R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: Panterka
2008-01-04, 14:58
Czy Polacy ufają sobie nawzajem?
Autor Wiadomość
Ewka87 
Przyjeżdża na zakupy


Pomogła: 7 razy
Wiek: 36
Dołączyła: 14 Kwi 2007
Posty: 399
Skąd: Wieluń/ Częstochowa
Wysłany: 2007-08-07, 23:21   Czy Polacy ufają sobie nawzajem?

Ponad połowa Polaków (53 proc.) uważa, że zaufaniem można obdarzać tylko te osoby, które się dobrze poznało. Co czwarty z nas (26 proc.) skłonny jest jednak przyznać, że należy ufać każdemu człowiekowi, dopóki on sam nie uczyni czegoś, co to uniemożliwi - wynika z najnowszego badania CBOS, przeprowadzonego w maju 2007 roku.

Niestety pokazuje ono także, że ciągle aż 21 proc. rodaków uważa, że ufać można tylko sobie, innym zaś ludziom wierzyć nie należy.

- Badania dotyczące więzi międzyludzkich nie należą do prostych, niemniej jednak kilkakrotnie podejmowaliśmy już tę problematykę (Więzi społeczne i współpraca z innymi ludźmi - luty 2006, Zaufanie w sferze prywatnej i publicznej a społeczeństwo obywatelskie - luty 2006, Społeczne więzi Polaków - listopad 2005 oraz Czy grozi nam samotność w tłumie - listopad 1999 - przyp.) - mówi autorka raportu z badań, Joanna Szczepańska z CBOS. - Teraz zajęliśmy się kwestią zaufania oraz postrzegania w swoim otoczeniu ludzi serdecznych i życzliwych.

Okazało się, że opinie na temat zaufania do innych ludzi są w znacznym stopniu powiązane z wykształceniem ankietowanych. Im wyże ono jest, tym rzadszy pogląd, że nie można wierzyć innym. Uważa tak 29 proc. badanych z wykształceniem podstawowym i tylko 10 proc. z wyższym.

Także od wykształcenia danej osoby zależy, czy i jak często jest ona skłonna dawać innym ludziom szanse. Robi to bowiem 21 proc. osób z wykształceniem podstawowym i 41 proc. z wyższym.

Znacząco wyższy od przeciętnego odsetek odpowiedzi, że polegać można tylko na sobie, odnotowano również w grupach o najniższych dochodach, czyli u osób źle oceniających swoją sytuację materialną, u niewykwalifikowanych robotników oraz rencistów. W nieco mniejszym stopniu deklarowane zaufanie do ludzi jest także powiązane z miejscem naszego zamieszkania. (w dużych miastach jest ono większe niż na wsiach), poglądami politycznymi (lewicowość wiąże się z częstszymi odpowiedziami wskazującymi na brak ufności) oraz częstością uczestniczenia w praktykach religijnych (brak udziału w nich to więcej stwierdzeń o braku zaufania do innych).

Jednak zdecydowana większość Polaków twierdzi, że zna przynajmniej jedną osobę (spoza najbliższej rodziny), w której życzliwość i serdeczność nie wątpi. Prawie dwie trzecie ankietowanych (62 proc.) zna kilka takich osób, a co czwarty badany (26 proc.) - wiele.

Tylko co ósmy Polak (12 proc.) nie zna nikogo (nie spokrewnionego), komu mógłby zaufać. "I w tym przypadku okazało się, że odpowiedzi są w znacznym stopniu powiązane z poziomem wykształcenia - podkreśla Szczepańska. - Im badani są lepiej wykształceni, tym rzadziej twierdzą, że poza rodziną nie mają osób, na których serdeczność mogą liczyć, a tym częściej - że znają wiele takich osób. Ponadto wskazania respondentów na większą liczbę życzliwych im ludzi są tym częstsze, im większe ich miejsce zamieszkania, wyższe dochody na osobę w gospodarstwie domowym i częstszy udział się w praktykach religijnych".

Z sondażu wynika także, że wzajemna zależność istnieje również pomiędzy odpowiedziami na oba te pytania. Im badani mniej ufają innym ludziom, tym częściej stwierdzają brak w swoim otoczeniu osób życzliwych. Natomiast respondenci, którzy uważają, że należy ufać każdemu, póki nie zawiedzie, o wiele częściej niż przeciętnie odpowiadają, że wierzą w serdeczność wielu osób wobec siebie.

- Zależność ta działa również w odwrotnym kierunku - zauważą Szczepańska. - Badani twierdzący, że nie znają nikogo sobie życzliwego, częściej niż inni utrzymują, że ludziom nie można wierzyć, a ci, którzy nie wątpią w serdeczność dla siebie wielu osób, znacznie częściej odpowiadają, że każdemu należy się kredyt zaufania.

Jednak, jak pokazują badania, większość Polaków ciągle uważa, że ufać można tylko temu, kogo się dobrze poznało.

źródło: interia.pl

A jak jest z waszym zaufaniem do drugiego człowieka :?:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
raulmanka 
Ma stragan na targu



Pomogła: 8 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 08 Gru 2006
Posty: 727
Skąd: z 1038:D
Wysłany: 2007-08-08, 18:00   

kiedyś ufałam każdemu tak naprawdę... ale tyle razy się zawiodłam, że teraz już nie jest tak łatwo. Chociaż dalej dosyć szybko zaczynam ufać innym, ale nie tak jak kiedyś że od samego początku. No cóż, człowiek się uczy na swoich błędach.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
zwyczajna 
WIELUNIAK



Pomogła: 32 razy
Dołączyła: 03 Maj 2006
Posty: 2461
Piwa: 25/43
Skąd: w-ń
Wysłany: 2007-08-08, 21:34   

Poza granicami kraju...nigdy nie ufać Polakowi,zrobi wszystko żeby drugiemu sie nie udało.....
_________________
https://www.youtube.com/w...AvjaHtlMA#t=111
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
yampress 
WIELUNIAK


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 11 Lis 2006
Posty: 3119
Otrzymał 6 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-08-08, 21:51   

edzia i odziu napisał/a:
Poza granicami kraju...nigdy nie ufać Polakowi,zrobi wszystko żeby drugiemu sie nie udało.....


racja. wiele nacji trzyma się razem i dlatego przetrwają, pomagają sobie a Polak "utonie"....
umiesz liczyć licz na siebie
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Paulina 
Ma stragan na targu



Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 08 Cze 2006
Posty: 557
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-08-11, 12:26   

raulmanka napisał/a:
kiedyś ufałam każdemu tak naprawdę... ale tyle razy się zawiodłam, że teraz już nie jest tak łatwo. Chociaż dalej dosyć szybko zaczynam ufać innym, ale nie tak jak kiedyś że od samego początku. No cóż, człowiek się uczy na swoich błędach


Dokładnie mam tak samo ...
I też ucze sie na własnych błedach i jestem bardziej ostrożna.
_________________
Człowiek potrzebuje do szczęścia trzech rzeczy: dobrych przyjaciół do towarzystwa, dobrego wina do picia i dobrych książek do czytania.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
szwagier 
Czytał o Wieluniu
szwagier admina :P


Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 08 Lip 2007
Posty: 38
Skąd: wieluń
Wysłany: 2007-08-11, 15:09   

umiesz liczyc licz na siebie smutna prawda
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
cogito 
Mieszka pod Wieluniem


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 15 Lis 2005
Posty: 883
Piwa: 12/4
Skąd: Planeta Ziemia
Wysłany: 2007-08-11, 20:30   

edzia i odziu napisał/a:
Poza granicami kraju...nigdy nie ufać Polakowi,zrobi wszystko żeby drugiemu sie nie udało.....


Z przykrością potwierdzam, że niejednokrotnie, będąc za granicą, spotkałem się z taką opinią.
Z drugiej strony byłem świadkiem, jak bezinteresownie pomagali sobie nawzajem.
Jestem więc w rosterce. Czy wierzyć w to, co słyszałem, czy w to, co widziałem?
Jak na swój wiek zarówno słuch jak i wzrok mam dobry.
Wniosek z tego, że zaufanie do drugiego człowieka zależy od sytuacji.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
zwyczajna 
WIELUNIAK



Pomogła: 32 razy
Dołączyła: 03 Maj 2006
Posty: 2461
Piwa: 25/43
Skąd: w-ń
Wysłany: 2007-08-11, 20:36   

Wiesz,wszystko zalezy od konkretnego człowieka,ja tutaj uogólniłam ale nie znaczy to ze wszyscy Polacy to świnie(ale przewazają niestety)Ciekawe skad to sie bierze ,dlaczego tak sie dzieje...
_________________
https://www.youtube.com/w...AvjaHtlMA#t=111
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
cogito 
Mieszka pod Wieluniem


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 15 Lis 2005
Posty: 883
Piwa: 12/4
Skąd: Planeta Ziemia
Wysłany: 2007-08-12, 11:49   

edzia i odziu napisał/a:
Wiesz,wszystko zalezy od konkretnego człowieka,ja tutaj uogólniłam ale nie znaczy to ze wszyscy Polacy to świnie(ale przewazają niestety)Ciekawe skad to sie bierze ,dlaczego tak sie dzieje...

Wprawdzie nie jestem autorytetem, ale spróbuję odpwiedzieć na to pytanie.
Otóż na Zachód, jako pierwsi, wyjechali ludzie obrotni. Następni dla tych pierwszych stanowili pewnego rodzaju konkurencję. A stad już blisko do zawiści. Nie oznacza to, że tylko ten negatywny rys naszego narodowego charkteru został zauważony.
Zgodnie zaś z mądrością narodów, jakimi są przysłowia, "Jak nas widzą, tak nas piszą".
I tak nas właśnie opisano.
Oczywiście nie oznacza to, że wszyscy Polacy to jedna rodzina, ale zwykle dłużej pamięta się rzeczy złe, niż dobre. Taka to już ludzka natura. Szczególnie u Polaków, którzy sa mało tolerancyjni, zacofani i zakompleksieni.
Przykładów nie trzeba daleko szukać. Choćby nasza obecna scena polityczna. Kliniczny przykład braku zaufania wszystkich i do wszystkiego.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW