Cwiczenie trwa około 10 min, ale daj sobie tylw czasu na eksperymentowanie z danym ruchem, ile potrzebujesz.
Usiądź na krześle, nie opierajac sie. Spojrz w dół i w górę kilka razy. Poczuj, jak wykonujesz ten ruch. Czy pochylasz sie w biodrach? Czy poruszasz tylko głową? Czy kręgosłup angażuje się w ten ruch? Czy zmienia się nacisk stóp na podłoże?
Obejmij sie ramionami tak, by lewą ręką sięgać pod prawe ramię, chwytając prawą łopatkę, a prawą ręką sięgać ponad lewe ramię, chwytając lewą łopatkę. Wróc do patrzenia w góre i w dół, ale tera kieruj złączone łokcie razem z głową w dół i w górę. Zauważ, jak ten ruch angażuje klatę piersiową. Zrób to samo z odwrotnym spleceniem ramion i sprawdź czy i jakie ma to znaczenie dla ruchu. Pobaw się tym ruchem i szukaj coraz łatwiejszego, lżejszego i może obszerniejszego ruchu. Włacz do tego ruchu cały kręgosłup, od kości ogonowej do czubka głowy. Odpocznij.
Obejmij się troszkę ciaśniej, tak aby broda była w zagięciu łokci, i nie pozwól, by się stamtąd wydostała. Kontynuuj ruch patrzenia w górę i w dół. Poczuj, jak w tym układzie ramion i głowy pracują plecy i klatka piersiowa. Pozwól, żeby ten ruch stał się coraz łatiwejszy i lżejszy, tak aby uczestniczyła w nim cała klatka piersiowa. Oddychaj swobodnie. Odpocznij.
Ponownie spleć ramiona tak jak poprzednio i unieś łokcie na wysokość klatki piersiowej. Utrzymując je w takim położeniu, zacznij obracać się raz w prawo, raz w lewo, tak aby głowę i łokcie kierować w bok. Jak zmienia się nacisk stóp na podłoże? Czy możesz pomoc sobie jakoś, dociskając bardziej jedną z nich? Którą? Poekpekrymentuj. Niech odpowiedź wynika z twojego doświadczenia. Czy łwtaiej obrócić się w prawo, czy też w lewo? Spleć ramiona odwrotnie i sprawdz, czy ma to wpływ na ten ruch. Odpocznij.
Teraz zrób kilka ledwie wyczuwalnych, prawie niewidocznych ruchów, takich jak poprzednio, i sprawdź, czy kręgosłup jest prosty w trakcie ich wykonywania, czy też jakoś się wygina. Czy odkrywasz coś, wykonując tak minimalny ruch?
Spleć ramiona jak poprzednio. Skieruj łokcie przed siebie i zakreślaj nimi koła w przestrezni przedsobą. Zacznij od małych kółek, stopniowo je zwiększaj, o ile nie powoduje to dyskomfortu. Unikaj forsowania ruchu. Odkryj, jak wykonać go łatwo. Pomóż sobie stopami, rozluźnieniem klatki piersiowej i zaangażowaniem całego kręgosłupa. Zmień specenie ramion i kierunek zakreślania kół. Poczuj, ze ruszasz tylko łokciami, czy może angażujesz w to cały kręgosłup. Wykonaj małe ruchy, ale też z udziałem kręgosłupa. Potem stopniowo zacznij je zwiększać, aż odkryjesz zakrez swoich możliwości. Odpocznij i poczuj, jak siedzisz. Obejrzyj się w górę, w dół i na boki. Poczuj, jak teraz wykonujesz te ruchy.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum