R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Lizusostwo, włazidu....
Autor Wiadomość
Blink
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-21, 21:50   Lizusostwo, włazidu....

„Homo vaselinus”, czyli lizus

Kto z nas nie spotkał się w przedszkolu lub szkole podstawowej z lizusem?

Najczęściej był to kolega starający się przypodobać nauczycielowi, nawet kosztem innych uczniów. Miał zawsze odrobione lekcje i niechętnie pozwalał przepisywać swoją pracę domową. Jeżeli zdarzyło mu się nie przygotować do lekcji, zazwyczaj uchodziło mu to bezkarnie. Lizus zwykle posiadał także inną, docenianą przez niektórych cechę. Był tzw. „skarżypytą”. Zdarzało się, że nauczyciel aprobował taką postawę, bo lubił mieć wokół siebie osobę zawsze mu sprzyjającą, chętną do informowania o pozostałych kolegach, czy też o pewnych sytuacjach. Lizus dobierał sobie kolegów, którzy z kolei jemu schlebiali i dostarczali odpowiednie informacje, które mógłby wykorzystać we właściwym czasie. Większość grupy gardziła takim kolegą, jednakże musiała być czujna i uważna w chwili, kiedy w otoczeniu pojawiał się lizus. Przez lata szkoły podstawowej i średniej miał możliwość w pełni wykształcić swoje umiejętności.

Warto przy tym przypomnieć słowa:
„Czy wiesz,
że z gnidy, była, jest i będzie
wesz?”

Co począć, jeśli w pełni ukształtowany lizus zostanie naszym współpracownikiem?


Niestety, są szefowie, którzy wykorzystują do swoich niecnych celów takie osoby. Chętnie wysłuchują opinii lizusa, który swoim tupetem nadrabia braki w wykształceniu. Potrafi szantażować szefa, że odejdzie z pracy, jeśli nie zostanie zwolniony pracownik wskazany przez niego. Staje się opiniodawcą i stara się wykreować siebie na wszechwiedzącego i niezastąpionego specjalistę. Jest „uchem” szefa, bo prawą ręką raczej być nie może, ze względu na brak umiejętności profesjonalnych innych niż lizusostwo. Bywa, że szef, który nie ma jeszcze wokół siebie lizusa, sam stara się znaleźć odpowiednią osobę. W rozmowach prowokuje pracowników do zwierzania się i narzekania na innych. Oczekuje pochlebnych uwag o swoim sposobie zarządzania firmą. Jedni wykorzystują taką sytuację. Inni, bardziej spostrzegawczy i mający poczucie godności, nie decydują się zostać narzędziem w rękach szefa. Zazwyczaj znajdują się w gronie skazanych na zwolnienie z pracy, ponieważ zaczyna krążyć o nich opinia, że są nieelastyczni i niechętni do współpracy. W końcu mówi się o tych osobach, że są negatywnie nastawione do współpracowników i firmy. Zdarzają się i gorsze określenia.

Czy ktoś wyszedł obronną ręką w starciu z lizusem akceptowanym przez szefa?

Pozycja lizusa jest wygodna. Zapewnia dość duże bezpieczeństwo w osiąganiu wszelkich korzyści, także finansowych, pod warunkiem, że nie zmieni się szef. W obecnej sytuacji ekonomicznej kraju, w warunkach wysokiego bezrobocia, lizus nie przebiera w środkach, aby utrzymać swoją pozycję w firmie i osiągnąć swój cel, nawet kosztem dobra firmy. Bywa bezwzględny i mściwy. Za wszelką cenę dąży do wyeliminowania niechętnych mu pracowników. Nie widzi, że jeśli pozostaną w firmie tylko jego pochlebcy, to nie będzie miał kto pracować. Doprowadza do konfrontacji i wtedy... chowa się za plecy szefa. Najgorsze, że szef wpatrzony w lizusa też tego nie widzi.
|
Strzeżmy się lizusa, bo niestety nie mamy uprawnień „00” Jamesa Bonda.

Daria Boś

A jak wy postrzegacie to zagadnienie? Moim zdaniem dosc czesto mozna spotkac w swoim otoczeniu taka postawe. Jak sobie z tym radzic?
 
   
glizda 
Moderator
diablica



Pomogła: 45 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 14 Lis 2006
Posty: 4328
Piwa: 24/21
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-11-21, 22:10   Re: Lizusostwo, włazidu....

Blink napisał/a:

Moim zdaniem dosc czesto mozna spotkac w swoim otoczeniu taka postawe. Jak sobie z tym radzic?



Masz racje! U mnie w pracy jest taki lizus! Trzeba bardzo uważać co sie robi, mówi przy nim! Zawsze jest ryzyko,ze nakabluje kierownictwu!
Ja staram sie nie wdawać z nim w dyskusje i po prostu schodze mu z drogi.
Zresztą u nas na wielu ludzi trzeba uwazać! Licho nie śpi, czyli lizus!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
dj arq 
Dojeżdża PKSem



Wiek: 45
Dołączył: 07 Wrz 2006
Posty: 210
Skąd: Gana
Wysłany: 2006-11-22, 01:30   

U mnie normalnie, pogadać co i jak, a jak nie pomoże dac w mordę i kropka. Albo my ich albo oni nas. OZI trzeba tępić jak jak to robi IPN tylko skuteczniej.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
glizda 
Moderator
diablica



Pomogła: 45 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 14 Lis 2006
Posty: 4328
Piwa: 24/21
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-11-22, 14:16   

To masz fajnie dj Arq! U nas niestety z nie wszystkimi osobami sie normalnie pogada!
_________________
Wszystko o czym marze jest albo nielegalne, albo nieetyczne, albo strasznie tuczące...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
dj arq 
Dojeżdża PKSem



Wiek: 45
Dołączył: 07 Wrz 2006
Posty: 210
Skąd: Gana
Wysłany: 2006-11-22, 14:32   

glizda napisał/a:
U nas niestety z nie wszystkimi osobami sie normalnie pogada

Jeśli nie da się gadać spójrz :D wyżej
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
glizda 
Moderator
diablica



Pomogła: 45 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 14 Lis 2006
Posty: 4328
Piwa: 24/21
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-11-22, 15:07   

To jest myśl dj Arq :D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
stanmarc 
Mieszka pod Wieluniem


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 12 Mar 2006
Posty: 960
Piwa: 6/3
Skąd: Oklahoma Village
Wysłany: 2006-11-22, 15:11   

dj arq napisał/a:
a jak nie pomoże dac w mordę i kropka


Dokładnie dj arq, od czego są ciemne zaułki - np. Krakowski Zaułek :D :D:D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
glizda 
Moderator
diablica



Pomogła: 45 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 14 Lis 2006
Posty: 4328
Piwa: 24/21
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-11-22, 15:34   

Dzięki za dobre rady stanmarc i dj arq ! Mogą się kiedys przydać :D :D
Raczej nie wdaje sie w dyskusje ztymi osobami ,ale ostatnio niestety z jedną byla ostra wymiana zdań, wiec konflikt może sie różnie skończyć! :twisted:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Malinka 
WIELUNIAK
GrzEczNa DZieWczYnKa



Pomogła: 3 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 28 Sty 2006
Posty: 2245
Skąd: Zgierz -> Łódź
Wysłany: 2006-11-23, 12:21   

Oj przekonałam się w mojej pracy i w szkole zwanej liceum.. Tacy ludzie przewaznie znajdują sie w każdym środowisku... U mnie w pracy np: jest taka dziewczyna która wszystko robi przesadnie i na siłe aby sie tylko przypodobać kierownikowi... uśmiecha sie na siłe i wciska te obrzydliwe chessy itp... zatrudniła sie w podobnym czasie do mnie .. Ja sie staram tylko wtedy kiedy muszę ja mam humor (swoja prace wykonuje dobrze) i jaki z tego jest morał ?? że lizusostwo nie popłaca :P Ja dostałąm 1.50 podwyżki a ona 30 gr :P :P:P:P:P A w liceum znałam wielu ludzi którzy podlizywali sie nauczycielom ...
_________________
,,Ludzie nigdy nie wiedzą, że są szczęśliwi, wiedzą tylko, kiedy byli szczęśliwi..."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
glizda 
Moderator
diablica



Pomogła: 45 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 14 Lis 2006
Posty: 4328
Piwa: 24/21
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-11-23, 13:14   

[quote="Malinka"] Tacy ludzie przewaznie znajdują sie w każdym środowisku...


Masz racje!Lizusy znajdą sie wszędzie!Tylko dlaczego muszą zatruwać życie nam??
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Malinka 
WIELUNIAK
GrzEczNa DZieWczYnKa



Pomogła: 3 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 28 Sty 2006
Posty: 2245
Skąd: Zgierz -> Łódź
Wysłany: 2006-11-23, 13:21   

glizda napisał/a:
Tylko dlaczego muszą zatruwać życie nam??

Bo są do tego stworzeni ... to im daj satysfakcje i radość :)Ale nie przejmują sie tym że nikt ich nie lubi ....
_________________
,,Ludzie nigdy nie wiedzą, że są szczęśliwi, wiedzą tylko, kiedy byli szczęśliwi..."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
glizda 
Moderator
diablica



Pomogła: 45 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 14 Lis 2006
Posty: 4328
Piwa: 24/21
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-11-23, 21:48   

[quote="Malinka"]
Bo są do tego stworzeni ... to im daj satyswakcje i radość :)


I to jest wstrętne i niezrozumiałe dla mnie!! Nigdy nie byłam lizusem,nie potrafiłabym byc!
W pracy utrzymuje normalne kontakty ze wszystkimi bez "włażenia komuś w tyłek" i jest ok!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Malinka 
WIELUNIAK
GrzEczNa DZieWczYnKa



Pomogła: 3 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 28 Sty 2006
Posty: 2245
Skąd: Zgierz -> Łódź
Wysłany: 2006-11-24, 12:41   

glizda napisał/a:
Nigdy nie byłam lizusem,nie potrafiłabym byc!
W pracy utrzymuje normalne kontakty ze wszystkimi bez "włażenia komuś w tyłek" i jest ok!

Ja nawet gdybym chyba chciała też bym nie mogłą być ale... jak widać są ludzie którym to sprawia wielką przyjemnośći satysfakcje... :roll:
U mnie też jest ok już sie wkręciłam i napewno nikt mnie nie ma za lizusa .. :!: mogę nawet powiedziec ze wrecz przeciwnie mówie to co myśle... i dlatego ludzie licza sie z moim zdaniem ... :!: :D
_________________
,,Ludzie nigdy nie wiedzą, że są szczęśliwi, wiedzą tylko, kiedy byli szczęśliwi..."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-11-24, 12:58   

Blink napisał/a:
A jak wy postrzegacie to zagadnienie? Moim zdaniem dosc czesto mozna spotkac w swoim otoczeniu taka postawe. Jak sobie z tym radzic?




A jaka jest opinia na ten temat osoby, która w swoim podpisie zamieszcza następujące zdanie :?:

Blink napisał/a:
Megalomania - http://pl.wikipedia.org/w...a_(psychologia)
Opinie jak i teorie ktore zawieram w swoim podpisie dotycza tylko mej osoby.
Jezeli ktokolwiek poczul sie urazony - przepraszam n



Naprawdę jestem bardzo ciekawy odpowiedzi... :?:
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Blink
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-24, 16:00   

Jaro nie rozumiem dlaczego tak uczepiles sie mojego opisu i co Ciebie w nim razi? A jeszcze bardziej dziwi mnie powiazanie go z tym tematem.

Jezeli jestes ciekaw mej opinii prosze bardzo. Osobiscie staram sie unikac takich ludzi, napewno nie ufam im. Jezeli na stopie sluzbowej z taka osobą mam stycznosc, nasze wzajemne stosunki nigdy nie wyjda poza sfere sluzbowa. A i w takich stosunkach nalezy uwazac co sie mowi przy takiej osobie bo nie wiadomo kiedy i w jakiej sytuacji wykorzysta ona pozyskane informacje i przekaze zwierznikowi by sie przypodobac. A prywatnie, calkowicie takich ludzi unikam.
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW