Pomogła: 32 razy Dołączyła: 03 Maj 2006 Posty: 2461 Piwa: 25/43 Skąd: w-ń
Wysłany: 2014-04-13, 16:35
Może tam gdzie ląduje to co nie pasuje do reszty ? Ja powiem szczerze, że też mam wielki problem z segregacją. Denerwuje mnie, że są wyznaczone dni. np. odbioru szkła a nie odbiorą jeśli nie zgłoszę.... bez sensu.
Ostatnio zapomniałem zadzwonić i oznajmić, że mam pełen pojemnik bioodpadów. Wystawiłem rano przed posesję, ale niestety nie zabrali, bo nie zadzwoniłem. Taki wielki problem! Na szczęście wszystko się jeszcze trochę ubiło i zmieściłem śmieci przez kolejne dwa tygodnie. Dla mnie to dzwonienie też jest chore. Jest wyznaczony dzień i powinny być odbierane wszystkie wystawione kubły.
Porażka! Dzikie wysypiska w lasach i na polach cieszą się jeszcze większą popularnością niż przed wprowadzeniem ustawy. Płacę pięć razy więcej. Muszę posortować wszystko i jeszcze wyczekać na dzień i zadzwonić z pokorną prośbą.
Pomógł: 53 razy Dołączył: 26 Sie 2006 Posty: 3747 Piwa: 39/17 Skąd: z Wielunia
Wysłany: 2014-04-28, 09:57
Prezes Krzysztof Owczarek interweniuje w ministerstwie środowiska
To już pewne - ustawa wprowadzająca w Polsce tzw. rewolucję śmieciową doczeka się nowelizacji. Zespół ekspertów finalizuje prace nad propozycjami zmian. Rekomendacje, które trafią na biurko Ministra Środowiska mają również wieluński wątek.
W styczniu tego roku, pół roku po szumnie wprowadzonej rewolucji śmieciowej Minister Środowiska powołał do życia słynny Zespół ds. analizy wdrażania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Złożony z ekspertów - działających pod kierownictwem prof. Andrzeja Kraszewskiego - Zespół ma za zadanie przeprowadzenie krytycznej oceny wdrażania systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Finałem prac ma być wypracowanie rekomendacji zmian w systemie, które już w maju mają trafić na biurko Ministra Środowiska.
W marcowych obradach i pracach Zespołu (w dn. 31 marca), na zaproszenie prof. Andrzeja Kraszewskiego z głosem doradczym wziął udział Krzysztof Owczarek, Prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego w Wieluniu. W posiedzeniu Zespołu uczestniczył również Janusz Ostapiuk, wiceminister środowiska.
Co skłoniło szefa ministerialnego zespołu by zaprosić do debaty prezesa Przedsiębiorstwa Komunalnego z Wielunia?
- Zostałem zaproszony jako ten, który ma doświadczenie w funkcjonowaniu małych i średnich instalacji odbioru odpadów. Obecnie prawo faworyzuje duże instalacje, nadając im status Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych, tzw. RIPOK. Głównym założeniem mojego udziału w debacie w Ministerstwie Środowiska było zwrócenie uwagi na małe instalacje, którą my mamy w gminie Wieluń, ale których w skali całego kraju jest ok. 200 - tłumaczy Krzysztof Owczarek.
Obecnie obowiązujące prawo stanowi, że mimo, że dana instalacja spełnia wszystkie wymogi ekologiczne, osiąga wymagane prawem tzw. poziomy odzysku i recyklingu przy użyciu najlepszej dostępnej techniki a nie ma mocy przerobowych zdolnych do obsłużenie 120 tys. mieszkańców nie może ubiegać się o statut RIPOK, a docelowo może zostać nawet zamknięta. Dla gminy Wieluń mógłby być to ogromny cios finansowy. Zamknięte składowisko w Rudzie, mimo, że nie mogłoby na siebie zarabiać, generowałoby koszty przez dziesiątki lat. Składowisko w Rudzie ma na razie zapewnione funkcjonowanie jako instalacja zastępcza – uzupełniająca niewystarczające moce przerobowe instalacji RIPOK w rejonie.
Jaka była reakcja członków ministerialnego Zespołu na zgłaszane uwagi?
- W zasadzie wszyscy członkowie Zespołu zgodzili się z moim stanowiskiem. Uzyskałem deklarację członków Zespołu oraz samego Przewodniczącego, prof. Andrzeja Kraszewskiego, że w rekomendacjach dla Ministra Środowiska znajdzie się propozycja zapisu, który umożliwiałby małym, ale dobrym, ekologicznym instalacjom dalsze funkcjonowanie - wyjaśnia Krzysztof Owczarek.
Rekomendacje zmian w systemie, które przedstawi Zespół ds. analizy wdrażania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Minister Środowiska ma przedstawić Sejmowi. Mała nowelizacja tzw. ustawy śmieciowej planowana jest jeszcze przed wakacjami, a duża na początku przyszłego roku.
info: Przedsiębiorstwo Komunalne
PK.JPG
Plik ściągnięto 96 raz(y) 148,5 KB
_________________ "Przed skorzystaniem z forum zapoznaj się z treścią regulaminu dołączonego do niego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy post niewłaściwie napisany lub zrozumiany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu."
Pomogła: 32 razy Dołączyła: 03 Maj 2006 Posty: 2461 Piwa: 25/43 Skąd: w-ń
Wysłany: 2014-04-30, 17:09
Poprzednio zabierali śmieci 2 x w miesiącu za 1/4 obecnej ceny, teraz raz w miesiącu za 4 razy więcej... Nie wiem skąd akurat tyle im wyszło, ale jak obniżą, to ja się nie pogniewam
Mrówek, Ciąg dalszy sprawy, którą zasygnalizowałeś... NaszeMiasto.pl wydarzenia:
.
Cytat:
Niepewny los składowiska wynika z przepisów prawa. Jeśli dana instalacja nie ma mocy przerobowych zdolnych do obsłużenia 120 tys. mieszkańców, nie może jej zostać nadany statut Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) , a docelowo może zostać zamknięta. Nawet jeśli spełnia wszystkie wymogi ekologiczne, osiąga tzw. poziomy odzysku i recyklingu, przy użyciu najlepszej dostępnej techniki.
- Dla gminy Wieluń mógłby być to ogromny cios finansowy. Zamknięte składowisko w Rudzie, mimo że nie mogłoby na siebie zarabiać, generowałoby koszty przez dziesiątki lat - prognozuje Krzysztof Owczarek, prezes PK.
Czyli co teraz? Podwyżka opłat? Gdzie byli ci nasi miejsko- gminni patrycjusze, gdy pompowali publiczne pieniądze w inwestycję bez przyszłości? Czy ktoś zadał sobie przedtem trud, aby przejrzeć obowiązujące akty prawne? Gdzie była Rada Nadzorcza PK? A prezes PK? Teraz będzie interweniował w ministerstwie... Pointerweniuje i pewnie w chwale odejdzie na zasłużoną emeryturę. Już czekają w ministerstwie, żeby prawo w Polsce zmienić, bo Pan Prezes z Wielunia się domaga!
Normalnie sensacja na miarę Eurowizji, a sam tytuł artykułu w DŁ (nieadekwatny do tematu) mrozi krew w żyłach.
Składowiskom odpadów w województwie łódzkim statut RIPOK nadano przy tworzeniu Planu Gospodarki Odpadami 2 lata temu (czerwiec 2012 roku).
Z powodu przyjętej w ustawie definicji RIPOK (wymóg mocy przerobowej - 120 tys. mieszkańców) niestety Ruda nie mogła ubiegać się o status Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych - ALE FUNKCJONUJE ZE STATUSEM SKŁADOWISKA ZASTĘPCZEGO I W TAKIEJ FORMULE FUNKCJONOWAĆ MOŻE DOSKONALE.
Teraz, gdy minister środowiska powołał zespół do zbadania wdrażania ustawy o utrzymaniu czystości pojawiła się możliwość, by powalczyć o zmianę zapisu o "mocy przerobowej - 120 tys. mieszkańców).
ŁATWIEJ ZMIENIĆ PRAWO, NIŻ ROZMNOŻYĆ WIELUŃ DO POZIOMU 120 TYSIĘCY MIESZKAŃCÓW!
Prawdziwym problemem jest tempo, w jakim ratusz dojrzewa do potrzeby wykupu działek sąsiadujących ze składowiskiem. Bez nich to naprawdę nie będzie szans na jakikolwiek rozwój składowiska.
ALE FUNKCJONUJE ZE STATUSEM SKŁADOWISKA ZASTĘPCZEGO I W TAKIEJ FORMULE FUNKCJONOWAĆ MOŻE DOSKONALE.
No to po co ta panika? Dlaczego p.Prezes wypowiada się w takim alarmistycznym tonie:
Cytat:
Zamknięte składowisko w Rudzie, mimo że nie mogłoby na siebie zarabiać, generowałoby koszty przez dziesiątki lat - prognozuje Krzysztof Owczarek, prezes PK.
Zaczyna kampanię wyborczą? Kreuje się na męża opatrznościowego PK i całej gminy? I co chce osiągnąć w końcu? Zmienić status wysypiska na "regionalny", czy pozostawić wszystko tak, jak jest? Petitu, Widzę, że jesteś zorientowany w sprawie, więc spróbuj może wyjaśnić po co nasz prezio pielgrzymuje ciągle do ministerstwa i straszy podatników?
Pomógł: 3 razy Dołączył: 11 Maj 2011 Posty: 257 Piwa: 38/19 Skąd: Wieluń
Wysłany: 2015-11-13, 05:22
Przetarg ogłoszony przez PK, gdzie pisze:
"...II.1.4) Określenie przedmiotu oraz wielkości lub zakresu zamówienia: 1. Przedmiotem zamówienia jest odbiór i odzysk odpadów o kodzie 19 12 12 tj. inne odpady (w tym zmieszane substancje i przedmioty) z mechanicznej obróbki odpadów inne niż wymienione w 19 12 11, pochodzących z Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Rudzie, gm. Wieluń. 2. Odpady objęte niniejszym zamówieniem należy przetransportować, a następnie zagospodarować w instalacjach, które posiadają decyzje zezwalające na przetwarzanie tych odpadów w procesie odzysku, w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami prawa w tym zakresie oraz procesami odzysku wyszczególnionymi załączniku nr 1 do ustawy z dnia 14 grudnia 2012r. o odpadach (Dz. U. z 2013r., poz. 21). 3. Odbiór odpadów następować będzie transportem zorganizowanym przez Wykonawcę i na jego koszt, także w zakresie kosztów przewozu, ubezpieczenia na czas transportu i rozładunku. 4. Ilość odpadów o kodzie 19 12 12 wynosi około 2500 Mg w okresie obowiązywania umowy. Miesięczna ilość wynosi około 210 Mg, natomiast dzienna około 10 Mg. Są to ilości szacunkowe, służące pomocniczo do przygotowania oferty, przy czym 2500 Mg to maksymalna ilość do odbioru i odzysku, której Zamawiający nie musi zrealizować w pełnym wymiarze. Odbiór odpadów wynikać będzie z bieżących potrzeb Zamawiającego. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia dostępny jest w SIWZ pkt II..."
Reasumując: wysypisko do zamknięcia, a wygranie przyszłego przetargu na wywóz śmieci w gminie Wieluń gwarantuje sobie PK? Oczywiście z tym się wiąże to, że koszty wywozu śmieci drastycznie wzrosną. Czy mam rację?
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum