Wysłany: 2006-08-26, 09:26 Jubileusz najstarszej parafii w regionie
W przyszłym tygodniu parafia w Rudzie obchodzić będzie piękną rocznicę 900-lecia konsekracji kościoła pw. św. Wojciecha. Warto dodać, że to najstarsza parafia na ziemi wieluńskiej oraz siedziba jednej z najstarszych kasztelanii w Polsce.
Pierwsza informacja na temat Rudy pojawiła się przed rokiem 1106 w kronice Galla Anonima, a dotyczy konsekracji kościoła. Należy też podkreślić, iż kasztelania rudzka dała podwaliny pod powstanie Wielunia, który z czasem stał się siedzibą kasztelanii przeniesionej z Rudy. Wczesnośredniowieczną tradycję rudzkiego, romańskiego kościoła potwierdza także jego patron św. Wojciech.
Kościół po którym oprowadził nas proboszcz parafii ks. Lechosław Szymanek urzeka swoim pięknem, choć nie znajduje się w nim zbyt wiele cennych historycznych pamiątek. Uwagę zwraca jednak główny ołtarz – tryptyk Madonna z XV wieku oraz gotyckie skrzydła tryptyku. Z dawnych czasów pozostał tu tylko ołtarz Matki Boskiej, który jeszcze jest w remoncie. Poza tym kościół zawiera w sobie wszystkie style – począwszy od romańskiego po barok i renesans.
Uroczystości związane z konsekracją kościoła rozpoczną się 8 września i trwać będą przez kilka dni.
Pomógł: 42 razy Wiek: 58 Dołączył: 04 Mar 2006 Posty: 4309 Piwa: 76/53 Skąd: wieluń
Wysłany: 2006-08-27, 18:21
Ruda, tam przeżyłem dzieciństwo i zawsze sentymentalnie wracam do wspomnień z życia w tej miejscowości.
Cieszę się że taka interesująca impreza będzie miała miejsce. Będę tam na pewno.
Zachęcam wszystkich do odwiedzenia Rudy w tym właśnie czasie, bo naprawdę warto.
A oto kilka legend o Rudzie i św. Wojciechu:
Za dawnych czasów przez wieś Rudę, leżącą w Kaliskiem, przechodził św. Wojciech, wędrując do Prus, gdzie miał pogan nawracać. Zdarzyło się, iż święty on mąż szedł sobie gościńcem i modlił się na brewiarzu; aż tu leci jakby umyślnie nad nim sroka i trznie mu na brewiarz. Rozgniewał się mąż pobożny za tę zniewagę i wygnał sroki tak, iż nigdy niczyje oko nie widziało tego ptaka we wsi Rudzie.
Źródło- książka Lucjana Siemińskiego „Podania i legendy Polskie,Ruskie i Litewskie”
Następna mówi jak:
Święty Wojciech przechodził kiedyś z Krakowa do Gniezna. Miało się już ku wieczorowi, kiedy znużony dotarł w pobliże osady Ruda zwanej i przysiadł odpocząć na powalonym pniu drzewa. Sam nie zdawał sobie sprawy, kiedy zasnął. Nie wiedział, że w pobliżu znajdowało się duże gniazdo węży. Gady, zaniepokojone pojawieniem się człowieka, podpełzły pod ogień, otoczyły świętego i groźnym sykaniem pragnęły przepłoszyć nieproszonego gościa ze swojego królestwa. Święty słyszał przez sen to sykanie, ale początkowo nie reagował. Wówczas jeden z węży ukąsił go boleśnie. Zerwał się święty, a ponieważ z natury był wybuchowy, zawrzał wielkim gniewem, pochwycił leżący obok pastorał i krzyknął: "Bodajbyście skamieniały". Tak się też natychmiast stało. Te skamieniałe węże dotychczas dają się widzieć w bliższej i dalszej okolicy. Są to tak zwane amonity, występujące na całej Wyżynie Krakowskiej.
Święty Wojciech na pamiątkę swej przygody z wężami ufundował podobno w Rudzie kościół, w którym odprawił pierwszą mszę święta.
************
Jak naucza historia, Ruda rzeczywiście należy do największych osad na terenie całej dawnej ziemi wieluńskiej. Już w okresie wczesnego średniowiecza stanowiła główny ośrodek odrębnego terytorium plemiennego, zwanego ziemią rudzką. W Rudzie też wówczas mieściła się samodzielna kasztelania rudzka. Być może, iż w czasach, kiedy żył św. Wojciech, w siedzibie kasztelana wznosił się drewniany kościół lub raczej kaplica zamkowa, której powstanie legenda przypisuje św. Wojciechowi. Tym bardziej, że obecny murowany, romański kościół pochodzi z przełomu XI i XII w.
Źródło- (wg W.G. Gawareckiego "Wiadomości...")
I jeszcze o samym kościele:
- kościół św. Wojciecha, fragmenty z początku XII w.
O konsekracji w 1107 roku kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Wojciecha w Rudzie wspomina Gall Anonim. Kościół w Rudzie należy do grupy kościołów zgromadzeń kanonickich zakładanych w Polsce od schyłku XI wieku. Organizacja zgromadzeń kanonickich była wyrazem ruchu reformy, który ogarnął w XI i XII wieku życie duchowieństwa świeckiego. Głównym celem reformy tego odłamu duchowieństwa było podniesienie dyscypliny i poziomu kultury wśród kleru.
Kościół rudzki jest jednonawowy, z wyodrębnionym prezbiterium i wieżą zachodnią. Z pierwotnej budowli przetrwały mury nawy i ściany boczne prezbiterium, zamkniętego wielobocznie w okresie późnogotyckim. Romański wątek muru dostępny jest jedynie dzięki odbiciu tynków w ścianie północnej nawy, gdzie przetrwały ościeża portalu i dwóch zamurowanych okien.
I na koniec, celem przypomnienia widoczek wspomnianego kościoła.
To zdjęcie nie jest aktualne, teraz świątynia jest odnowiona i czeka na Swoje wielkie dni.
_________________ Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Pomógł: 42 razy Wiek: 58 Dołączył: 04 Mar 2006 Posty: 4309 Piwa: 76/53 Skąd: wieluń
Wysłany: 2006-09-09, 12:16 Jubileusz 900-lecia parafii Ruda za nami.
Piątek, 8 września był dniem szczególnego święta, dla całej społeczności rudzkiej, jak i okolic. Ruda i kościół pod wezwaniem św. Wojciecha obchodziły 900-lecie konsekracji.
W dniu tym, odbywał się w parafii odpust maryjny, więc święto jakoby podwójne.
Dlatego cała wieś postarała się aby dzień ów, na długo zapadł w pamięci wszystkim tym, którzy odwiedzili gród rudzki w owym czasie.
A było tam i coś dla ducha i coś dla ciała. Jednym słowem impreza naprawdę udana.
Tego nie da się przenieść na słowo pisane, tam trzeba było po prostu być.
Pod wielkim, naprawdę wielkim wrażeniem jestem po części artystycznej. A w szczególności po inscenizacji młodzieży ze SP. im. Wincentego Witosa w Rudzie, która pokazała sceny z męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Piękna oprawa muzyczna, plus duży kunszt aktorski dzieciaków, sprawiły że licznie zgromadzona publiczność jak i władze miejsko-gminne zaproszone na tą okoliczność, były wręcz wzruszone w czasie występu jak i po min.
Na duże słowa uznania zasłużyli sobie także starsi koledzy i koleżanki z Gimnazjum nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Wieluniu. Ich występ również zachwycił zgromadzonych tego dnia na cmentarnym placu, wokół kościoła.
Całość uświetnili swymi pokazami walk jak i tańca, rycerze z Rycerskiej Drużyny z Żarek.
Po takiej strawie duchowej, wszyscy przenieśli się na teren pobliskiej plebani, gdzie można było posilić się, zabawić na placu zabaw, jak i posłuchać muzycznych występów rodzimych zespołów.
Wieczór też nie był nudny, na zgromadzoną publiczność czekała jeszcze jedna niespodzianka w postaci pokazu sztucznych ogni.
Następnie wino, śpiew i taniec aż do samego rana.
I tylko aura próbowała od czasu do czasu, zakłócić święto ale i nad tym swą opacznością czuwał św. Wojciech.
Ci więc, co nie byli naprawdę mają czego żałować, na pocieszenie dodam tylko że widziałem na całej imprezie panów operatorów z TVK Wieluń, jest więc szansa na emisję programu w najbliższym czasie.
Ja sam wkleję tu kila fotek przedstawiających sam kościół od wewnątrz jak i kilka scen z imprezy.
Widziałem sporo ludzi z aparatami, może ktoś też się podzieli swoimi zdjęciami?
PICT0010.jpg
Plik ściągnięto 148 raz(y) 87,59 KB
PICT0012.jpg
Plik ściągnięto 150 raz(y) 129,27 KB
PICT0015.jpg
Plik ściągnięto 155 raz(y) 71,79 KB
PICT0016.jpg
Plik ściągnięto 149 raz(y) 99,77 KB
PICT0021.jpg
Plik ściągnięto 159 raz(y) 74,74 KB
PICT0042.jpg
Plik ściągnięto 144 raz(y) 81,85 KB
PICT0044.jpg
Plik ściągnięto 145 raz(y) 88,81 KB
PICT0051.jpg
Plik ściągnięto 165 raz(y) 112,64 KB
PICT0058.jpg
Plik ściągnięto 146 raz(y) 120,9 KB
PICT0066.jpg
Plik ściągnięto 146 raz(y) 88,49 KB
_________________ Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Pomógł: 42 razy Wiek: 58 Dołączył: 04 Mar 2006 Posty: 4309 Piwa: 76/53 Skąd: wieluń
Wysłany: 2006-09-19, 10:46 Ostatnie akcenty obchodów parafii Ruda
Ruda, kościół pod wezwaniem Św. Wojciecha, ciąg dalszy obchodów związanych z 900-leciem parafii.
Kulminacją i ostatnim akcentem zamykającym tak świetny okres Rudy, będzie w niedzielę 24.09.2006 o godzinie 10.00 w kościele parafialnym w Rudzie uroczysta msza.
A w czasie jej celebracji;
- Koronacja obrazu Matki Bożej Rudzkiej – Królowej Aniołów,
- odsłonięcie tablicy upamiętniającej Jubileusz 900-lecia konsekracji kościoła w Rudzie.
Wcześniej, bo 20.09.2006 (środa) o 17.00 w tymże samym kościele podczas mszy św. nastąpi Koronacja Ołtarza Głównego.
Do uczestnictwa w tych wydarzeniach, zapraszają proboszcz parafii jak i sami mieszkańcy Rudy.
Historia obrazu
l. Określenie obiektu:
OBRAZ Z PSEUDOSUKIENKA - MATKA BOSKA
Ołtarz boczny Matki Boskiej
2. Materiał, technika:
Olej, płótno. Malarstwo.
Pseudosukienka - drewno i masa klejowa, złocenia
3. Styl:
Renesans, pseudosukienka - barok
4. Czas powstania:
2 połowa XVI w., pseudosukienka 2 pół. XVIII w
5. Ilość: 1
6. Historia:
Brak danych. Cechy stylowe i warsztatowe wskazują- iż obraz powstał nie później niż w 2 pół. XVI w.. zaś ok. połowy XVIII w. trwale nałożono nań pseudosukienkę z masy klejowej złoconej i srebrzonej, w 2 pół. XX w. pokrytej materiałem syntetycznym
obraz Matki Bożej Rudzkiej - Królowej Aniołów.JPG
Plik ściągnięto 149 raz(y) 207,99 KB
Ołtarz Główny.JPG
Plik ściągnięto 159 raz(y) 156,11 KB
_________________ Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Wysłany: 2006-09-29, 09:52 Koronacja obrazu Matki Bożej Rudzkiej
W minioną niedzielę w podwieluńskiej Rudzie odbyła się kolejna część uroczystosci związanych z 900- leciem konsekracji kościoła pw. Św. Wojciecha.
Ich ostatnim akcentem była koronacja obrazu Matki Bożej Rudzkiej. W uroczystościach wzięły udział władze miasta i powiatu i jak zwykle bardzo licznie mieszkańcy nie tylko Rudy. Uroczystości rozpoczęły się do wyprowadzenia obrazu z kościoła. Usytuowano go na specjalnym ołtarzu. Również specjalną mszę świętą koncelebrował ks. Arcybiskup Stanisław Nowak oraz ksiądz biskup jan Wątroba.
Podczas koronacji obrazu i wspomnianych uroczystości dokonano również odsłonięcia specjalnej tablicy pamiątkowej z okazji 900- lecia konsekracji kościoła Św. Wojciecha. Po uroczystościach ukoronowany obraz w uroczystej procesji powrócił do kościoła gdzie został umieszczony nad głównym ołtarzem.
Parafia w Rudzie to najstarsza parafia na ziemi wieluńskiej oraz siedziba jednej z najstarszych kasztelanii w Polsce.
Pomógł: 42 razy Wiek: 58 Dołączył: 04 Mar 2006 Posty: 4309 Piwa: 76/53 Skąd: wieluń
Wysłany: 2006-09-29, 14:09
Wydarzenie w Rudzie przeogromne, widać było na każdym kroku że mieszkańcy tej najstarszej miejscowości w naszym okręgu, są naprawdę i wzruszeni i dumni, że mogą uczestniczyć w czymś tak wielkim i pięknym zarazem.
A za sto lat…. , to dopiero będą obchody aż szkoda że my już tego nie zobaczymy.
Wszystkiego najlepszego Rudo, rozwijaj się na chwałę naszego regionu.
1.JPG
Plik ściągnięto 152 raz(y) 119,04 KB
2.JPG
Plik ściągnięto 164 raz(y) 100,33 KB
_________________ Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Hmmm... Osobiście często przejeżdzam rowerem obok tego kościoła.
Teoretycznie parafia istnieje od 1106 roku. Ale skoro są o niej opowieści ze św. Wojciechem to pewnie istnieje od ok. 980 roku.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum