktoś wymyślił wyścig na nic nie znaczące numerki. No ale jak z procesorami - 8GHz* na pewno musi być lepsze niż sąsiada 2.4GHz**
*oczywiście 4 rdzenie po 2, no ale kto z laików widzi róznicę
**a że sąsiad podaje uczciwie taktowanie procka czterordzeniowego tej samej klasy to inna bajka
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum