Pomógł: 3 razy Dołączył: 10 Mar 2006 Posty: 1504 Piwa: 17/150 Skąd: z północy
Wysłany: 2009-11-27, 12:21 FRYZJER
FRYZJER
Spektakl telewizyjny
Rok produkcji: 2003
Dane techniczne: Barwny. 83 min.
Zdjęcia do spektaklu powstały w śląskiej miejscowości Toszek.
Premiera: 23.02.2004
Debiut dramatopisarski i reżyserski w Teatrze Telewizji Macieja Pieprzycy - jednego z najzdolniejszych filmowców młodego pokolenia. Pieprzyca, rocznik 1964, absolwent dziennikarstwa i nauk politycznych, a następnie reżyserii filmowej i telewizyjnej na Uniwersytecie Śląskim oraz Wyższego Zawodowego Studium Scenariuszowego przy PWSFTViT, ma w dorobku film fabularny "Inferno", filmy dokumentalne (m.in. "Przez nokaut", "Jestem mordercą", "Zostanie legenda"), jest także jednym z reżyserów popularnych seriali ("Na dobre i na złe", "Samo życie", "Marzenia do Spełnienia"). Sztukę "Fryzjer", której pomysł zaczerpnął z życia, napisał wespół z pisarzem i scenarzystą Bartoszem Kurowskim, współscenarzystą "Inferno". Zdjęcia powstawały w śląskim miasteczku Toszek. W głównej roli - popularny aktor, poeta i pisarz Krzysztof Pieczyński, który stworzył postać człowieka z pozoru zadowolonego z życia, zamożnego i powszechnie szanowanego, ale w głębi duszy nieszczęśliwego, samotnego, łaknącego uczucia i marzącego o wyrwaniu się z codziennej monotonii. Partnerują mu: znana z serialu "Radio Romans" Dorota Kolak oraz debiutantka Katarzyna Warnke, absolwentka krakowskiej PWST z 2001 r.
Wieluń - miasteczko jakich wiele, w którym towarzyską elitę stanowią burmistrz, ksiądz, adwokat i właśnie tytułowy fryzjer, Karol Izydorowicz. Dziesięć lat wcześniej Karol prowadził dość awanturniczy tryb życia, dwa razy stawał przed kolegium za burdy po pijanemu. Ustatkował się dzięki małżeństwu z Joanną, córką mistrza fryzjerskiego, właścicielką dwóch kamienic przy rynku.
Życie w Wieluniu płynie utartym torem, Karol co dzień strzyże, farbuje, czesze, zabawia klientki i personel swego zakładu dowcipami, a po pracy grywa z kolegami w bilard. Nieoczekiwanie miasteczkiem wstrząsa wiadomość o znalezieniu w pobliskim lesie zwłok 18-letniej Sylwii Kęsik, wychowanki miejscowego domu dziecka, której uroda i swobodny styl życia elektryzowały wieluńskich mężczyzn.
Przybyły na miejsce prokurator Stępski z pomocą sierżanta Pietrzyka rozpoczyna śledztwo w sprawie zbrodni. Stopniowo wychodzi na jaw, że pod płaszczykiem spokoju, nudy i surowej moralności w miasteczku toczy się drugie, nieoficjalne, ale znacznie bardziej ekscytujące życie, w którym zdrady, szantaże, wyłudzenia, kłamstwo i obłuda są na porządku dziennym, i nawet najbardziej szanowani obywatele mają swoje wstydliwe tajemnice. Ma ją również Karol, który od ponad roku spotykał się z Sylwią. Szczerze zakochany mężczyzna widział w młodej dziewczynie ucieleśnienie wszystkich swoich pragnień i tęsknot, niespełnionych nadziei. Teraz jednak staje się głównym podejrzanym, choć uparcie twierdzi, że jej nie zabił. Ale dla małomiasteczkowej społeczności "podejrzany" znaczy "winny". Wokół Karola rośnie mur zawiści, podłości, tchórzostwa, radości z cudzej krzywdy, lecz on sam nawet nie przypuszcza, jak okrutnie los sobie z niego zakpi.
Nagrody filmowe
2004 - Bartosz Kurowski Sopot (Krajowy Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru TV "Dwa Teatry")-nagroda za oryginalny polski tekst dramatyczny
2004 - Maciej Pieprzyca Sopot (Krajowy Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru TV "Dwa Teatry")-nagroda za oryginalny polski tekst dramatyczny
2004 - Patryk Zakrocki Sopot (Krajowy Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru TV "Dwa Teatry")-nagroda za muzykę
2004 - Leszek Starzyński Sopot (Krajowy Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru TV "Dwa Teatry")-nagroda za montaż
2004 - Krzysztof Pieczyński Sopot (Krajowy Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru TV "Dwa Teatry")-nagroda aktorska
2005 - Maciej Pieprzyca Nagroda im. Stefana Treugutta za twórczość w teatrze telewizji, za spektakl "Fryzjer"
Oto na co natknalem sie dzisiaj w necie. Czy ktos moze ogladal ten spektakl i moglby powiedziec na jego temat cos wiecej? Kto zabil Sylwie Kesik? Burmistrz? Ksiądz? Adwokat? Fryzjer? A moze zabili ja wszyscy...? Film do pobrania na chomikuj.pl
Skorzystanie z opcji szukaj wcale nie boli. Następnym razem proszę o skorzystanie z wyszukiwarki, czy taki temat już istnieje, bo post zostanie usunięty jako niezgodny z regulaminem.
Ferbik
Skorzystalem z tej opcji i nie moglem znalezc interesujacego mnie tematu. Moze przed pouczeniem, powinienes zastanowic sie nad zmiana jego nazwy na wlasciwszy?
_________________
Ostatnio zmieniony przez Ferbik 2009-11-27, 12:31, w całości zmieniany 1 raz
Film oglądałam kilka lat temu. Wieluń w tym filmie do naszego miasta podobny jest tylko z nazwy...
Spektakl kręcili w miejscowości o liczbie mieszkańców bardziej zbliżonej do liczby zamieszkujących Skomlin niż Wieluń. Toszek liczy ok 3 tys. mieszkańców - czyli tak naprawdę z pobliskich miejscowości najbardziej przypomina Złoczew.
P.S - dlaczego padło na nazwę "Wieluń"?
Pewnie reżyser pisząc sztukę poszedł na łatwiznę, i wybrał nazwę miejscowości która najbardziej dała mu się we znaki podczas podróży z Warszawy do Wrocławia . Akcja polskiego "goło i wesoło" toczyła się w Tomaszowie Mazowieckim - chociaż z prawdziwym Tomaszowem miało to niewiele wspólnego.
Pomógł: 53 razy Dołączył: 26 Sie 2006 Posty: 3747 Piwa: 39/17 Skąd: z Wielunia
Wysłany: 2011-10-03, 19:34
W tej chwili na TVP 1 leci ten film.
_________________ "Przed skorzystaniem z forum zapoznaj się z treścią regulaminu dołączonego do niego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy post niewłaściwie napisany lub zrozumiany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu."
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum