z tekstu:
"§ 26. 1. Dla terenu oznaczonego symbolem 1.1U plan ustala:
1)przeznaczenie podstawowe:
teren usług o charakterze publicznym – obiekty kultury (w tym sakralne), administracji, oświaty, zdrowia, opieki
społecznej, turystyki i rekreacji;
2)przeznaczenie dopuszczalne:
a) usługi handlu i gastronomii wbudowane w bryłę budynku usługowego,
b) zieleń urządzona,
c) przestrzeń ogólnodostępna dla ruchu pieszego,
d) obiekty małej architektury,
e) urządzenia infrastruktury technicznej dla potrzeb lokalnych (stacje transformatorowe, przepompownie
ścieków, hydrofornie itp.);
3)charakter działań:
realizacja usług na potrzeby zabudowy wielorodzinnej."
Miałeś więc rację co do przeznaczenia podstawowego zwracam honor:). Z przeznaczeniem podstawowym jest jednak ten problem, że zawsze jest przeznaczenie dopuszczalne (w tym przypadku mogą to być usługi typu handel. to co zostanie zbudowane na tym terenie nie zależy już od planu miejscowego tylko od inwestora do którego działka należy. jeśli ktoś będzie chciał wznieść synagogę może to zrobić (bo to przecież usługi sakralne) jeśli zaś inwestor zechce tam postawić centrum handlowe też może to zrobić, b plan miejscowy dopuszcza takie działanie, a sąsiedztwo zabudowy wielorodzinnej jest w tym przypadku bardzo korzystne.
Zgadzam się, że bardzo miło byłoby gdyby w tym miejscu powstała szkoła (ale teren musiałby należeć do gminy (co zazwyczaj nie jest dużym problemem) ponadto gmina musi mieć też zapotrzebowanie na budowę szkoły, co niestety teraz skreśla tą inwestycję, chyba, że byłaby to prywatna placówka.
Moim zdaniem, niestety ale powstaną tam sklepy, można mieć tylko nadzieję, że w jakimś przyjemnym dla oka obiekcie
_________________ "Umrze miasto, jeżeli budowa jego będzie zakończona"
Pomógł: 18 razy Wiek: 33 Dołączył: 25 Maj 2007 Posty: 1578 Otrzymał 8 piw(a) Skąd: Wieluń
Wysłany: 2010-09-21, 15:26
Nie wiem jak obecnie przedstawia się stan własności tego terenu, ale jeśli obszar należy do prywatnych właścicieli, to miasto i tak czeka spory wydatek, gdyż będzie musiało wykupić tereny pod budowę dróg ujętych w planie. Koszty wykupu terenu przeznaczonego pod usługi publiczne będą zatem stanowiły niewielki procent wszystkich kosztów wykupu działek na tym obszarze, więc myślę że miasto zdecyduje się na ten krok. Co tam powstanie - to obecnie zagadka, ale myślę że w przypadku braku pieniędzy na inwestycje miasto zachowa sobie ten teren, aby w przyszłości, gdy zajdzie taka potrzeba i będą możliwości finansowe, można było tam coś wybudować.
Co do terenów przeznaczonych na handel i usługi - w moim przekonaniu jest ich na tym obszarze wystarczająca ilość. I tak będzie to "skok" w porównaniu ze stanem obecnym, gdyż wzdłuż dużej części ul. Częstochowskiej zamiast domów jednorodzinnych, będą mogły pojawiać się obiekty handlowo - usługowe. Zmieni to znacznie obraz tej ulicy, która obecnie jest "martwa" - odbywa się tam tylko ruch samochodowy i rzadko można tam spotkać kogoś idącego chodnikiem, w przeciwieństwie do ulic, przy których mieszczą się lokale handlowo - usługowe. Handel i usługi pojawią się również przy wschodniej obwodnicy centrum, więc i ten obszar zyska nowe przeznaczenie. Dla potrzeb nowego osiedla oraz mieszkańców okolicy jest to zdecydowanie wystarczająca ilość. Przecież to nie jest ścisłe centrum miasta, żeby było multum sklepów, wystarczą te najpotrzebniejsze. Dla porównania zobacz sobie, jaką część osiedla Stare Sady zajmuje obszar handlowo - usługowy. Myślę, że jest to mniejszy obszar niż na tym planowanym osiedlu, a jednak mieszkańcy nie narzekają.
PS. Miałem wybrać się na studia na kierunek gospodarka przestrzenna, jednak tylko i wyłącznie kiepska perspektywa pracy w tym zawodzie spowodowała, że z bólem musiałem wybrać inny kierunek
_________________ I'd agree with you, but then we'd both be wrong
Budowa tego typu dróg (lokalnych) to oczywiście zadanie gminy - i te działki oczywiście będzie musiała pozyskać. Jednak co do "konieczności" czy nawet zasadności wykupu "na przyszłość" (i bez pomysłu) nieruchomości pod tę dominantę wysokościową przekonany nie jestem. To jest tylko i aż MPZP.
myślę, że przy tak dobrym MPZP jest duża szansa, że jakiś inwestor się zainteresuje i będzie chciał postawić tam kilka "swoich" bolków w takiej sytuacji zazwyczaj on jest zobowiązany do budowy drogi, nie wiem tylko jak z mediami. Tylko czy Wieluń ma zapotrzebowanie na budowę kilku budynków wielorodzinnych?
GP - naprawdę bardzo fajny kierunek co do pracy to w dużych miastach rzeczywiście można latami czekać na choćby staż w mniejszych miejscowościach jest łatwiej. Zobaczymy jak w Wieluniu (od tygodnia szukam pracy- przyznaję mało intensywnie).
_________________ "Umrze miasto, jeżeli budowa jego będzie zakończona"
że przy tak dobrym MPZP jest duża szansa, że jakiś inwestor się zainteresuje i będzie chciał postawić tam kilka "swoich" bolków w takiej sytuacji zazwyczaj on jest zobowiązany do budowy drogi
Jakaś szansa jest ... ale z optymizmem bym nie przesadzał ....
każdy nowobudowany obiekt musi przecież być jakoś skomunikowany z otoczeniem. W Wieluniu, jak na razie inwestorzy najczęściej jednak załatwia sprawę doraźnie, zapewniając jedynie skomunikowanie domków ... a rozwiązanie docelowe zrzucają zazwyczaj na gminę (sprawy dotyczą jednakże nie osiedli, a powstałych po podziale większej działki "uliczki" i przeważnie kilku działek). Inwestycje te były prowadzone do tej pory jednak na zasadzie warunków zabudowy a nie MPZP.
Zazwyczaj utwardzona jedynie tłuczniem, wydzielona droga (bez właściwej nawierzchni, odwodnienia i oświetlenia) przekazywana jest gminie.
Jednak nawet takie rozwiązanie jest pod pewnymi względami korzystne dla obu stron (inwestor zainteresowany zbyciem "ulicy", jednak zazwyczaj bez większych oczekiwań finansowych).
Mam świadomość że gdzieniegdzie w kraju deweloperzy, zainteresowani "kompleksowym" sprzedaniem domu/mieszkania budują nawet porządne drogi osiedlowe (niekiedy na osiedlach zamkniętych) ... ale jak na razie w Wieluniu takie zjawisko nie występuje. W sumie jeżeli deweloper wybuduje porządną drogę po osiedlu to:
1. Koszt budowy dojazdu musi zostać doliczony do ceny mieszkania czy domu (mniejsza szansa szybkiej sprzedaży - więc najczęściej lepiej uniknąć takich kosztów; kompleksowe zagospodarowanie terenu niekoniecznie zrekompensuje ten wzrost nie tylko wartości ale i ceny, niekiedy nabywca wolałby poczekać trzy, cztery lata na porządną drogę budowaną przez gminę, płacąc mniej za nieruchomość)
2. będzie się starał ograniczyć do niej dostęp (np. chętniej będzie budował uliczki które w MPZP zaplanowano jako "ślepe" i tam będzie raczej inwestował).
P.S.
Oczywiście nie mam na myśli dróg stricte wewnątrz danej działki, na której znajduje się obiekt, a nie stanowiących dojazdu do innych nieruchomości (tych nikt za inwestora nie zagospodaruje - na przykład parkingi na posesji ewidentnie są po stronie inwestora).
P.S.
Użyłem pewnego uproszczenia - ilekroć pisałem o inwestorze, miałem na myśli prywatną osobę/firmę, zainteresowaną budową budynków wielo- lub jednorodzinnych.
Wysłany: 2010-11-25, 18:40 wyłożenie MPZP dla mista
dla zainteresowanych ... wyłożenie Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Plan nie obejmuje już uchwalonych planów i planów które są w trakcie realizacji. Nie pamiętam do kiedy jest wyłożenie. Debata publiczna 15 grudnia.
_________________ "Umrze miasto, jeżeli budowa jego będzie zakończona"
Pomógł: 22 razy Wiek: 38 Dołączył: 03 Maj 2006 Posty: 2051 Piwa: 9/14 Skąd: Chotów
Wysłany: 2010-11-26, 12:19
Grzegorz Nowak (W) napisał/a:
gdzie, kiedy można spojrzeć etc...
od 24 listopada 2010 r. do 15 grudnia 2010 r. w pokoju nr 41 Urzędu Miejskiego w Wieluniu, plac Kazimierza Wielkiego 2, w godz. od 8.30 do 15.30. - człowiek od gospodarki przestrzennej - Inspektor Łukasz Kałwak
Dyskusja publiczna nad przyjętymi rozwiązaniami w projekcie przedmiotowego miejscowego planu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko odbędzie się w dniu 15 grudnia 2010 r. w siedzibie tutejszego Urzędu w sali nr 101 o godz. 11.00.
Z uchwał wymienionych w komunikacie, wynika iż wyłożony ma być plan dla całego miasta z wyłączeniem obszarów posiadających MPZP oraz tych obszarów, dla których plany mają zostać opracowane niezależnie, czyli z pominięciem:
oddzielnie miał być uchwalany plan dla "kontrowersyjnego" obszaru którego granicę stanowią mniej więcej: Popiełuszki- 18go Stycznia - Kilińskiego - Plac Jagieloński - Moniuszki - "projektowane" przedłużenie Chopina - Staszica - Warszawska - PO PKP Wieluń - Stodolniana;
oraz "gotowych do uchwalenia":
Cytat:
Linki do planów miejscowych, które mają zostać uchwalone na najbliższej sesji rady miejskiej:
Maciej W trakcie przeprowadzki do Wielunia EWI w Sercu
Pomógł: 13 razy Wiek: 48 Dołączył: 24 Mar 2009 Posty: 1155 Piwa: 5/6 Skąd: EWI-OOL
Wysłany: 2010-12-06, 19:22
Stefan, można gdzieś to online zobaczyć ?? . Szkoda że nie podają czego on konkretnie dotyczy , oglądałeś może już te plany . Interesuje mnie rejon ul Potockiego .
_________________ Jeśli pozwolisz, by robactwo się rozmnożyło, rodzą się prawa robactwa. I rodzą się piewcy, którzy będą je wysławiać.
Antoine de Saint-Exupery
maaciej76, nie oglądałem. Podejście "standardowe" jak na wieluński urząd - chcesz sobie zerknąć na wyłożone plany, to niestety musisz ruszyć cztery litery i pofatygować się do urzędu - oczywiście w godzinach jego pracy czyli ....
bob_mistrz napisał/a:
od 24 listopada 2010 r. do 15 grudnia 2010 r. w pokoju nr 41 Urzędu Miejskiego w Wieluniu, plac Kazimierza Wielkiego 2, w godz. od 8.30 do 15.30. - człowiek od gospodarki przestrzennej - Inspektor Łukasz Kałwak
Część gmin udostępnia wykładane plany w internecie .... ale nie nasza "przejrzysta" .....
P.S.
I tak ostatnio mamy progresik .... od ostatniego lata w internecie (BiPie) dostępne są przynajmniej te już obowiązujące plany .... pod tym względem nadal jesteśmy jednak "kilka lat za czołówką".
MPZP przyjęte w końcu czerwca - obejmuje wszystkie tereny miasta, które do tej pory nie miały uchwalonego MPZP, z wyjątkiem kilku obszarów dla których .... zresztą wszystko jest w opisie do MPZP.
Plan przyjęty, ale jeszcze nie obowiązujący! Wchodzi w życie 30 dni po ukazaniu się w Dzienniku Urzędowym województwa Łódzkiego, dziś jeszcze się nie ukazał.
można sprawdzać jeśli kogoś bardzo nagli :
http://dziennik.lodzkie.eu/BookTabs.aspx
_________________ "Umrze miasto, jeżeli budowa jego będzie zakończona"
2011-07-14, Zbyszek Rybczyński
W Urzędzie Miejskim wyłożone są do wglądu projekty dwóch miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Tam też mieszkańcy mogą składać uwagi do proponowanych rozwiązań.
Jeszcze tylko do piątku można zapoznać się z projektem planu dla fragmentu miasta w rejonie ulic: Warszawskiej, Staszica, Moniuszki, Placu Jagiellońskiego, Kilińskiego, 18 - ego Stycznia, Popiełuszki, POW, a także linii kolejowej relacji Herby Nowe - Wieluń. Dyskusja publiczna nad przyjętymi rozwiązaniami odbyła się w ubiegły czwartek, a uwagi na piśmie (z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej, adresu, oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy) można składać do 29 lipca.
Od początku tego tygodnia wyłożony do wglądu jest projekt planu dla obszaru Wielunia, którego granice wyznaczają ulice: Wojska Polskiego, Kopernika, Św. Barbary i Zielona. Mieszkańcy mogą się z nim zapoznawać do 10 sierpnia. Dyskusja publiczna odbędzie się 26 lipca, a termin składania uwag upływa w końcu sierpnia.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum