Wysłany: 2017-02-01, 21:32 Poręcz przy wejściu do ratusza?
Cytat:
Batalia o kawałek rurki. Nie ma zgody na poręcz przy wejściu do ratusza
Konserwator zabytków nie zgadza się na poręcze przy wejściu do wieluńskiego ratusza A Nie poddajemy się - deklaruje burmistrz
Żeby wejść do wieluńskiego ratusza, trzeba pokonać kilka stopni. Niewiele, ale zimą to nie lada wyzwanie, szczególnie dla osób z problemami ruchowymi. Powód jest prozaiczny - nie ma się czego chwycić. Montaż poręczy skutecznie wybija z głowy władzom Wielunia konserwator zabytków. - Budynek jest nasz, ale nie jesteśmy suwerenni w kwestii poręczy - rozkłada ręce burmistrz Paweł Okrasa.
Ratusz to nie tylko siedziba burmistrza i jego najbliższych współpracowników. Mieszkańcy załatwiają tutaj wiele codziennych spraw. W budynku mieści się biuro podawcze, wydział inwestycji, biuro Rady Miejskiej. Ostatnia wymiana korespondencji z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków miała miejsce jesienią 2016 r. Wieluńscy urzędnicy przesłali dwie propozycje poręczy - jedna z mocowaniem do elewacji, druga do schodów. Do pisma załączono schematy i zdjęcia. W odpowiedzi czytamy, że żadna propozycja nie uzyska akceptacji. Problem stanowi kształt barierki i materiał, z którego miałaby być wykonana (stal nierdzewna). Proponowana aranżacja „w istotny sposób zakłóciłaby harmonijną kompozycję elewacji, powodując szkodę dla zabytku”.
Wygląda na to, że nie ma szans na żadne udogodnienia, bo „zdaniem organu ochrony zabytków wprowadzenie jakichkolwiek modyfikacji w obrębie wejścia głównego wpłynie negatywnie na walory ekspozycyjne zabytku”. Dawniej schody do ratusza były dość strome i miały niewielki podest. Nowe zbudowano z myślą o komforcie poruszania się, także dzięki murkowi oporowemu, którego wcześniej nie było. Urząd ochrony zabytków twierdzi, że zgodnie z założeniami to właśnie murek miał zastąpić pochwyt/barierkę. Obecne wejście ma neutralną i prostą formę, która miała stanowić kompromis między oczekiwaniami użytkowników, a jej zabytkowym charakterem.
Jak mówią w ratuszu, temat poręczy był poruszany w latach wcześniejszych, zarówno podczas rozmów telefonicznych, jak i przy okazji wizyt szefowej sieradzkiej delegatury w Wieluniu. Zrodził się nowy pomysł, aby obsługę interesantów urządzić z drugiej strony ratusza. Wewnątrz Bramy Krakowskiej jest sporo wolnego miejsca, od kiedy wyprowadziła się stamtąd galeria Art Deco. Wprawdzie wejście znajduje się równo z chodnikiem, jednak to w zasadzie jedyny atut tego rozwiązania.
- Jest wiele problemów konstrukcyjnych, bardzo wysoki sufit, ogrzewanie, drzwi. Szereg rzeczy wymaga uzgodnień z konserwatorem zabytków - zaznacza burmistrz Paweł Okrasa. - Nie poddajemy się. W dalszym ciągu będziemy podejmować działania mające zapewnić bezpieczeństwo osobom odwiedzającym ratusz.
Pomógł: 3 razy Dołączył: 10 Mar 2006 Posty: 1504 Piwa: 17/150 Skąd: z północy
Wysłany: 2017-02-01, 22:25
Dwa wybrane komentarze spod cytowanego artykułu:
"2017-02-01 15:14:27
dobra zmiana (gość)
Ja rozumiem, że Neapco nie wypaliło ale z poręczą chyba sobie Pan poradzi. Wierzę w PANA!"
"2017-02-01 20:40:17
Komitet poparcia nowego Burmistrza (gość)
Idziemy w zakład o flaszkę, że Nikodem Organista Dyzma i Endriu Hodowca Kur nie dają tej rurze rady."
Ps. Kim jest Endriu Hodowca Kur ?
_________________
saint [Usunięty]
Wysłany: 2017-02-04, 18:21
Jak poręcz, to i specjalny podjazd dla osób niepełnosprawnych.
Pomógł: 12 razy Dołączył: 15 Lis 2005 Posty: 883 Piwa: 12/4 Skąd: Planeta Ziemia
Wysłany: 2017-02-09, 20:49
Do świadomości każdego powinno trafić proste przesłanie, że niepełnosprawnym można się stać w ułamku sekundy i wówczas problemy osób niepełnosprawnych staną się naszymi problemami. Walka z barierami architektonicznymi trawa od lat i nadal jest dużo do zrobienia.
Zabytek zabytkiem, ale jeżeli w budynku znajduje się urząd, należy znaleźć jakieś rozwiązanie, aby osoby niepełnosprawne mogły wejść do budynku i.
http://isponnews.cba.pl/news.php
Ostatnia wymiana korespondencji z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków miała miejsce jesienią 2016 r. Wieluńscy urzędnicy przesłali dwie propozycje poręczy - jedna z mocowaniem do elewacji, druga do schodów. Do pisma załączono schematy i zdjęcia. W odpowiedzi czytamy, że żadna propozycja nie uzyska akceptacji. Problem stanowi kształt barierki i materiał, z którego miałaby być wykonana (stal nierdzewna). Proponowana aranżacja „w istotny sposób zakłóciłaby harmonijną kompozycję elewacji, powodując szkodę dla zabytku”.
Wygląda na to, że nie ma szans na żadne udogodnienia, bo „zdaniem organu ochrony zabytków wprowadzenie jakichkolwiek modyfikacji w obrębie wejścia głównego wpłynie negatywnie na walory ekspozycyjne zabytku”.
Hmm... czegoś tu nie rozumiem poręcze negatywnie wpłyną na walory ekspozycyjne zabytku ale budowa wielkiego kościoła przy kościółku św. Barbary to nie wpłynęła na walory ekspozycyjne zabytku
Dla mnie jako mieszkańca Wielunia jakoś by te poręcze nie raziły a na pewno pomogłyby niejednej osobie.
_________________ Wszystko o czym marze jest albo nielegalne, albo nieetyczne, albo strasznie tuczące...
Pomógł: 12 razy Dołączył: 15 Lis 2005 Posty: 883 Piwa: 12/4 Skąd: Planeta Ziemia
Wysłany: 2017-02-10, 21:30
glizda napisał/a:
Hmm... czegoś tu nie rozumiem poręcze negatywnie wpłyną na walory ekspozycyjne zabytku ale budowa wielkiego kościoła przy kościółku św. Barbary to nie wpłynęła na walory ekspozycyjne zabytku
Dla mnie jako mieszkańca Wielunia jakoś by te poręcze nie raziły a na pewno pomogłyby niejednej osobie.
Bardzo trafna uwaga. Gdy po latach zobaczyłem "przybudówkę", byłem tym zbulwersowany. Jak można było do tego dopuścić.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum