Kobietki, może są wśród Was osoby, które mają to już za sobą i mogłyby się podzielić swoją wiedzą na ten temat. Będę musiała złożyć pozew o alimenty, prawdopodobnie z ograniczeniem praw rodzicielskich i jestem w tym temacie zielona mimo internetowego zaznajomienia się w tej sprawie. Chciałabym jednak,żeby któraś z Was podzieliła się własnymi doświadczeniami.....co najlepiej zrobić zanim złoży się taki pozew? nie ukrywam,że chciałabym uzyskać jakąś konkretną kwotę, choć zdaję sobie sprawę,że to nie jest łatwe, tym bardziej,że szanowny pan tatuś nie wykazuje dochodów mimo,że pracuje za granicą.... proszę o pomoc!!!!
Wydaje mi się, że o pozew o alimenty i pozew o ograniczenie władzy rodzicielskiej będziesz musiała złożyć oddzielnie. Bez względu na to czy ojciec dziecka na ograniczone czy zawieszone prawa rodzicielskie względem swojego dziecka, nie zwalnia go z obowiązku alimentacji. Więc skoro przebywa za granicą, napisz w pozwie, że nie interesuje się dzieckiem, nie łoży na nie, nie kontaktuje się z nauka dziecka i nie interesują go potrzeby bieżące swojego dziecka- o ile tak jest.
§233 Kodeksu Karnego- o zatajeniu prawdy.
Sąd wszystko zweryfikuje na sprawie.
Na dzień dzisiejszy w Sądzie Rejonowym w Wieluniu, III Wydział Rodzinny i Nieletnich-od dnia złożenia wniosku czeka się około tygodnia na wyznaczenie terminu rozprawy. Termin do rozprawy obecnie wynosi 1 miesiąc od dnia wpływu wniosku do Sądu. Sekretariat pokój 119.
W pozwie warto wpisać dwie dosyć istotne punkty.
*Wnoszę o udzielenie zabezpieczenia w kwocie XXX złotych <słownie też podać ile złotych> płatne do 10-go każdego miesiąca do czasu zakończenia procesu.
ZABEZPIECZENIA wtedy Sąd udzieli, ale ta kwota jest podstawową kwotą na podstawowe potrzeby dziecka <srednio 200-300zł> TO NIE JEST OSTATECZNA KWOTA ALIMENTÓW, TYLKO DO DNIA SPRAWY!
*Wnoszę o wydanie wyroku zaocznego z przypadku nieobecności na procesie Pozwanego Imię i Nazwisko ojca dziecka.
Do pozwu dodaje się załączniki:
# odpis pozwu <czyli drugi egzemplarz> Musi być podpisany własnoręcznie, niebieskim dlugopisem!
# odpis aktu urodzenia dziecka
# odpis lub kserokopia aktu małżeństwa-jeżeli dziecko jest z małżeństwa lub rodzice dziecka są rozwiedzeni
# faktury za zakupy dla dziecka, tj. Mleko, buty, odzież
# rachunek za przedszkole lub żłobek-o ile dziecko tam uczęszcza
# rachunek za zajęcia dodatkowe np. Jęz.obcy, rytmika, mauka gry na instrumencie-jeżeli dziecko na takie zajęcia uczęszcza
# faktury za leki-jeżeli dziecko choruje lub jest niepełnosprawne. Orzeczenia lekarzy specjalistów-jeżeli ma grupę inwalidzką
FAKTURY Z APTEKI powinny być imienne na dziecko lub na jego matkę. Sąd paragonów nie uwzględni.
# rachunek za opiekunkę-jeżeli robi to zawodowo, o ile się z jej pomocy korzysta.
dziękuję, jestem Ci bardzo wdzięczna!!
a jak to jest z adwokatem? albo z jakimś radcą prawnym? co z opłatami za mieszkanie itd? żywność?-faktury imienne na żywność???.... tak samo ubranka-jakoś nigdy nie pomyślałam,żeby wymagać od sprzedawcy faktur.....
Nie zdążyłam wszystkiego napisać, bo mi bateria siadła.
Adwokat nie jest wymagany w 95% spraw o alimenty w naszym Wieluńskim Sądzie na rozprawie są tylko strony czyli Powódka <matka dziecka> i Pozwany <ojciec dziecka>.
Jeżeli chodzi o opłaty mieszkaniowe-to Sąd bierze pod uwagę fakt, że matka dziecka mieszka z dzieckiem i płaci czynsz i media. Minimalnie wpływa na wysokość alimentów fakt, ze dziecko mieszka u dziadków a jego matka nie ponosi wydatków związanych z utrzymaniem samodzielnie mieszkania.
Co do faktur na żywność, chodzi tutaj przede wszystkim o dzieci mające alergię. Np: specjalne produkty bezglutenowe <np. Sinlac>, dla dzieci ze skazą białkową <np: produkty sojowe>.
Także faktury z apteki się przydadzą. Jeżeli dziecko ma skazę białkową, warto poprosić w aptece o fakturę za mleko np. Nutramigen czy Bebilon Pepti.
Jak sie mieszka samemu to całość utrzymania mieszkania ma sie na glowie. Jeżeli sie mieszka z kims uwzględniana jest czesc tych kosztów. Całość utrzymania domu czy mieszkania dzieli sie na liczbę ludzi, ktorzy tam mieszkaja. W Twoim przypadku ponosisz połowę tych kosztów. Chyba, ze to jest dom własny i nie płaci sie czynszu.
dziękuję raz jeszcze! myślę,że wiele kobiet będących w mojej sytuacji skorzysta z Twoich rad;) oczywiście temat otwarty,jeżeli ktoś chciałby coś dodać to zapraszam;] wszystkie rady są cenne!!
Złożenie pozwu do Sądu o alimenty, chyba jako jedyne, jest zwolnione z opłaty skarbowej.
Jeżeli strona <Pozwany> się nie stawi w Sądzie zostanie obciążony grzywną w wysokości 180zł.
Jeżeli Matka dziecka wniesie punkt o wydaniu wyroku zaocznego, Sąd wyda wyrok zaoczny i po 3tyg trzeba iść do Sekretariatu poprosić pisemnie o wydanie odpisu wyroku ze sprawy z pieczątką: WYROK UPRAWOMOCNIŁ SIĘ DN. ...data...
Pomogła: 18 razy Wiek: 36 Dołączyła: 03 Lut 2006 Posty: 1016 Otrzymał 3 piw(a) Skąd: Wieluń
Wysłany: 2012-03-30, 18:17
Ja niestety Olu Ci nic nie pomogę, ewentualnie mamy podpytam może coś poradzi.
Bethi, widzę, że spamujesz...każda myśl w nowym poście, jakby nie można w 1 czy 2.. sorry za offtop
_________________ W naturze człowieka leży rozsądne myślenie i nierozsądne działanie.
Jak widać, korzystam z Opery w telefonie. Jak za dużo napisze, to albo mi się skasuje tekst, albo internet rozłączy. Jak kupię nowy modem to będę korzystać z komputera. I niestety na razie musi tak być, a nie inaczej. Tyle poza tematem.
Kobietki Moje Drogie
Powracam do tematu o alimentach.... Tym razem chciałabym się dowiedzieć, czy składając wniosek o wydanie odpisu wyroku można od razu wpisać, że to ma być odpis z klauzulą wykonalności czy to musiałoby być na oddzielnym wniosku? ...i skąd mam wiedzieć jaką kwotę wpłacić ....tzn ile stron odpisu będzie? (mam nadzieję,że w miarę zrozumiale to napisałam)
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum