Co nowego czeka nas w 2007 roku? Zła wiadomość jest taka, że w 2006 roku nie odkryto na świecie żadnego nowego lądu. Dobra wiadomość - przemysł turystyczny nieustannie wyszukuje miejsca, bliskie i odległe, które otwierają się na zorganizowaną turystykę.
Plażowe nowości
W Europie takim miejscem jest kolejny kawałek byłej Jugosławii: Czarnogóra. Po oderwaniu się od Serbii w maju 2006 roku, mała republika nad południowym Adriatykiem stała się najmłodszym niepodległym państwem na kontynencie.
Na niewielkiej powierzchni Czarnogóry można znaleźć zaskakująco wiele atrakcji. Są wśród nich: uroczy kawałek adriatyckiego wybrzeża, jedyny fiord w południowej Europie, głębokie kaniony, cztery parki narodowe oraz imponujące góry, w których rozwijają się ośrodki narciarskie. Miłośnicy kultury znajdą tu klasztory i kościoły, będące wybitnymi przykładami architektury bizantyjskiej, a także wyjątkowej urody pałace w stylu weneckim, które wkrótce mogą stać się poważną konkurencją dla sąsiedniej Chorwacji. W ciągu najbliższych 12 miesięcy swe podwoje ma otworzyć dla turystów dziesięć nowych hoteli. Rozbudowywane są także lotniska w Podgoricy i Tivacie. Chodzą słuchy, że w kraju zamierza zainstalować się tania linia Ryanair.
Dzięki wejściu do Unii Europejskiej i wiążącemu się z tym ułatwieniem formalności wjazdowych, hitami lata, nie tylko wśród Polaków, z pewnością będą Bułgaria i Rumunia. Oba kraje podnoszą standard usług i... ceny. Wybrzeże bułgarskie, odkryte na nowo przez masową turystykę, przeżywa boom inwestycyjny. Podobny los czeka jeszcze nieco zapomniane, ale intensywnie zagospodarowane plaże Rumunii - pamiętamy jeszcze letnie pociągi do Mangalii w latach osiemdziesiątych? Poszukującym na własną rękę niedrogich pomysłów na plażowanie nad Morzem Czarnym proponujemy wyjazd na Krym.
Tanie Latanie
W sezonie letnim należy spodziewać się wysypu nowych połączeń tanich linii lotniczych. Tradycyjnie najwięcej tras połączy Polskę z Wyspami Brytyjskimi. Wszystkie polskie lotniska będą miały bezpośrednie loty do Londynu i Dublina, jak na drożdżach rośnie siatka połączeń z innymi miastami w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Czy ktoś jeszcze pamięta, że pięć lat temu bilet do Londynu za 700 zł był wyjątkową okazją?
Drugi kierunek ekspansji tanich linii prowadzi na południe - nad Morze Śródziemne. Im bliżej wprowadzenia pod koniec marca letniego rozkładu lotów, tym więcej zapowiadanych jest połączeń - na razie wiadomo, że będzie można polecieć do Barcelony, Rimini, Neapolu, Palermo, Splitu, Dubrovnika, Aten, Salonik, na Korfu czy Rodos. Tanie linie lotnicze zainteresują się też na pewno obydwoma nowymi członkami Unii. Węgierski WizzAir już dziś proponuje loty z Katowic do Burgas. Z pewnością na tym się nie skończy.
A jeśli o tanich liniach mowa, dzięki połączeniom realizowanym przez linie Norwegian swoje podwoje otworzyła przed nami Skandynawia. I chociaż taka Norwegia do najtańszych krajów nie należy, kraj wikingów i fiordów notuje każdego roku coraz większy napływ Polaków.
Wobec ekspansji tanich linii LOT zapowiada rozbudowę tras międzykontynentalnych. Mówi się o większej liczbie lotów za Atlantyk - już latem tego roku jako trzecie miasto, obok Warszawy i Krakowa, bezpośrednie połączenia do USA ma uzyskać... Rzeszów. LOT przymierza się też do powrotu na trasy azjatyckie - w grę wchodzą między innymi kraje Zatoki Perskiej, Indie, Chiny, Japonia...
Aktywnie i tanio
Droga Orłów w Tyrolu - trekkingowy przebój Austrii. Fot. Piotr Trybalski, trybalski.com
Łatwo osiągalny tanimi liniami Amsterdam, popularne miejsce weekendowego wypoczynku przyciąga turystów nową ofertą – turystyką barkową. Barka, ustawiona w jednym z kanałów może być zarówno przystanią po całonocnych balangach w klubach jak i środkiem transportu. Sieć kanałów, wspaniałe krajobrazy, tulipany i wiatraki… I w zasadzie brak jakichkolwiek wymagań - patentu sternika czy chociażby żeglarza – twierdzi Konrad Korzonek z firmy Sun Yacht Charter - barką może pływać każdy.
Coraz więcej Polaków zaczyna zauważać latem kraje, które z definicji kojarzone były z zimowym wypoczynkiem: Austria ze swoja Drogą Orłów i ofertą spa na najwyższym poziomie, Szwajcaria z słynnym na całym świecie Gletscher Express czy jednym z najwyżej położonych w Europie pól golfowych w Arosie, czy w końcu włoskie Dolomity, pełne jezior, tras rowerowych i… "polskich" kurortów jak choćby Maso Corto.
A może coś bardziej egzotycznego?
Chociaż Mozambik wciąż podnosi się po niedawnych wojnach, godna uwagi jest wyspa Ibo u północnych wybrzeży kraju, 45 mil od miasta Pemba. Jej głównymi atutami są dziewicza przyroda i niemal surrealistyczne piękno. Ibo, jedna z 32 wysp archipelagu Quirimba, służyła w przeszłości jako ważna placówka handlowa Portugalii. Do dziś zachowały się na niej ruiny opuszczonych wsi i XVIII-wiecznych fortów. Na sąsiednie wyspy można przepłynąć łodzią. Wody wokół archipelagu idealnie nadają się do kąpieli, nurkowania i pływania kajakiem. Biura podróży włączają do swojej oferty także pobliski Madagaskar, reklamowany jako alternatywa dla Zanzibaru, Mauritiusa i Seszeli.
Stare miejsca o nowym obliczu
Dziesięć lat po tym, jak masakra w Luksorze zniszczyła przemysł turystyczny w Egipcie, sporą popularnością znowu zaczynają cieszyć się rejsy po Nilu. Wśród niedawnych odkryć archeologicznych w Dolinie Królów znajdują się znakomicie zachowane girlandy z kwiatów z czasów faraonów. W 2007 roku zostaną zainaugurowane wycieczki do "grobowca girland".
Na pewno większą uwagę zwrócimy teraz w kierunku ojczyzny Majów. Gwatemala, Honduras i Meksyk na nowo zainteresowały rodaków, a to zarówno dzięki filmowi „Apocalypto” Mela Gibsona, jak i spektakularnym odkryciom polskich archeologów w Gwatemali.
Czy nasze wakacyjne upodobania zmieniają się?
Przeprowadzone po obu stronach Atlantyku badania wskazują, że zamożni klienci przywiązują coraz mniejszą wagę do urlopów w luksusowych warunkach, a coraz większą uwagę zwracają na doświadczenia mogące odmienić ich życie. Wielu operatorów dostosowuje wakacyjne pakiety do tego nowego trendu. Brytyjski Holiday Options proponuje przygotowywanie posiłków w ogrodzie sycylijskiej wytwórni oliwy, lekcje malarstwa u lokalnego artysty, winobranie we Francji, sadzenie drzew na Azorach czy wizytę u wytwórcy owczego sera na Korsyce.
Na naszym polskim podwórku oszałamiającą karierą robi enoturystyka, czyli wycieczki szlakiem win i winnic. Degustacje, spotkania z winiarzami, wycieczki pośród winnych krzewów, i przede wszystkim długie rozmowy przy lampce wina to nowy wymiar wyjazdów na Węgry, do Portugalii, włoskiego Piemontu, a także... do Gruzji. Każdego roku coraz więcej osób wybiera właśnie taki sposób wypoczynku - twierdzi Piotr Pietrzyk z Collegium Vini. A słowa te niech potwierdzi fakt, że Małokarpacka Droga Winna stała się jednym z najlepszych produktów turystycznych Słowacji
Pieszo po Australii
Nowo odkrytym rajem dla amatorów trekkingu jest... Australia, i to ta wielkomiejska. Znaczny odcinek linii brzegowej otaczającej Sydney Harbour, największy naturalny port świata, wchodzi w skład parku narodowego. Trasa Harbour Circle Walk o długości około 30 kilometrów wiedzie przez obszary dziko rosnącego buszu, zatoczki, piaszczyste plaże oraz punkty widokowe na rozciągające się po przeciwnej stronie portu miasto.
Odwieczny rywal Sydney, Melbourne, też nie zostaje w tyle - otwiera ponad stukilometrowy szlak wzdłuż szosy Great Ocean Road, która obfituje w niezapomniane widoki: Dwunastu Apostołów (wapienne formy skalne), dwa parki narodowe, plaże, lasy i wrzosowiska.
Wielkie urodziny
Największe chyba obchody rocznicowe w 2007 roku odbędą się dla uczczenia 400-lecia założenia Jamestown w amerykańskim stanie Wirginia. Jamestown uchodzi za pierwszą stałą osadę w USA i każdy Amerykanin powinien postawić tu nogę chociaż raz w życiu. Wraz z pobliskimi miastami Williamsburg i Yorktown, Jamestown tworzy tak zwany Historyczny Trójkąt brytyjskiego osadnictwa w Ameryce. Atrakcje Trójkąta są przedstawione w typowo amerykańskim stylu: archeologia i historia mieszają się z orgią kiczu.
Czy można latać jeszcze bardziej komfortowo?
Z pewnością, o ile jesteś pasażerem klasy biznesowej. W 2007 roku British Airways wystartuje z usługą Club World, w ramach której przewiduje się większe łóżka, nieprzejrzyste ścianki pomiędzy sąsiadującymi z sobą pasażerami, różne tryby oświetlenia, filmy na żądanie i posiłki przyrządzane przez renomowanych szefów kuchni. Nowe wygody obiecują także Virgin Atlantic i Cathay Pacific.
Nowe samoloty na horyzoncie?
W 2007 roku w barwach Singapore Airlines mają rozpocząć loty nowe Airbusy A380. Pierwsze dziewięć samolotów, z których każdy pomieści na dwóch pokładach 555 miejsc siedzących, ma być dostarczonych liniom w październiku, ale producent przesuwał termin oddania samolotów do użytku już tyle razy, że i tej daty nie należy traktować ostatecznie.
Coraz więcej linii lotniczych podchodzi z rezerwą do nowego Airbusa, szczególnie, że na horyzoncie pojawił się konkurent: mniejszy, szybszy i sprawniejszy Boeing 787 Dreamliner. Jednak A380 nie stoi na straconej pozycji. Jego notowania wzrosły znacznie po listopadowym przelocie samolotu nad oboma biegunami ziemi.
Nowe atrakcje podczas lotu?
Podczas gdy inżynierowie Airbusa wciąż borykają się z systemem rozrywki w A380, Apple i Panasonic poszerzyły swoją ofertę o system, który umożliwi pasażerom samolotów oglądanie filmów z własnych iPodów, podłączonych do zainstalowanych w oparciach foteli ekranów. System pozwoli także użytkownikom ładować baterie, korzystać z gier komputerowych i udostępnionej zawartości komputerów pokładowych. Linie lotnicze Air France, Continental, Delta, Emirates, KLM i United zainstalują go w lecie
Umożliwienie pasażerom korzystania z telefonów komórkowych na pokładach samolotów było tylko kwestią czasu, który właśnie nadszedł. Profity z dodatkowych opłat za roaming spłyną na bankowe konta linii lotniczych. Już w tym roku komórek w samolocie pozwoli używać irlandzki tani przewoźnik Ryanair. Do tej pory pasażerowie zawsze byli informowani, że korzystanie z komórek może zakłócić działanie urządzeń nawigacyjnych. Nowy system ma umożliwić prowadzenie rozmów telefonicznych bez obaw o zakłócenia.
Co z bezpieczeństwem?
Czy kiedykolwiek zdarzyło wam się wylądować w obcym kraju po długiej, wyczerpującej podróży, bez żadnego pojęcia, co robić po wyjściu z lotniska? W tych pierwszych godzinach często jesteśmy zdezorientowani, a nawet przerażeni. Nieprzyjemne spotkanie ze skorumpowanymi celnikami na granicy pomiędzy Kambodżą i Laosem zainspirowało brytyjską studentkę Sally Broom do założenia strony internetowej, której celem jest odciążenie turystów od części zmartwień związanych z wyprawą do nieznanego kraju. Ze stroną www.yoursafeplanet.co.uk współpracuje grupa ludzi z różnych krajów świata, którzy dostarczają potencjalnym podróżnym informacji i rad dotyczących miejsc, które zamierzają odwiedzić.
Abonenci wysyłają autorom strony swoje namiary, zainteresowania oraz konkretne pytania, a zwrotną pocztą elektroniczną otrzymują niezbędne informacje. Jeżeli po przybyciu do jakiegoś kraju podróżny potrzebuje dodatkowej pomocy, lub ma jakieś problemy, może zadzwonić lub nawet spotkać się ze lokalnym współpracownikiem Your Safe Planet. Koszt usługi wynosi 60 funtów za pierwszy kraj i 45 funtów za każdy następny.
Taniej bo bezpłatnie można skorzystać z rad podróżników związanych z Travelbit.pl - polskiego centrum globtroterów.
Korzystaliśmy z artykułu "The top destinations for 2007" w The Independent autorstwa Franka Partridge
Coraz więcej Polaków zaczyna zauważać latem kraje, które z definicji kojarzone były z zimowym wypoczynkiem: Austria ze swoja Drogą Orłów i ofertą spa na najwyższym poziomie, Szwajcaria z słynnym na całym świecie Gletscher Express czy jednym z najwyżej położonych w Europie pól golfowych w Arosie, czy w końcu włoskie Dolomity, pełne jezior, tras rowerowych i… "polskich" kurortów jak choćby Maso Corto.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum