Proponuję wybrać się na wycieczkę do Strońska - w miejsce. gdzie w 1939 walczyły oddziały 10 DP. Dojazd jest prosty - trasa Wieluń-Łódź przez Sieradz, na ostatnich (patrząc od Wielunia) światłach w Sieradzu skręcamy w prawo na Widawę i po przejechaniu ok. 12 km prawie dojeżdzamy do Strońska.
Dostać się w okolice schronów można na dwa sposoby - albo skręcając w prawo piaszczystą drogą zaraz za tablicą "Strońsko" - lądujemy wtedy a okolicy schronu nr 3
schron nr 3
z powyższej mapy, albo wcześniej, przed Strońskiem na skrzyżowaniu z drogowskazem "Kol. Beleń" skręcamy w przeciwną stronę do drogowskazu i lądujemy prze schronie nr 1.
schron nr 1
Polecam drugi dojazd ze względu na łagodniejszy zjazd i możliwość zaparkowania samochodu bezpośrednio w okolicy schronu.
Na pozycji jest 7 schronów - z czego 2 ostatnie są mocno zniszczone.
Stanowiska i cała pozycja są oznaczone tablicami informacyjnymi umieszczonymi tam w 2007 r. przez Stowarzyszenie Historyczne "Strzelcy Kaniowscy". Do większości schronów można wejść do środka, można też uzmysłowić sobie jak funkcjonowała ta pozycja w całości. W pierwszych dniach września członkowie Strzelców Kaniowskich obsadzają pozycję przedstawiając jak wyglądało to w 1939 r.
W samym Strońsku warto zobaczyć średniowieczny kościół
i koniecznie polecam wizytę na miejscowym cmentarzu, gdzie pochowani są żołnierze z wieluńskich batalionów Obrony Narodowej ( o czym tutaj: http://www.historiawielun...-1939,296.html)
Takie miejsca i to tak blisko? Muszę powiedzieć tacie, który jest wielkim pasjonatem takich małych, plenerowych wycieczek. A i ja nie pogardzę takimi widokami. Nie ma obaw, że któryś schron się na mnie zawali?
Zdjęcia piękne. Kuszą, kuszą, a pogoda na weekend ma być przyjemna. : )
_________________ Nie możemy kochać domu, który nie ma swego oblicza i w którym kroki są pozbawione sensu.
-Antoine de Saint-Exupery
http://powiatkepno.blogspot.com/
Pomogła: 12 razy Wiek: 44 Dołączyła: 18 Maj 2010 Posty: 699 Piwa: 16/34 Skąd: Osjaków/Wydrzyn
Wysłany: 2015-06-15, 19:46 Sezon 2015 ;)
Chorzyna
"W punkcie oporu Chorzyna znajduje się 10 schronów. 4 sztuki to schrony Rs-69 i 5 typu Rs 58c (zmodyfikowany) . Dziesiąty schron został podobno wysadzony. W schronach Rs 69 występuje nietypowe ukształtowanie kołnierza stanowiska bojowego. Ciekawostka - schrony usytuowane są po obu stronach rowu p.pancernego. Wg opowiadań miejscowych przy schronie położonym na południe od drogi Chorzyna – Tobułki znajdowało się stanowisko niemieckiej armaty p.panc. Schrony były inwentaryzowane po II WŚ przez LWP. Mogilnik - pierwszy schrom (Rs 69) po wschodniej stronie rowu p.panc, na północ od drogi Chorzyna Tobułki."
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum