R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zasiłki w Wielkiej Brytanii i Irlandii krok po kroku
Autor Wiadomość
mario's 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 05 Lut 2006
Posty: 1162
Piwa: 1/4
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-02-23, 22:45   Zasiłki w Wielkiej Brytanii i Irlandii krok po kroku

O niektóre świadczenia socjalne można wystąpić od razu po podjęciu pracy na Wyspach. O tym, jakie zasiłki i ile można dostać przeczytaj w raporcie.

WIELKA BRYTANIA

Polakom podejmującym pracę w Zjednoczonym Królestwie od razu przysługuje prawo do korzystania z Child Benefit, Child Tax Credit, Working Tax Credit oraz Housing Benefit i Council Tax Benefit. O pozostałe zasiłki można się starać po przepracowaniu na Wyspach kilku miesięcy lub roku. Formalności związane z ubieganiem się o pomoc socjalną są w królestwie uproszczone do minimum i nie wymagają wiele zachodu.

CHILD BENEFIT – ZASIŁEK RODZINNY

Sprawdź, czy zasiłek rodzinny ci się należy

Jesteś legalnie zatrudniony w Wielkiej Brytanii?
Masz dziecko lub dzieci, które nie skończyły jeszcze 16 lat albo mają mniej niż 19 lat i wciąż się uczą?
Jeśli na oba pytania odpowiedziałeś "tak", możesz ubiegać się o brytyjski zasiłek rodzinny. Nieważne, czy dzieci przyjechały z tobą na Wyspy, czy zostały w Polsce.

Nie zwlekaj ze złożeniem podania! Zasiłek rodzinny jest wypłacany tylko za trzy miesiące wstecz. Jeśli więc np. zacząłeś pracę w Wielkiej Brytanii w styczniu, a podanie o Child Benefit wyślesz w czerwcu, nie dostaniesz już rekompensaty za styczeń i luty.

Przygotuj potrzebne dokumenty

Do ubiegania się o Child Benefit będą ci potrzebne:

Oryginał aktu urodzenia dziecka. Może być po polsku, nie trzeba go tłumaczyć. Po rozpatrzeniu sprawy akt zostanie ci odesłany. Jeśli nie masz przy sobie aktu urodzenia dziecka, wyślij sam formularz. Zostaniesz później poproszony o uzupełnienie dokumentów, ale twoja aplikacja będzie już w toku.
Twój National Insurance Number (numer ubezpieczenia społecznego). Jeśli jeszcze go nie masz, zaznacz to na formularzu.
Konto bankowe. Jeśli jeszcze go nie masz, skontaktuj się z biurem Child Benefit Office, tel. 0845 302 1444.
Wypełnij formularz CH2

Formularz aplikacyjny do wydrukowania znajdziesz na stronie www.hmrc.gov.uk/forms/ch2.pdf

Jeśli nie masz dostępu do Internetu, zadzwoń pod numer 0845 302 1444 i poproś o przysłanie formularza na twój brytyjski adres zamieszkania. Możesz też odwiedzić biuro Jobcentre Plus –urząd pracy, który m.in. zajmuje się sprawami socjalnymi (najbliższe biuro znajdziesz na stronie www.jobcentreplus.gov.uk/...ceSearch.aspx), lub HMRC Enquiry Centre i poprosić o druk CH2.

Uwaga! Wniosek o Child Benefit możesz też wypełnić na komputerze i wysłać przez Internet. W tym celu odwiedź witrynę https://esd.dwp.gov.uk/dwp/index.jsp

Jeśli masz problemy z wypełnieniem formularza, zajrzyj do ulotki informacyjnej dołączonej do niego. Znajdziesz ją także na stronie www.hmrc.gov.uk/forms/ch2notes.pdf

Możesz też zwrócić się po bezpłatną pomoc do pracownika organizacji Citizens Advice Bureau. Adres najbliższego biura CAB znajdziesz na stronie www.citizensadvice.org.uk/index/getadvice.htm

Pracownicy CAB mówią po angielsku. Jeśli potrzebujesz pomocy w języku polskim, możesz zwrócić się do jednej z kilkudziesięciu polskich firm doradczych działających w Wielkiej Brytanii. Wypełnienie formularza wniosku o zasiłek rodzinny kosztuje w takiej firmie ok. 25 funtów (145 zł). Ogłoszenia polskich firm doradczych znajdziesz w polonijnej prasie oraz w polonijnych portalach internetowych.

Złóż formularz

Wypełniony formularz wyślij listem poleconym (recorded delivery) na adres:

Child Benefit Office
Windsor House
9–15 Bedford Street
Belfast BT2 7UW

Znaczek na list polecony kosztuje 1 funt (5,8 zł).

Czekanie na decyzję

Na decyzję o przyznaniu Child Benefit czeka się maksymalnie cztery tygodnie. Jeśli po miesiącu od wysłania formularza nie dostaniesz odpowiedzi, skontaktuj się z biurem Child Benefit Office, tel. 0845 302 1444. Decyzję o przyznaniu ci (lub nie) zasiłku rodzinnego dostaniesz listem. Znajdzie się w nim informacja, czy i w jakiej wysokości będziesz otrzymywać świadczenie.

Odwołanie

Jeśli zasiłek rodzinny nie zostanie ci przyznany, a uważasz, że ci przysługuje, masz prawo w ciągu miesiąca odwołać się od decyzji urzędu. Odwołanie złóż na formularzu GL24, który dostaniesz w Jobcentre Plus lub znajdziesz na stronie www.jobcentreplus.gov.uk/.../dev_012310.pdf

Jeśli odwołanie zostanie rozpatrzone negatywnie, sprawa trafi przed trybunał Appeals Service.

Ile możesz dostać?

Zasiłek rodzinny w Wielkiej Brytanii wynosi 17,45 funta (101 zł) na pierwsze dziecko tygodniowo i 11,7 funta (68 zł) na każde kolejne. Od 6 kwietnia będzie to odpowiednio 18,1 funta (105 zł) i 12,1 funta (70 zł). Pieniądze wpływają na konto co cztery tygodnie.

Zmiana okoliczności

Jeśli stracisz pracę lub zdecydujesz się wrócić do Polski, musisz powiadomić biuro Child Benefit o zmianie okoliczności. Zadzwoń pod numer 0845 302 1444 lub wypełnij formularz na stronie https://esd.dwp.gov.uk/dwp/index.jsp

CHILD TAX CREDIT i WORKING TAX CREDIT – ZASIŁKI DLA OSÓB PRACUJĄCYCH i/lub WYCHOWUJĄCYCH DZIECI

Sprawdź, czy te zasiłki ci się należą

Zasiłki Child Tax Credit i Working Tax Credit są przeznaczone dla osób, które pracują i/lub wychowują dzieci. Najłatwiej sprawdzić, czy ci przysługują, wypełniając formularz na stronie www.taxcredits.inlandreve...Household.aspx. Jeśli nie masz dostępu do internetu, skorzystaj z kawiarenki internetowej – znajdziesz ją na każdej głównej ulicy. Za godzinę korzystania z internetu zapłacisz ok. 1 funta (5,8 zł).

Child Tax Credit należy się rodzinom, które:

wychowują dzieci, a ich roczny dochód nie przekracza 58 175 funtów (338 tys. zł) lub 66 350 funtów (385 tys. zł), jeśli dziecko nie skończyło jeszcze roku.
Working Tax Credit jest przeznaczony dla osób, które:

osiągają niskie dochody, wychowują dziecko i jednocześnie pracują 16 lub więcej godzin tygodniowo,
pracują co najmniej 30 godzin tygodniowo i osiągają niskie dochody,
płacą za opiekę nad dzieckiem.
Małżeństwa i pary prowadzące wspólne gospodarstwo domowe powinny ubiegać się o Tax Credits razem.

Przygotuj potrzebne informacje

Do ubiegania się o Tax Credits będą ci potrzebne:

National Insurance Number (numer ubezpieczenia społecznego),
Roczne dochody twoje i twojego partnera za miniony rok (jeśli w ubiegłym roku nie pracowałeś w Wielkiej Brytanii, podaj kwotę, którą prawdopodobnie zarobisz w tym roku). Jeśli byłeś lub jesteś zatrudniony, podaj sumę dochodów brutto (gross) twoich i twojego partnera. Znajdziesz je na formularzach P45 i P60, które dostaliście od pracodawców. Jeśli byłeś lub jesteś samozatrudniony, podaj swój dochód netto (net profit), który znajdziesz na kopii rozliczenia.
Wypełnij formularz WTC6

Formularz aplikacyjny (o oba zasiłki ubiega się na jednym druku) otrzymasz w Jobcentre Plus lub w HMRC Enquiry Centre. Adres najbliższego biura znajdziesz na stronie www.hmrc.gov.uk/enq/.

Możesz też zadzwonić pod numer 0845 300 3900 i poprosić o przysłanie formularza na twój brytyjski adres zamieszkania.

Jeśli masz problemy z wypełnieniem formularza, pod tym samym numerem telefonu uzyskasz pomoc. Możesz też zwrócić się o darmową poradę do pracownika Citizens Advice Bureau lub do polskiej firmy doradczej. Za wypełnienie formularza wniosku o Tax Credits zapłacisz ok. 50 funtów (290 zł).

Złóż formularz

Wypełniony formularz wyślij listem poleconym (recorded delivery) na adres wskazany w formularzu. Znaczek na list polecony kosztuje 1 funt (5,8 zł).

Czekanie na decyzję

Na decyzję o przyznaniu Tax Credits czeka się do sześciu tygodni. Jeśli w tym czasie nie dostaniesz odpowiedzi, skontaktuj się z helpline (tel. 0845 300 3900) i zapytaj, co wstrzymuje twoją aplikację. Decyzję o przyznaniu ci (lub nie) Tax Credits dostaniesz listem. Znajdzie się w nim informacja, czy i w jakiej wysokości będziesz otrzymywać świadczenia.

Odwołanie

Jeśli twoja aplikacja zostanie rozpatrzona odmownie, a ty uważasz, że Tax Credits ci się należą, masz prawo w ciągu miesiąca odwołać się od decyzji urzędu. Odwołanie złóż na formularzu Tax Credits appeal form, który znajdziesz na stronie www.hmrc.gov.uk/leaflets/...rom_wtc_ap.pdf.

Jeśli odwołanie zostanie rozpatrzone negatywnie, sprawa trafi przed trybunał Appeals Service.

O bezpłatną pomoc w złożeniu odwołania możesz zwrócić się do Community Legal Service. Zadzwoń pod numer 0845 345 4345 lub zajrzyj na stronę www.clsdirect.org.uk , żeby znaleźć najbliższe biuro CLS i sprawdzić, czy kwalifikujesz się do darmowej porady. Możesz też poprosić o pomoc CAB.

Ile możesz dostać?

Child Tax Credit – kwota, którą otrzymasz, zależy od wielu okoliczności, np. twoich dochodów. Zasiłek składa się z dwóch części:

elementu rodzinnego wynoszącego maksymalnie 545 funtów (3,2 tys. zł) na rok na całą rodzinę,
elementu dziecięcego wynoszącego maksymalnie 1765 funtów (10 tys. zł) rocznie na każde dziecko w rodzinie.
Więcej mogą otrzymać rodziny z dzieckiem, które nie skończyło jeszcze roku, lub wychowujące dziecko niepełnosprawne.

Working Tax Credit – wysokość zasiłku zależy od wielu różnych czynników. Na zasiłek składa się aż osiem elementów.

Zmiana okoliczności

Jeśli twoje zarobki ulegną zmianie (dostaniesz podwyżkę lub stracisz pracę) albo zaczniesz płacić za opiekę nad dzieckiem, powiadom urząd o zmianie okoliczności. Zadzwoń pod numer 0845 300 3900.

HOUSING BENEFIT i COUNCIL TAX BENEFIT – ZASIŁEK MIESZKANIOWY i ZASIŁEK NA PODATEK LOKALNY

Sprawdź, czy powinieneś ubiegać się o zasiłek mieszkaniowy i zasiłek na podatek lokalny

Masz niskie dochody?
Płacisz za wynajem mieszkania?
Nie masz oszczędności większych niż 16 tys. funtów (93 tys. zł)?
Jeśli odpowiedź na wszystkie powyższe pytania brzmi "tak", złóż podanie o Housing Benefit i Council Tax Benefit. Niektóre urzędy miejskie (council) wymagają, żeby mieszkać w okolicy przez określony czas przed ubieganiem się o te świadczenia. Sprawdź, jakie zasady obowiązują w twoim councilu.

Przygotuj potrzebne dokumenty

Do ubiegania się o Housing Benefit i Council Tax Benefit będą ci potrzebne:

potwierdzenie tożsamości (np. paszport, dowód osobisty, brytyjskie prawo jazdy, rachunek),
potwierdzenie adresu (np. rachunek za gaz, prąd, telefon stacjonarny),
potwierdzenie Numeru Ubezpieczenia Społecznego (np. karta NIN),
potwierdzenie oszczędności i inwestycji (wyciągi z kont i funduszy powierniczych),
potwierdzenie zarobków (payslipy),
potwierdzenie otrzymywanych zasiłków,
potwierdzenie wynajmu (umowa wynajmu),
potwierdzenie wydatków na opiekę nad dziećmi (np. rachunek za przedszkole).
Wypełnij formularz HCTB1

Formularz aplikacyjny, na którym ubiegasz się o Housing Benefit i Council Tax Benefit jednocześnie, dostaniesz w biurze councilu lub znajdziesz go na stronie www.dwp.gov.uk/advisers/c...ctb1_print.pdf. Adres biura swoich władz lokalnych odszukasz w witrynie www.direct.gov.uk/Dl1/Dir...Councils/fs/en.

Złóż formularz

Wypełniony formularz zanieś do swojego councilu.

Czekanie na decyzję

Na decyzję o przyznaniu zasiłku mieszkaniowego i zasiłku na podatek lokalny czeka się do sześciu tygodni. Jeśli przez ten czas nie otrzymasz żadnej informacji, skontaktuj się ze swoim councilem.

Odwołanie

Jeśli zasiłek mieszkaniowy i zasiłek na podatek lokalny nie zostaną ci przyznane, a uważasz, że ci przysługują, masz prawo w ciągu miesiąca odwołać się od decyzji urzędu. Odpowiedni formularz dostaniesz w swoim councilu.

Ile możesz dostać?

Kwoty Housing Benefit i Council Tax Benefit zależą od twoich dochodów, przeciętnej wysokości czynszu za mieszkanie i podatku lokalnego w regionie, liczby osób w rodzinie i innych czynników. Zasiłek mieszkaniowy może pokryć całość lub część czynszu. Uwaga! Nie dostaniesz dofinansowania do opłat za wodę, prąd, gaz lub wyżywienie, nawet jeśli są wliczone w czynsz. Zasiłek na podatek lokalny (council tax) pokryje całość lub część tego podatku. Zasiłki są wypłacane tak, jak płacisz raty za wynajem i wnosisz opłatę za podatek lokalny (np. co miesiąc, co tydzień, co dwa tygodnie). Pieniądze mogą trafiać na twoje konto lub – częściej – bezpośrednio do councilu lub landlorda (właściciel mieszkania).

Zmiana okoliczności

Jeśli zmienią się twoje warunki, np. zaczniesz pracować lub dostaniesz podwyżkę, powiadom swój council.

IRLANDIA

Zasiłki, o które Polacy mogą starać się zaraz po podjęciu tu pracy, to Child Benefit (zasiłek na dziecko) i Family Income Supplement (FIS – dodatek dla rodzin o niskich dochodach).

Proces ubiegania się o świadczenia nie jest skomplikowany. Należy wypełnić odpowiednie formularze, załączyć wymagane dokumenty i przesłać wszystko na wskazany adres. Jednak czas oczekiwania na niektóre zasiłki jest długi, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość.

CHILD BENEFIT – ZASIŁEK NA DZIECKO

Sprawdź, czy zasiłek rodzinny ci się należy

Legalnie pracujesz w Irlandii.
Jesteś rodzicem lub opiekunem prawnym przynajmniej jednego dziecka poniżej 16 lat lub do 19 lat – jeśli dziecko chodzi do szkoły bądź studiuje dziennie – które jest na twoim utrzymaniu. Nieważne, czy dziecko jest w Polsce, czy w Irlandii; chyba że oboje rodzice pracują na Zielonej Wyspie – wtedy dziecko musi mieszkać z nimi.
Przygotuj potrzebne dokumenty

Numer PPS dziecka. Jeśli dziecko nie ma numeru PPS, zostanie mu nadany i przysłany wraz z decyzją o przyznaniu Child Benefit.
Akt urodzenia dziecka. Nie trzeba go tłumaczyć, można w Social Welfare (urząd opieki socjalnej) poprosić o poświadczenie kopii urzędową pieczątką.
Od dzieci powyżej 16 lat wymagane jest zaświadczenie ze szkoły.
Pracodawca musi potwierdzić datę rozpoczęcia przez ciebie pracy w Irlandii oraz klasę ubezpieczenia społecznego.
Wypełnij formularz

CB1 – jeśli dzieci nie skończyły 16 lat, CB2 – dla dzieci powyżej 16 lat. Druk otrzymasz w biurze Social Welfare, na poczcie, w Citzens Information Centre (Centrum Informacji Obywatelskiej, gdzie udzielane są informacje na temat działania urzędów państwowych), możesz też go pobrać ze strony www.welfare.ie/forms. Wniosek dostępny jest tylko w języku angielskim.

O bezpłatną pomoc w jego wypełnieniu możesz zwrócić się do Social Welfare, CIC, a także do Emigrant Advice (instytucja, która udziela informacji i wsparcia obcokrajowcom w Irlandii).

Złóż formularz

Aplikację wyślij na adres:

Child Benefit Section
Department of Social and Family Affairs
Social Welfare Service Office
St Oliver Plunkett Road
Letterkenny
Co Donegal

Korespondencja w sprawach zasiłków jest objęta usługą „free post”.

Uwaga! Podanie należy złożyć w ciągu sześciu miesięcy od narodzin dziecka, momentu, kiedy dziecko stało się członkiem rodziny (np. adopcja), lub od chwili przyjazdu do Irlandii, w przypadku zwłoki w przesłaniu wniosku należy podać jej przyczynę. Dziecko urodzone w Irlandii po zarejestrowaniu przez szpital lub rodzica w Register of Births (Urząd Rejestracji Urodzeń) otrzyma zasiłek automatycznie – w ciągu 10 dni od rejestracji zadzwoni do ciebie pracownik Social Welfare w celu ustalenia szczegółów; informacje w tej sprawie uzyskasz pod numerem 1890 400 400.

Czekanie na decyzję

Coraz więcej osób ubiega się o zasiłek na dziecko (od 2006 r. wzrósł o 400 proc.!), dlatego czas oczekiwania znacznie się wydłużył, nawet do dwóch lat. Zawiadomienie o przyznaniu świadczenia otrzymasz pocztą.

Odwołanie

W razie otrzymania decyzji odmownej możesz w ciągu 21 dni odwołać się do:

Appeals Office
(Urząd ds. Odwołań)
D’Olier House
D’Olier Street
Dublin 2
tel. (01) 673 2800

W tym celu wypełnij formularz SWAO 1, który otrzymasz w Social Welfare, lub sam napisz list. Podaj w nim swoje dane, numer PPS oraz uzasadnij błędną decyzję. Odpowiedź otrzymasz pisemnie w ciągu 3–4 tygodni od wysłania odwołania.

Ile możesz dostać?

Zasiłek wpływa na konto lub odbierasz go na poczcie w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Zazwyczaj przyznawany jest od pierwszego dnia miesiąca po dacie urodzenia dziecka lub przyjazdu do Irlandii i wypłacany z wyrównaniem od daty stwierdzenia przez urząd uprawnienia do świadczenia, czyli za okres oczekiwania.

Na pierwsze i drugie dziecko otrzymasz co miesiąc 150 euro (590 zł), na trzecie i każde kolejne – 185 (720 zł) euro. Od kwietnia br. będzie to odpowiednio 160 euro (625 zł) i 190 euro (742 zł). W przypadku urodzenia bliźniąt wypłacane jest 150 proc. kwoty przysługującej normalnie na każde dziecko, a w przypadku ciąży mnogiej otrzymasz podwójną normalną miesięczną ratę oraz specjalny dodatek w trzech transzach po 635 euro (2,5 tys. zł): po narodzinach dzieci, po ukończeniu przez nie 4 i 12 lat. Świadczenie z tytułu narodzin kolejnego dziecka zostanie automatycznie dodane do wypłacanego dotychczas zasiłku. Od Child Benefit nie płaci się podatku.

Zmiana okoliczności

W razie zmian, np. wyjazdu z Irlandii, poinformuj pisemnie Child Benefit Section (oddział Social Welfare zajmujący się świadczeniami na dzieci).

Uwaga! Rodziny otrzymujące Child Benefit automatycznie dostają dodatek na dzieci w wieku przedszkolnym (do 6. roku życia) – 1 tys. euro (3,9 tys. zł) rocznie, wypłacany co trzy miesiące.

FAMILY INCOME SUPPLEMENT – ZASIŁEK DLA RODZIN O NISKICH DOCHODACH I WYCHOWUJĄCYCH DZIECI

Sprawdź, czy świadczenie ci się należy

Jesteś zatrudniony na pełny etat lub pracujesz minimum 19 godzin tygodniowo albo 38 godzin w ciągu dwóch tygodni (małżeństwa, partnerzy mogą łączyć godziny swojej pracy) i masz na utrzymaniu przynajmniej jedno dziecko, które na co dzień mieszka z tobą. Dziecko ma mniej niż 18 lat lub do 22 lat i uczy się w trybie dziennym.

Przygotuj potrzebne dokumenty

Payslipy (odcinki wypłaty, które wydaje pracodawca razem z pensją), formularz P60 (dokument otrzymywany na koniec roku podatkowego od pracodawcy) oraz certyfikat kredytów podatkowych na bieżący rok (dokument z urzędu skarbowego informujący o wszystkich przysługujących ci ulgach podatkowych).
Potwierdzenie zarobków przez pracodawcę.
Wypełnij formularz FIS1

Druk w języku angielskim pobierz ze strony www.welfare.ie/forms/fis1.pdf lub poproś o niego w lokalnym oddziale Social Welfare. Pomoc przy wypełnianiu wniosku uzyskasz w Social Welfare, CIC i Emigrant Advice.

Złóż formularz

Wypełniony wniosek prześlij zaraz po rozpoczęciu pracy na adres:

Family Income Supplement Section
Social Welfare Services Office
Government Buildings
Ballinalee Road
Longford

Czekanie na decyzję

Jeśli załączyłeś wszystkie wymagane dokumenty, rozpatrzenie wniosku zajmie ok. miesiąca. W przeciwnym wypadku będziesz musiał dosłać dodatkowe dokumenty. Decyzja zostanie przesłana na piśmie.

Odwołanie

Jeżeli otrzymasz decyzję odmowną, możesz się od niej odwołać. Odbywa się to na takich samych zasadach jak przy zasiłku na dziecko.

Ile możesz dostać?

Dodatek rodzinny jest świadczeniem tygodniowym przelewanym na konto. Najniższa stawka to 20 euro (78 zł). Rodzina z trójką dzieci zarabiająca 300 euro (1,2 tys. zł) tygodniowo będzie otrzymywała 159 euro (620 zł).

Zmiana okoliczności

FIS otrzymuje się przez rok, pod warunkiem że spełnia się odpowiednie wymogi. Gdy rodzina się powiększy, należy skontaktować się z Family Income Support Section w Social Welfare, by móc ubiegać się o wyższą kwotę.

Uwaga! Jeżeli przez dłuższy czas (minimum trzy miesiące) pobierasz dodatek FIS, to możesz wystąpić o tzw. świadczenia specjalne: Fuel Supplement (przydział na tzw. bezdymne paliwo) oraz School clothing and footwear allowance (przydział na odzież i obuwie do szkoły).

Jeżeli z tytułu świadczeń otrzymasz za dużo pieniędzy, to Social Welfare jest odpowiedzialny za uzyskanie zwrotu nadpłaconej sumy. Musisz poinformować o nadpłacie oraz proponowanym sposobie dokonania zwrotu. Brana jest pod uwagę twoja zdolność finansowa. Social Welfare może odroczyć, zwiesić bądź zmniejszyć tę kwotę.

Broszury informacyjne w języku polskim otrzymasz w Social Welfare, CIC, Emigrant Advice, możesz je także pobrać ze strony www.welfare.ie. Informacje o zasiłkach po polsku znajdziesz też w witrynie www.citizensinformation.ie .

Egzemplarze publikacji wydanych przez Department of Social and Family Affairs (Wydział Spraw Socjalnych i Rodzinnych) dostaniesz w dziale informacji:

Department of Social and Family Affairs
Oisín House
212–213 Pearse Street
Dublin 2
Infolinia w sprawie dokumentów: 1890 20 23 25

Lista z adresami Social Welfare znajduje się na stronie www.welfare.ie/contact/index.html#Dublin_north i w książce telefonicznej pod hasłem "Govt Dept – Social Community & Family Affairs".

Uwaga! W Social Welfare możesz poprosić o tłumacza. Jeżeli wcześniej umawiasz się na spotkanie, to tłumacz jest podczas niego obecny. W innym wypadku tłumaczenie odbywa się telefonicznie.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW