R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Wydarzenia -Kwiecień Katynia
Autor Wiadomość
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-04-10, 22:01   

Dziękuję wszystkim za przybycie...

1.jpg
Plik ściągnięto 111 raz(y) 150,81 KB

2.jpg
Plik ściągnięto 99 raz(y) 89,51 KB

3.jpg
Plik ściągnięto 88 raz(y) 199,58 KB

4.jpg
Plik ściągnięto 90 raz(y) 104,19 KB

5.jpg
Plik ściągnięto 96 raz(y) 166,15 KB

6.jpg
Plik ściągnięto 113 raz(y) 172,61 KB

_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Lesiu 
Wieluniaczek


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 19 Lip 2005
Posty: 1562
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: zewsząd
Wysłany: 2010-04-10, 22:15   

Niestety nie było mnie z Wami, ale ja również zapaliłem świeczkę będąc w milczeniu z ofiarami tej tragedii.

P1010613.JPG
Plik ściągnięto 111 raz(y) 41,1 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Izabela 
Przyjeżdża na zakupy
Izabela



Pomogła: 3 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 08 Gru 2005
Posty: 403
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-04-11, 14:40   

Też nie mogłam być z wami osobiście ale byłam myślami [*]
_________________
"Być gwiazdą,gwiazdą ludzi fantazją.."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 58
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2010-04-12, 20:22   

Ryszard Kmita napisał/a:
Otwarcie nastąpi w dniu 9 kwietnia (piatek) o godz. 14.00.
Rozpocznie się od wykładu dr Joanny Żelazko z IPN w Łodzi - "Zbrodnia katyńska - pamięc i propaganda".
Pragniemy, by w otwarciu tej wystawy wzięło jak najwięcej młodzieży.


I tak było, młodzież stawiła się w zadowalającej liczbie.
Sam wykład pani dr Żelazko, też bardzo interesujący, aczkolwiek padło kilka pytań, które postawiły "pod ścianą" panią Joannę. Są na naszym terenie ludzie, którzy z dużym zaangażowaniem próbują odpowiedzieć na pytania dotyczące Katynia.

Nie wiem czy wszyscy wiedzą na tym forum, ale mamy tutaj jednego użytkownika, którego ojciec najpierw jako więzień Ostaszkowa, potem zamordowany w Kalininie i pogrzebany w lasach Miednoje, jest niestety już tylko cichym świadkiem tych tragicznych wydarzeń.
Wiem że to trudne, ale gdyby użytkownik ten chciał nam tutaj opisać postać ojca, jakiego pamięta, i bliższe okoliczności jego aresztowania, to pewnie wszyscy bylibyśmy niezmiernie wdzięczni, za odrobinę katyńskiej prawdy, a dotyczącej naszej ziemi. Prosimy Cię o to Ryszardzie.

Otwarcie wystawy zakończył wspólny pochód pod pomniki; PAMIĘCI NAUCZYCIELI ZIEMI WIELUŃSKIEJ POLEGŁYCH W OBRONIE OJCZYZNY I POMORDOWANYCH W LATACH 1939 – 1945 i PAMIĘCI NAUCZYCIELI ZIEMI WIELUŃSKIEJ OFIAR ZBRODNI KOMUNISTYCZNEJ ZAMORDOWANYCH W KATYNIU I CHARKOWIE, oraz na cmentarz wieluński, gdzie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.
Wymarsz ten został poprzedzony pięknie wyrecytowanym wierszem Zbigniewa Herberta
pod jakże wymownym tytułem, "Guziki"
Cytat:
[ Pamięci kapitana
Edwarda Herberta ]


Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie

są aby świadczyć Bóg policzy
i ulituje się nad nimi
lecz jak zmartwychstać mają ciałem
kiedy są lepką cząstką ziemi

przeleciał ptak przepływa obłok
upada liść kiełkuje ślaz
i cisza jest na wysokościach
i dymi mgłą katyński las

tylko guziki nieugięte
potężny głos zamilkłych chórów
tylko guziki nieugięte
guziki z płaszczy i mundurów


I tylko ... nikt nie zdawał sobie sprawy z tego, z jaką potworną tragedią przyjdzie nam się zmierzyć dnia następnego, tragedią, która miała dotknąć nasz kraj, i każdego z nas z osobna 10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8.56
Znowu ten Katyń :!: :( :( :(


I jeszcze taka ciekawostka, o której też pewnie niewielu wie, a godna jest tego aby się z nią zapoznać. Sam powiem szczerze, że dowiedziałem się o tym zjawisku dopiero przy okazji otwierania wystawy rocznicowej upamiętniającej Katyń, w wieluńskim muzeum.

My mamy „swój” Katyń, Rosjanie zaś mają Chatyń (biał. i ros. Хатынь), wieś w rejonie łohojskim, obwodu mińskiego Białorusi.
Rosjanie w dosyć sprytny sposób, aczkolwiek z naszej perspektywy, perfidny, wykorzystali zbieżność nazw, do „przyćmienia” tego naszego Katynia.

Co takiego działo się zatem w owym Chatyniu?
Rankiem 22 marca 1943 roku, oddział SS-Sonderregiment Dirlewanger i kolaboranci wkroczyli do wioski. Wszyscy mieszkańcy wioski; dzieci, kobiety, starcy, zostali zebrani w jednym miejscu, w stodole. Każdy kto podejmował próbę ucieczki, został natychmiast rozstrzelany. Drzwi stodoły zostały zaryglowane, samą stodołę obłożono słomą, oblano benzyną i podpalono.
Żywcem spłonęło 149 osób, w tym 75 dzieci poniżej 16 roku życia.

Co było przyczyną takiego okrucieństwa, którego dopuścili się niemieccy żołnierze?
Kilka godzin wcześniej, na oddalonej o 6 km od Chatynia drodze, partyzanci napadli na kolumnę samochodową. W wyniku tej potyczki, zginą niemiecki oficer. Naziści, przekonani że to ludność cywilna pomagała partyzantom, postanowili właśnie w taki okrutny sposób wziąć odwet za ten napad.

Chatyń, nie był jedyną miejscowością, którą dotknęło takie nieszczęście. Ale władze sowieckie ze względu właśnie na uderzające podobieństwo nazewnictwa tychże dwóch miejscowości, postanowili w sposób propagandowy wykorzystać Chatyń.
Dezinformacja ta, po dziś dzień krąży w podręcznikach historii, była też nagłaśniana na arenie międzynarodowej, poprzez rocznicowe odchody, z zapraszanymi na nie zagranicznymi delegacjami.

Cóż, pozostaje mieć tylko nadzieję, że ostatnie wydarzenia, jakże tragiczne, oraz widoczne „ocieplenie” stosunków polsko – rosyjskich, doprowadzą do stu procentowego pokazania prawdy, może nie od razu, ale jednak prawdy.

PS. jeśli te wiadomości były dla większości znane, no to trudno, powtórzyłem je ;) , ale jeśli mogłem wnieść do naszej wiedzy coś nowego, to cieszę się bardzo :) .
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
nusia 
Przejeżdżał przez Wieluń



Pomogła: 1 raz
Wiek: 57
Dołączyła: 29 Gru 2009
Posty: 54
Piwa: 7/3
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-04-14, 13:03   

miko 005 napisał/a:
My mamy „swój” Katyń, Rosjanie zaś mają Chatyń ...

Ciekawa historia, jakoś też nie było okazji natknąć się na nią. Ale w końcu od czego jest to forum ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ryszard Kmita 
Dojeżdża PKSem
Śp. zm. 19-05-2011


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lip 2008
Posty: 155
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-04-15, 13:39   Wydzrzenia Kwiecień Katynia, mico

Dziękuję Tobie MICO i innym Forumowiczom za wkład w rozszerzeniu pamięci o Katyniu, TYM naszym. Mam do Was jeszcze i tę PROŚBĘ, spotkajmy się w niedzielę, Wszyscy, Kochani , mimo różnic politycznych, poglądowych, religijnych i innych... Spotkajmy sie o godzinie 12.00 w Kolegiacie Wieluńskiej. Bądźmy w takich bardzo ważnych chwilach dla narodu naszego wszyscy razem. Stańmy się cząstka tej historii, która zatoczyła już nad nami koło.
Ryszard Kmita
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW