Pomógł: 2 razy Wiek: 32 Dołączył: 21 Mar 2007 Posty: 845 Piwa: 16/5 Skąd: Wieluń/Wrocław
Wysłany: 2012-03-07, 00:11 Sejm uczcił pamięć żołnierzy wyklętych
Cytat:
Minutą ciszy uczcili posłowie pamięć żołnierzy wyklętych. Ich męstwo, patriotyczna postawa i przywiązanie do najwyższych wartości zasługuje na nasz podziw i szacunek - podkreśliła marszałek Ewa Kopacz. Na sali obrad zabrakło części posłów Ruchu Palikota i SLD.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 r. przez parlament "w hołdzie żołnierzom wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".
"Sejm pragnie uczcić pamięć ludzi, którzy, prowadzeni miłością do ojczyzny oraz ideą niepodległej Polski, wyrażali swój sprzeciw wobec powojennego porządku, często ponosząc za to najwyższą cenę" - powiedziała dziś marszałek Sejmu. Jak podkreśliła, "ich męstwo, patriotyczna postawa i przywiązanie do najwyższych wartości zasługuje na nasz podziw i szacunek".
Data Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych upamiętnia rocznicę wykonania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa wyroku śmierci na przywódcach WiN-u. 1 marca 1951 r. siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec - zostało zastrzelonych w mokotowskim więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie.
Jeśli ktoś miał jeszcze wątpliwości w jakim kierunki zmierza SLD i Ruch Palikota, właśnie się ich wyzbędzie. Pierwszym punktem dzisiejszego posiedzenia Sejmu była minuta ciszy ku czci Żołnierzy Wyklętych. Jak piszą na twitterze politycy PiS: „Z sali ostentacyjnie wyszło kilkunastu posłów Ruchu Palikota i SLD”, „Sld <<spóźniło się>> na pierwszy punkt obrad sejmu - by nie wziąć udziału w minucie ciszy”.
Dostało się towarzystwo na salony, dorwało się do koryta, wybory jeszcze daleko więc spadają maski przyjaciół ludu, wolnej marihuany i zasiłków socjalnych.
Palikot, człowiek, który niedawno otwarcie przyznał, że trzeba wyzbyć się polskości i SLD, spadkobierczyni ideowa sowieckiego hegemona, dają nam lekcję patriotyzmu.
Może i dobrze się stało? Teraz będzie wszystko jasne.
I jak uciec od skrajności, kiedy same cisną się na usta słowa: My jesteśmy tu gdzie wtedy, oni tam gdzie stała Armia Czerwona.
Może faktycznie dobrze się stało, że niektórzy ludzie nadal nie umieją przyznać się do błędów swoich dziadów, ojców czy poprzedników nawet w wolnej Polsce i oddać żołnierzom wyklętym to co się im należy.
Wszystko to idealnie wpasowuje się w słowa pana Janusza Palikota o konieczności wyzbywania się przez nas polskości.
Pomógł: 19 razy Wiek: 51 Dołączył: 24 Mar 2006 Posty: 1096 Piwa: 23/18 Skąd: Wieluń, now Łodź :(
Wysłany: 2012-03-07, 20:55
zacytuję rotę przysięgi KWP działjącej także na ziemi wieluńskiej
Cytat:
W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny, Królowej Korony Polskiej, przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży jej honoru i o Niepodległość Jej walczyć aż do ostatniego tchu w piersiach. Prawu, wybranemu przez Naród Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej oraz nakazom Naczelnego Wodza i dowódcom, działającym w okresie przemocy i terroru politycznego zgodnie z Wolą większości w Narodzie, dążącym do umożliwienia Narodowi wyłonienia Rządu i Dowództwa Wojska Polskiego, uzależnionych jedynie od Niego - będę bezwzględnie posłuszny. Tajemnic wojskowych i organizacyjnych nie ujawnię, ani dobrowolnie, ani pod przymusem, cokolwiek by mnie spotkać miało. Tak mi Panie Boże dopomóż. Amen.
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wydania: 2004
Ilość stron: 192 s.
Oprawa: miękka
Wymiar: 176x250 mm
ISBN: 83-89078-71-6
SPIS TREŚCI: Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi
• Marcin Zaborski – Początki ludowego wymiaru sprawiedliwości w Łodzi – wybrane zagadnienia
• Sławomir Abramowicz – Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi – ludzie i struktury
• Joanna Żelazko – Proces kierownictwa Okręgu Łódzkiego
Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Łodzi
• Tomasz Toborek – Dowództwo I Komendy Konspiracyjnego Wojska Polskiego przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Łodzi
• Ksawery Jasiak – Komenda Konspiracyjnego Wojska Polskiego Jana Małolepszego „Murata” przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Łodzi
• Jacek Pawłowicz – Pogotowie Akcji Specjalnej Okręgu Łódzkiego Narodowego zjednoczenia Wojskowego przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Łodzi
• Jerzy Bednarek – Likwidacja oddziału Stanisława Panka „Rudego” i procesy jego żołnierzy przed sądami wojskowymi
• Radosław Peterman – Duchowni katoliccy przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Łodzi
• Janusz Wróbel – Procesy członków niepodległościowych organizacji młodzieżowych przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Łodzi
• Robert Kopydłowski – Karnoprawna ocena orzecznictwa Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi
• Joanna Żelazko – Wykaz osób skazanych na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi oraz zmarłych w czasie odbywania wyroku pozbawienia wolności
Cytat:
„Konspiracyjne Wojsko Polskie w latach 1945–1948”
Pakiety edukacyjne przygotowywane przez Biuro Edukacji Publicznej IPN nie są dostępne w sprzedaży. Przekazywane są bezpłatnie nauczycielom i przedstawicielom innych placówek oświatowych, uczestniczących w okołopakietowych kursach metodycznych organizowanych przez Wydział Edukacyjny BEP IPN. W sprawie kursów prosimy kontaktować się z Centralą BEP w Warszawie lub właściwym terytorialnie Oddziałowym Biurem Edukacji Publicznej.
Pakiet edukacyjny „Konspiracyjne Wojsko Polskie w latach 1945–1948” został opracowany przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej w Łodzi. Przedstawia dzieje jednej z najsilniejszych formacji zbrojnych podziemia antykomunistycznego, działającej w centralnej Polsce w latach 1945–1948, której założycielem i dowódcą był kpt. Stanisław Sojczyński „Warszyc” – uczestnik kampanii wrześniowej i żołnierz AK.
Pakiet składa się z dwóch części, zawierających materiały dla nauczyciela i dla ucznia, oraz zestawu kart z faksymiliami dokumentów i fotografiami.
Część dla ucznia otwiera tekst omawiający historię Konspiracyjnego Wojska Polskiego autorstwa dr. Tomasza Toborka. Następne elementy to: biogramy najważniejszych postaci związanych z KWP, tablica synchronistyczna ukazującą najważniejsze wydarzenia związane z powstaniem i działalnością KWP na tle wydarzeń w Polsce w latach 1945–1954, wybór materiałów źródłowych i innych materiałów pomocniczych.
W części dla nauczyciela zamieszczono projekt edukacyjny oraz scenariusze lekcji, które można zrealizować w gimnazjum i w szkole ponadgimnazjalnej w oparciu o teksty źródłowe i inne materiały dodatkowe zawarte w pakiecie. Znajdują się tu także przykładowe tematy esejów i bibliografia dla nauczyciela i ucznia
Cytat:
"Żołnierze wyklęci". Antykomunistyczne Podziemie Zbrojne po 1944 roku.
Album powstał dzięki udostępnieniu prywatnych archiwów przez nielicznych już żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego, którym udało się przeżyć obławy UB i stalinowskie więzienia oraz dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej, który udostępnił bogate zbiory dokumentacji z archiwów UB. Album wydała Oficyna Wydawnicza VOLUMEN. Wydawnictwo opatrzone zostało indeksem nazwisk i pseudonimów oraz około 1200 unikatowymi zdjęciami i dokumentami z lat 1944-1961.
Cytat:
Ksawery Jasiak
Działalność partyzancka Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Z dziejów II Konspiracji w środkowej Polsce w latach 1945-1955
Wieluń - Opole 2008, ss. 608
Cena: 10,00 zł.
Konspiracyjne Wojsko Polskie – polska organizacja niepodległościowa, wywodząca się ze struktur AK, działająca od marca 1945 r. do listopada 1948 r. głównie na terenie środkowej Polski, ale także w województwach: śląskim, poznańskim i kieleckim. Twórcą i komendantem głównym KWP był kpt. Stanisław Sojczyński ps. "Warszyc".
Książka dr. Ksawerego Jasiaka pt. „Działalność partyzancka Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Z dziejów II Konspiracji w środkowej Polsce w latach 1945-1955” powstała w wyniku żmudnych penetracji archiwów IPN, dzięki dostępowi do odtajnionych w ostatnim okresie akt, m.in. Informacji Wojskowej, relacji osób pamiętających tamte dni, zarówno tych będących ofiarami, jak i tych będących katami, dzięki możliwości dotarcia do unikalnych, opatrzonych wiarygodnymi podpisami zdjęć z prywatnych archiwów.
Publikacja została wydana dzięki wsparciu finansowemu gminy Kamieńsk, poparciu Rady Gminy i osobistemu zaangażowaniu burmistrza Grzegorza Turlejskiego.
i niedługo rocznica....
Cytat:
4 marca 1949 r. zapadł wyrok. Na karę śmierci skazani zostali: Jan Małolepszy ps. "Murat", księża: Ortotowski i Łosoś, a ks. Faryś na 12 lat więzienia. 29 kwietnia 1949 r. Najwyższy Sąd Wojskowy w Warszawie utrzymał wyrok w mocy. 13 maja 1949 r. prezydent Bierut ułaskawił duchownych zamieniając karę śmierci na dożywocie. Ostatecznie kary zasądzone wobec księży zostały później złagodzone. "Murata" odtransportowano do celi śmierci. 9 marca 1949 r. adwokat złożył pospiesznie skargę rewizyjną skierowaną do NSW w Warszawie, ale było już za późno. 10 marca bezpieka upomniała się o niego.
Przez 60 lat tuszowano przyczyny śmierci "Murata", mówiąc "iż zmarł śmiercią naturalną". Dziś po odtajnieniu akt WUBP wynika niezbicie, że "Murata" zakatowano podczas ostatniego "przesłuchania" w nocy z 10 na 11 III 1949 r. Sprawcami byli: zastępca naczelnika wydziału śledczego por. Tadeusz Strąk oraz funkcjonariusze: Marian Stasiński, Jan Banalak, Jan Kokoszka, Wacław Rzepkowski, Jan Trala i Leonard Zdziechowski.
W odtajnionych aktach UB dotyczących śmierci "Murata" widnieje zapis:
Przeprowadzona sekcja zwłok "Murata" wykazała złamanie 4 żeber, krwawy wypot w jamie opłucnej lewej oraz skurcz serca.
W wyniku tych obrażeń zmarł 11 marca 1949 r. Oficjalna data zgonu podawana przez komunistycznego prokuratora to "14 marca, zmarł - na zawał serca". Zwłoki "Murata" przewieziono potajemnie do gospodarstwa więziennego na Stolu, gdzie według świadków, został skrycie pochowany. Mogiła pozostaje nieznana. Jan Małolepszy "Murat" był ostatnim komendantem tzw. powstania antykomunistycznego w województwie łódzkim. Był kontynuatorem myśli niepodległościowej, kierując się w zsowietyzowanym kraju od 19 I 1945 r. ostatnim rozkazem gen. Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka": każdy z Was musi być dla siebie dowódcą.
29 marca 1993 r. Sąd Wojewódzki IV Wydział Karny w Łodzi unieważnił wyrok Wojskowego Sądu Rejonowego z 4 marca 1949 r., uznając działalność kpt. "Murata" a tym samym III Komendę KWP "za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego".
Pomógł: 12 razy Dołączył: 15 Lis 2005 Posty: 883 Piwa: 12/4 Skąd: Planeta Ziemia
Wysłany: 2012-03-09, 22:14
Mam pytania:
- Czy "Murat" mordował obcych, czy może Polaków, którzy chcieli żyć spokojnie po wojnie?
- Czy Polska sama zabiegała o to, by dostać się w strefę wpływów ZSRR?
- Gdzie powstał komunizm i dlaczego?
Maciej W trakcie przeprowadzki do Wielunia EWI w Sercu
Pomógł: 13 razy Wiek: 48 Dołączył: 24 Mar 2009 Posty: 1155 Piwa: 5/6 Skąd: EWI-OOL
Wysłany: 2012-09-06, 07:30
Czytać podpis !
_________________ Jeśli pozwolisz, by robactwo się rozmnożyło, rodzą się prawa robactwa. I rodzą się piewcy, którzy będą je wysławiać.
Antoine de Saint-Exupery
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum