Pomógł: 22 razy Wiek: 38 Dołączył: 03 Maj 2006 Posty: 2051 Piwa: 9/14 Skąd: Chotów
Wysłany: 2010-07-14, 20:45
Taka mała uwaga dla reporterów Radia ZW: Proszę nie używać zamiennie pojęcia plan i studium (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego) bo to dwa zupełnie inne dokumenty, o zupełnie innym znaczeniu i charakterze prawnym.
Podobnie jak Stefan, pozytywnie oceniam dokument studium. Ja analizowałem go głównie pod kątem obszarów zamiejskich, przeznaczonych pod farmy wiatrowe
Pomógł: 59 razy Dołączył: 12 Sie 2005 Posty: 3155 Otrzymał 7 piw(a) Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-07-21, 07:34
W Wieluniu radni krytykują gminny plan przestrzenny
Czy w gminie Wieluń przez najbliższe lata nie będzie się komu budować? Zdaniem części miejskich radnych - tak.
W ich opinii uchwalona właśnie strategia przestrzenna hamuje rozwój budownictwa i nie uwzględnia interesów mieszkańców.
Chodzi o studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które jest dla gminy nadrzędnym dokumentem. Liczące blisko 200 stron opracowanie wyznacza kierunki polityki przestrzennej na najbliższe lata, określając m.in., jakie tereny mogą zostać przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową.
Niektórzy radni, i to niekoniecznie opozycyjni wobec burmistrza, uważają, że takich terenów jest zdecydowanie zbyt mało.
- To studium jest bardzo złe. Nie jest prorozwojowe. Sprawa terenów budowlanych nie posunęła się ani o krok. Gdzie mieszkańcy mają się budować? W Łodzi? - pyta wiceprzewodniczący rady Józef Ranoszek, z wykształcenia geodeta.
Zdaniem Ranoszka, autorzy studium zbyt pochopnie odrzucili uwagi, jakie do projektu zgłosili mieszkańcy Wielunia. Aż 37 z nich nie zostało uwzględnionych.
- 21 punktów uwzględniłbym od razu, bo są ze wszech miar słuszne - uważa wiceprzewodniczący rady Józef Ranoszek.
Chodzi m.in. o postulaty mieszkańców ul. Wojska Polskiego, którzy nie mogą budować z powodu istnienia w tym miejscu tzw. korytarza ekologicznego.
- Niestety, nie wszędzie jest możliwość zmiany przeznaczenia terenu pod budownictwo. Trzeba brać pod uwagę szereg istotnych uwarunkowań - argumentuje Danuta Walas, autorka studium.
Takie tłumaczenia nie przekonują mieszkańców.
- Najpierw mówiono mi, że to teren mający zapewniać wietrzenia miasta, potem, że to teren zalewowy. Nic już z tego nie rozumiem - irytuje się Jan Majchrowski, właściciel hurtowni rowerów przy Wojska Polskiego. - Chcielibyśmy się rozwijać, ale przez takie idiotyzmy nam się to uniemożliwia.
Również w ocenie radnego Pawła Okrasy studium nie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Uważa, że zostało zrobione na kolanie.
- Czy dokument, który nie uwzględnia ponad 30 wniosków mieszkańców, faktycznie podnosi ich standard życia? Moim zdaniem nie - mówi Okrasa. - Studium blokuje możliwości rozwoju ludziom, którzy chcą płacić podatki. W ten sposób traci na tym także sama gmina.
W ocenie autorki studium, w Wieluniu nie ma problemu z deficytem terenów pod budownictwo. - Jest wręcz przeciwnie. Już w 2007 roku (gdy tworzono poprzednie studium - red.) zostały wyznaczone tereny rozwojowe. Najpierw wykorzystajmy rezerwy, a dopiero potem myślmy nad uruchamianiem nowych terenów - apeluje Danuta Walas.
Na sugestie, jakoby mieszkańcy byli traktowani nierówno, ostro reaguje burmistrz Mieczysław Majcher: - To bzdury i chęć zbicia politycznego kapitału. Studium to nie koncert życzeń, nie wszystkie wnioski mogły zostać uwzględnione.
źródło: Dziennik Polska
Cytat:
W ocenie autorki studium, w Wieluniu nie ma problemu z deficytem terenów pod budownictwo. - Jest wręcz przeciwnie. Już w 2007 roku (gdy tworzono poprzednie studium - red.) zostały wyznaczone tereny rozwojowe. Najpierw wykorzystajmy rezerwy, a dopiero potem myślmy nad uruchamianiem nowych terenów - apeluje Danuta Walas.
Pomiędzy Sadami a Częstochowską, Częstochowską a Graniczną, "za KPP", na północ od dawnej kolejki wąskotorowej, "Bojarówka na Dąbrowie", ulica Wrocławska w Dąbrowie etc. Studium uchwala się właśnie po to aby zabudowa nie powstawała chaotycznie - najpierw pod zabudowę przeznacza się tereny bezpośrednio sąsiadujące z już zabudowanymi, oraz wskazuje się tereny, które z różnych względów nie powinny być nigdy zabudowywane (np. doliny cieków).
Dopuszczanie zabudowy w każdym miejscu gminy prowadzi m.in. do "bezładu" przestrzennego i niepotrzebnego/nieefektywnego zwiększania nakładów na infrastrukturę (wodociągi, drogi, kanalizacja, elektryczność etc .... )
Samo przyłącze wodociągowe czy kanalizacyjne finansuje właściciel działki. Ale koszt budowy wodociągu czy sieci kanalizacji sanitarnej w ulicy, koszt utwardzenia, oświetlenia i odwodnienia ulicy, zimowego utrzymania (jeżeli jest to ulica gminna) spoczywa w gruncie rzeczy na gminie ... czyli ogóle mieszkańców.
Kilka czy nawet kilkanaście tysięcy, które wyda właściciel na przyłącze to jedynie niewielka cząstka całości. Pieniędzy które tak naprawdę można wydać racjonalniej.
Terenów rozwojowych w tym studium jest w mojej ocenie w sam raz - dla jasności nie mam nawet metra kwadratowego ziemi na terenach "rozwojowych".
Pomógł: 59 razy Dołączył: 12 Sie 2005 Posty: 3155 Otrzymał 7 piw(a) Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-07-21, 13:20
Stefan bądźmy realistami. Jeśli będę miał na obrzeżach miasta 5 ha z przeznaczeniem na zabudowę i podzielę to na działki budowlane i sprzedam to jeśli sam nie zbuduję sobie drogi, nie poprowadzi wodociągu to nikt tego za mnie nie zrobi.
Pomógł: 4 razy Wiek: 53 Dołączył: 12 Lip 2006 Posty: 264 Otrzymał 1 piw(a) Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-07-21, 13:50
Problem z zapisami w studium dotyczył trzech obszarów gminy:
1) Ulica Wojska Polskiego (jadąc w kierunku do Turowa po lewej stronie drogi); problem dotyczy braku możliwości zabudowy domów jednorodzinnych wzdłuż istniejącej drogi. Argument Pani architekt iż obszar ten objęty jest korytarzem ekologicznym jest żenujący, gdyż teren ten nie spełniła warunków korytarza ekologicznego, zapisanych w ustawie o ochronie przyrody. Ponadto nie może być tak, że jedni mieszkańcy mogli wybudować domy, a ich sąsiedzi już nie mogą. Prawo powinno być równe dla wszystkich. To jest najważniejszy argument.
2) Drugi obszar to brak możliwości zabudowy wzdłuż ulicy Jagiełły po prawej stronie jadąc w kierunku ul.Fabrycznej. W obu przypadkach gmina nie poniesie dodatkowych kosztów na budowę: drogi czy wodociągu, bo ta infrastruktura już tam jest.
3) Trzeci sporny obszar to ulica Częstochowska w kierunku na Częstochowę, gdzie - moim zdaniem - powinna być możliwość uruchomienia działalności gospodarczej-nieuciążliwej. Tym bardziej, że obecnie jest prowadzona działalność gospodarcza począwszy od Fawidu skończywszy na Tartaku Pana Witkowskiego w Nowym Świecie. A obszar pomiędzy teren rolniczy. Moim zdaniem to błąd.
Oczywiście każdy wniosek do studium należy analizować odrębnie ... na BIPie jest lista wniosków nieuwzględnionych ... przejrzałem tę listę, i co do zasadności odrzucenia większości nie mam większych wątpliwości, moim zdaniem wątpliwości może wzbudzać jedynie niedopuszczenie zabudowy po jednej ze stron Wojska Polskiego ( jednoznacznie nie stwierdzę jednak czy postulat ten moim zdaniem powinien zostać uwzględniony, czy też nie).
Co do Częstochowskiej pomiędzy Fawidem a tartakiem ...to złożył ktoś taki wniosek czy sugestie na etapie tworzenia studium ... i owa sugestia nie została uwzględniona Czy po prostu biuro projektowe nie wpadło na ten pomysł Moim zdaniem ten pomysł akurat jest ciekawy i wart przynajmniej głębszego przeanalizowania - tylko nasuwa mi się pytanie kiedy "ów pomysł" się narodził.
Jeżeli chodzi zaś o południową stronę ulicy Jagiełły to tutaj niestety .... zgodzę się z autorem studium -tam niemal cały czas stoi woda, po udrożnieniu kanału wieluńskiego będzie pewnie lepiej, ale i tak teren ten powinien zostać moim zdaniem niezabudowany. Należy dodać jeszcze iż równolegle do ulicy Jagiełły, jakieś 30-50m na południe od drogi biegnie ciek wodny, który w innym temacie umownie nazwałem "kanał przez Chrusty". Temat zabudowy tej ulicy jest poruszany nie po raz pierwszy. Za to pod względem układu komunikacyjnego lepszego studium się nie spodziewałem - to obecnie zaktualizowane/zmienione naprawdę zaskoczyło mnie pozytywnie w kilku punktach.
Pomógł: 4 razy Wiek: 53 Dołączył: 12 Lip 2006 Posty: 264 Otrzymał 1 piw(a) Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-07-22, 15:35
Stefan napisał/a:
Jeżeli chodzi zaś o południową stronę ulicy Jagiełły to tutaj niestety .... zgodzę się z autorem studium -tam niemal cały czas stoi woda, po udrożnieniu kanału wieluńskiego będzie pewnie lepiej, ale i tak teren ten powinien zostać moim zdaniem niezabudowany. Należy dodać jeszcze iż równolegle do ulicy Jagiełły, jakieś 30-50m na południe od drogi biegnie ciek wodny, który w innym temacie umownie nazwałem "kanał przez Chrusty".
A moim zdaniem teren pomiędzy południową stroną ulicy Jagiełły, a "kanałem przez Chrusty", począwszy od ul. Sieradzkiej do zakładu produkującego plandeki, powinien umożliwiać zabudowę. Problem - moim zdaniem - leży w rozbudowie i utrzymaniu w odpowiednim stanie technicznym kanału wieluńskiego i "kanału przez Chrusty" (podoba mi się ta nazwa). Ponadto teren ten został już przez właścicieli działek wywyższony i wręcz niemożliwe jest by przywrócić stan poprzedni...
Mnie jest po prostu szkoda istniejącej tam infrastruktury (droga, wodociąg, elektryczność etc.). A poza tym rozmawiałem z mieszkańcami północnej części ul. Jagiełły, którzy mówili, iż gdyby teren po drugiej stronie ulicy był w całości wywyższony to dla nich jest to również bezpieczniejsze, gdyż byłby to swego rodzaju wał przeciwpowodziowy.
I jeszcze ogólna refleksja. Otóż człowiek od początków istnienia na ziemi, wydzierał przyrodzie tereny i wykorzystywał je do celów gospodarczych. Między innymi system melioracji, "wydarł" tereny zalewowe przyrodzie i dzięki temu mamy więcej obszarów wykorzystywanych np. rolniczo...
Nie można zatem zaniedbań w utrzymywaniu rowów i kanałów przenosić na mieszkańców i zakazać budowy, szczególnie, że są osoby, które w tamtym terenie otrzymały od burmistrza decyzje o warunkach zabudowy... Prawo powinno być równe dla wszystkich. A w Wieluniu tak niestety nie jest !
Stefan napisał/a:
Za to pod względem układu komunikacyjnego lepszego studium się nie spodziewałem - to obecnie zaktualizowane/zmienione naprawdę zaskoczyło mnie pozytywnie w kilku punktach.
Pełna zgoda ! Ciągi komunikacyjne nie budzą wątpliwości !
Pomógł: 59 razy Dołączył: 12 Sie 2005 Posty: 3155 Otrzymał 7 piw(a) Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-07-23, 07:49
Nowy plan gospodarki przestrzennej w Wieluniu
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, bo o tym opracowaniu mowa, jest nadrzędnym dokumentem planistycznym dla samorządu
Zgodny z nim musi być każdy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W studium określa się m.in., jakie tereny mogą być wykorzystane pod budownictwo.
Dokument liczy 188 stron (nie licząc załączników). Łącznie rozpatrzono 106 wniosków do projektu. W całości uwzględniono jedynie 19, a w części - 49. Resztę odrzucono.
Na początku czerwca odbyła się publiczna dyskusja nad projektem. Wtedy też mieszkańcy mieli szansę zgłaszać swoje uwagi. Wpłynęło ich 45, z czego przyjętych w całości zostało tylko 8. Fakt odrzucenia większości tych propozycji nie spodobał się niektórym miejskim radnym.
- 21 z tych uwag uwzględniłbym od razu, bo są ze wszech miar słuszne - twierdzi Józef Ranoszek, wiceprzewodniczący rady.
Chodzi m.in. o postulaty dotyczące ul. Wojska Polskiego, gdzie ludzie chcieliby się budować. Według Ranoszka jest to o tyle ważne, że w studium terenów budowlanych jest, jego zdaniem, zdecydowanie za mało.
Autorka opracowania tłumaczy, że wiele propozycji nie mogło uzyskać akceptacji z obiektywnych powodów.
- Chcąc dokonać zmiany przeznaczenia danego terenu pod budownictwo, trzeba brać pod uwagę szereg ważnych uwarunkowań, takich jak zaleganie wód gruntowych czy korytarze ekologiczne. Ponadto każda zmiana musi zostać uzgodniona z około 20 instytucjami - wyjaśnia architekt Danuta Walas.
Z kolei radny Tadeusz Olejnik ubolewa, że w studium zbyt mały nacisk położono na aspekt ekspansji terytorialnej miasta.
- Ostatnie zmiany terytorialne miały miejsce kilkadziesiąt lat temu. Większe obszarowo od Wielunia są takie miasta jak Złoczew, Szadek czy Łask. W planowaniu przestrzennym powinno się uwzględnić interakcje naszego miasta z Dąbrową i Rudą i starać się o ich przyłączenie.
Mimo szeregu wątpliwości nie było problemów z uchwaleniem studium. Za było 10 radnych, 4 przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.
Pomógł: 22 razy Wiek: 38 Dołączył: 03 Maj 2006 Posty: 2051 Piwa: 9/14 Skąd: Chotów
Wysłany: 2010-07-28, 11:35
Administrator napisał/a:
Nowy plan gospodarki przestrzennej w Wieluniu
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, bo o tym opracowaniu mowa, jest nadrzędnym dokumentem planistycznym dla samorządu
Tu plan tu studium, kurde no... Z tą nadrzędnością studium też bym nie przesadzał, nadrzędnym dokumentem planistycznym jest plan miejscowy. Studium nawet nie jest aktem prawa miejscowego, co prawda ma wyznaczać kierunki i uwarunkowania rozwojowo - przestrzenne, ale stosunkowo łatwo je zmienić - procedura jest prostsza niż w przypadku planu (nie trzeba np. przeprowadzania kolejnych uzgodnień i opinii po złożeniu i uwzględnieniu uwag)
Pomógł: 18 razy Wiek: 33 Dołączył: 25 Maj 2007 Posty: 1578 Otrzymał 8 piw(a) Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-09-20, 20:27
Bardzo podoba mi się plan zagospodarowania terenów pomiędzy Częstochowską, a przyszłą wschodnią obwodnicą centrum. Widać, że koncepcja jest dobrze przemyślana. Zdaje się, że w centralnym punkcie nowego osiedla znajdzie się deptak z placykami i skwerami - jeśli tak, to byłby to bardzo dobry pomysł. Ciekawi mnie też co znajdzie się w miejscu zaznaczonym jako teren usług o charakterze publicznym. Być może nowa szkoła, przedszkole lub jakiś klub osiedlowy. Jedno jest pewne - to będzie największa tego typu operacja w tym mieście od czasu wybudowania obecnie istniejących osiedli.
_________________ I'd agree with you, but then we'd both be wrong
nie znam tego terenu, bo jeszcze nigdy nie odwiedziłam tego miejsca, ale na mapie widać, że teren usług jest stanowczo za mały na szkołę więc na to bym nie liczyła. Usługi publiczne to także sklepy, biura itp i myślę, że właśnie takiej funkcji obiekty powstaną w tym miejscu. Na tym samym planie podoba mi się oś widokowa:) której zamknięciem będzie dominanta wysokościowa;P Bardzo ładnie;P
_________________ "Umrze miasto, jeżeli budowa jego będzie zakończona"
Pomógł: 18 razy Wiek: 33 Dołączył: 25 Maj 2007 Posty: 1578 Otrzymał 8 piw(a) Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-09-21, 08:03
vanilia1000 napisał/a:
nie znam tego terenu, bo jeszcze nigdy nie odwiedziłam tego miejsca, ale na mapie widać, że teren usług jest stanowczo za mały na szkołę więc na to bym nie liczyła. Usługi publiczne to także sklepy, biura itp i myślę, że właśnie takiej funkcji obiekty powstaną w tym miejscu. Na tym samym planie podoba mi się oś widokowa:) której zamknięciem będzie dominanta wysokościowa;P Bardzo ładnie;P
Podpowiem Ci, że w tym miejscu obecnie nic nie ma Całe to osiedle dopiero powstanie - od podstaw. Natomiast co do usług publicznych, to moim zdaniem nie są to biura i sklepy, lecz takie obiekty jak domy kultury, obiekty oświatowe, świetlice środowiskowe itp. Biura i sklepy kwalifikują się moim zdaniem do terenu usług i handlu.
_________________ I'd agree with you, but then we'd both be wrong
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum