R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Wypisani z listy wiernych
Autor Wiadomość
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
  Wysłany: 2006-06-14, 10:25   Wypisani z listy wiernych

Coraz więcej Polaków wypisuje się formalnie z Kościoła. Apostaci mają już swoje logo, a nawet sklepik z gadżetami - pisze "Metro".


"Ja, Jan Kowalski, oświadczam, że - będąc w pełni świadom swej decyzji, z własnej i nieprzymuszonej woli - postanawiam, że nie chcę już dłużej być uważany za członka Kościoła katolickiego i pragnę wykreślenia mego nazwiska ze wszystkich kartotek kościelnych" - dokumenty o takiej treści coraz częściej trafiają do skrzynek pocztowych kancelarii parafialnych w całej Polsce.

To tzw. akty apostazji, czyli prośby o wypis z listy wiernych. Jeszcze dwa lata temu można je było policzyć w Polsce na palcach jednej ręki, w zeszłym roku - według statystyk kościelnych - było ich ponad sto. W I kwartale tego roku złożyły je co najmniej 152 osoby! Dlaczego się wypisują?

- Ochrzcili mnie rodzice, byłem dzieckiem i nie miałem nic do gadania. Teraz jestem ateistą i od 40 lat nie chodzę do kościoła. Nie chcę zawyżać statystyk katolików - mówi Zbigniew Kaczmarek, taksówkarz z Olecka na Mazurach, który od października zeszłego roku stara się o status apostaty. Nie zgadza się na to jego proboszcz.

Częstym powodem wypisywania się z Kościoła są także dane osobowe wiernych zebrane podczas chrztu. Choć oni na msze dawno już nie chodzą, parafie nadal je przechowują. - Gdy proboszcz otrzyma akt apostazji, dokonuje w księdze parafialnej odpowiedniej adnotacji i nie wykorzystuje już danych - mówi Jarosław Milewczyk, założyciel portalu www.apostazja.pl, który jest mekką dla Polaków chcących zostać apostatami.

Tylko przez pierwsze dwa tygodnie czerwca wzór aktu apostazji ściągnęło z niego 1,9 tys. osób. - Pytających o rady zawsze ostrzegam przed konsekwencjami wystąpienia z Kościoła. Wielu nie zdaje sobie sprawy, że będą pozbawieni dostępu do sakramentów jak ślub kościelny, a rodzina może ich zacząć gorzej traktować. Po śmierci mało prawdopodobny będzie udział księdza na ich pogrzebie - mówi.

Wypisanie się z Kościoła nie oznacza jednak unieważnienia chrztu. - On nigdy nie przestaje być ważny, bo Kościół nikogo nie odrzuca. To apostaci odrzucają Kościół - mówi bp. Tadeusz Pieronek.

Zainteresowanie apostazją jest tak duże, że warszawiak Robert Prochowicz, szef innego serwisu - www.apostazja.info - założył tam sklep ze specjalnymi gadżetami. Można w nim kupić kubki, podkładki pod mysz i T-shirty z herbami apostatów: symbolem wskazującym wyjście ewakuacyjne z kościoła i znakiem drogowym "Skrzyżowanie z drogą podporządkowaną".

- Pierwszy to parafraza znaku informacyjnego "wyjście ewakuacyjne" znanego z klatek schodowych, a drugi pokazuje, że choć w Polsce jest jedna droga, którą podąża 90 proc. obywateli, to jednak można skręcić w bok - opowiada Prochowicz, który jest apostatą od października.

Żródło: PAP


Co o tym myślicie, ja uważam krótko, że należy uszanować zdanie takich osób :?
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
zwyczajna 
WIELUNIAK



Pomogła: 32 razy
Dołączyła: 03 Maj 2006
Posty: 2461
Piwa: 25/43
Skąd: w-ń
Wysłany: 2006-06-14, 18:03   

A ja zawsze zastanawiałam się jak to zrobić :D Poznałam od podszewki większość wyznań....i stwierdzam każda ma coś chorego i nie zgodnego z prawem Bożym. Ateistką jestem chyba od zawsze...z małymi wyjątkami kiedy byłam zmuszona brać udział w jakiś uroczystościach .Dzieci moje przejdą wszystko od chrztu po bierzmowanie bo niechcę im niczego utrudniać ani narzucać byc może kiedyś będą wiernymi katoliczkami ..Zresztą starsza co piątek gna na Dzieci Maryii i fajnie...W tym całym zakłamaniu wolę wierzyć w Boga tak jak ja uważam , modlić sie tak jak chcę a nie wyklepanymi regułkami i myślę ze nie robię tym nikomu krzywdy.A jesli chodzi o to czy rodzina by mnie gorzej traktowała.....to tylko świadczyło by o nich tak mądrych i dobrych katolikach....
_________________
https://www.youtube.com/w...AvjaHtlMA#t=111
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Mama 
Dojeżdża PKSem


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 05 Sty 2006
Posty: 235
Skąd: koniec świata
Wysłany: 2006-06-29, 13:53   

Znalazłem takie coś :shock:

Nie płacisz podatku? Będziesz ekskomunikowany

Wiele kontrowersji wywołało oświadczenie rzymskokatolickiej Konferencji Biskupów Niemieckich (DBK) w związku z watykańską notą, dotyczącą porzucenia Kościoła. Niemieccy biskupi stwierdzili, że ci, którzy w urzędzie skarbowym składają oświadczenie o wystąpieniu z Kościoła są automatycznie ekskomunikowani.

W marcu br. Papieska Rada ds. Interpretacji Tekstów Prawnych skierowała do przewodniczącego episkopatu USA informację, że oświadczenie o wystąpieniu z Kościoła złożone przed instytucjami świeckimi nie posiada konsekwencji kanonicznych. Sprawa dotyczyła jednak kwestii małżeńskich. Watykański dokument stwierdził, że akt apostazji następuje dopiero wtedy, gdy spełnione są trzy warunki: wewnętrzna decyzja, zewnętrzne oświadczenie oraz przyjęcie tegoż przez kościelną zwierzchność.
Kanoniści DBK podkreślają, że "przyjęcie oświadczenia" nie musi odbywać się osobiście i ma miejsce również, gdy parafie otrzymują powiadomienie od urzędu skarbowego o wystąpieniu danego członka z Kościoła. Oświadczenie złożone w urzędzie zostaje udokumentowane w księdze chrztów. Niemieccy biskupi poinformowali, że na podstawie zwyczaju, który od wielu lat istnieje w kraju także oświadczenie złożone przed świeckimi władzami jest kanoniczne ważne. Ma to związek z opodatkowaniem Kościołów w Republice Federalnej Niemiec.

Biskupi podkreślają, że wystąpienie z Kościoła z powodu podatku kościelnego jest ciężkim zaniedbaniem i wyrazem braku solidarności z Kościołem, który z podatku kościelnego utrzymuje ogromną ilość instytucji charytatywnych oraz bieżącą działalność ewangelizacyjno-misyjną.

Informacja o stanowisku niemieckich biskupów wywołuje dezaprobatę konserwatystów. Twierdzą, że zdecydowana retoryka biskupów ujawnia się wtedy, gdy chodzi o pieniądze, a nie o obronę prawd wiary katolickiej. Uważają ponadto, że stanowisko biskupów jest sprzeczne stanowiskiem notą Papieskiej Rady ds. Interpretacji Tekstów Prawnych.

Oświadczenie DBK nie jest bez znaczenia dla polskich katolików, którzy legalnie pracują w Niemczech i tam też płacą podatki. Przy wypełnianiu karty podatkowej (Lohnsteuerkarte) każdy jest zobowiązany do podania wyznania. Niektórzy Polacy ukrywają swoją przynależność kościelną, deklarując status bezwyznaniowca (konfessionslos) lub decydują się na wystąpienie z Kościoła, aby zaoszczędzić na podatku. W takich sytuacjach proboszcz miejscowej parafii ma obowiązek przesłania informacji o wystąpieniu z Kościoła do macierzystej diecezji w Polsce.

za http://wiadomosci.wp.pl/k...,wiadomosc.html EAI 16.06.06 r.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ryfka
[Usunięty]

Wysłany: 2006-06-29, 16:58   

ci Niemcy to wszystko in ordnung machen, nawet religię :? Nic dziwnego że katolików jest tam coraz mniej, skoro nawet wiara sprowadza się tam do tego czy płacą podatki na kościół czy nie. Oczywiście, że utrzymywanie misji, czy działalność charytatywna kosztuje, ale uzalezniać bycie katolikiem od tego czy się płaci, to jest chore.
 
   
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-06-30, 11:07   

Szkoda słów...
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 58
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2006-07-12, 17:33   

Jestem katolikiem i tak już pewnie pozostanie Starych drzew podobno się nie przesadza Nie mniej nie potępiam Tych, którzy postanowili zboczyć z tej drogi i podążać dalej inną. Po tej drugiej stronie przekonamy się kto z nas miał racje. A może wszyscy? Kto wie. Troszkę dziwię się tylko ateistom , bo tak zupełnie nie wierzyć w nic.... Ale to Ich wybór. Okażmy szacunek człowiekowi, nie jego wyznaniu, a będzie OK na ziemi.

[ Dodano: 2006-07-12, 21:26 ]
edzia i odziu napisał/a:
Ateistką jestem chyba od zawsze...


edzia i odziu napisał/a:
W tym całym zakłamaniu wolę wierzyć w Boga tak jak ja uważam , modlić sie tak jak chcę a nie wyklepanymi regułkami

Proszę nie dopatruj się tutaj żadnej złośliwości...ale-" Ateizm - to światopogląd lub stanowisko ontologiczne przeciwne teizmowi, odrzucające wiarę w istnienie bogów. Do ateistów zalicza się zarówno ludzi odrzucających wiarę w bogów jak i zaprzeczających ich istnieniu."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
zwyczajna 
WIELUNIAK



Pomogła: 32 razy
Dołączyła: 03 Maj 2006
Posty: 2461
Piwa: 25/43
Skąd: w-ń
Wysłany: 2006-07-13, 18:42   

Wiem wiem wiem troszkę źle się wyraziłam , więc wytłumaczę ci dlaczego nie wierzę w Boga. Nie potrafię uwierzyć że jest ktoś lub coś , ma ogromną władzę może podobno wszystko i pozwala na takie zbrodnie o jakich słyszymy na codzień. Wiesz , nie chodzi mi o wojnę czy umierających chociaż to też straszne , ale dzieci.To najbardziej niewinne istoty na ziemi, a często strasznie cierpią mordowane i gwałcone.Podobno Bóg wszystko widzi i co ? noga na nogę i jak Hiobowi -aaaa tam dam mu więcej niż miał ( mam tu na myśli Biblię gdzie zabrał Hiobowi dzieci i nie tylko .Wybacz pewnie cię to urazi jako katolika ale dla mnie taki Bóg niewiele różni się od Szatana .Szatan wyrządza krzywdę a Bóg nic nie robi by to zmienić . Bardzo chciałam uwierzyć i często zastanawiam się nad istotą stworzenia świata , ale nie chcę wierzyć ślepo.Biblię mam w jednym paluszku i jeśli chodzi o katolicyzm to nie widzę wiele wspólnego tego wyznania z Biblią . Jeśli myślisz inaczej to znaczy że nigdy biblii nie przeczytałeś.Jeśli chodzi o Ateizm - tak jak pisałam wcześniej chcę poznać prawdę i wierzę że jakoś ten nasz świat powstał tylko jak ?Niewiem może Bóg a może coś innego ............
_________________
https://www.youtube.com/w...AvjaHtlMA#t=111
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
baltazar 
Przyjeżdża na zakupy



Pomógł: 4 razy
Wiek: 45
Dołączył: 20 Gru 2005
Posty: 412
Skąd: Parafia Wieluń
Wysłany: 2006-07-14, 00:55   

edzia i odziu napisał/a:
Nie potrafię uwierzyć że jest ktoś lub coś , ma ogromną władzę może podobno wszystko i pozwala na takie zbrodnie o jakich słyszymy na codzień



Już nie tacy filozofowie dumali na tym tematem...



edzia i odziu napisał/a:
Biblię mam w jednym paluszku i jeśli chodzi o katolicyzm to nie widzę wiele wspólnego tego wyznania z Biblią


Ha ha. Wiesz ile czasu trzeba poświęcić, żeby mieć Biblię w jednym paluszku??? Jest to praktycznie niemożliwe. Wybitni bibliści opanowali co najwyżej 30% wiedzy, która wynika wprost z pisma świętego.


edzia i odziu napisał/a:
i jeśli chodzi o katolicyzm to nie widzę wiele wspólnego tego wyznania z Biblią


Może jakieś przykłady???


edzia i odziu napisał/a:
Jeśli myślisz inaczej to znaczy że nigdy biblii nie przeczytałaś


Proszę nie rób z siebie wybitnego biblisty, pouczającego nieświadomą gawiedź...

Jeżeli jesteś ateistką to także w coś wierzysz. Pomyśl trochę.

Mój stosunek do Boga jest umiarkowany :D Myślę, rozmyślam, czytam, pytam. Nigdy natomiast nie przyjdzie mi na myśl, żeby tak kategorycznie wypowiadać się na temat Boga czy Biblii.
_________________
Człowiek, który ma zlikwidować Stalina - inżynier Vladimir Krizek - słyszy najdziwniejsze zdanie w swoim życiu : - Macie zburzyć pomnik, ale z godnością.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-07-14, 10:01   

edzia, popieram Ciebie w większości i dodam, że skłaniam się coraz bardziej ku podobnemu zdaniu...


baltazar napisał/a:
Mój stosunek do Boga jest umiarkowany Myślę, rozmyślam, czytam, pytam. Nigdy natomiast nie przyjdzie mi na myśl, żeby tak kategorycznie wypowiadać się na temat Boga czy Biblii.



Czasy inkwizycji juz minęły, więc uważam, że każdy ma prawo wyrażać to co myśli...
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
baltazar 
Przyjeżdża na zakupy



Pomógł: 4 razy
Wiek: 45
Dołączył: 20 Gru 2005
Posty: 412
Skąd: Parafia Wieluń
Wysłany: 2006-07-14, 15:30   

Jaro napisał/a:
Czasy inkwizycji juz minęły, więc uważam, że każdy ma prawo wyrażać to co myśli...


Chyba źle odebrałeś to co napisałem...
_________________
Człowiek, który ma zlikwidować Stalina - inżynier Vladimir Krizek - słyszy najdziwniejsze zdanie w swoim życiu : - Macie zburzyć pomnik, ale z godnością.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 58
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2006-07-14, 20:04   

Oj, oj robi się gorąco.

edzia, nie nie uraziłaś mnie jako katolika. A gdyby nawet , (bo coś mi się wydaje że sama czujesz że narozrabiałaś) to jako dobry katolik, wybaczam Ci.
Biblia, to nie książka przygodowa żeby usiąść i przeczytać Ją od deski do deski, trzeba starać się jeszcze zrozumieć treść.
To nie Bóg : okrada, gwałci, morduje (według mnie oczywiście) tylko, "to ludzie ludziom zgotowali taki los". A Bóg będzie nas z tego rozliczał tak jak zrobił to z Sodomą i Gomorą. A potem był potop.
I nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć kiedy cierpliwość Boża na te wszystkie nieprawości się skończy.

My , całe społeczeństwo tej ziemi mamy problem z samym sobą, a mianowicie nie potrafimy uszanować drugiego człowieka. I stąd te wszystkie krzywdy świata.

edzia, powtórzę jeszcze raz zatem. Szanuję taki czy inny wybór drogi życiowej wszystkich ludzi i oczekuję takiego samego szacunku co do mojego podejścia do wiary, życia itp. Nawet gdybym, być może nie miał racji. Ale to, okaże się już tam...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Łukasz 
Przyjeżdża na zakupy
Łukasz


Pomógł: 3 razy
Wiek: 43
Dołączył: 13 Lip 2005
Posty: 379
Piwa: 1/2
Skąd: Wieluń/Wrocław
Wysłany: 2006-07-14, 22:13   

Wszystkim zainteresowanych poznaniem początków chrześcijaństwa polecam dzieła Anzelma z Canterbury: "Monologion" i "Proslogion" gdzie pisze: "jest takie coś, ponad co nic większego pomyśleć się nie da". "Wyznania" Św. Augustyna też są warte przestudiowania (szczególnie IX księga). Nie można ograniczać się do Biblii czy do Pisma Świętego. Sięgając do źródeł, patrystyki, ojców i doktorów kościoła można poznać prawdziwe podwaliny chrześcijaństwa. Wiem coś o tym, bo miałem sporo filozofii średniowiecznej na studiach.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
zwyczajna 
WIELUNIAK



Pomogła: 32 razy
Dołączyła: 03 Maj 2006
Posty: 2461
Piwa: 25/43
Skąd: w-ń
Wysłany: 2006-07-14, 22:17   

Kurcze nie łap mnie za słówka , mam ci podać przykłady? czyli naprawdę nigdy nie czytałeś a tylko słyszałeś .Biblia to książka którą każdy zrozumie jak będzie chciał i nawet filozofowie guzik zrobią . Co jakiś czas słyszymy o nowych wydaniach bo okazuje się że w starych źle przetłumaczono wiele wersetów.Wiesz że według biblii Bóg nienawidził bałwochwalców? I bardzo dokładnie jest to opisane ....jak nienawidzi obrazków , figurek robionych ręką człowieka który często gdy mu coś nie wyjdzie przeklina nad nimi , a potem ktoś inny wiesza je lub stawia i odprawia modły.... itd.I jest napisane że Bóg się nimi brzydzi....
A mimo to prawie wszyscy mają jakieś obrazki w domach .Nie rozumię tego.. Myślę że jeśli Bóg istnieje to będzie wiedział że szukam odpowiedzi. Staram się nikomu nie wyrządzać krzywdy , każdemu pomagam jak tylko potrafię i myślę że nie jestem zła i być może kiedyś zasłużę na życie w raju....Wiesz tu na forum nie sposób wyrazić wszystkiego co się czuje , jest wiele rzeczy które mnie męczą i jak narazie wielu próbowało mnie przekonać że się mylę i nikomu się nie udało ...Nie chcę uwierzyć w coś tylko dlatego że moja babcia prababcia itd co niedzielę zasuwały do kościółka , chcę do wszystkiego dojść sama i jeśli uwierzę to tylko dlatego że sama do tego doszłam a nie dlatego że to tradycja i tak się powinno ....Narazie nie wierzę ale obchodzę święta które mi się podobają . Uwielbiam Święta Bożego Narodzenia ( jakiego Bożego ?????przecież to był Jezus SYN Boga a nie bóg)ale lubię tą atmosferę itd....
_________________
https://www.youtube.com/w...AvjaHtlMA#t=111
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
  Wysłany: 2006-07-15, 10:22   

Taka mała groteska... :evil:

szanowna.gif
Plik ściągnięto 74 raz(y) 29,75 KB

_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-07-15, 10:23   

Amen... a podobno wiara nie kosztuje :P
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW