Microsoft wydał drugą wersję beta przeglądarki Internet Explorer 8. Szczególną uwagę przyciągają w niej funkcjonalności pozwalające użytkownikowi na zachowanie prywatności i blokowanie wybranych treści.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Microsoftu wydana wczoraj wersja beta adresowana jest do "zwykłych" użytkowników. Pierwsza wersja beta, która została wydana w marcu,skierowana była do deweloperów.
Najnowszą wersję beta można znaleźć pod adresem www.microsoft.com/ie8. Zawiera ona pewne funkcjonalności znane z Firefoksa np. "inteligentny" pasek adresu, który wspomaga użytkownika w nawigowaniu do wcześniej odwiedzonych stron.
Zaktualizowana została także funkcja Activities pozwalająca użytkownikowi na korzystanie z informacji z danej strony internetowej i łączenie ich z informacjami pochodzącymi z innej usługi bez opuszczania danej strony (np. adres znaleziony na jednej stronie można porównać z mapą online).
Najwięcej uwagi przykuwają nowe funkcje bezpieczeństwa i prywatności. W tzw. trybie InPrivateBrowsing na komputerze użytkownika nie będą zapisywane dane dotyczące odwiedzanych stron, używanych w tym czasie haseł, ciasteczka itd. Niektórzy komentatorzy określają tę funkcjonalność "trybem porno".
Nowa wersja beta wprowadza również tryb InPrivateBlocking. Pozwala on na blokowanie wybranych treści na stronach internetowych, pochodzących od dostawców trzecich. Na stronie internetowej mogą znajdować się informacje giełdowe, pogodowe lub po prostu reklamy z innych serwerów. Czasami dostawcy tych treści zbierają informacje o internautach. Użytkownicy korzystający z InPrivateBlocking tych treści nie zobaczą, a dane na ich temat nie zostaną zebrane.
Rozwinięciem opisanej wyżej funkcji jest InPrivate Subscriptions. Dzięki tej funkcjonalności wydawca strony internetowej może umieścić na niej link do listy wyrażeń blokujących określone treści. Innymi słowy decyzje o tym jakie treści zablokować w serwisie, mogą zostać przeniesione na wydawców.
Co ciekawe, na wspomnianej funkcjonalności może ucierpieć... Microsoft. Firma ta również jest dostawcą reklam. Przedstawiciele działu Microsoftu odpowiedzialnego za reklamę online wierzą jednak, że użytkownicy mają świadomość, iż reklamy w Sieci pozwalają na otrzymywanie bezpłatnych treści.
Komentatorzy spoza Microsoftu mówią, że blokowanie reklam w przeglądarce tak popularnej jak IE może się przyczynić do zmian na rynku. Dotychczas blokowanie reklam było popularne u użytkowników przeglądarek alternatywnych dla IE.
Nie wiadomo jeszcze kiedy można się spodziewać ostatecznej wersji IE 8.
Pomógł: 13 razy Dołączył: 11 Lis 2006 Posty: 3119 Otrzymał 6 piw(a) Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-09-03, 11:15 IE8 nie tak bezpieczny, jak podejrzewano
Cytat:
Security | 2008-09-01 09:37:32 | Autor: Piotr Kuźmiński
Funkcje prywatności wbudowane w wersję beta przeglądarki internetowej Internet Explorer 8 wcale nie gwarantują prywatności na takim poziomie, na jakim są reklamowane.
Funkcja InPrivate Browsing ma za zadanie usuwanie historii przeglądanych stron i innych danych osobowych gromadzonych podczas przeglądania stron internetowych.
Specjalistom udało się jednak w prosty sposób odzyskać historię surfowania – podaje Webwereld, holenderski magazyn należący do koncernu IDG. Jego specjaliści wraz z holenderską firmą Fox IT odzyskali dane opisujące zachowanie przeglądarki. Co prawda nie odzyskano URLi (Uniform Resource Locator), ale z pozostałych danych można wydedukować, które strony były przeglądane – tłumaczy Christian Prickaerts z Fox IT.
W pamięci cache przeglądarki (funkcji, która ma przyspieszyć surfowanie po Sieci) znajduje się jeszcze więcej danych. Użytkownicy, którzy pragną dbać o swoją anonimowość, mogą ręcznie kasować katalog cache przeglądarki. Dane te mimo wszystko można odzyskać z dysku za pomocą odpowiednich programów narzędziowych.
Norton Internet Security starał się być mądrzejszy ode mnie i blokował mi pobieranie plików w IE7 i skrypty, jeszcze wtedy męczyłem się z bezprzewodowym dostępem...
Teraz już Firefox zagościł na stale u mnie.
yampress
Kto tam wie jeszcze co robi sam system operacyjny z naszymi prywatnymi danymi. Ostatnio "wykryto" lukę w telefonach NOKIA pozwalająca na zdalne sterowanie telefonem. Ciekawe ile Vista zaserwowała mi niespodzianek z zakresu prywatności...
Pomógł: 13 razy Dołączył: 11 Lis 2006 Posty: 3119 Otrzymał 6 piw(a) Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-09-07, 19:20
Mateusz, ja nie mam tego problemu. siedze na linuxie albo bsd . a na windowsie jak siedze to nie trzymam żadnych danych. co do nokii to nie jestem zwolennikiem tej firmy.
Tak ogólnie to Linux jest dobry dla osób, które nie korzystając codziennie (np. w pracy) z Windowsa. Przyzwyczajenia z Windy pozostają i nie jest łatwo przychodząc do domu przestawiać się na Linuksa. Nawet uczniowie/studenci nie mają pełnej swobody - wiele programów edukacyjnych robionych jest pod Windows, a na studiach klepie się prawie wyłącznie Office'a (nie spotkałem się nigdzie z OpenOfficem), tudzież Visual C++. Poza tym lokalne (wieluńskie serwisy/sklepy komputerowe) wsparcie dla systemów Microsoftu jest nieporównywalnie większe niż wsparcie dla wolnego oprogramowania
Na uczelni działa program MSDN z którego studenci na czas studiów otrzymują Windowsa XP, Viste, 2003 serwer, 2000, z czego Vista była dostępna zaraz po amerykańskiej premierze, dla masochistów którzy chcieli ją testować. a dodatkowo: SQL serwer 2005, Virtual PC 2004, Visual studio .NET, MSDN Library, Visio Professional 2003, Access 2003, OneNote 2003, Visual Studio 2005, InfoPath 2003. Wszystko za darmo. Linux zraził mnie niestabilnością ale się okazało że mam płytę główną do wymiany i jak tylko komp mi wróci z serwisu to spróbuje się do niego przekonać.
_________________ "All this chaos in heads of quarter intelligentsia comes from that science
is really not for everybody."
[Hugo Steinhaus "Memories and Notes"]
Ja bym zainstalował linuxa na moim laptopie, ale wtedy pożegnam się z możliwościami GF 9600GT, modułu Bluetooth, Wi-Fi, Blu-Ray, wideokamery.
Oczywiście wina stoi po stronie producentów sprzętu, którzy mają w nosie linuxiarzy. Proszę tylko zwrócić uwagę że producentów CPU mamy 2-óch a wolny rynek jest.
Producentów systemów mamy więcej, a nadal jest monopol ze szkodą dla użytkownika.
Spróbuj zainstalować Ubuntu jako drugi system i zobacz czy nie znajdzie sterowników - do grafiki sterowniki dostarcza nVidia i to dość szybko. Gorzej jest z kartami ATI. Co do reszty to też powinno działać, wystarczy wydzielić parę GB na drugi system i przetestować.
_________________ "All this chaos in heads of quarter intelligentsia comes from that science
is really not for everybody."
[Hugo Steinhaus "Memories and Notes"]
Ja bym zainstalował linuxa na moim laptopie, ale wtedy pożegnam się z możliwościami GF 9600GT, modułu Bluetooth, Wi-Fi, Blu-Ray, wideokamery.
Nonsens, tego posta piszę z Ubuntu 8.04 z połączeniem internetowym poprzez WiFi. Jednocześnie mogę sobie przesyłać dzwonki na telefon komórkowy poprzez Bluetooth bez żadnego problemu, grafikę obsługiwaną mam beż usterek. Nawet z kartami ATI nie ma kosmicznych problemów - wystarczy to i owo raz skonfigurować i ma się spokój na długo.
Jeśli nie leży Ci Ubuntu wypróbuj Fedorę - lepsze zarządzanie pakietami, większa wydajność.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum