Chińczycy coraz bardziej interesują się możliwościami inwestycyjnymi, jakie oferuje koszalińska część Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSSE).
"Są wstępne przymiarki do tego, by w strefie wybudować fabrykę monitorów LCD" - zdradził PAP rzecznik prezydenta Koszalina Grzegorz Śliżewski. "Z tego, co się orientuję, rozmowy w tej sprawie są bardzo mocno zaawansowane" - dodał zastrzegając, że na tym etapie żadnych szczegółów ewentualnej inwestycji nie może ujawnić.
Do tej pory na terenie koszalińskiej SSSE Chińczycy zainwestowali prawie 8 mln złotych w fabrykę rowerów - Athletic Manufacturing. Mają w niej rocznie produkować 200 tys. rowerów; zatrudniają 150 osób. Kupili działkę o powierzchni około 10 hektarów, ale wykorzystują około 3-4 hektarów.
Śliżewski przyznał, że co jakiś czas do Urzędu Miejskiego w Koszalinie zgłaszają się potencjalni inwestorzy z Azji - w tym z Chin - i sprawdzają warunki oferowane im przez miasto. "Robią wstępne rozeznanie, prezydent się z nimi spotyka, przedstawia im np. system ulg obowiązujących w strefie" - dodał.
Rzecznik powiedział, że takie zainteresowanie Koszalinem spowodowane jest m.in. faktem, iż miasto to znalazło się w gronie 50 innych miast na świecie, uznanych przez Chińczyków za najlepsze do lokowania tam chińskich inwestycji.
Jak przypuszcza Śliżewski, Chińczycy zapewne będą chcieli zachęcić kolejne rodzime firmy, by zainwestowały w pozostałej części 10-hektarowej działki. "Zakładamy, że w sumie będzie tu mogło działać nawet 5 firm" - powiedział.
Na początku lipca powierzchnia Kompleksu Koszalin SSSE powiększyła się z 22 do 31 hektarów. Ogólna wartość inwestycji sięga 25 milionów złotych. Oprócz Chińczyków swoje firmy mają tam też Polacy. W jednej z nich - firmie Nordglass - wytwarza się szyby do samochodów, w drugiej zaś spółce Linea - szyje się flagi. Nordglass zainwestował około 14 mln złotych, a Linea - 2,5 mln złotych.
Decyzja o utworzeniu w ramach SSSE Kompleksu "Koszalin" zapadła jesienią 2003 r. Koszalińska strefa znajduje się 4 km od centrum miasta, w jego przemysłowej części, niedaleko drogi krajowej nr 6 Gdańsk - Szczecin oraz drogi nr 11, łączącej Koszalin z Kołobrzegiem i Poznaniem. W pobliżu są dwa porty morskie: Kołobrzeg i Darłowo.
Na obszarze Kompleksu "Koszalin" obowiązują takie same zasady inwestowania, jak w Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej - inwestor może liczyć na liczne ulgi w podatkach. Wielkość bonifikat zależy m.in. od wielkości inwestycji oraz od liczby zatrudnianych pracowników.
SSSE ma czterech głównych udziałowców. Do miasta Koszalin należy 9 procent udziałów, prawie 60 procent przypada na samorząd województwa pomorskiego, 26 procent na miasto Słupsk, a reszta znajduje się w rękach mniejszych udziałowców.
źródło:PAP
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum