Dobiegło końca zagospodarowywanie bezpośredniego otoczenia pomnika Wieczna Miłość
Wokół monumentu nasadzono różnego rodzaju rośliny, m.in. specjalnego gatunku róże oraz złote cisy. Nieco dalej od pomnika pojawiły się drzewka amanogawy - gatunku wiśni o kolumnowym pokroju. Jak mówili pracownicy, zaciekawieni przechodnie często dopytywali o nowe nasadzenia, a szczególnie o wiśnie, które w przyszłości mają zostać podświetlone. Przypomnijmy, że wdrożenie nowej koncepcji wymagało uprzedniego wycięcia kilku drzew, co nie wszystkim się podobało. W ratuszu przekonywali jednak, że warto to zrobić, by w zamian urządzić bardziej przemyślaną przestrzeń. Wokół pomnika zamontowano również ławki i kosze.
Pomógł: 53 razy Dołączył: 26 Sie 2006 Posty: 3747 Piwa: 39/17 Skąd: z Wielunia
Wysłany: 2015-10-10, 21:06
Profesor Rémi Brague nagrodzony!
Pomnik Wieczna Miłość możemy oglądać w Wieluniu od 2013 roku. Jest on częścią Światowego Projektu Pokoju w ramach którego nagradzane są wybitne osobistości związane ze sztuką lub nauką.
Wręczenie statuetki Nagrody Pokoju odbyło się w Auli Lubrańskiego, Collegium Minus Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na uroczystości był obecny między innymi burmistrz Wielunia, Paweł Okrasa, który podarował nagrodzonemu upominki związane z historią miasta.
Kim jest profesor Rémi Brague?
Więcej informacji o laureacie możemy dowiedzieć się z okolicznościowej Laudacji, którą wygłosił ks. abp prof. dr hab. Marek Jędraszewski, metropolita łódzki. Jest on również zastępcą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
Oto fragmenty:
Cytat:
„Jestem Francuzem, katolikiem, filozofem z wykształcenia, nauczycielem akademickim z zawodu” – pisze o sobie profesor Rémi Brague w dziele, poprzez które zasłynął na całym świecie: w opublikowanej w 1992 roku książce Europe, la voie romaine, czyli Europa, droga rzymska. Dodał przy tym: „Jako Europejczyk piszący o Europie jestem uczestnikiem tego, o czym piszę”.
Tym samym wyraźnie wskazuje na to, że jest uczestnikiem pewnej, bardzo określonej, rzymskiej drogi, którą jako Francuz, urodzony w Paryżu w 1947 roku, kroczy już prawie siedemdziesiąt lat. Nie kroczy nią sam: w jego życiu rodzinnym na tej drodze towarzyszy mu od wielu lat żona, później dołączyło czworo urodzonych między 1972 a 1983 rokiem dzieci, na koniec dwoje wnucząt. Będąc filozofem, a równocześnie katolikiem, łączy w sobie owo szczególne napięcie między Atenami a Jerozolimą, które stanowiło i ciągle jeszcze stanowi o wyjątkowości i oryginalności kultury i cywilizacji europejskiej. Z ducha Rzymianin, zatem jako człowiek duchowo otwarty również na inny w stosunku do swojego świat studiował zarówno język hebrajski, przez co dał się poznać jako znakomity znawca judaizmu, jak i język arabski, dzięki czemu dogłębnie poznał islam. Profesor licznych uniwersytetów europejskich i amerykańskich zasłynął przede wszystkim jako wykładowca na Sorbonie (l’Université Panthéon-Sorbonne, Paris I) w latach 1990-2010 oraz Monachijskiego Ludwig-Maximilians-Universität, gdzie w latach 2002-2013 był profesorem für Religionswissenschaft unter besonderer Berücksichtigung der europäischen Religionsgeschichte und der christlichen Weltanschauung, przedłużając dzieje słynnej katedry Romano Guardiniego. W ten sposób wyznaczał intelektualną i duchową drogę dla ogromnej rzeszy studentów, a także czytelników swych dzieł. Profesor Rémi Brague jest bowiem autorem prawie dwudziestu książek, tłumaczonych na wiele języków, oraz około 120 artykułów, publikowanych w czasopismach naukowych lub w dziełach zbiorowych.
Ten imponujący dorobek naukowy w pełni oryginalnego myśliciela, uczonego, wybitnego erudyty i nauczyciela akademickiego spotkał się z licznymi, niezmiernie wysokimi wyrazami uznania. Poza tym że od 2009 roku profesor Rémi Brague jest Członkiem Institut de France (Académie des Sciences Morales et Politiques), w miejsce zajmowane dotąd przez Jean-Marie Zemba, wybitnego lingwisty francuskiego specjalizującego się w języku niemieckim, otrzymał on następujące prestiżowe nagrody i wyróżnienia: w samym tylko 1988 roku Prix Reinach de l’Association des Études Grecques, Médaille de Bronze du CNRS oraz Prix Grammaticakis-Neumann de l’Académie des Sciences Morales et Politiques, w 1999 roku Prix Alexandre Papadopoulo de l’Académie des Sciences Morales et Politiques, w 2005 roku Prix Lucien Dupont de l’Académie des Sciences Morales et Politiques, w 2008 Premio letterario Basilicata, w 2009 Josef-Pieper Preis oraz Grand Prix de Philosophie de l’Académie Française, w 2012 Prix Joseph Ratzinger, w obecnym 2015 roku otrzymał Vanenburg Prize oraz Aquinas Medal przyznany przez American Catholic Philosophical Association. Warto zaznaczyć, że pierwszymi laureatami tego wyróżnienia byli tak wybitni filozofowie katoliccy, jak Jacques Maritain (1951) i Etienne Gilson (1952). Obecnie mamy zaszczyt być uczestnikami uroczystości, podczas której profesor Rémi Brague przyjmuje w Poznaniu Nagrodę Pokoju (Prix de la Paix).
Słowa uznania dla nagrodzonego skierował również Prezydent Andrzej Duda, który był reprezentowany przez prof. Andrzeja Zybertowicza.
Fragment przemówienia:
Cytat:
Pańska obecność dziś w Poznaniu, obecność Pańskich książek w naszych księgarniach i bibliotekach przypomina, jak wiele łączy Polaków i Francuzów w dążeniu do utrwalania pokojowego ładu i do wolności. Zarówno braterstwo, tak ważne dla Francuzów, jak solidarność, tak istotna dla Polaków, zostały uznane za fundamentalne wartości zjednoczonej Europy. Jestem jednak przekonany, że łączy nas coś więcej – a mianowicie przeświadczenie o znaczącej roli chrześcijaństwa w dziejach i konstrukcji europejskiego projektu. Wprawdzie Pańska książka Les Ancres dans le ciel nie jest jeszcze dostępna po polsku, chciałbym jednak nadmienić, że kotwica – Znak Polski Walczącej – jest symbolem oporu naszego narodu wobec przemocy. Kotwice zawieszone na krzyżach można też zobaczyć na Pomniku Poległych Stoczniowców w Gdańsku; tam, gdzie rodziła się „Solidarność”. Pańska interpretacja korzeni naszej wspólnoty jest mi szczególnie bliska, jak również refleksja nad tym, kiedy współobywatel staje się dla nas bliźnim. Dziś, gdy wokół granic pokojowo nastawionej Unii pojawiają się nowe zagrożenia i nowe wyzwania, Pańska głęboka myśl wydaje się szczególnie potrzebna i warta uwagi.
Podzielam też Pańskie przekonanie, że perspektywa i cywilizacja Europy może być wzorem troski o pokój, o ile wykorzystamy mądrze i w pełni nasze chrześcijańskie dziedzictwo. Poszukiwanie jedności między ludźmi i pośród obywateli, będąc postulatem Pańskich prac, jest też priorytetem mojej prezydentury. Pisząc, że Europa powinna pozostać „miejscem pokoju” między sferą doczesną i sferą duchową, utwierdza Pan nas w przeświadczeniu, że Nagroda Pokoju „Wieczna Miłość” trafia dziś w najwłaściwsze ręce.
Profesor Rémi Brague, który otrzymał statuetkę ze złoconego brązu, kończąc swoje przemówienie odniósł się również do wyglądu „Wiecznej Miłości”.
Cytat:
W tym miejscu dochodzę do charakteru dzieła sztuki, które mi ofiarowano jako symbol nagrody pokoju. Przedstawia ono dwie twarze zwrócone ku sobie – twarze mężczyzny i kobiety. To ważne. Spotkanie dwóch osób tej samej płci z jakiegoś powodu potrafi przerodzić się w walkę. W słynnej Heglowskiej dialektyce pana i niewolnika uczestnicy walki o panowanie albo o niewolnictwo są płci męskiej. To jest relacja, z której nie rodzi się miłość, twórczość, żadna owocna współpraca, a zatem również nie rodzi się pokój.
Dwie głowy z mojej statuetki nie rozmawiają z sobą, mają usta zamknięte. Ani też nie całują się. Niemniej jednak można w ich wzajemnym układzie dostrzec wstęp do autentycznej wymiany myśli i uczuć. Ich twarze są nagie. Żaden woal nie unaocznia woli do pozostania niewidocznym. Prezentują się takimi, jakie są, w ramach jakiejś elementarnej nagości, w której nic nie jest ukryte przed wzrokiem drugiego człowieka
_________________ "Przed skorzystaniem z forum zapoznaj się z treścią regulaminu dołączonego do niego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy post niewłaściwie napisany lub zrozumiany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu."
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum