Wysłany: 2006-10-27, 09:51 Poboru do wojska nie będzie
Poboru do wojska nie będzie
Będzie rewolucja w polskiej armii. Pobory zostaną zlikwidowane, bo w ciągu trzech lat wojsko przejdzie na zawodowstwo.
"Dziennik" dowiedział się, że taką decyzję prezydent Lech Kaczyński ogłosi w piątek w Centrum Szkolenia na Potrzeby Sił Pokojowych w Kielcach-Bukówce.
Cała armia ma liczyć 150 tys. wojskowych, jak obecnie. Jednak będzie w niej więcej żołnierzy zawodowych i na kontraktach, aż 120 tys.
Pozostałe 30 tys. po intensywnym szkoleniu podpisze specjalne umowy i trafi do rezerwy. Jeśli państwo będzie ich potrzebowało - założą mundury, tak jak amerykańska Gwardia Narodowa. Całkowicie zniknie przymusowy pobór do wojska. Wszyscy żołnierze mają być ochotnikami, a nie ludźmi zmuszanymi do służby - podkreśla gazeta.
Wszystko po to, żeby nasze wojsko było nowoczesne, sprawne, przygotowane profesjonalnie na każdą okazję. - Armia zawodowa ma większą siłę uderzeniową. Żołnierz, który jest szkolony latami, który kocha to rzemiosło, jest nieporównywalnie bardziej wartościowy niż żołnierz służby zasadniczej - tłumaczy minister obrony Radosław Sikorski. Prezydent będzie mógł przywrócić pobór tylko w sytuacji wyjątkowej.
Minister obrony planuje, że żołnierze, którzy podpiszą kilkumiesięczne, bądź kilkuletnie kontrakty, już od stycznia 2007 roku będą lepiej wynagradzani. Najlepsi będą mogli zostać w wojsku jako żołnierze zawodowi.
- Ten, kto na stałe zwiąże się z armią, dostanie jeszcze wyższą pensję i mieszkanie - zapewnia na łamach "Dziennika" minister Sikorski.
Pomógł: 4 razy Wiek: 45 Dołączył: 20 Gru 2005 Posty: 412 Skąd: Parafia Wieluń
Wysłany: 2006-10-27, 14:24
majk-el napisał/a:
Nagle staliśmy się zamożnym państwem, które stać na zawodową armię - jestem w pozytywnym szoku. Chyba, że to tylko chłyt majketingowy
Rozumiem, że ten obecny cyrk zwany powszechną służbą wojskową jest tańszy...
_________________ Człowiek, który ma zlikwidować Stalina - inżynier Vladimir Krizek - słyszy najdziwniejsze zdanie w swoim życiu : - Macie zburzyć pomnik, ale z godnością.
Setki młodych mężczyzn z regionu łódzkiego, którzy za dwa tygodnie pójdą do wojska, najpóźniej za 9 miesięcy wrócą do domów. Tymczasem około 300 ich rówieśników będzie czekało nawet kilka lat na odbycie służby zastępczej.
Firmy niechętnie zatrudniają tych, którzy chcieliby odsłużyć wojsko, a poza tym brakuje pieniędzy na zrefundowanie pracodawcom wynagrodzeń poborowych.
Około stu młodych mężczyzn czeka na służbę zastępczą w powiecie kutnowskim.
- Do niedawna firmy zatrudniające osoby w służbie zastępczej musiały same im płacić - mówi Marzena Lewandowska z Urzędu Gminy w Oporowie. - Teraz wynagrodzenia refunduje Skarb Państwa, ale być może nie do wszystkich urzędów to dotarło...
Osoba, która dostała zgodę na odbycie służby zastępczej, ale nie zostanie do niej powołana, jest przenoszona do rezerwy, ale dopiero... po trzech latach.
- To problem - przyznaje Andrzej Sidorowicz z Wojewódzkiego Urzędu Pracy. - Młodemu człowiekowi czekającemu na służbę zastępczą trudno znaleźć normalną pracę, bo pracodawca widzi, że nie ma uregulowanego stosunku do służby wojskowej. Poborowy może mieć też kłopoty z uzyskaniem kredytu w banku.
Służba zastępcza trwa 6 miesięcy dla absolwentów szkół wyższych i 18 miesięcy dla pozostałych. O skierowanie do niej mogą się ubiegać ci, którym przekonania religijne lub zasady moralne nie pozwalają na służbę w wojsku. Decyzja należy do Komisji Wojewódzkiej ds. Służby Zastępczej. W naszym regionie taką służbę odbywa 80 mężczyzn, m.in. ośmiu pracuje w łódzkim zoo, kilku w Teatrze im. Jaracza i straży pożarnej, a jeden w sądzie w Łasku. Zarabiają 640 zł brutto.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum