R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Fobie
Autor Wiadomość
glizda 
Moderator
diablica



Pomogła: 45 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 14 Lis 2006
Posty: 4328
Piwa: 24/21
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-04-27, 09:02   Fobie

Każdy człowiek doświadcza różnego rodzaju lęków czy strachu w obliczu zagrażających sytuacji, przedmiotów, zwierząt itp. Strach jest wtedy naturalną i pożądaną reakcją organizmu na zagrożenie. Zdarza się jednak, że u niektórych ludzi nasilenie lęku w konkretnych, obiektywnie bezpiecznych sytuacjach - w windzie, na widok pająka lub wśród obcych ludzi na przyjęciu - jest tak duże, że utrudnia normalne funkcjonowanie.(...)

Czego boją się osoby cierpiące na fobie? Lęki mogą dotyczyć pojedynczych, specyficznych sytuacji, jak: bliskość szczególnych zwierząt, wysokość, pioruny, ciemność, lot samolotem, zamknięte przestrzenie, korzystanie z publicznych toalet, jedzenie pewnych pokarmów, wizyta u dentysty, widok krwi lub ran i obawa przed narażeniem na określone choroby. Są także fobie obejmujące złożone sytuacje, jak agorafobia - obejmuje lęk przed otwarta przestrzenią i niemożnością otrzymania pomocy, a także przed obecnością tłumu. Wiąże się to ze strachem przed wyjściem z domu, przed wejściem do sklepu, przebywaniem w miejscu publicznym, podróżowaniem samemu

Kto cierpi na fobie? Okazuje się, że w większości przypadków to kobiety, jedynie na fobie społeczne zapadają równie często mężczyźni. Zaburzenia te najczęściej pojawiają się już w dzieciństwie, w okresie dojrzewania i wczesnym okresie wieku dorosłego. Jeśli nie są leczone, mogą utrzymywać się przez dziesięciolecia. Stąd ważne jest wczesne rozpoznanie i interwencja

Istnieje kilka sposobów terapii fobii, zależnych od założeń danej szkoły psychoterapeutycznej. Podejście psychodynamiczne zakłada, że lęk fobiczny jest zewnętrznym wyrazem, symbolem głębszego, nieświadomego konfliktu psychicznego, którego odkrycie pomoże odnaleźć prawdziwą przyczynę lęku i skonfrontować pacjenta z jego obawami. Podstawą terapii behawioralnej jest założenie, że zachowania lękowe są utrwalane przez negatywne okoliczności, więc terapeuta stara się zapewnić pacjentowi pozytywne doświadczenia, które pomogłyby mu pokonać własny strach.

źródło:psychologia.net.pl

Wiele osób cierpi na jakieś fobie. Ja np. panicznie boję sie myszy (wiem,że to jest śmieszne) i zauważyłam,że mam małą klaustrofobie :neutral:
A czy ktoś z was sie czegoś boi??
_________________
Wszystko o czym marze jest albo nielegalne, albo nieetyczne, albo strasznie tuczące...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-04-27, 09:21   

Z czystym sumieniem powiem, że nie posiadam żadnych lęków fobicznych.



glizda napisał/a:
Każdy człowiek doświadcza różnego rodzaju lęków czy strachu w obliczu zagrażających sytuacji, przedmiotów, zwierząt itp. Strach jest wtedy naturalną i pożądaną reakcją organizmu na zagrożenie.



I z tym się zgadzam, sam nieraz miałem lęk przed np. dolatującym do mnie psem, który nie wiedziałem, czy za chwilę mnie nie ugryzie.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
zwyczajna 
WIELUNIAK



Pomogła: 32 razy
Dołączyła: 03 Maj 2006
Posty: 2461
Piwa: 25/43
Skąd: w-ń
Wysłany: 2007-04-28, 06:22   

A ja mam arachnofobię , teściofobię :D ,no i nie mogę się zatrzasnąć w małym pomieszczeniu ,bo zaraz tracę przytomność,nie wiem jakiego typu to fobia bo to dotyczy tylko sytuacji kiedy jestem w małym pomieszczeniu i nie mogę otworzyć drzwi....więc na pewno nie klaustrofobia...
_________________
https://www.youtube.com/w...AvjaHtlMA#t=111
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
hasta 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia



Pomogła: 4 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 10 Lis 2006
Posty: 1014
Skąd: Z kątowni
Wysłany: 2007-04-29, 12:22   

Ja miałam w dzieciństwie sporo fobii. Panicznie bałam się motyli, bratków, mgły i wpadałam w szał kiedy ubierali mnie w niektóre ubrania. Ponadto dostawałam jeszcze ataków histerii, kiedy mama próbowała mi uczesać warkoczyki.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Dominika 
WIELUNIAK


Pomogła: 24 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 12 Lip 2005
Posty: 3430
Piwa: 3/4
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2007-04-29, 14:30   

Fobia to efekt pracy naszej wyobraźni. Panicznie boję się pająków, zwierząt pokrytych śluzem i głośno szczekających psów.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Marta 
WIELUNIAK



Pomogła: 40 razy
Wiek: 33
Dołączyła: 13 Lip 2005
Posty: 2807
Piwa: 5/4
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-04-29, 19:08   

Boję się pająków i innego obrzydliwego robactwa, ciasnych i ciemnych pomieszczeń a jak byłam mała panicznie bałam się burzy i deszczu - niemiłe wspomnienia z dzieciństwa. Na szczęście już 'wyrosłam' z tego ostatniego :wink:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Basia 
Wieluniaczek
Dwa oblicza ]:-)



Pomogła: 16 razy
Wiek: 38
Dołączyła: 21 Wrz 2005
Posty: 1719
Piwa: 9/1
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-04-30, 15:53   

ja też raczej nie należę do osób mających jakieś fobie, jedyne czego nie lubię i czego się boję, to jak ktoś mnie straszy duchami :evil: i boje się przebywać w nocy w lesie albo w parku, jak jestem sama...
_________________
www.pajacyk.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
zwyczajna 
WIELUNIAK



Pomogła: 32 razy
Dołączyła: 03 Maj 2006
Posty: 2461
Piwa: 25/43
Skąd: w-ń
Wysłany: 2007-04-30, 17:48   

Najdziwniejsza fobia z jaką sie spotkałam,to fobia mojej kuzynki....przez całą szkołę podstawową gdy którekolwiek dziecko w klasie chciało orucić kartkę w zeszycie czy w książce,musiało ją ostrzegać,ona wtedy zatykała uszy.Jeśli czasami usłyszała szelest kartki -mdlała :D Na szczęście wyrosła już z tego....
_________________
https://www.youtube.com/w...AvjaHtlMA#t=111
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-04-30, 18:01   

edzia i odziu napisał/a:
orucić



Co to za słowo :?: :wink:
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
zwyczajna 
WIELUNIAK



Pomogła: 32 razy
Dołączyła: 03 Maj 2006
Posty: 2461
Piwa: 25/43
Skąd: w-ń
Wysłany: 2007-04-30, 19:42   

nooo sorrki to wszystko przez was adminów :wink: miało być "obrócić"ale tak sie rozpędziłam ,że........ :?
_________________
https://www.youtube.com/w...AvjaHtlMA#t=111
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
raulmanka 
Ma stragan na targu



Pomogła: 8 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 08 Gru 2006
Posty: 727
Skąd: z 1038:D
Wysłany: 2007-05-01, 01:50   

ja miałam w podstawówce koleżankę, która jak widziała jednego chłopaka to zaczynała od razu płakać :D
a ja sama nienawidzę pająków, szlamu w wodzie, nie przepadam za burzą, horrorów w nocy sama oglądać nie lubię, albo chodzić po dworze po ciemku...
ale nie wiem czy pociągnąć to pod "fobię", bo nie boję się tego panicznie, nie mdleje itp... tylko mnie np skręca na samą myśl (fuj!) :P chociaż raczej bym nie dotknęła pająka;/
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
daff 
Wieluniaczek



Pomogła: 12 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 17 Lis 2005
Posty: 1648
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-05-01, 10:37   

ja sie panicznie boje ciemności, wydaje mi sie ze tam już coś na mnie czyha :? brrrrrr
pająki i takie tam są po prostu obrzydliwe, nie mogę powiedzieć, że sie ich boję, ale do reki bym nie wzięła. generalnie boja sie zwierząt, które mogłyby mi zrobić krzywdę, a jak widzę rottweilera to zamieram :sad:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Lesiu 
Wieluniaczek


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 19 Lip 2005
Posty: 1562
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: zewsząd
Wysłany: 2007-05-01, 12:17   

daff napisał/a:
a jak widzę rottweilera to zamieram


No właśnie, po przygodzie w szkole podstawowej jak mnie pies pogryzł to kilka dobrych lat bałem się kazdego nawet najmniejszego psa, ale od jakiegos czasu juz sie nie boje :D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
stanmarc 
Mieszka pod Wieluniem


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 12 Mar 2006
Posty: 960
Piwa: 6/3
Skąd: Oklahoma Village
Wysłany: 2007-05-01, 16:09   

Ja mam tylko lęk wysokości, albo raczej lęk przed upadkiem (cykor ze mnie chyba po prostu :) ). Jeśli muszę to wchodzę wysoko ale moje ruchy są wtedy "mało sprytne" :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Paulina 
Ma stragan na targu



Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 08 Cze 2006
Posty: 557
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-05-01, 16:12   

a ja tak mysle i mysle i chyba nie mam zadnych fobi :) jestem szczesciara :D
_________________
Człowiek potrzebuje do szczęścia trzech rzeczy: dobrych przyjaciół do towarzystwa, dobrego wina do picia i dobrych książek do czytania.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW