Nie chcę oceniać sytuacji, ale to ogłoszenie o sprzedaży to kopia ogłoszenia sprzed lat .... nieaktualny opis (od lat obowiązuje tam plan miejscowy, więc można zapomnieć o warunkach zabudowy, w sytuacji gdy nie ma pozwolenia na budowę ), nieaktualne zdjęcia i nieaktualny powierzchnia działek (właściwie podano powierzchnie jednej, a nie trzech). ...
wielunianka, nie wklejajmy samych linków, bez cytowania choćby części artykułu
wielun.naszemiasto.pl napisał/a:
Przebudują młyn Amerykanka, market pozostanie na swoim miejscu
Na terenie przy młynie Amerykanka trwają prace porządkowe. Jest już przesądzone, że obiekt zostanie zaadaptowany na mieszkania o wysokim standardzie.
Zgłosiło się wystarczająco dużo chętnych na apartamenty i lofty, by podjąć decyzję o rozpoczęciu inwestycji.
- W tej chwili czekamy na pozwolenie na budowę, prace ruszą latem. Wnętrza nieczynnego młyna zostaną całkowicie przebudowane, natomiast wygląd zewnętrzny zabytkowego obiektu zostanie zachowany. Powstaną też całkiem nowe obiekty. Przewidywany termin zakończenia inwestycji, czyli koniec 2015 roku, nadal jest aktualny - mówi Rafał Major, pośrednik nieruchomości z firmy WGN, która zajmuje się wynajmem lokali.
Inwestorem jest spółka Amerykanka Struktura, należąca do braci Szataniaków. Oprócz adaptacji młyna na mieszkania, w planie jest także stworzenie centrum wypoczynku składającego się między innymi z siłowni, sali fitness, saun. Cały kompleks będzie ogrodzony, monitorowany i strzeżony.
- Obecnie teren jest porządkowany. Wkrótce rozpoczną się wyburzenia oraz wycinka drzew - dodaje Rafał Major. Dementuje on również pogłoski, jakoby w związku z przebudową Amerykanki miał zostać zlikwidowany dyskont Biedronka: - Można to włożyć między bajki. Ten teren jest inwestorowi niepotrzebny.
Pomogła: 32 razy Dołączyła: 03 Maj 2006 Posty: 2461 Piwa: 25/43 Skąd: w-ń
Wysłany: 2014-06-28, 11:07
Jeśli to mają być drogie apartamenty to jak sądzę cena będzie dużo wyższa niż w jakimkolwiek blokowisku. Szczerze wątpię w to być ktoś chciał mieszkać w takim miejscu mogąc z powodzeniem kupić sobie dom....
Poniżej na mapkę z geoportalu nałożone projektowane zagospodarowanie ze strony inwestora i granice obszaru dla którego około rok temu zmieniono mpzt (niebieskie linie).
Przebudowa Amerykanki. Ze starego młyna zostaną tylko ściany
Pełną parą idą roboty związane z przebudową jednego z najciekawszych obiektów wieluńskiej architektury poprzemysłowej. W dawnym młynie Amerykanka zostaną urządzone mieszkania
Ze zbudowanego w okresie międzywojnia młyna zostaną tylko gołe ściany. Równolegle z robotami rozbiórkowymi budowane są nowe budynki, w które zostanie wkomponowany dawny młyn. Nadzór nad inwestycją sprawuje konserwator zabytków, który wcześniej zatwierdził projekt budowlany. Apartamenty o powierzchni od 40 do 130 metrów kwadratowych zostaną urządzone na czterech kondygnacjach. Kompleks Amerykanka Residence planowo ma zostać oddany do użytku wiosną 2017 roku.
Amerykanka mieliła ziarno od 1927 roku do końca XX wieku. W okresie dwudziestolecia międzywojennego był to jeden z najnowocześniejszych młynów parowych w kraju. Został założony przez spółkę żydowską i w początkowym okresie przerabiał 3,5 tony zboża na dobę. Od momentu uruchomienia Amerykanka była w pełni zmechanizowana. Przed II wojną działały już także młyny przy ul. Gaszyńskiej oraz Joanny Żubrowej (Szwajcarka).
Jak pisze Tadeusz Olejnik w „Leksykonie Miasta Wielunia”, w okresie hitlerowskiej okupacji wieluńskie młyny poniosły duże straty. Niemcy wywieźli z nich m.in. walce. Po wojnie młyny zostały upaństwowione. W 1948 r. w Amerykance wybuchł groźny pożar, który strażacy zdołali opanować z wielkim trudem. Wraz z rozwojem techniki młyn był unowocześniany, dzięki czemu pełnił swoją funkcję jeszcze przez pół wieku od zakończenia wojny. Po 1990 r. został sprywatyzowany, a po zakończeniu produkcji kilka lat później na jego terenie funkcjonował skład budowlany.
Gdy po pewnym czasie Amerykanka stała się własnością braci Pawła i Mariusza Szataniaków, znanych biznesmenów, wielunianie uwierzyli, że zabytkowy obiekt nie popadnie w ruinę. Inwestor pierwotnie planował adaptować stary młyn na centrum handlowe. Mijały jednak kolejne lata i nic się nie działo. Aż wreszcie pod koniec 2013 roku światło dzienne ujrzała koncepcja Amerykanka Residence, czyli kompleksu mieszkaniowego o wysokim standardzie.
Robotnicy pojawili się na terenie młyna już latem 2014 roku. Wydawało się wtedy, że inwestycja ruszy pełną parą. Okazało się jednak, że były to jedynie rozbiórki obiektów sąsiadujących z Amerykanką. Inwestor nie miał jeszcze wtedy właściwego pozwolenia na budowę. Zasadnicze prace rozpoczęły się pod koniec 2015 r.
Należy podkreślić, że jest to bardzo skomplikowana inwestycja, którą należy zaliczyć do jednego z największych przedsięwzięć budowlanych w historii miasta. Projekt adaptacji starego młyna na kompleks mieszkaniowy wykonało biuro architektoniczne Włodarczyk Projekt z Sieradza. Zgodnie z zamysłem projektanta, architektura z fasadą z cegły, kamienia i białego tynku ma nawiązywać do nowojorskiego budownictwa i typowych dla niego loftów.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum