R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: Archdevil
2008-05-11, 15:01
Pirackie programy w firmach - rosną kwoty odszkodowań
Autor Wiadomość
yampress 
WIELUNIAK


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 11 Lis 2006
Posty: 3119
Otrzymał 6 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-12-01, 16:33   Pirackie programy w firmach - rosną kwoty odszkodowań

BSA coraz częściej ściga firmy korzystające z pirackiego oprogramowania. Przedsiębiorcy mówią jednak, że pirackie oprogramowanie może się pojawić w firmie bez ich wiedzy i chcą, aby zamiast skomplikowanych licencji przemysł oprogramowania zastosował antypirackie rozwiązania techniczne.
Firma, która korzysta z pirackiego oprogramowania może zostać namierzona np. po anonimowej skardze pracownika lub dostawców oprogramowania (jeśli wydaje im się, że zakupiono podejrzanie mało licencji). Wtedy BSA wysyła do firmy list informując o groźbie wysokich kar i proponując ugodę za mniejsza kwotę.

Taka sytuacja nikogo nie dziwi, ale przedstawiciele firm, które zostały zmuszone do płacenia za ugody zwracają uwagę na drugą stronę medalu. Nierzadko zdarza się, że w firmie instalowane jest nielegalne oprogramowanie bez wiedzy przełożonych, albo nawet pracowników. Sprzyjają temu skomplikowane porozumienia licencyjne, jakie producenci oprogramowania zawierają z przedsiębiorstwami.

Chcą technologii zamiast umowy licencyjnej

Przykładem może być opisany przez agencję Associated Press przykład firmy architektonicznej Michaela Gaertnera. Nikt w firmie nie zauważył, że nie przedłużono licencji na oprogramowanie do wykonywania rysunków. Ponieważ pracownicy nie mogli z tego powodu otwierać plików, zainstalowali program zdobyty na własną rękę. Ich szef ma dzięki temu do zapłacenia 40 tys. dolarów za ugodę.

Właściciele firm mówią, że łatwiej byłoby im kontrolować legalność oprogramowania w firmie gdyby umowy licencyjne były bardziej przejrzyste. Ich zdaniem przemysł oprogramowania powinien też opracować technologie zabezpieczające przed używaniem lub kopiowaniem nielegalnego oprogramowania, wykorzystując możliwość weryfikacji klucza produktu.

Przedstawiciele BSA twierdzą natomiast, że zarządzanie licencjami wcale nie jest tak bardzo skomplikowane. Faktem jest jednak, że żądania odszkodowań trafiają głównie do małych firm, które nie mają zasobów pozwalających na sprawne zarządzanie licencjami.

W Polsce kwoty odszkodowań rosną

W naszym kraju BSA również zwraca się o odszkodowania do firm korzystających z nielegalnego oprogramowania. Jak powiedział Dziennikowi Internautów rzecznik BSA w Polsce Bartłomiej Witucki, w naszym kraju również proponuje się ugody, bo jest to rozwiązanie pozwalające na szybkie zaspokojenia roszczeń poszkodowanego i swego rodzaju zminimalizowanie sankcji karnej.

Witucki zaznaczył, że z każdym rokiem kwoty odszkodowań ustalanych w ramach zawieranych ugód są coraz wyższe. Obecnie nie jest rzadkością sytuacja, kiedy ugoda dotyczy kwoty ponad 100 tys. złotych.

Rzecznik BSA nie potrafił powiedzieć jak ma się stosunek zlikwidowanych pirackich kopii programów w firmach do liczby pirackich kopii zlikwidowanych u ich dystrybutorów. BSA nie prowadzi tego typu statystyk. Powiedział jednak, że dość częstą praktyką w naszym kraju jest "uatrakcyjnianie" oferty sprzedaży komputera przez sprzedawanie go taniej, z nielegalnie przeinstalowanym oprogramowaniem. Bardzo częste jest również sprzedawanie programów na targowiskach i giełdach.

- Podejmowane przez nas przeciwdziałania obejmują obie grupy dystrybutorów nielegalnego oprogramowaniem. Jak wynika ze statystyk policyjnych w każdym roku wzrasta wykrywalność tego rodzaju przestępstw. Przypomnę, że bezprawne rozpowszechnianie programów komputerowych jest - zgodnie z polskim prawem - przestępstwem - mówił Witucki.

Rzecznik zaznaczył również, że BSA nie przeprowadza żadnych kontroli legalności oprogramowania. Czynności przeszukania prowadzi policja. Rola BSA polega na inicjowaniu postępowania karnego, a później przy udziale prawników, reprezentowaniu poszkodowanych producentów w negocjacjach pozasądowych lub w ramach prowadzonego postępowania.

Według BSA stopa piractwa w Polsce wynosi obecnie 57% (taki odsetek używanych programów programów jest nielegalnego pochodzenia). Średnią światowa wynosi 35%. Stopa piractwa w Polsce spada już od trzech lat, choć zaledwie o 1% rocznie.

www.di.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW