Wysłany: 2005-10-19, 16:30 Proste środki mogą ocalić miliony
Nowotwory, choroby serca i cukrzyca uśmiercą do 2015 roku 388 milionów ludzi – szacuje Światowa Organizacja Zdrowia
W samych tylko Chinach straty ekonomiczne w wyniku takich schorzeń wyniosą prawie pół biliona euro. Tymczasem proste działania mogłyby znacznie poprawić sytuację.
Choroby chroniczne to przyczyna nr 1 wszystkich zgonów. Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) schorzenia niezakaźne pochłoną w tym roku sumie ok. 35 milionów ofiar. Same choroby układu krążenia doprowadzą do śmierci 17,5 milionów osób, a nowotwory - 7,5 miliona. Dla porównania AIDS, którym można się zarazić, spowoduje 2,8 milionów zgonów.
O „epidemii, jakiej można uniknąć” mówi Robert Beaglehole, jeden z autorów raportu Światowej Organizacji Zdrowia: „Wiemy, co robić – zapobieganie jest bardzo tanie”. WHO postawiła sobie za cel zmniejszenie o dwa procent liczby zgonów w wyniku chorób przewlekłych. Opracowane przez nią proste strategie mają w tym dziesięcioleciu uratować życie 36 milionom ludzi – większość z nich to mieszkańcy biednych krajów.
80 proc. chorób serca można zapobiec, usuwając ich główne przyczyny: palenie, niezdrowe odżywianie i brak ruchu. W leczeniu ważny jest dostęp do tanich leków nasercowych, co łatwo zapewnić produkując specyfiki, na które wygasła już ochrona patentowa. Dalsze skuteczne działania to obniżenie zawartości soli w żywności, poprawa jakości posiłków szkolnych oraz wyższe opodatkowanie wyrobów tytoniowych.
Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że choroby serca, udary mózgu i cukrzyca same tylko Chiny kosztować będą w tym roku 15 miliardów euro. Skumulowane szkody dla chińskiej gospodarki narodowej, z uwzględnieniem utraty siły roboczej, wpływów z ewentualnych oszczędności prywatnych, a także wydatków w służbie zdrowia, wyniosą w ciągu następnych 10 lat prawie pół biliona euro.
Pekin już zareagował, opracowując wraz z WHO pierwszy średnio- oraz długookresowy program profilaktyki chorób chronicznych. Niewesoła sytuacja panuje natomiast w Rosji, która musi liczyć się w najbliższym dziesięcioleciu ze stratą 253 miliardów euro w związku z przewlekłymi schorzeniami swoich obywateli. To najgorszy wynik w przeliczeniu na jednego obywatela.
Badania WHO całkowicie przeczą rozpowszechnionemu przekonaniu, że choroby chroniczne są plagą państw dobrobytu. Prawdziwe spustoszenie sieją one w krajach o niskim i średnim dochodzie na głowę mieszkańca. Tam właśnie są przyczyną 80 procent zgonów.
Jako przykład poprawy stanu zdrowotnego WHO podaje Polskę, gdzie śmiertelność młodych dorosłych osób zmalała w latach 90. o jedną dziesiątą. Wyjaśnia się to między tym, że warzywa i owoce stały się dostępne dla wszystkich.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum