R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Polska dla ubogich
Autor Wiadomość
mario's 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 05 Lut 2006
Posty: 1162
Piwa: 1/4
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-11-07, 10:54   Polska dla ubogich

Około dwanaście procent Polaków żyje poniżej tzw. minimum egzystencji i odsetek ten z roku na rok rośnie
Zdaniem socjologów czas rozstać się z mitem, że w Polsce najgorzej żyje się emerytom i rencistom. W o wiele gorszej sytuacji materialnej znajdują się rodziny z dziećmi, w których oboje rodziców nie pracuje. Nawet jeśli jedno z nich ma zatrudnienie, wcale nie oznacza to, że rodzinie wiedzie się dużo lepiej.
Aż sześć polskich województw zaliczono w ubiegłym roku do dziesięciu najbiedniejszych regionów UE. Są to: lubelskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, świętokrzyskie i opolskie. Najczęściej w ubóstwie żyją rodziny na wsi, zwłaszcza te, które nie posiadają gospodarstw, oraz w małych miasteczkach. By przeżyć, coraz częściej się zadłużają. Jak się szacuje, długi ma 30 proc. polskich rodzin. Pożyczone pieniądze najczęściej wydawane są na jedzenie, czynsz albo opał na zimę.
– Obecnie bezrobocie spada, ale jeszcze na początku roku wynosiło 18 proc. W niektórych powiatach województwa warmińsko-mazurskiego dochodziło do 40 proc. Jeśli już któryś z rodziców pracuje, to najczęściej jest to praca źle płatna i dochód, np. tysiąc złotych na czteroosobową rodzinę (albo liczniejszą), nie gwarantuje zaspokojenia nawet najpilniejszych potrzeb. Wielu bezrobotnych to ludzie około pięćdziesiątki, którzy już od kilkunastu lat nie mają pracy ani prawa do żadnych świadczeń. Co będzie z nimi za dziesięć lat, nikt nie wie. To bomba z opóźnionym zapłonem – mówi prof. Elżbieta Tarkowska, socjolog w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie, a także redaktor naczelna kwartalnika „Kultura i Społeczeństwo”, od dziesięciu lat zajmująca się badaniem ubóstwa w Polsce.

Spętani wstydem

Jak się szacuje, ok. 40 proc. wszystkich ubogich Polaków to dzieci i młodzież do lat dziewiętnastu. Wielu z nich od najwcześniejszych lat ciężko pracuje, by zarobić na chleb. Młodzi mieszkający na wsi zarabiają zbierając grzyby, jagody, zioła oraz najmując się do prac sezonowych. Ci z miast zbierają natomiast makulaturę, złom, myją szyby samochodów, żebrzą.

Z biednych dzieci najczęściej wyrastają biedni dorośli. – By im pomóc, nie wystarczy samo dożywianie w szkole czy zakup podręczników. Trzeba jeszcze np. zaszczepić w nich poczucie własnej wartości, nauczyć zaradności, rozbudzić ambicję i odwagę realizacji marzeń. Rodzice często nie mogą im w tym pomóc, bo sami potrzebują pomocy: w znalezieniu pracy, wyzbyciu się wyuczonej bezradności czy nałogów. Niestety, bieda często nie jest racjonalna. W wielu domach może brakować na chleb, ale pieniądze na papierosy, kawę, piwo czy czipsy zawsze się znajdą, choćby dlatego, by stwarzać pozory, że rodzina żyje jak każda – mówi prof. Elżbieta Tarkowska.

Dzieciom mogłaby pomóc szkoła, ale nauczyciele nie są do tego przygotowani. Często nawet nie potrafią zidentyfikować biedy, bagatelizują jej przejawy. Gdy dziecko nie przynosi do szkoły podręczników, to częściej podejrzewa się, że nie robi tego z lenistwa, ale dlatego, że rodzice nie mają środków na ich zakup. Sytuację pogarsza fakt, że - jak wynika z badań przeprowadzonych w 2004 roku przez socjologów z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu - aż 43 proc. rodziców wstydzi się prosić o pomoc dla swych dzieci. Sami uczniowie też wolą uchodzić za leniwych niż biednych. Nawet jeśli uda się im zdobyć tańsze kserokopie podręczników, to nie przynoszą ich do szkoły, by uniknąć stygmatyzacji. „Urywają się” z lekcji WF-u, bo nie chcą pokazać, że nie mają sportowych butów. Dzieci często wstydzą się nawet darmowych obiadów, bo zdarza się, że są skromniejsze od tych zapłaconych i od razu widać kogo na nie nie stać.

Dzieci ulicy

Najmłodsi pozbawieni środków do życia i opieki zaczynają żyć po swojemu. Jak się szacuje, aż 60 tys. polskich dzieci w wieku szkolnym, głównie pochodzących z ubogich rodzin, nie chodzi do szkoły podstawowej i gimnazjum, a drugie tyle kończy swoją edukację na poziomie gimnazjum. Według szacunków Biura Rzecznika Praw Dziecka, w Polsce żyje ok. 1,5 mln „dzieci ulicy”. Są zaniedbane, większość dnia spędzają przed domem, na ulicy, na podwórku, w bramie albo jeszcze gorzej: w różnych melinach, ruderach, przy rurach ciepłowniczych. Im dłużej trwa taki stan, tym większe prawdopodobieństwo, że prędzej czy później wejdą na drogę przestępczą. Co roku małoletni dokonują kilkudziesięciu tysięcy czynów zabronionych, czyli pobić, kradzieży, włamań. Najskuteczniejsza jest profilaktyka, czyli pomaganie i wspieranie rodzin zagrożonych patologią, by do niej nie dopuścić. Niestety, w Polsce nie ma ani tradycji, ani dobrych programów do pracy z rodziną.

Coś jednak się zmienia. Resort pracy i polityki społecznej postanowił objąć dożywianiem w szkołach wszystkie potrzebujące dzieci. Na ten cel ministerstwo przeznaczyło w tym roku 500 mln zł, (w ubiegłym roku 300 mln). Ubogich aktywnie wspierają róże organizacje, np. Polska Akcja Humanitarna, Polski Czerwony Krzyż, Federacja Polskich Banków Żywności czy ATD Czwarty Świat.

Jedną z najprężniej działających w Polsce organizacji charytatywnych jest też Caritas. Przy parafiach powstają świetlice i kluby, w których dzieci mogą spędzać czas, odrabiać lekcje, rozwijać zainteresowania i zjeść posiłek W 2005 r. Caritas objęła opieką 1 594 196 osób. Codziennie w ramach programu ciepły posiłek otrzymuje w placówkach Caritas 894 429 osób. Dwa razy w miesiącu paczki żywnościowe są przekazywane 699 797 osobom. Dystrybucja żywności dokonuje się poprzez tysiąc placówek Caritas w całej Polsce, w tym: 140 kuchni i jadłodajni dla ubogich, 181 placówek różnego typu dla osób bezdomnych, świetlice profilaktyczno-wychowawcze, stacje opieki, placówki dla osób niepełnosprawnych.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW