R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna (WSHE) do likwidacji
Autor Wiadomość
c0o 
Przejeżdżał przez Wieluń


Dołączył: 29 Wrz 2008
Posty: 98
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: w-ń
  Wysłany: 2009-07-21, 08:45   Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna (WSHE) do likwidacji

Cytat:
Nakaz likwidacji łódzkiej Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej wydało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Informację o rozpoczętej procedurze likwidacji dawnej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej, ministerstwo opublikowało na swoich stronach internetowych.

- To kara za omijanie prawa - wyjaśnia Bartosz Loba, rzecznik ministerstwa. - W całej Polsce i za granicą uczelnia tworzyła ośrodki zamiejscowe. To niezgodne prawem o szkolnictwie wyższym. Cofnięcie pozwolenia na utworzenie uczelni i nakaz likwidacji to najwyższa z możliwych sankcji.

Loba dodaje, że AHE próbowała omijać prawo w ten sposób, że filie szkoły prowadzone były przez spółkę z o. o., choć wydawały dyplomy macierzystej uczelni.

Na łamach "Polski Dziennika Łódzkiego" wielokrotnie pisaliśmy o tego typu praktykach, także w filiach AHE otwieranych na Wyspach Brytyjskich.

Dzisiaj do decyzji ministerstwa powinny ustosunkować się władze uczelni. "Jutro będzie komentarz rektora" - SMS tej treści przesłała nam wczoraj Aleksandra Mysiakowska, rzeczniczka Akademii.

Bartosz Loba zapewnia, że powodów do obaw nie mają studenci. Likwidacja nie następuje z dnia na dzień, sama procedura odwoławcza może trwać kilka miesięcy. Poza tym, zgodnie z prawem, założyciel szkoły musi zagwarantować ukończenie cyklu kształcenia.

- Zabezpieczenie interesów studentów to dla ministerstwa kluczowa sprawa - zapewnia Bartosz Loba.

źródło : http://lodz.naszemiasto.pl/wydarzenia/1026067.html



ale jaja :lol:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Administrator 
Administrator


Pomógł: 59 razy
Dołączył: 12 Sie 2005
Posty: 3155
Otrzymał 7 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-07-21, 09:03   

Wykaz legalnych ośrodków zamiejscowych:

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna [dawniej: Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna] (30)
ul. Rewolucji 1905 r. 64, 90-222 Łódź
tel. (0-42) 631-50-00

kierunek: zarządzanie (II); informatyka (II); pedagogika (II); filologia (II); filologia polska (II); grafika (II); dziennikarstwo i komunikacja społeczna (I); politologia (II); pielęgniarstwo (I); kulturoznawstwo (I); transport (I); realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia (I), administracja (I)

Wydział zamiejscowy w Koninie - kierunek: zarządzanie (I),
Wydział zamiejscowy w Bydgoszczy - kierunek: kulturoznawstwo (I),
Wydział zamiejscowy w Wodzisławiu Śląskim - kierunek: pedagogika (I),
Wydział zamiejscowy w Gdańsku - kierunek: socjologia (I),
Wydział Zamiejscowy w Bytomiu - kierunek: filologia polska (I)
Wydział Zamiejscowy w Warszawie - kierunek: pielęgniarstwo (I)
Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Głogowie - kierunek: transport (I)
Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Wieluniu - kierunek: zarządzanie (I)
Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Wodzisławiu Śląskim - kierunek: informatyka (I)
Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Grudziądzu - kierunek: pedagogika (I)
Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Koszalinie - kierunek: pedagogika (I)
Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Koninie - kierunek: pedagogika (I)
Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Słupsku - kierunek: pedagogika (I)
Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Opolu - kierunek: pedagogika (I)
Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Kartuzach - kierunek: pedagogika (I)

Reszta jest nielegalna. Oto źródło:
http://www.nauka.gov.pl/m...1&layout=2#LODZ

O tym problemie wspominałem już w zeszłym roku tutaj:

http://wielun.biz/viewtopic.php?t=6707#90358
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
hiszpan 
Wieluniaczek
KiKo



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Mar 2006
Posty: 1504
Piwa: 17/150
Skąd: z północy
Wysłany: 2009-07-24, 16:53   

Male usprawiedliwienie AHE. W swojej ofercie nie maja Prawa, wiec go nie znaja... :D

ahe.jpg
Nasz Tygodnik, 24.07.2009
Plik ściągnięto 809 raz(y) 252,43 KB

_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Stefan 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 2117
Piwa: 18/9
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-07-24, 17:03   

Podsumowanie artykułu wrzuconego przez hiszpana - na wypadek, gdyby ktoś za szybko sobie odpuścił ....

Nasz Tygodnik napisał/a:
- Jeśli władze AHE dostosują się do zaleceń Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Akademia będzie mogła pracować i rozwijać się nadal. Taką wiadomość nasi studenci otrzymali w rozmowie telefonicznej od rzecznika Ministerstwa - mówi Mysiakowska. - Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom Ministerstwa, senat powołał ponad 30 Zamiejscowych Ośrodków Dydaktycznych, w których zgodnie z prawem może kształcić i przeprowadzać egzaminy. Obecnie trwa przygotowanie organizacyjne tych ośrodków. Szukamy sal dydaktycznych, urządzamy biblioteki, kompletujemy kadrę dydaktyczną, tak by od 1 października ZOD-y mogły już normalnie funkcjonować. W Wieluniu taki ośrodek dydaktyczny już istnieje i będzie tworzony także na innych kierunkach, wobec czego studenci nie mają powodów do niepokoju.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Leveile Soleile 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia



Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 02 Lip 2007
Posty: 1077
Piwa: 12/27
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-07-24, 18:33   

Nie róbcie już takiej nagonki, bo to śmieszne, inne uczelnie mają wiele za uszami, te państwowe również i zawsze po jakimś czasie wszystko wychodzi. Kiedyś czytałam, ze jakaś komisja sprawdzała wszystkie uczelnie, to niewiele z nich spełniało wymagania,a wiele łamało prawo.

Akurat dla studentów to dobrze, ze jest tutaj taki punkt, że nie muszą dojeżdzać i płacić dużo kasy na dojazdy noclegi itd., bo nie każdego na to stać. Uczelnia poszła im na rękę. Będą musieli jedynie przekształcić te punkty w oddziały zamiejscowe,ale wątpię, żeby tak szybko to nastąpiło. Kwestia tego czy tutaj powstanie taki oddział, bo jeśli nie to może powstać np. w Sieradzu i wtedy tam trzeba będzie dojeżdzać, nic nie wiadomo.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Nevermind 
Mieszka pod Wieluniem


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 13 Lut 2008
Posty: 957
Piwa: 1/1
Skąd: NL
Wysłany: 2009-07-24, 21:38   

Moze ktos podac zrodlo tego artykulu albo wrzucic powyzszego jpga na tinyurl? Bo znowu mam problem z otwieraniem tych obrazkow w js.

Proszę:
http://wielun.biz/download.php?id=9921
Administrator
_________________
Worldwide Trance Community..
Ostatnio zmieniony przez Administrator 2009-07-24, 21:50, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Administrator 
Administrator


Pomógł: 59 razy
Dołączył: 12 Sie 2005
Posty: 3155
Otrzymał 7 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-07-30, 08:42   

Dziś w gazecie Wyborczej jest artykuł na temat AHE:

Największa lipna uczelnia w Polsce
Cytat:



Studenci uczą się nie w Łodzi, lecz w swych miastach, nie mają często dostępu do profesorów ani bibliotek. Połowa zajęć się nie odbywa, a na seminariach słuchacze tłoczą się po 70 do jednego prowadzącego. Dziennikarze "GW" znaleźli na AHE panią doktor opiekującą się 90 seminarzystami naraz, podczas gdy uniwersytecka (niepisana) norma to 20 osób - po dziesięciu studentów dziennych i zaocznych.

Efekt: niedouczeni słuchacze piszą prace bez sensu. Fragmenty, autorzy sami wrzucają je do sieci, pokazane specjalistom, określone zostały jako bełkotliwe, nie na temat.

- Już od 2002 r. ministerstwo otrzymuje szereg sygnałów dotyczących nieprawidłowości na uczelni - przyznaje rzecznik MNiSW Bartosz Loba.

Postępowanie likwidacyjne

Niedociągnięć i skandali jest multum. Rzecznik MNiSW Bartosz Loba Loba: - Główny problem w tym, że zajęcia dydaktyczne, które powinny być prowadzone w Łodzi lub w innych miejscach uprawnionych, prowadzone są w innych miastach, co jest nielegalne. Od lat ministerstwo starało się skłonić szkołę do naprawienia sytuacji. Bezskutecznie. Dlatego sięgnęliśmy po środek najcięższy z przewidywanych przez prawo o szkolnictwie wyższym.

Na polecenia minister Barbary Kudryckiej zostało wszczęte postępowanie likwidacyjne, które ma przywrócić porządek prawny. Na stronie MNiSW od tygodnia wisi komunikat pod czerwonym nagłówkiem UWAGA: "Ze względu na rażące naruszenie prawa polegające na prowadzeniu kształcenia poza siedzibą uczelni zostało wszczęte postępowanie w sprawie cofnięcia pozwolenia na utworzenie uczelni oraz nakaz jej likwidacji".

Uczelnia oczekuje... wsparcia państwa

Proszony o komentarz rzecznik AHE odsyła do oświadczenia rektora prof. Andrzeja Nowakowskiego zamieszczonego na stronie uczelni w internecie: "Oczekujemy szczególnego wsparcia ze strony najwyższych organów państwa, a nie likwidacji 15-letniego dorobku środowiska naukowego i wszystkich osób zaangażowanych w rozwój Akademii. (...) Upadające banki, fabryki i instytucje otrzymały szczególne wsparcie ze strony państwa (...) dlatego tym bardziej dziwi i szokuje działanie ministerstwa, które chce zdegradować największą niepubliczną uczelnię w Polsce" . Akademia dalej rekrutuje.


Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi kształci 35 tys. studentów w Polsce (od Zakopanego po Sejny) i setki za granicą (m.in. Londyn i Paryż). Większość młodzieży studiuje bezprawnie i nawet o tym nie wie. AHE bez zgody Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego potworzyła sobie miniagendy zwane punktami informacyjno-rekrutacyjnymi. Nie służą one jednak rekrutacji, jak głosi nazwa. Tam się studiuje.

Poważna część zajęć w "punktach" jest fikcją, studenci nie widzą na oczy profesorów, nie korzystają z bibliotek, choć za naukę płacą od 1,8 tys. funtów (Manchester) do mniej więcej 3,6 tys. zł rocznie (w kraju).

Ministerstwo po wielu skargach studentów, rodziców i osób trzecich rozpoczęło już procedurę likwidacji Akademii "za bezprawne prowadzenie zajęć poza siedzibą". Mimo to rekrutacja w kraju i za granicą trwa.

Znikający studenci

21 marca 2009. Kontrolerzy z monitorującej wyższe uczelnie Państwowej Komisji Akredytacyjnej zgodnie z zapowiedzią przyjeżdżają do Wydziału Zamiejscowego AHE przy ul. Wojska Polskiego w Bydgoszczy. Wedle pozwolenia ministra powinno się tu uczyć kilkoro studentów kulturoznawstwa na każdym roku. Potwierdza to dziekan wydziału.

Mówi nieprawdę, bo w Bydgoszczy studiuje na AHE przeszło 2 tys. osób (!), a na popularnym zarządzaniu - 800. Ustaliliśmy to łatwo za pomocą kalkulatora i portalu Nasza-klasa, gdzie studenci AHE przedstawiają kolegów z roku.

Wydział Zamiejscowy AHE w Bydgoszczy nie dostał ministerialnej zgody na naukę zarządzania, pedagogiki, informatyki i filologii. Dlatego studentów tych kierunków nie ma podczas wizytacji PKA. Dziekanat poinformował ich, że 21 i 22 marca "z powodu awarii instalacji kanalizacyjnej zajęcia się nie odbędą". Jedyny ślad po dwóch tysiącach dusz to białe plamy na ścianach, gdzie wisiały tablice z planami zajęć.

28 marca br. W Koninie władze miejscowej filii AHE na czas wizyty kontrolerów przenoszą słuchaczy 11 niezalegalizowanych przez ministerstwo kierunków z potężnej siedziby przy ul. Przemysłowej do wynajętego na dwa dni III LO. Zostają "legalni" z dwóch kierunków. Jeden z kontrolerów dowiaduje się prywatnie od studenta, co jest grane. Wizytatorzy jadą do liceum. Tam słuchacze opowiadają im, że:

• siedzą tu chwilowo, na co dzień uczą się przy Przemysłowej;

• odbywane przez nich zajęcia to tylko połowa ministerialnych standardów kształcenia, resztę uzupełniają przez internet, ale to też fikcja - można nic w sieci nie zrobić i nikt tego nie sprawdza;

• zajęcia u profesorów, na które zgodnie z planem powinni jeździć do Łodzi, ani razu się nie odbyły. Jeżdżą do centrali tylko na wieczorki integracyjne i - wyjątkowo - na poprawki.

Kolejna wizytacja w Wieluniu. Rewizorów PKA obsługa w ogóle nie wpuszcza na zajęcia. Mogą porozmawiać ze studentami na zewnątrz. Dowiadują się, że tutejszy oddział, choć ma tylko zgodę na dawanie licencjatów, organizuje studia magisterskie.

Akademia w "punktach"

Wizytacje PKA, które opisujemy, dotyczą jednego tylko kierunku AHE - zarządzania. Wiemy o podobnych kontrolach - m.in. na informatyce - w samej Łodzi. Wizytatorzy nie mogli wyjść ze zdumienia, jakim cudem Akademia upchnęła 4 tys. studentów w kilku laboratoriach. Rozszyfrowaliśmy tę zagadkę z pomocą Naszej-klasy.

Nielegalna nauka informatyki odbywa się w 30 miejscach - wśród nich Havirov w Czechach i Dublin, a z rodzimych miast: Kozienice, Opoczno, Radomsko, Zamość.

W Havirovie uczy się 500 Czechów (po czesku). Daje się polskie dyplomy ludziom nieznającym polskiego. Najlepszym studentom polskie ministerstwo wypłaca stypendia naukowe jako słuchaczom AHE w Łodzi.

Ale nie to jest najciekawsze.

Odkryliśmy, że w 60 polskich miasteczkach działają nie wydziały zamiejscowe czy zamiejscowe ośrodki dydaktyczne, ale jeszcze mniejsze filie - tzw. punkty informacyjno-rekrutacyjne AHE. Powinny zapisywać na studia i odsyłać kandydatów do Łodzi lub - jeśli to kulturoznawstwo - choćby do Bydgoszczy. Ale naprawdę prowadzą zajęcia na miejscu siłami dostępnych w okolicy magistrów, rzadziej - doktorów. To nielegalne.

W Inowrocławiu magister F. uczy pięciu przedmiotów - od "kierowania zespołem kierowniczym" do "ochrony własności intelektualnej". Rekordzistką (w innym mieście) jest dr Ewa P. nauczająca 14 przedmiotów - to półtora tysiąca godzin zajęć rocznie.


Źródło: Gazeta Wyborcza





Ciekawy fragment:
Cytat:
Tam słuchacze opowiadają im, że:

• siedzą tu chwilowo, na co dzień uczą się przy Przemysłowej;


W Wieluniu było to samo, podczas kontroli zajęcia odbywały się w innym miejscu a studenci mieli zakaz pojawiania się i mówienia o prawdziwym miejscu prowadzenia zajęć.



Leveile Soleile napisał/a:
Nie róbcie już takiej nagonki, bo to śmieszne, inne uczelnie mają wiele za uszami, te państwowe również i zawsze po jakimś czasie wszystko wychodzi. Kiedyś czytałam, ze jakaś komisja sprawdzała wszystkie uczelnie, to niewiele z nich spełniało wymagania,a wiele łamało prawo.


Jakiej nagonki? Jeśli coś działa nielegalnie to należy o tym nie mówić? Dziwny tok myślenia.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
majk-el 
Wieluniaczek
garnki lepi



Pomógł: 17 razy
Dołączył: 08 Mar 2006
Posty: 1805
Skąd: okalew/wrocław
Wysłany: 2009-07-30, 09:10   

Zastanawiam się co składnia ludzi do podjęcia studiów na tej uczelni - czy tylko chęć zdobycia dyplomu bez najmniejszego wysiłku? Nie ma zajęć, nie ma bibliotek, nie ma wykładowców - co to ma wspólnego ze studiami?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Rybak 
Przyjeżdża na zakupy
ornitolog


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 18 Maj 2007
Posty: 449
Piwa: 12/1
Skąd: z samiutkiego piekła
Wysłany: 2009-07-30, 10:25   

To prosty przykład istniejącej od dawna zasady "płacę za studia - to wymagam i dostaję dyplom"
Dla tej uczelni liczą się tylko pieniądze od studentów, a jakość kształcenia jest taka sama
jak w przypadku rzeczy, na których jest napisane "made in china" :D
_________________
Nadchodzi ten dzień.........
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
damianos1235 
Mieszka pod Wieluniem


Pomógł: 12 razy
Wiek: 32
Dołączył: 09 Cze 2009
Posty: 842
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-07-30, 10:25   

ale uczelnia nie będzie zlikwidowana. Bo jak by miała być likwidowana to by nie było rekrutacji na zbliżający się rok szkolny
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
hiszpan 
Wieluniaczek
KiKo



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Mar 2006
Posty: 1504
Piwa: 17/150
Skąd: z północy
Wysłany: 2009-07-30, 10:48   

damianos1235 napisał/a:
ale uczelnia nie będzie zlikwidowana. Bo jak by miała być likwidowana to by nie było rekrutacji na zbliżający się rok szkolny

hm :grin:

WSHE nie byla uczciwa i rzetelna dotychczas, wiec dlaczego mialaby byc lojalna teraz :?: Kuja zelazo poki gorace ;)

majk-el napisał/a:
Zastanawiam się co składnia ludzi do podjęcia studiów na tej uczelni - czy tylko chęć zdobycia dyplomu bez najmniejszego wysiłku?(...)


Niekoniecznie. Mysle, ze w wiekszosci przypadkow, podjecie studiow w Wieluniu bylo spowodowane kwestiami finansowymi. Chyba kazdy chcialby studiowac we Wroclawiu, w Warszawie, czy w Krakowie, ale nie kazdego na to stac majk-el.
_________________

Ostatnio zmieniony przez hiszpan 2009-07-30, 11:00, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
tomow 
Ma stragan na targu


Pomógł: 2 razy
Wiek: 34
Dołączył: 25 Sie 2007
Posty: 525
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-07-30, 10:55   

Rekrutacja przebiega nielegalnie. Uczelnia pewnie nie zostanie zlikwidowana, ale zostanie okrojona. To już będzie duża strata.

Jeśli chodzi o nasze miasto to też wielu straci na tych oszustwach AHE.

Dziwi mniet także, że najpierw ktoś od pani Kudryckiej przyznał WSHE miano akademii, a teraz każe się ją likwidować. Za taką sytuacje pani minister powinna zapłacić głową.

Łamanie prawa przez tą szkołę widać na każdym kroku. Żal mi tylko jej słuchaczy. Powinni domagać się zwrotu pieniędzy za nielegalne studia.
_________________
Publicystyka Idea Polityka: www.tomaszmatynia.wordpress.com
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
hiszpan 
Wieluniaczek
KiKo



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Mar 2006
Posty: 1504
Piwa: 17/150
Skąd: z północy
Wysłany: 2009-07-30, 11:15   

tomow napisał/a:
(...)Powinni domagać się zwrotu pieniędzy za nielegalne studia.


Moim zdaniem, zwrot pieniedzy za studia X 2. Wzialbym jeszcze pod uwage straty poniesione przez studentow, chocby w postaci czasu straconego na nielegalne studia. Na miejscu poszkodowanych wystosowalbym WSHE sprawe cywilna.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Asiunia 
Dojeżdża PKSem



Pomogła: 1 raz
Wiek: 35
Dołączyła: 30 Cze 2007
Posty: 170
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-07-30, 12:18   

Niestety należę do "studentów" AHE... Rok temu jak podejmowałam tu studia nie wiedziałam jak to dokladnie jest... Cieszyłam się, że nie bedę musiała płacić za dojazdy, że studia będą na miejscu. Bo co do tego, że nie trzeba się uczyć, bo się za to płaci to się nie zgadzam. Do egzaminów trzeba było się naprawdę przyłożyć.
Po wyniknięciu tej afery zdecydowałam, że dłużej w tej szkole zostawać nie ma sensu...tylko jestem ciekawa czy muszę teraz zaczynać wszystko od nowa w innej szkole..bo jakoś wątpie, że inna uczelnia będzie chciała przyjąć na drugi rok studniów byłego "studenta" AHE...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
majk-el 
Wieluniaczek
garnki lepi



Pomógł: 17 razy
Dołączył: 08 Mar 2006
Posty: 1805
Skąd: okalew/wrocław
Wysłany: 2009-07-30, 12:20   

hiszpan napisał/a:
Niekoniecznie. Mysle, ze w wiekszosci przypadkow, podjecie studiow w Wieluniu bylo spowodowane kwestiami finansowymi. Chyba kazdy chcialby studiowac we Wroclawiu, w Warszawie, czy w Krakowie, ale nie kazdego na to stac majk-el.


hiszpan - napisz mi proszę ile kosztuje semestr w tej szkole?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW