R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Wigilijne sposoby na szczęście i urodzaj
Autor Wiadomość
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
  Wysłany: 2006-12-24, 09:47   Wigilijne sposoby na szczęście i urodzaj

Cytat:
W wigilię pierwszy do mieszkania powinien wejść mężczyzna, bo to miało przynieść szczęście. Mówiono, że tego dnia dzieci powinny być grzeczne, ponieważ przez cały następny rok nie będą sprawiały problemów rodzicom.

"Te i inne zwyczaje odchodzą niestety w zapomnienie" - uważa nadkustosz Iwona Świętosławska z łódzkiego Muzeum Archeologiczno-Etnograficznego.

Według Świętosławskiej dawniej w Polsce środkowej wróżono sobie w wigilię, jaki będzie urodzaj. Jeżeli niebo było gwiaździste, wówczas można było spodziewać się dużej ilości jajek. Po przełamaniu się opłatkiem w tym regionie kraju, nikt poza gospodynią, nie wstawał od stołu. "Zdarzało się, że uczestnicy wieczerzy wigilijnej nie mogli nawet odłożyć łyżki na bok. Musieli ją trzymać cały czas w ręku" - opowiadała PAP nadkustosz. Zanim pod obrusy trafiło siano, na podłogę kładziono słomę. W niektórych częściach Polski środkowej na stole pojawiała się nieparzysta liczba potraw. "W bardziej ubogich domach było to tylko pięć potraw. Wcześniej zamiast zupy grzybowej, jedzono zupę z siemienia lnianego. Z ryb jedzono śledzie, bo były najtańsze".

Do stołu siadano parzyście. Każdy musiał mieć kogoś do pary, żeby w następnym roku nikogo nie zabrakło. Łamiąc się opłatkiem, wyrażało się nadzieję, że podczas kolejnej wigilii znowu wszyscy się spotkają.

Jednym z ważnych elementów świąt bożonarodzeniowych była choinka. Przyjęła się ona na początku XX w. W Polsce środkowej wcześniej pojawiły się tzw. podłażniczki, czyli choineczki podwieszane pod sufitem. Drzewko było dekorowane m.in. jabłkami, piernikami, cukierkami oraz zbożem. W Łodzi choinki najszybciej znalazły się w domach protestanckich - głównie u ludzi zamożnych.

Źródło: onet.pl




A może znacie jeszcze jakieś ciekawe przesądy dotycząe wigilii :?:
Jeśli tak wpisujcie je :grin:
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
daff 
Wieluniaczek



Pomogła: 12 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 17 Lis 2005
Posty: 1648
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-12-24, 10:25   

u mnie w domu zawsze mówiło się, że w ten dzień nie wolno się kłócić ponieważ potem kłótnie są przez cały rok :)

do wieczerzy oczywiście siadamy jak na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka ( no chyba, że karp jeszcze nie gotowy)

a u mojej babci jest jeszcze taki zwyczaj, że w wigilie panna wynosi popiół z pieca na podwórko i jak w tym momencie zaszczeka pies ( a zawsze cos tam szczeka :D ) to z tej strony świata przybędzie przyszły mąż :grin:

to jo byde miec chłopa z Mokrska :D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
dawid 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia
się gra, się ma


Pomógł: 14 razy
Wiek: 44
Dołączył: 27 Sie 2006
Posty: 1173
Piwa: 14/19
Skąd: znienacka
Wysłany: 2006-12-24, 11:38   

Ja osotanio gdzieś usłyszalem, że w czasie wieczoru wigilijnego powinno się mieć na sobie założone nowe majtki. Dzięki temu w nowym roku powinny sie przy nas trzymać pieniądze. Zazwyczaj nie wierze w żadne przesądy, ale w tym roku podczas wigilli bede miał na sobie nowe majteczki. (stringi :lol: )
_________________
Potrzebujesz DSL-a, Neostradę? Call me 502-408-902
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
hasta 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia



Pomogła: 4 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 10 Lis 2006
Posty: 1014
Skąd: Z kątowni
Wysłany: 2006-12-24, 13:16   

łuski z karpia wsadza się do portfela i wtedy też się pieniądze trzymają...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
MAR-COM 
Wieluniaczek


Pomógł: 29 razy
Wiek: 48
Dołączył: 24 Lip 2005
Posty: 1556
Piwa: 7/1
Skąd: EPJ
Wysłany: 2006-12-24, 13:17   

Ja dostałem obrazek z Żydem , w sylwestra mam go odwrócić głową do dołu i wstrząsnąć 3 razy, potem odwrócić i powiesić spowrotem na ścianie, a w nowym roku powinienem mieć więcej kasy :D :D :D
_________________
"Miałem zamiar zmienić koszulkę, ale zamiast tego zmieniłem zamiar" (Kubuś Puchatek)

www.destylarka.com
Urządzenia do produkcji wody destylowanej.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Ryfka
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-24, 13:18   

w potfelu należy nosić łuskę ze świątecznego karpia, bo zapewni to przypływ gotówki przez cały rok ;)

[ Dodano: 2006-12-24, 12:19 ]
o napisalam to samo co hasta, nie zauwazyłam, sorki

[ Dodano: 2006-12-24, 12:23 ]
no i jak byłam mała, to święcie wierzyłam, że pogadam wreszcie z moim psem, niestety nigdy się tego nie doczekałam :D :D

[ Dodano: 2006-12-24, 12:26 ]
albo mnie nie lubił, albo wyjątkowo nie kumaty był :lol:
 
   
glizda 
Moderator
diablica



Pomogła: 45 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 14 Lis 2006
Posty: 4328
Piwa: 24/21
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-12-24, 15:13   

daff napisał/a:
u mnie w domu zawsze mówiło się, że w ten dzień nie wolno się kłócić ponieważ potem kłótnie są przez cały rok :)


A u mnie mowią , ze cokolwiek w wigilie będziesz robic to będziesz to robić cały rok :D

No to ja cały rok spędze w kuchni :sad: i będe jeździć autkiem :grin:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
midanle
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-24, 23:00   

A u nas? U nas szczęściem jest to, że wszyscy członkowie rodziny mają wreszcie czas, by zjechać do Wielunia, usiąść spokojnie przy wigilijnym stole i porozmawiać. Co niektórzy dopiero na ostatnią chwilę, lecz są. Ważne, że zwalniamy, chociaż przez chwilę, na moment. Nawet tylko na dzisiaj.
Kolejnym sposobem na nasze małe rodzinne szczęście i po części naszym przesądem jest fakt, że co roku brakuje u nas gazu. Zawsze jakoś tak wypada i dzięki temu przynajmniej pojawia się dodatkowy uśmiech na twarzy. Ot taka rodzinna, świąteczna tradycja przynosząca szczęście na cały rok.
 
   
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-12-25, 12:18   

midanle i co, w tym roku też brakło :?: :wink:
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Paulina 
Ma stragan na targu



Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 08 Cze 2006
Posty: 557
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2006-12-25, 13:24   

daff napisał/a:
u mnie w domu zawsze mówiło się, że w ten dzień nie wolno się kłócić ponieważ potem kłótnie są przez cały rok


Też o tym mi mowiono wiec wtym roku bylam cicha i spokjna :D


glizda napisał/a:
A u mnie mowią , ze cokolwiek w wigilie będziesz robic to będziesz to robić cały rok


No to będę cały rok pracowac, pracować, pracować :D a poźniej małą wyplatę dostane....
_________________
Człowiek potrzebuje do szczęścia trzech rzeczy: dobrych przyjaciół do towarzystwa, dobrego wina do picia i dobrych książek do czytania.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
midanle
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-25, 14:06   

Jaro napisał/a:
(...) tym roku też brakło :?:

Jak najbardziej. Wczoraj wieczorem, czyli tegoroczne święta już od początku można zaliczyć do udanych. :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW