W dniu Wszystkich Świętych pójdziemy na groby ze zniczami, lampkami i kwiatami, by wspominać tych, co odeszli i pomodlić się za ich dusze. To katolickie święto. W jaki sposób pamięć o zmarłych czczą wyznawcy innych religii?
W Kościele prawosławnym dni, w których czci się pamięć zmarłych, jest kilka. Są to zawsze soboty. Wtedy odprawia się liturgię w intencji wszystkich zmarłych. Oczywiście każdy może się modlić wtedy i za dusze swoich bliskich, którzy odeszli. Po takiej liturgii, w niektórych cerkwiach, zwłaszcza w głębokiej Rosji, istnieje zwyczaj rozdawania między wiernych słodyczy, jedzenia, aby modlili się za zmarłych.
- Dniem porównywalnym do Wszystkich Świętych jest dzień po Wielkanocy, która też wypada w innym czasie niż w Kościele katolickim. To pierwszy wtorek w tydzień po Niedzieli Wielkanocnej, tzw. radonica. Wtedy wszyscy idą na groby. Choć niektórzy czynią to już na Wielkanoc, co ma związek ze Zmartwychwstaniem. Jest wiele lokalnych tradycji w poszczególnych miejscowościach, gdzie w Wielkanoc idzie się na groby ze święconką, aby podzielić się nią ze zmarłymi. To wschodnia tradycja, a jej korzenie być może tkwią w obyczajach pogańskich, które przeniknęły do chrześcijaństwa. Zostawia się jajka, baranka na grobie, aby podzielić się radością Zmartwychwstania również ze zmarłymi - opowiada Ksenia Antosiuk z parafii prawosławnej w Krakowie.
Romantyczna poetyka
Zwyczaj częstowania zmarłych w Polsce kojarzy się oczywiście z lekturą mickiewiczowskich "Dziadów". W przedmowie wieszcz powołuje się na uroczystość jesienną, około dnia zadusznego. Jednak późniejsze badania wykazały, że autor dość swobodnie potraktował wierność w przedstawianiu obrzędu. Taki, jak opisany w "Dziadach", charakter miała właśnie uroczystość wiosenna, odbywająca się po Wielkanocy. Ale nie ma w niej ani guślarza, ani wywoływania duchów. Za dnia na cmentarz udawali się wierni po nabożeństwie żałobnym. Na grobach zostawiano poczęstunek, którego część dostawali żebracy i dziady proszalne. W tych uroczystościach brał udział pop, kropiąc mogiły wodą święconą i odmawiając modlitwy w intencji zmarłych.
Jak się zdaje, obraz obyczaju zadusznego spoetyzowany przez Mickiewicza można kojarzyć z obrzędami prawosławia.
- Na pewno w "Dziadach" da się odnaleźć echa tradycji prawosławnej, w formie poetyckiej inspiracji - przytakuje, uśmiechając się, moja rozmówczyni.
Dodaje, że dziś również wyznawcy prawosławia zaczynają przejmować katolicki zwyczaj zapalania lampek na grobach.
W polskim kontekście
- W Kościele ewangelicko-augsburskim nie obchodzimy święta zmarłych. Natomiast czym innym jest ich wspominanie. Temu wspominaniu służy przede wszystkim Niedziela Wieczności, ostatnia niedziela roku kościelnego, a więc ostatnia przed pierwszą niedzielą adwentową. Przypada ona zazwyczaj na koniec listopada. W kościele ewangelicko-augsburskim uważamy, że los zmarłych jest w rękach Boga, a my nie mamy na niego wpływu - tłumaczy Waldemar Wunsz z parafii ewangelicko-augsburskiej św. Marcina w Krakowie - W Kościele ewangelicko-augsburskim uważamy, że śmierć jest końcem doczesności. Nieśmiertelność zaś polega na tym, że Chrystus poprzez dzieło odkupienia, śmierć na krzyżu i Zmartwychwstanie, daje nam możliwość uzyskania życia wiecznego, przez swoją łaskę zbawienia.
Mój rozmówca przyznaje, iż coraz częściej ewangelicy, odwiedzając groby, zapalają na nich świece. Można przypuszczać, iż to przejęcie obyczaju częściowo może wynikać z tego, że tylko w nielicznych miejscowościach są osobne, ewangelickie cmentarze. Jedyny ewangelicki cmentarz w okolicach Krakowa, w miejscowości Łuczanowice, jest już zamknięty dla nowych pochówków, spełniając jedynie funkcję historyczną. Największe znaczenie ma tu jednak polski kontekst.
- Żyjemy w państwie w zdecydowanej większości katolickim, więc także nasi współwyznawcy przychodzą na cmentarze, by wspominać swoich zmarłych, by zapalić świece - zauważa Waldemar Wunsz.
Apostolstwo pojednania
- W judaizmie nie ma takiego typowego dnia jak Wszystkich Świętych w Kościele katolickim. Natomiast przed każdymi naszymi świętami, nawet tymi radosnymi, jak Purim, idzie się na cmentarze, do swoich bliskich, znajomych, krewnych. Zaś głównym świętem podobnym do chrześcijańskiego czczenia pamięci zmarłych jest Jom Kippur, Sądny Dzień. To ruchome święto. Przypada na jesień, mniej więcej w okolicach września-października. Wówczas rabin odmawia modlitwę za społeczność tych, co odeszli, wymienia nazwiska tych, którzy byli zasłużonymi działaczami dla gminy. Modły odbywają się też za żyjących. Osobna modlitwa poświęcona zostaje wszystkim obozom zagłady, państwu Izrael, poległym żołnierzom. W to święto nie odwiedza się cmentarzy. Są one wtedy zamknięte. Czyni się to dzień przed świętem - objaśnia Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie.
Na mapie wyznawców judaizmu Kraków jest miejscem szczególnie ważnym. Tu znajduje się bożnica Remuh, wokół której usytuowany jest cmentarz z pomnikiem nagrobnym syna jej fundatora. Do jego grobu ściągają rzesze ortodoksyjnych Żydów z całego świata, by modlić się i pozostawić przy pomniku nagrobnym karteczki z prośbami.
Natomiast, w dniu 1 listopada, krakowska młodzież szkolna ma zwyczaj zapalania zniczy i lampek w miejscach pamięci o holokauście.
Zwyczaj przynoszenia kwiatów i świateł na groby, zaczynają też przejmować wyznawcy judaizmu.
- Ja już sam zaczynam kupować kwiaty - śmieje się Tadeusz Jakubowicz.
Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej podkreśla bardzo dobre relacje między Kościołem katolickim a gminą żydowską w Krakowie. I wielkie zasługi Jana Pawła II, którego nazywa apostołem pojednania.
- Gdy był jeszcze kardynałem, przychodził niekiedy do synagogi. Dwóch braci mojego ojca chodziło z Karolem Wojtyłą do szkoły w Wadowicach - wspomina Jakubowicz.
Nic dziwnego, że gdy na wieść o śmierci Jana Pawła II zjawiła się u niego telewizja z Izraela, by nagrać specjalny materiał, Tadeusz Jakubowicz bezwiednie powiedział: "odszedł nasz papież"...
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum