Pomógł: 2 razy Wiek: 34 Dołączył: 25 Sie 2007 Posty: 525 Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-11-10, 21:57 Święto Niepodległości w Wieluniu
PiS Wieluń zaprasza na obchody Święta Niepodległości do Wielunia
Program obchodów:
10.30 - Msza Św. w Kościele pw. Najświętszej Marii Panny w Wieluniu
11.30 - Uroczyste przejście ulicami Wielunia na plac Kazimierza Wielkiego, gdzie pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego zostaną złożone kwiaty
Wieczorem natomiast zapraszamy pod pomnik Rotmistrza Pileckiego, gdzie młodzież Katolickiego Liceum z Wielunia będzie przy ognisku śpiewać pieśni patriotyczne
Starosta Wieluński Andrzej Stępień i Burmistrz Wielunia Mieczysław Majcher serdecznie zapraszają mieszkańców Wielunia
i Ziemi Wieluńskiej na obchody Święta Niepodległości
w dniu 11 listopada 2009 r. w Wieluniu.
Program uroczystości:
godz.10.30 Msza Św. za ojczyznę w kościele p.w. Najświętszej Marii Panny w Wieluniu
ok. godz. 11.30 Przemarsz na plac Kazimierza Wielkiego 1
- Odegranie hymnu
- Przemówienia okolicznościowe
- Złożenie kwiatów pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego
Powiatowe Obchody Święta Niepodległości w Osjakowie
Starosta Wieluński Andrzej Stępień i Wójt Gminy Osjaków Jarosław Trojan zapraszają mieszkańców Ziemi Wieluńskiej na Powiatowe Obchody Święta Niepodległości, które odbędą się 11 listopada 2009 r. w Osjakowie.
Program uroczystości:
godz.13:15 Zbiórka pocztów sztandarowych przy kościele parafialnym w Osjakowie.
godz.13:30 Msza Święta w Kościele Parafialnym pw. Św. Kazimierza Królewicza w Osjakowie.
godz.14:30 Przejście pod Obelisk "Poległym za Ojczyznę 1939-1945".
godz.14:50 Złożenie kwiatów pod Obeliskiem "Poległym za Ojczyznę w latach 1939-1945".
godz.15:00 Przejście do remizy OSP w Osjakowie.
Przemówienia okolicznościowe:
- Wójta Gminy Osjaków - Pana Jarosława Trojana
- Starosty Wieluńskiego - Pana Andrzeja Stępnia
- Posła na Sejm RP - Pana Mieczysława Łuczaka
- Wręczenie odznaczeń państwowych.
- Montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum w Osjakowie.
- Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Pieśni Ludowej z Osjakowa.
Gmina Wieruszów
Serdecznie zapraszamy mieszkańców Gminy Wieruszów do uroczystych obchodów Święta Niepodległości, które w tym roku obchodzone będzie w dniach 10, 11 i 12 listopada.
Poniżej prezentujemy program uroczystości:
10 listopada 2009 – Wieruszów:
Godz. 11.00 - Msza Święta w intencji „Za Ojczyznę” w Kościele pw. Nawiedzenia NMP w Wieruszowie przy ul. Kuźnickiej.
Po Mszy Świętej:
- Przemarsz pod Pomnik Ku Czci Poległych w Walkach o Niepodległość Polski w latach 1914-1920 oraz Poległych
i Pomordowanych w latach 1939-1945 przy ul. Kępińskiej. Złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przez delegacje.
- Przemarsz do Zespołu Szkół Nr 2 przy ul. Teklinowskiej 27.
- Powitanie gości i słowo wstępu – Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 .
- Wystąpienie okolicznościowe Burmistrza Wieruszowa.
- Montaż słowno-muzyczny pt. „Ta, co nie zginęła”.
- Wystąpienie zaproszonych gości.
11 listopada 2009 – Mirków:
godz. 14.00 Uroczysta Msza Święta w Mirkowie w Kaplicy Św. Antoniego oraz złożenie wiązanek pod Pomnikiem Niepodległości Ku Czci Chrystusa Króla w Mirkowie
12 listopada 2009 - Wieruszów
godz. 16.00 - Uroczysty Koncert Pieśni Patriotycznej „Łączymy pokolenia” w wykonaniu dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wieruszowie - Wieruszowski Domu Kultury
Miasto i Gmina Działoszyn
Burmistrz Miasta i Gminy Działoszyn, Rada Miejska w Działoszynie oraz Miejsko-Gminny Dom Kultury w Działoszynie zapraszają na uroczystości związane z obchodami 91 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Program uroczystości:
godz. 11.00 Zbiórka Pocztów Sztandarowych przed UMiG Działoszyn,
przemarsz z Orkiestrą Dętą Cementowni Warta S.A. do Kościoła pw. Św. Marii Magdaleny w Działoszynie.
godz. 11.30 Msza Św. w intencji Ojczyzny
godz. 12.30 Złożenie wieńców i kwiatów przed Pomnikiem upamiętniającym Odzyskanie Niepodległości
godz. 13.00 „Drogi do Wolności – nasz wiek XXI” montaż słowno – muzyczny w wykonaniu młodzieży Gimnazjum im. Jana Pawła II w Działoszynie
Miasto i Gmina Pajęczno
Burmistrz Gminy i Miasta Pajęczno zaprasza do udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości
Program uroczystości:
godz. 10.15 Zbiórka pocztów sztandarowych przed urzędem Gminy i Miasta w Pajęcznie
godz. 10.20 Przemarsz do kościoła W.N.M.P.
godz. 10.30 Uroczysta Msza Św. w intencji ojczyzny
Złożenie wieńców pod tablicą pamiątkową przy kościele
ok. godz. 11.40 Przemarsz pocztów sztandarowych na cmentarz, złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową na budynku ZUS
godz. 16.00 Koncert w kinie Świteź:
Pieśni legionowe w wykonaniu dzieci z Ogniska Muzycznego
Pierwszy raz od kilku lat administracja WSM wywiesiła flagę na klatce mojego bloku - bardzo dobrze że wreszcie zwiększyli liczbę wywieszanych flag.
Mateusz, kilkukrotnie (z okazji) każdego święta tłumaczył się nie będę że nie mam możliwości wywieszenia flagi na "moim" kawałku budynku i do tego w eksponowanym miejscu (wyjaśnienia w temacie dotyczącym święta flagi).
A kilkuklatkowy blok, w którym na każdej klatce znajduje się uchwyt na flagę .... a w święta narodowe wszystkie są puste ... wyglądał to dziwnie. Na komunalnych (miejskich) blokach flaga wisi zazwyczaj na każdej klatce ....
Dekorowanie balkonów i okien to indywidualna sprawa każdego z lokatorów, ale o flagi w uchwytach na to przeznaczonych, na klatkach powinna zatroszczyć się administracja.
Grupka młodzieży ścigająca się z policją, żeby zablokować faszystowski pochód, to byli najważniejsi bohaterowie naszego narodowego święta
Listopadowe święto, celebra jak co roku: prezydent przemawia i składa wieńce, przebierańcy maszerują w różnych mundurach, biskupi odprawiają msze za ojczyznę.
Jest też nowa tradycja. Na ulicach Warszawy, po raz kolejny, odbywa się praktyczna dyskusja o kształcie polskiego patriotyzmu. Pod pomnik Romana Dmowskiego maszeruje ONR - młodzi ludzie bez żenady odwołujący się do tradycji polskiego faszyzmu. Przeciwko nim protestuje lewicowa młodzież, też przywołująca hasła z lat 30., ale zupełnie inne: "Faszyzm nie przejdzie" czy "No pasaran".
ONR poszedł w końcu wczoraj inną trasą niż zaplanowana. Antyfaszystów, z których część usiłowała zablokować wraży pochód, policja rozgoniła i spisała.
Patrzyłem na kilka dziewczynek (chłopaki uciekają, na końcu zawsze zostają dziewczyny) wtulonych w ogromny transparent "Faszyzm nie przejdzie", otoczonych przez rosłych policjantów. Zastanawiałem się, za co je skażą, za manifestowanie pod takim transparentem?
Grupka młodzieży ścigająca się z policją, żeby zablokować faszystowski pochód, to byli najważniejsi bohaterowie naszego narodowego święta. Wielu z nich uważa się za anarchistów i nie wierzy w jakiekolwiek państwo, wielu zrażonych nieustanną bogoojczyźnianą celebrą nie uważa się za patriotów. Chcą być obywatelami świata. To oni jednak uratowali polski honor w dniu narodowego święta. Jedyni, którzy odważyli się splunąć w najgorszą z polskich twarzy.
Biskupi są dziś celebrytami na miarę Joli Rutowicz. Toteż, jak zwykle po 1989 roku, podczas uroczystości 11 listopada, było czarno od sutann. Fiolet miał odcień biskupi, a zapięte pod szyją były nie amaranty, ale koloratki.
Kler, niczym rzep, podczepił się pod Święto Odzyskania Niepodległości, choć w okresie międzywojennym biskupi zabraniali odprawiania w tym dniu mszy dziękczynnych, o które prosiły władze II RP, bo 11 listopada był dla nich dniem triumfu socjalisty Piłsudskiego. Odprawiano wówczas msze żałobne. Podobnie, jak za mordercę prezydenta Narutowicza.
Zgodnie z maksymą Karla Krausa: "czyje serce jest puste, tego usta słów pełne", podczas uroczystych liturgii, biskupi pouczali o patriotyzmie i swoich zasługach w odzyskaniu niepodległości. Oczywiście nie wspomnieli ani o tym, że ich poprzednicy stanowili trzon Targowicy, ani o tym, że 11 sierpnia 1794 r. prymas Polski, a szpieg pruski, Michał Poniatowski, popełnił samobójstwo, aby uniknąć procesu o zdradę. Zapewne słusznie. Prawda jest okrutna. Nie ma się czym chwalić.
Biskupi zachowywali się, jak kocioł, który przymawia garnkowi. Piętnowali rządzących za dbanie o własny interes bardziej niż o dobro Polski, choć każdy już widzi, że robią dokładnie to samo. Może nawet są gorsi, bo bardziej obłudni.
Klerowi usiłował się przypodobać prezydent Kaczyński. Podjął się obrony krzyża, którego nikt nie atakuje, a jedynie wskazuje właściwe i niewłaściwe miejsca jego adoracji. Bez najmniejszego sensu i związku ze świętem niepodległości, powiedział: "Nikt nie będzie w Polsce przyjmował do wiadomości, że w szkołach nie wolno wieszać krzyży, nie ma na co liczyć. Być może gdzie indziej tak, ale w Polsce nie". Czyżby prezydent uznał, że tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Wolską, a Polak Wolakiem?
Pełen szacunek dla ludzi-publiczności co przyszli uczestniczyć w tych uroczystościach w Łodzi, było zimno, paskudnie, zniechecająco do ruszania się z domu - ale im sie chcialo.... Cieszy, że częsty widok to mlodzi ludzie z dziećmi...
Ostatnio zmieniony przez Grzegorz Nowak (W) 2009-11-13, 19:35, w całości zmieniany 1 raz
Zamiast bawić się w wstawianie kolejnych linków o "najważniejszych bohaterach" et cetera wystarczy samemu pamiętać o tym święcie....
O święcie pamiętałem. I akurat mój szacunek jest skierowany bardziej w stronę uczestników demonstracji antyfaszystowskiej (na którą niestety nie udało mi się dotrzeć) niż w stronę ludzi biorących udział w takich uroczystościach. No ale każdy ma swoje poglądy i priorytety.
_________________ Chcialbym byc pewniakiem jak ty
Ale wole miec zlote serce
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum