R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: Paulina
2007-09-17, 20:54
Kofeina - fakty i mity
Autor Wiadomość
mario's 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia



Pomógł: 3 razy
Wiek: 43
Dołączył: 05 Lut 2006
Posty: 1162
Piwa: 1/4
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-01-29, 10:18   Kofeina - fakty i mity

Kawa – na dobry początek dnia. Po południu: duża coca-cola. Pijesz je nie tylko dlatego, że dobrze smakują. Również po to, by zwalczyć senność. To, że kofeina pobudza i dodaje energii, jest pewne. Ale co do innych popularnych opinii na jej temat masz wątpliwości. Sprawdź więc, czy są prawdziwe.

Długotrwałe spożywanie kofeiny jest szkodliwe.

Fałsz. Naprawdę! Powstanie tego mitu to sprawka palaczy: piją oni więcej kawy niż osoby niepalące (ich organizmy rozkładają kofeinę dwa razy szybciej niż niepalących, więc muszą oni wypić więcej kawy, by poczuć efekty). A wiadomo, że palacze mają więcej problemów zdrowotnych niż ludzie niepalący. Ale to wina nikotyny, a nie kofeiny! Kofeina nie kumuluje się w organizmie: jest wydalana z moczem. Zatem: jeśli jesteś zdrowa (nie masz nadciśnienia, arytmii serca czy stanów lękowych), możesz spokojnie pić napoje z kofeiną nawet przez długie lata.

Najbogatszym źródłem kofeiny jest ziarno kawy.

Fałsz. Najwięcej tej substancji zawiera amazońska roślina – gwarana (Paullinia guarana). Jej nasiona mają 5 proc. kofeiny. Następne w kolejności są liście herbaty (2–5 proc.), liście mate (3 proc.), orzeszki kola (1,5–2,5 proc.) i ziarna kawy (0,6–2,8 proc.). Niewielkie ilości kofeiny zawiera również ziarno kakaowca (0,3 proc.), a nawet nieduża bylina rosnąca w Polsce – iglica.
Na zawartość kofeiny w napojach ma też wpływ sposób parzenia. Dlatego, np. w filiżance kawy znajduje się dwa razy więcej kofeiny niż w takiej samej ilości herbaty, choć w samych ziarnach kawy tej substancji jest mniej niż w liściach herbaty.

Kofeina zwiększa sprawność umysłową.

Prawda. Zanim zaczniesz pisać raport czy pracę dyplomową, wypij filiżankę kawy. Usprawnia ona myślenie dzięki blokowaniu receptorów adenozyny, która informuje organizm o potrzebie snu. W USA przeprowadzono eksperyment, który to potwierdził. Kiedy pozbawionym snu amerykańskim żołnierzom podano ilość kofeiny odpowiadającą 2 filiżankom kawy, ich czujność, pamięć i zdolność uczenia się poprawiły się aż o 60 proc.

Zmienia przebieg niektórych procesów biochemicznych w organizmie.

Prawda. Jest to substancja pobudzająca: 250 mg kofeiny (tyle mają 2 filiżanki mocnej kawy) może nawet trzykrotnie zwiększać ilość adrenaliny we krwi, tym samym przyspieszając oddech. Kofeina blokuje również receptory adenozyny. Oprócz tego zwiększa wydzielanie dopaminy pobudzającej ośrodki przyjemności w mózgu. Czyli sprawia, że jednocześnie jesteś pobudzona i zrelaksowana.

Powoduje nadciśnienie i utratę masy kostnej.

Fałsz. Jedno z najpoważniejszych pism medycznych „Journal of American Medical Associacion” opublikowało niedawno wyniki badań, które dowodzą, że kofeina nie zwiększa ryzyka nadciśnienia tętniczego.
U zdrowych ludzi przyspiesza ona bicie serca w tak nieznacznym stopniu, że trudno to zmierzyć, a efekt ten utrzymuje się zaledwie kilka minut – uważa doktor Terry Graham, specjalista od kofeiny na Ontario University of Guelph. Stwierdzono jednak, że ciśnienie podnosi inny, niezidentyfikowany składnik słodzonych i dietetycznych napojów gazowanych z kofeiną. Natomiast osłabienie kości to wynik niedoboru wapnia. Pewna ilość tego minerału jest wydalana wraz z moczem, a kofeina działa moczopędnie. Ale ta utrata wapnia jest tak niewielka, że wystarczy dodać do kawy mleko, aby ją nadrobić.

Powoduje nadciśnienie i utratę masy kostnej.

Fałsz. Jedno z najpoważniejszych pism medycznych „Journal of American Medical Associacion” opublikowało niedawno wyniki badań, które dowodzą, że kofeina nie zwiększa ryzyka nadciśnienia tętniczego.
U zdrowych ludzi przyspiesza ona bicie serca w tak nieznacznym stopniu, że trudno to zmierzyć, a efekt ten utrzymuje się zaledwie kilka minut – uważa doktor Terry Graham, specjalista od kofeiny na Ontario University of Guelph. Stwierdzono jednak, że ciśnienie podnosi inny, niezidentyfikowany składnik słodzonych i dietetycznych napojów gazowanych z kofeiną. Natomiast osłabienie kości to wynik niedoboru wapnia. Pewna ilość tego minerału jest wydalana wraz z moczem, a kofeina działa moczopędnie. Ale ta utrata wapnia jest tak niewielka, że wystarczy dodać do kawy mleko, aby ją nadrobić.

Można ją przedawkować.

Prawda. Ale większość udokumentowanych przypadków przedawkowania dotyczyła osób, które świadomie połknęły zbyt dużą ilość tabletek kofeinowych. Nie ma bezpiecznej dawki kofeiny, jednakowej dla wszystkich. Jednak, aby się zatruć, musiałabyś wypić duże ilości napojów z tą substancją w dość krótkim czasie. Tak więc jeśli pijesz do 5 filiżanek kawy dziennie, raczej nic Ci nie grozi.

Napoje z kofeiną można pić bez ograniczeń.

Fałsz. Badania przeprowadzone w Grecji wykazały, że ludzie pijący dużo kawy są bardziej podatni na różne stany zapalne. A te z kolei przyczyniają się do powstawania w organizmie substancji, które mogą prowadzić do rozwoju chorób serca oraz cukrzycy (z drugiej strony wykazano jednak, że kawa pita w rozsądnych ilościach zapobiega cukrzycy). Natomiast kanadyjscy badacze stwierdzili, że u osób mających wolną przemianę materii kofeina może zwiększać ryzyko chorób serca. Okazuje się również, że czasami chroni przed miażdżycą ludzi, których metabolizm jest szybki. Kawa zawiera bowiem nie tylko kofeinę, ale także sporo antyoksydantów zwalczających wolne rodniki.
Ze względu na te niejasności naukowcy nie zachęcają do picia dużych ilości napojów zawierających kofeinę. Według amerykańskich badaczy bezpieczna dzienna dawka tej substancji to 400 mg.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Magduś 
Przyjeżdża na zakupy
Miss Forum 2007


Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 07 Mar 2006
Posty: 464
Skąd: prawie Wieluń
Wysłany: 2007-01-29, 12:11   Re: Kofeina - fakty i mity

mario's napisał/a:
Kofeina zwiększa sprawność umysłową.

Tutaj poleciłabym leki z ekstraktem z miłorzębu japońskiego (Ginkgo biloba), który poprawia ukrwienie mózgu, przez co zwiększa koncentrację i sprawność umysłową (zwłaszcza podczas sesji ;) ).

A na kofeinę ludzie różnie reagują, często jest tak, że pobudza przez pół godziny, a później powoduje senność.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
karcia 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 12 Gru 2006
Posty: 1133
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-01-29, 12:52   

Magduś napisał/a:
A na kofeinę ludzie różnie reagują, często jest tak, że pobudza przez pół godziny, a później powoduje senność.

Tak to też prawda. Ja po wypiciu kawy moge siedzieć do późna i uczyć się. Jednak nie każdy tak ma. Pamiętam jak mój kumpel kiedyś zaplanował sobie całonocną naukę na ważny test. Nie wiedzial jednak, że po wypiciu kawki zaśnie po 10 minutach nad książkami, a rano obudzi się w szoku stwierdzając, że nawet nie tknął materiału.
Tak więc tym którzy uczą się na ostatnią chwilę i planują "pobudzić" pracę swojego umysłu filiżanka kawy radzę wcześniej sprawdzić jak działa na nich ten środek. ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Malinka 
WIELUNIAK
GrzEczNa DZieWczYnKa



Pomogła: 3 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 28 Sty 2006
Posty: 2245
Skąd: Zgierz -> Łódź
Wysłany: 2007-01-29, 13:57   

karcia napisał/a:
Tak to też prawda. Ja po wypiciu kawy moge siedzieć do późna i uczyć się. Jednak nie każdy tak ma. Pamiętam jak mój kumpel kiedyś zaplanował sobie całonocną naukę na ważny test. Nie wiedzial jednak, że po wypiciu kawki zaśnie po 10 minutach nad książkami, a rano obudzi się w szoku stwierdzając, że nawet nie tknął materiału.

Zgadzam sie :) Na mnie kawa działa strasznie pobudzająco. A moja kolezanka po niej zasypia :P

Zamiast coli lub pepsi wole sok z marchwii lub multiwitamine. Nigdy nie przeopadałam za cola. A jest dużo osób które są uzależnione niestety od coli :( A od kawy to już nie wspomne :( NP mój brat cioteczny wypija codziennie 5 kaw i nie dociera do niego że mu to szkodzi.
mario's napisał/a:
Na zawartość kofeiny w napojach ma też wpływ sposób parzenia. Dlatego, np. w filiżance kawy znajduje się dwa razy więcej kofeiny niż w takiej samej ilości herbaty, choć w samych ziarnach kawy tej substancji jest mniej niż w liściach herbaty.


Czyli kesli sie pije bardzo mocną herbatę to wtedy herabata jest bardziej szkodliwa od kawy... ale na szczeście ani jednego ani drugiego prawie wcale nie pije :)
_________________
,,Ludzie nigdy nie wiedzą, że są szczęśliwi, wiedzą tylko, kiedy byli szczęśliwi..."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
zap 
Dojeżdża PKSem
Pior


Pomógł: 4 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 193
Skąd: Wieluń/Wrocław
Wysłany: 2007-01-29, 14:12   

karcia napisał/a:
Nie wiedzial jednak, że po wypiciu kawki zaśnie po 10 minutach nad książkami, a rano obudzi się w szoku stwierdzając, że nawet nie tknął materiału.


Sprawdzona studencka metoda to tussipect (tabletki lub syrop dla dzieci :P ) Po przedawkowaniu nastepuje ogólne pobudzenie i poprawa koncentracji przez zawarta w nim efedrynę ;] Ogólnie można nie spać naprawdę całą noc, nie to co po kawie, i nie czuć w najmniejszym stopniu zmęczenia.

mario's napisał/a:
Usprawnia ona myślenie dzięki blokowaniu receptorów adenozyny, która informuje organizm o potrzebie snu.


Na mnie to może działa przez 0,5-1h. Ale zauważyłem inne działanie kawy... poprawia pozytywnie humor :) nie wiem czy tylko w moim przypadku czy ktoś jeszcze to zaobserwował .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
glizda 
Moderator
diablica



Pomogła: 45 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 14 Lis 2006
Posty: 4328
Piwa: 24/21
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-01-29, 14:18   

zap napisał/a:
poprawia pozytywnie humor nie wiem czy tylko w moim przypadku czy ktoś jeszcze to zaobserwował .


Na mnie kawka też tak działa :D

Kawką rozpoczynam dzień :D dziala na mnie rozbudzająco :D
_________________
Wszystko o czym marze jest albo nielegalne, albo nieetyczne, albo strasznie tuczące...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
karcia 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 12 Gru 2006
Posty: 1133
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-01-29, 14:21   

zap napisał/a:
Sprawdzona studencka metoda to tussipect (tabletki lub syrop dla dzieci )

Też o tym gdzieś słyszałam, ale nie jestem do końca w temacie. W sumie na nauke jest wiele sposobów. Przecież już nasi przodkowie głowili się jakby tutaj dużo zapamiętać. :grin: Ale nie każda metoda jest do końca pewna. Mogą wystąpić tzn. "skutki uboczne".
Malinka napisał/a:
Zamiast coli lub pepsi wole sok z marchwii lub multiwitamine.

I sok z maliny ma sie rozumieć. :P
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
hasta 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia



Pomogła: 4 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 10 Lis 2006
Posty: 1014
Skąd: Z kątowni
Wysłany: 2007-01-29, 15:03   

zap napisał/a:
Sprawdzona studencka metoda to tussipect (tabletki lub syrop dla dzieci n ) Po przedawkowaniu nastepuje ogólne pobudzenie i poprawa koncentracji przez zawarta w nim efedrynę ;] Ogólnie można nie spać naprawdę całą noc, nie to co po kawie, i nie czuć w najmniejszym stopniu zmęczenia.

to jest tak samo jak wciągnąć sobie kreskę... amfetamina to jest praktycznie to samo co efedryna, tylko nie brzmi już tak groźnie ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Karzełek 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia


Pomógł: 14 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Gru 2005
Posty: 1130
Piwa: 1/7
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-01-29, 15:31   

Oj hasta, to juz skrajność jest :twisted: Ja kiedyś czytałem bardzo fajny artykuł o kofeinie w Men's Health-cie. Jak znajdę który numer od razu wrzucę :)
_________________
http://www.nie.com.pl/ :urban:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
hasta 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia



Pomogła: 4 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 10 Lis 2006
Posty: 1014
Skąd: Z kątowni
Wysłany: 2007-01-29, 15:36   

Karzełek napisał/a:
Oj hasta, to juz skrajność jest Twisted Evil Ja kiedyś czytałem bardzo fajny artykuł o kofeinie w Men's Health-cie. Jak znajdę który numer od razu wrzucę



chodzi mi o picie tych syropów na bazie efedryny, a nie o kofeinę.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Malinka 
WIELUNIAK
GrzEczNa DZieWczYnKa



Pomogła: 3 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 28 Sty 2006
Posty: 2245
Skąd: Zgierz -> Łódź
Wysłany: 2007-01-29, 15:52   

karcia napisał/a:
I sok z maliny ma sie rozumieć

Oj nie lubie Malin w żadnej postaci. To jeden z niewielu owoców jakich nie lubie :roll: :roll:
_________________
,,Ludzie nigdy nie wiedzą, że są szczęśliwi, wiedzą tylko, kiedy byli szczęśliwi..."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
zap 
Dojeżdża PKSem
Pior


Pomógł: 4 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 193
Skąd: Wieluń/Wrocław
Wysłany: 2007-01-29, 15:57   

hasta napisał/a:
to jest tak samo jak wciągnąć sobie kreskę... amfetamina to jest praktycznie to samo co efedryna, tylko nie brzmi już tak groźnie


Trochę racji masz, ale nie do końca - to jest pochodna amfetaminy ;] chociaż efekt działania bardzo podobny. Czytałem gdzieś że koleś po zarzuceniu tussipectu czytał bez przerwy encyklopedię przez 11h i mu się nie znudziło <rotfl> :D

[ Dodano: 2007-01-29, 15:58 ]
Malinka napisał/a:
To jeden z niewielu owoców jakich nie lubie



Why? Sądząc po nicku wydawałoby sie inaczej :P
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Malinka 
WIELUNIAK
GrzEczNa DZieWczYnKa



Pomogła: 3 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 28 Sty 2006
Posty: 2245
Skąd: Zgierz -> Łódź
Wysłany: 2007-01-29, 16:17   

zap napisał/a:
Why? Sądząc po nicku wydawałoby sie inaczej

Tą ksywe już bardzo dawno wymyślił mój znajomy i sie przyjęło :) Mało osób mówi do mnie po imieniu :) (no chyba że mama :P )
A że mam na imię Milena to Malinka jakoś tam zgrywa sie z imieniem :)
A malin od dziecka nie lubiłam wole truskawki :)

karcia napisał/a:
Ale nie każda metoda jest do końca pewna. Mogą wystąpić tzn. "skutki uboczne".


Oj tak np" u mnie po wypiciu występują objawy bezsenności i dopiero zasypiam na drugi dzien pozno w nocy. Kawa działa na mnie jak amfetamina :P
_________________
,,Ludzie nigdy nie wiedzą, że są szczęśliwi, wiedzą tylko, kiedy byli szczęśliwi..."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
karcia 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 12 Gru 2006
Posty: 1133
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-01-29, 17:50   

Malinka napisał/a:
A że mam na imię Milena to Malinka jakoś tam zgrywa sie z imieniem
A malin od dziecka nie lubiłam wole truskawki

hehe a to ciekawe. Myślałam, że lubisz malinki, bo masz takie słodkie na avatarze. :grin:
A co do kofeiny i jej wpływu na technikę uczenia się moge jeszcze dodać, że jeśli ktoś chce ograniczyć picie kawy może spróbować cappuccino z magnezem. :wink: Ostatnio mi bardzo smakuje i na dodatek dobrze wpływa na pamięć, uspokaja.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Malinka 
WIELUNIAK
GrzEczNa DZieWczYnKa



Pomogła: 3 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 28 Sty 2006
Posty: 2245
Skąd: Zgierz -> Łódź
Wysłany: 2007-01-29, 18:08   

Na pamięć i koncentarcaje dobrze działa jeszcze pluszsz :)
Kiedyś wypiłam 3 naraz i też nie mogłam zasnąć :)

karcia napisał/a:
hehe a to ciekawe. Myślałam, że lubisz malinki, bo masz takie słodkie na avatarze.


To taka zmyła :)
Lubie na nie patrzeć bo są słodkie i smakowite i takie czerwone. Lubie je zbierac, dawać ludziom ale nic wiecej :P
_________________
,,Ludzie nigdy nie wiedzą, że są szczęśliwi, wiedzą tylko, kiedy byli szczęśliwi..."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW