Pomógł: 15 razy Wiek: 71 Dołączył: 24 Sie 2006 Posty: 626 Otrzymał 10 piw(a) Skąd: Wieluń
Wysłany: 2015-10-22, 10:18
Problem odkupu jest nieco bardziej złożony, o ile mi wiadomo właścicielem gruntów jest Tepra a budynków Visteon (albo na odwrót) i negocjować trzeba osobno z każdym z nich. Neapco tego nie chciało stąd pomysł budowy nowego zakładu obok, albo blisko Praszki aby pracownicy mogli łatwo dojechać.
Właścicielem gruntów jest firma Tepra, a niewykluczone że szopka z szukaniem nowych terenów to tylko zagranie ze strony Neapco żeby zbić cenę od Tepry.
Tepra myślała że będzie sobie mogła podnosić czynsze ot tak o 50%, bo zakładali że Neapco nie ma wyjścia, a jak zaczęli szukać nowej lokalizacji to im rury zmiękły... Podatki do Gminy Praszka co miesiąc ok. 100.00 trzeba płacić, a na nowego inwestora może musieliby trochę poczekać.
Polecam artykuł w Kulisach Powiatu Olesno, parę istotnych szczegółów wychodzi na jaw, m.in. brak gwarancji ze strony Neapco że cokolwiek kupią od gminy która im zaproponuje grunty. Widać, że Burmistrz Wielunia ma innych inwestorów i nie bał się ryzyka wykupu gruntów po Cukrowni. Burmistrz Praszki nie zaryzykował, bo Neapco poprostu odmówiło zagwarantowania że jeśli gmina wykupi tereny sąsiadujące to oni je odkupią... i w sumie mu się nie dziwę... Neapco zagrywa trochę nie fair, bo chciałoby żeby 3 gminy (Praszka, Olesno, Wieluń) miały odkupione grunty wciągnięte w strefę ekonomiczną, a oni wtedy łaskawie wybiorą sobie najbardziej korzystną ofertę. A że dwie pozostałe gminy zostaną z terenami bez pewnego inwestora to juz nie ich problem. Oby tylko nie był to przedwczesny problem Gminy Wieluń, chociaż mam nadzieję że Paweł Okrasa to przewidział i plan B.
Pomógł: 3 razy Dołączył: 11 Maj 2011 Posty: 257 Piwa: 38/19 Skąd: Wieluń
Wysłany: 2015-11-07, 08:23
Ostatnia działka w oleskiej strefie kupiona. Milionowa inwestycja!
„…Zainteresowanym wymienionymi działkami jest potężny amerykański koncern NEAPCO, który ma swój zakład w Praszce. Pomimo spekulacji, nie podjął ostatecznej decyzji, co do lokalizacji swojej fabryki…”
Tak przeczuwałem, że przeniosą się ale najwcześniej w 2020 roku.
Stąd "zadowolenie" b.Okrasy, bo nie wszystko stracone, no chyba tą przedwczesną euforią złapał "minusy" i Olesno będzie faworytem
"...Ponad 20 ha interesuje - jak podał - mającą siedzibę w pobliskiej Praszce (Opolskie) amerykańską firmę Neapco. To działające w branży motoryzacyjnej przedsiębiorstwo, zatrudniające ponad 900 osób. "To jedno z kryteriów, które Amerykanie podają jako istotne, aby teren, który ich interesuje, znajdował się w strefie ekonomicznej" - zaznaczył Lewicki.
Mam nadzieję, że Neapco nie wybrało Olesna z w/w względów? Jednakże ma to logiczne wytłumaczenie w przeciągającej się decyzji o nowej lokalizacji zakładu.
Bardzo jestem ciekawy finału tej inwestycji. Decyzji ostatecznej nie ma... Wczorajszy artykuł ze Strefy Biznesu zawiera niepokojący cytat, całość pod linkiem poniżej.
"Burmistrz Wielunia ogłosił, że decyzja Neapco będzie korzystna dla jego miasta, wieluńskie firmy przygotowują się podobno do przetargu na budowę nowej fabryki, ale Kenneth L. Hopkins powiedział związkowcom, że to tylko pobożne życzenie burmistrza."
Dołączył: 01 Mar 2016 Posty: 9 Otrzymał 1 piw(a) Skąd: Wieluń
Wysłany: 2016-03-01, 16:52
Czyli tak naprawdę nic wciąż nie wiadomo ??? Chociaż oby Amerykanie przyszli. Świetna konkurencja dla Wieltonu (jeśli idzie o wykwalifikowanych pracowników). Szkoda tylko wtedy Praszki. To miasto wówczas chyba padnie.
A może Napco chce po prostu wynegocjować korzystny najem/wykup hal produkcyjnych w Praszce i w grę wmieszał burmistrza Wielunia?
Jakieś ziarenko prawdy w tym jest, ale fakt też jest taki, że z obecnymi planami produkcyjnymi na najbliższe 10lat Neapco nie jest w stanie zmieścić się w tych budynkach, które są w Praszce, a na rozbudowę szanse są póki co marne, bo burmistrz Praszki nie zaryzykuje kupna gruntów, tak jak zrobił to wieluński burmistrz, więc coś zrobić muszą z pewnością. Więc powstaje prawdopodobieństwo, że Neapco wybuduje w ciągu 3-5 lat nową fabrykę, np. w Wieluniu, również z możliwością pozostawienia części produkcji w Praszce
Neapco kupi dawną cukrownię w Wieluniu? Wciąż nie wiadomo
Wkrótce do Ministerstwa Rozwoju powinien trafić wniosek o włączenie dawnej cukrowni do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Czy holding Neapco ulokuje tam swoją fabrykę? Wciąż nie wiadomo
Wniosek Wielunia o objęcie statusem specjalnej strefy ekonomicznej terenów o powierzchni 34 hektarów wpłynął do Łódzkiej SSE na początku stycznia. Zdecydowana ich większość to kompleks dawnej cukrowni. Wniosek wymagał uzupełnienia i doprecyzowania.
- Co jest procedurą jak najbardziej zwyczajną - zaznacza Marcin Kwintkiewicz, rzecznik prasowy ŁSSE. I dodaje, że wniosek pod względem formalnym jest już kompletny: - W naszej ocenie spełnia on wszystkie kryteria Ministerstwa Rozwoju związane z ustanowieniem tam specjalnej strefy ekonomicznej.
W ostatnich dniach marca przedstawiciele łódzkiej strefy wizytowali tereny inwestycyjne w Wieluniu po raz ostatni.
- Możemy się spodziewać, że do połowy kwietnia zarząd ŁSSE S.A. podejmie decyzję o złożeniu wniosku do ministerstwa w sprawie ustanowienia sse na tym terenie - zapowiada Marcin Kwintkiewicz.
Zakup terenów po cukrowni przez gminę prześwietliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi. Jak zapewnia burmistrz Wielunia, kontrola nie wykazała nieprawidłowości. Z kolei na temat niedawnej wizyty szefów amerykańskiego koncernu Neapco Paweł Okrasa nie udziela żadnych informacji.
- O efektach tego spotkania nie mogę mówić - ucina temat burmistrz Okrasa. Podtrzymuje swoje wcześniejsze deklaracje, że konkrety w sprawie inwestorów będzie w stanie podać, kiedy zostanie ogłoszony przetarg na sprzedaż gruntów po cukrowni. A to będzie możliwe dopiero po ich włączeniu do ŁSSE.
Neapco produkuje podzespoły do samochodów na pierwszy montaż. W ubiegłym roku firma ogłosiła zamiary przeniesienia produkcji z Praszki do innego miasta. Wieluń został wskazany jako jedna z możliwych lokalizacji dla nowej fabryki. Burmistrz ogłosił, że to historyczna szansa dla miasta i żeby jej nie zaprzepaścić, przekonał radnych do podjęcia w dużym pośpiechu decyzji o zakupie dawnej cukrowni za 12 mln zł i zaciągnięciu kredytu na ten cel. Mijają jednak kolejne miesiące i nadal nie wiadomo, co zrobi Neapco.
Szef amerykańskiego holdingu Ken Hopkins oraz dyrektor Neapco Europe David Kasul odwiedzili Wieluń w drugiej połowie lutego. Po spotkaniu w ratuszu udali się obejrzeć tereny pod dawnej cukrowni. Amerykanie wizytowali też Praszkę oraz Olesno, które również dysponuje atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi.
Neapco rozważa wyprowadzkę z Praszki m.in. dlatego, że musi płacić ogromne pieniądze za dzierżawę hal produkcyjnych. Podobna sytuacja ma miejsce w drugim europejskim zakładzie Neapco - w niemieckim Düren. Portal Aachener Zeitung zamieścił w ostatnim czasie artykuł, którego autor szuka odpowiedzi na pytanie, czy tamtejszemu zakładowi grozi relokacja do Polski. Chodzi o potencjalne skoncentrowanie zasobów fabryk w Praszce i Düren w jednym miejscu. W tym kontekście pojawia się nazwa Wielunia.
Z artykułu wynika, że nabycie dawnej cukrowni wprowadziło nerwowość wśród pracowników zakładu w Düren. Autor wskazuje, że Neapco nie potrzebuje aż 32 ha, żeby przenieść zakład w Praszce. Co innego, gdyby miało to dotyczyć obu naraz... Przedstawiciele Neapco póki co nie podają konkretów, mówią jedynie o sondowaniu najlepszych z możliwych opcji dla firmy.
Jednak dawnej cukrowni nie kupowano tylko z myślą o Neapco. Burmistrz Wielunia mówił, że holding nie jest zainteresowany całym areałem. Z drugiej strony nie wiemy, w jakim kierunku potoczyły się negocjacje, bo te objęte są tajemnicą.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum