R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: glizda
2007-11-04, 14:04
Wrocław: 13,5 tys. nowych miejsc pracy
Autor Wiadomość
mario's 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia



Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 05 Lut 2006
Posty: 1162
Piwa: 1/4
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-03-21, 16:28   Wrocław: 13,5 tys. nowych miejsc pracy

Choć uciekł nam Vodafone, PAIIZ pociesza, że pracuje nad 40 podobnymi projektami. Jeden z nich to megainwestycja we Wrocławiu.
Gdy tydzień temu, „PB” informował, że z otwarcia w Polsce centrum usług zatrudniającego 800 osób zrezygnował brytyjski Vodafone, wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ) Wojciech Szelągowski sugerował, że nie ma powodów do zmartwienia. Już wiemy, dlaczego.

- Agencja pracuje obecnie nad około 40 projektami dotyczącymi inwestycji w centra usług i badawczo-rozwojowe, dzięki którym powstałoby 13,5 tys. miejsc pracy – mówi Wojciech Szelągowski.

PAIIZ ma wreszcie „swojego” wiceministra w resorcie gospodarki. Odwołanego 15 stycznia Andrzeja Kaczmarka 13 marca zastąpił podsekretarz stanu Marcin Korolec. To może przyspieszyć podejmowanie decyzji kluczowych dla inwestorów, ale nie musi. Wiceminister Korolec odpowiada za turystykę, a w kluczowej dla tej branży Polskiej Organizacji

Turystycznej od ubiegłego roku panuje potworny bałagan.

Dobre miejsca pracy

Wśród 40 projektów jest 5 dotyczących otwarcia centrów badawczo-rozwojowych.

- Są też centra projektowe, centra usług informatycznych, w tym pisania nowych aplikacji, zarządzania infrastrukturą IT czy usług księgowych, w tym zarządzających całymi procesami, a nie tylko polegających na „wklepywaniu danych”, procesów polegających na przygotowaniu ujednoliconych sprawozdań finansowych dla wielu krajów, zarządzania należnościami, zobowiązaniami, zarządzania zakupami, itd. – wymienia Wojciech Szelągowski.

Proces ściągania tych inwestycji jest zaawansowany w różnym stopniu.

- Są to projekty od wstępnie zidentyfikowanych po już finalizowane, w których firmy wybrały lokalizacje, podjęły pozytywne decyzje inwestycyjne, a niektóre otrzymały zatwierdzone pakiety wsparcia – dodaje Wojciech Szelągowski.

Zatrzeć złe wrażenie

Te, które na wsparcie dopiero liczą, mogą poznać konkrety jeszcze w tym tygodniu. 22 lub 23 marca spotyka się zespół międzyresortowy zatwierdzający pakiety wsparcia dla inwestorów zagranicznych. Jedna z największych firm na świecie myśli o inwestycji we Wrocławiu. Może powstać nawet 2 tys. doskonałych miejsc pracy. Jeśli do 26 marca nie dostanie propozycji od rządu, pójdzie gdzie indziej.

- To bardzo znana marka. Warto zrobić wszystko, żeby ją ściągnąć – mówi osoba zaangażowana w negocjacje.

Mimo boomu na centra usług w Polsce, mamy konkurencję w Bułgarii, Rumunii i innych krajach. Wielki projekt bardzo by się przydał po porażce z Vodafone.

- To był sygnał do zastanowienia się. Tymczasem jest ogromne zainteresowanie otwieraniem w Polsce centrów usług. Bez problemu może powstawać kilkanaście tysięcy miejsc pracy rocznie – ocenia Adam Żołnowski, były prezes PAIIZ, obecnie senior manager w PricewaterhouseCoopers.

Obecnie działa w Polsce ponad 50 centrów usług (w 2010 r. ma w tym sektorze pracować 550 tys. osób) i 40 centrów badawczo-rozwojowych.

Jest motywacja

Nasz kraj bez problemu powinien przyciągnąć sporo inwestycji z sektora Shared Services Center i centrów badawczo-rozwojowych.

- Na Słowacji nie ma takich inwestycji. W Czechach są braki kadrowe. Rotacja na Węgrzech, w Czechach i Indiach sięga 30-40 proc. Nawet indyjskie firmy otwierają w Polsce takie centra. Głównym rywalem Polski jest Rumunia, ale tu na rynek trafia 8 tys. informatyków rocznie, a w Polsce 40 tys. – podkreśla Marcin Kaszuba z Ernst & Young.

- Warto rozwijać takie przedsięwzięcia w Polsce. Są elementem realizacji Strategii Lizbońskiej przez ministra gospodarki, którego jesteśmy narzędziem. Poprawiają konkurencyjność różnych sektorów całej gospodarki. Tworzą wartościowe miejsca pracy, zapewniają szkolenia, rozwój. Rozwój polskich ośrodków badawczo-rozwojowych i związanie ich z już istniejącymi i powstającymi fabrykami to metoda na utrzymanie tych zakładów w Polsce – wymienia Wojciech Szelągowski.

13,5 tys. to dużo czy mało?

W 2006 roku stopa bezrobocia w Polsce spadła z 18 proc. do 14,9 proc., co oznacza, że ubyło 558 tys. zarejestrowanych bezrobotnych. W tym samym czasie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 133 tys. osób. Oznacza to, że sporą zasługę w niwelowaniu bezrobocia miała migracja zarobkowa. Według różnych szacunków za chlebem za granicę mogło wyjechać 1-1,5 mln osób.

źródło:Puls Biznesu
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW