Pomogła: 32 razy Dołączyła: 03 Maj 2006 Posty: 2461 Piwa: 25/43 Skąd: w-ń
Wysłany: 2006-09-13, 21:02 HOLANDIA...
1000 ofert pracy w Holandii czeka
13.09.2006 18:41
/ AFP
Tysiąc miejsc pracy dla Polaków w Holandii i Wielkiej Brytanii zaoferuje od przyszłego tygodnia holenderska firma pośrednictwa pracy. Firma zatrudniała do tej pory Polaków z podwójnym polskim i niemieckim - obywatelstwem.
O uruchomieniu programu dla posiadaczy tylko polskiego paszportu poinformowali w środę na konferencji prasowej przedstawiciele firmy Biuro Pracy Otto. Zapotrzebowanie na pracowników jest spowodowane najniższym od kilku lat bezrobociem, które w Holandii spadło poniżej 3,5 proc., oraz najwyższym od 5 lat wskaźnikiem długotrwale nie obsadzonych miejsc pracy. Podobnie jest w Anglii - powiedział dyrektor firmy na Polskę, Guido Vreuls.
Jak szukać pracę w Holandii?
Jak znaleźć legalna pracę w Królestwie Niderlandów?
Zatrudnienie Polaków w Holandii, której rynek pracy dla Polaków jest otwarty tylko w rolnictwie i metalurgii, będzie możliwe dwutorowo. "W tych sektorach, w których Polacy mogą pracować, będzie tak, jak do tej pory; w pozostałych będą zatrudniani poprzez spółkę założoną przez naszą firmę w podopolskim Prószkowie" tłumaczył PR manager firmy, Tomasz Kandziora.
Vreuls dodał, że zatrudnienie w Holandii i Wielkiej Brytanii znajdą zarówno ludzie bez wysokich kwalifikacji, jak i specjaliści - w tym personel wyższego szczebla techniczno-inżynieryjnego. "Również w tym segmencie rynku w Holandii i Anglii panuje niedobór pracowników" wyjaśnił.
W Holandii i Niemczech pracuje dziś według różnych szacunków - nawet do 100 tys. mieszkańców Opolszczyzny z podwójnym polskim i niemieckim obywatelstwem.
Od przystąpienia do Unii Polacy mogą legalnie pracować w Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz w Szwecji. Możemy też pracować w Islandii, kraju stowarzyszonym z UE. Dania i Holandia otworzyły swój rynek pracy od początku naszego członkostwa we Wspólnocie, ale z zastrzeżeniami. Dwuletnie okresy przejściowe w swobodnym przepływie pracowników z Polski wprowadziły: Portugalia, Hiszpania, Belgia, Grecja, Włochy, Finlandia, Luksemburg, Cypr i Malta oraz Norwegia - członek Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Francja prawdopodobnie otworzy swój rynek w roku 2009, zaś Republika Federalna Niemiec wynegocjowała siedmioletni okres przejściowy. Podobne uregulowanie dotyczą Austrii.
Jak znaleźć legalna pracę w Królestwie Niderlandów?
Holendrzy do 4 tys. euro podnieśli kary dla pracodawców zatrudniających nielegalnych emigrantów. Kontrole prowadzi holenderska Inspekcja Pracy, karząc mandatami zarówno właścicieli firm, jak i osoby prywatne.Holandia nie zamknęła przed nami rynku pracy, nie przyjęła się tam koncepcja o zalewie unijnego rynku pracy tanią siłą roboczą ze Wschodu. Ale są oczywiście pewne ograniczenia. Od pracowników nowych państw członkowskich przez pierwsze 2 lata, wymagane jest zezwolenie na pracę. Wymóg ten nie dotyczy obywateli Cypru i Malty.
Polacy mogą przebywać w Niderlandach bez wizy nie dłużej niż trzy miesiące. Aby dostać się na terytorium Holandii, potrzebujemy paszportu, lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Minimalna wysokości środków - 34 euro na dzień oraz - w przypadku pobytu dłuższego niż 6 miesięcy - ubezpieczenia medycznego E111.
Pozwolenie na pracę
Generalnie w Holandii obowiązują dwie procedury wydawania pozwoleń na pracę:
1) Pełna procedura zezwolenia na pracę, obejmująca sprawdzenie, czy praca nie może być wykonywana przez pracownika z Holandii lub innych "starych" państw członkowskich,
2) Niepełna procedura - zezwolenie na pracę jest udzielane pracownikom z nowych państw członkowskich w ciągu dwóch tygodni, bez konieczności sprawdzania, czy praca może być wykonywana przez pracownika z Holandii lub innych "starych" państw członkowskich, pod warunkiem, że umowy o pracę i warunki pracy są zgodne z przepisami.
Obywatel Polski, który zamierza pracować w Holandii krócej niż 3 miesiące musi posiadać jedynie zezwolenie na pracę, natomiast jeśli zamierzamy pracować dłużej, mamy obowiązek posiadać również pozwolenie na osiedlenie się.
Kryteria wydawania zezwolenia
Osoba zainteresowana pracą musi mieć wbitą w paszporcie vise MVV. Koszt MVV to 29 euro.
Jeżeli zamierzamy pracować dłużej niż 3 miesiące, po przyjeździe do Holandii musimy wystąpić z wnioskiem o specjalne zezwolenie, nazywa się to (arbeit vrij toegestaan), na osiedlenie się (VTV), Wystarczy złożyć ważny paszport, poświadczony akt urodzenia, umowę o pracę z danym pracodawcą i cztery kolorowe zdjęcia paszportowe. Wniosek taki składa się na lokalnym posterunku Policji dla Cudzoziemców, gdzie należy podpisać oświadczenie o niekaralności. Holenderski Urząd Imigracji i Naturalizacji podejmuje decyzję i zawiadamia wnioskodawcę pocztą. Pozwolenie na osiedlenie się jest ważne przez rok od daty przybycia.
Przed rozpoczęciem pracy należy zgłosić się do lokalnego urzędu skarbowego o przyznanie specjalnego numeru (SOFI), który będzie wymagany przez pracodawcę.
Umowa o pracę
Chociaż sama umowa o pracę nie jest nieważna bez formy pisemnej, to jednak istnieje kilka ustaleń, które pracodawca musi przekazać pracownikowi na piśmie. Niezbędne informacje to:
- nazwy/nazwiska i miejscowość siedziby stron,
- gdzie będzie wykonywana praca,
- funkcja lub zakres czynności,
- termin podjęcia pracy,
- czas trwania umowy,
- prawo do urlopu,
- termin wypowiedzenia,
- wynagrodzenie i terminy wypłat,
- zastosowanie CAO (zbiorowego układu pracy),
-przyjęty czas pracy.
Oferty pracy
Zalecane jest poszukiwanie pracy na terenie Holandii już przed wyjazdem. Jako, że Holandia jest w zasadzie krajem rolniczym, najłatwiej o pracę jest właśnie w tym sektorze. Praca polega przede wszystkim na zbieraniu owoców i warzyw w szklarniach i plantacjach. Poza rolnictwem zatrudnienie znaleźć można w branży budowlanej, przy pakowaniu towaru do handlu.
Osoby z wyższym wykształceniem mogą znaleźć pracę w branży elektronicznej, czy informatycznej (wymagana jest znajomość języka obcego - niemiecki lub angielski). Poszukiwane są też pomoce domowe i opiekunki do dzieci.
Będąc w Holandii możemy szukać ofert w agencjach pośrednictwa pracy, w centralnych i lokalnych urzędach pracy (CWI), holenderskich gazetach, przede wszystkim w niedzielnym wydaniu NRC Handelsblad, a także w De Volkskrant, De Telegraaf oraz Algemeen Dagblad.
Bardzo ważną rolę na rynku pracy w Holandii odgrywa internet, 44 proc. pracodawców holenderskich zamieszcza tam bowiem swoje oferty.
Koszt życia
W Holandii od lat utrzymują się wysokie opłaty związane z wynajęciem mieszkania. Jak zwykle, im większe miasto i lepsza dzielnica, tym mieszkanie droższe. Ceny wynajmu zaczynają się już od 486 euro/miesiąc, natomiast górna granica nie jest ustalona. Wynajem zwykle wiąże się z depozytem równym dwu czynszom lub opłacie za wynajem (zwykle 200 euro.)
Podatki
W Holandii obowiązują trzy progi podatkowe. Najniższy wynosi 36,35%, a najwyższy - 60%. Osoby,które ukończyły 60. rok życia mają stawkę obniżoną. Standardowa stawka podatku VAT wynosi 19%. Warto dodać, że w pierwszym progu podatkowym tylko 1,70 proc. to podatek, a 31,20 proc. to składki na ubezpieczenie społeczne. W drugim progu podatkowym 7,20 proc. to podatek, a 31,20 proc. to składki.
Bieżąca sytuacja
Królestwo Niderlandów jest krajem bardzo wysoko rozwiniętym gospodarczo, z wysokim poziomem koncentracji kapitałowej i intensywnym, towarowym rolnictwem. Produkt krajowy brutto na jednego mieszkańca wynosi ok. 20.000 USD. Bezrobocie nie przekracza 5%. Minimalna płaca jest jedną z najwyższych w UE i wynosi 1246 euro/miesiąc.
Wiek emerytalny w Holandii to 65 lat, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Prawo do emerytury przysługuje wszystkim mieszkańcom Holandii bez względu na wysokość dochodów i obywatelstwo. Nie ma też żadnych wymagań dotyczących stażu ubezpieczeniowego. Osoba posiadająca emeryturę ma prawo podjęcia zatrudnienia. Przepisy prawa nie ustalają granic dopuszczalnej możliwości zarobkowania bez obawy zawieszenia lub utraty uprawnień do świadczeń emerytalnych.
Przydatne adresy:
Ambasada Królestwa Niderlandów
ul. Kawalerii 10
00-468 Warszawa
tel. 559 12 00; fax 840 26 38
e-mail: nlgovwar@ikp.pl
Konsulat Niderlandów w Gdańsku ul. Długi Targ 33/34, 80-830 Gdańsk tel./fax (0-58) 346 98 78 e-mail: consulate@pwrs.pl godziny otwarcia: 09.00-13.00 we wtorek i w piątek 11.00-15.00 w środę Konsul Honorowy: Pan Wojciech Ludwik Kolańczyk.
Konsulat Niderlandów w Poznaniu ul. 27 Grudnia 13, 61-737 Poznań tel. (0-61) 852 78 84; fax (0-61) 852 78 83 godziny otwarcia: 09.00-13.00 we wtorek i w piątek 11.00-15.00 w środę Konsul Honorowy: Pan Andrzej Gawroński.
Konsulat Niderlandów we Wrocławiu ul. Oławska 2, 50-123 Wrocław tel. (0-71) 344 49 85; fax (0-71) 344 52 71 godziny otwarcia: 0 9.00-13.00 od poniedziałku do piątku Konsul Honorowy: Pan Wojciech M. Zipser.
Ambasada RP w Hadze Alexanderstraat 25, 2514 JM Den Haag tel. (00-31-70) 79-90-100, 79-90-102 tel. dyżurny: 0031 (0) 650 27 11 67 fax. (0-70) 7990 137 strona www: www.polamb.nl
e-mail: ambhaga@polamb.nl Ambasada jest czynna:od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00
Konsulat RP w Amsterdamie Konsul Honorowy: Willem F. Dutilh De Ruyterkade 5, 1013 AA Amsterdam Tel: 0033 20 3053850 Fax: 0031 20 3053852 e-mail: w.f.dutilh@freeler.nl
Konsulat RP w Apeldoorn Konsul Honorowy: Johannes G. Bax Sophialaan 46 P.O. Box 4 7300 AA- Apeldoorn Tel: (055) 527-47-89 Fax: (055) 578-90-53
nie jestem i nigdy nie byłam za wyjazdem dla pracy za granice,
ale jak dla mnie ma to swoje plusy im mniej Polaków w ojczyznie, tym lepsze warunki pracy dla Patriotów
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum