Pomógł: 42 razy Wiek: 58 Dołączył: 04 Mar 2006 Posty: 4309 Piwa: 76/53 Skąd: wieluń
Wysłany: 2007-06-04, 12:01 Czy pijany pieszy może stracić prawo jazdy
Ostatnio dziwne rzeczy dzieją się w naszym kochanym kraju, ale być może nie jestem na bieżąco, dlatego mam pytanie, przyznaję trochę jak dla mnie dziwne.
Miejsce zdarzenia Jastrzębia Góra, pijany pieszy spowodował, kraksę z rowerzystką, pani doznała ogólnych potłuczeń i to chyba wszystko. Fakt że nie dość że wina była pieszego, to na dodatek, jak to pijany miał swoje zdanie na ten temat. Przyjechała policja i ……., tu dla mnie nowość. Pieszy jako że posiadał prawo jazdy, pozbył się ich w wyniku właśnie tego zdarzenia.
Przestudiowałem kodeks drogowy, i odnośnie zatrzymania prawa jazdy znalazłem tylko to;
Cytat:
Art. 135.
1. Policjant:
zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w razie:
-stwierdzenia, że kierujący pojazdem znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
-stwierdzenia zniszczenia prawa jazdy w stopniu powodującym jego nieczytelność,
-podejrzenia podrobienia lub przerobienia prawa jazdy,
-gdy upłynął termin ważności prawa jazdy,
-gdy wobec kierującego pojazdem wydane zostało postanowienie lub decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy,
-gdy wobec kierującego pojazdem orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów lub wydano decyzję o cofnięciu prawa jazdy,
-przekroczenia przez kierującego pojazdem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego,
-przekroczenia przez kierującego pojazdem, w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, liczby 20 ---punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego;
-może zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.
Teraz, czy sąd może wydać taki wyrok, który pozbawi posiadacza prawa jazdy, owego dokumentu jeśli np. popełnił wykroczenie drogowe, ale będąc pieszym uczestnikiem ruchu, nawet gdy był pod wpływem alkoholu?
Tak ja na wstępie zaznaczyłem dla mnie to trochę dziwna wiadomość, z taką się właśnie spotkałem i gwoli możliwych wyjaśnień dzielę się nią, z Wami.
Ten sam problem poruszyłem na innym, typowym auto forum, gdy tylko uzyskam jakieś konkrety, wklejam zaraz tutaj
_________________ Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Pomógł: 2 razy Dołączył: 06 Cze 2007 Posty: 25 Skąd: polska
Wysłany: 2007-06-06, 19:31
Teoretycznie moze zabrac na podstawie art 42 kodeksu karnego jezeli pieszy był sprawcą wypadku drogowego tj przestpestwa okreslonego w art 177. Gdyz przyjmuje sie, iż sprawca czynu zabronionego określonego w art. 177, może być każdy uczestnik ruchu drogowego (zob. art. 2 pkt 17 ustawy - Prawo o ruchu drogowym), wodnego lub powietrznego, do którego adresowane są zasady bezpieczeństwa obowiązujące w danej dziedzinie ruchu. Wynika z tego, że podmiotem przestępstwa z art. 177 może być także osoba, która nie prowadzi pojazdu, ale jest np. pieszym, przepędzającym bydło, pasażerem pojazdu. Chodz o takimprzypadku nei slyszalem.
Pomógł: 42 razy Wiek: 58 Dołączył: 04 Mar 2006 Posty: 4309 Piwa: 76/53 Skąd: wieluń
Wysłany: 2007-06-11, 15:19 A jednak można stracić prawo jazdy
kuomi, według tych paragrafów, które przedstawiłeś, pieszy pijany może stracić prawo jazdy, jeśli je oczywiście posiada.
Chodzi tu o tzw. naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym. I o tym właśnie mówi kodeks karny:
Cytat:
Art. 177. § 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Z tym że, sąd rzeczywiście zastosował tu w stosunku do sprawcy, pijanego pieszego posiadającego prawo jazdy:
Cytat:
Art. 42. § 1. Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.
§ 2. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów mechanicznych określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, 174 lub 177.
Zwróćcie uwagę na słowa; osoby uczestniczącej w ruchu.
Bo według kodeksu drogowego:
Cytat:
Art. 2.
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
pkt 17. uczestnik ruchu - pieszego, kierującego, a także inne osoby przebywające w pojeździe lub na pojeździe znajdującym się na drodze;
Tak więc pieszy to też uczestnik ruchu drogowego, i dopóki idzie, a pijany pieszy zatacza się po chodniku, to pewnie wszystko pozornie jest OK., ale nagłe wtargnięcie na jezdnię może już skutkować w/w rzeczami.
To wydaje się dziwne, ale jak życie pokazało może mieć miejsce, dlatego od dzisiaj uważajmy idąc na „alkoholowym gazie”, bo też możemy mieć niezłe tarapaty z prawem drogowym i karnym.
kuomi, dzięki za podsunięcie odpowiednich paragrafów, ja pozwoliłem sobie tylko na bardziej szczegółową analizę tych punktów, dla większej przejrzystości zagadnienia.
_________________ Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum