Jeszcze w tym roku na terenie powiatu wieluńskiego powstanie 25 km sieci gazociągowej. Obok Wielunia o podłączeniu gazu myślą gminy Mokrsko, Skomlin i Biała.
Problem jednak w tym, że firma mająca wykonać inwestycję zaproponowała władzom Wielunia, aby obniżyć podatek od budowy z 2 do 0,2 procent. "Mamy takie oczekiwania, aby Rada Miejska zwolniła czy zmniejszyła właśnie to obciążenie podatkowe dotyczące podatku od budowli - mówi Mieczysław Majcher - burmistrz Wielunia - oczywiście obniżenie to jest nic innego jak zrezygnowanie z pewnych corocznych dochodów. Pojawiła się taka propozycja, aby okres tych zwolnień dotyczył 12 - 15 lat. Na pewno będzie to wymagało dyskusji" - podkreśla burmistrz.
Pojawiają się jednak obawy czy Rada Miejska może podjąć taką decyzję o zmiejszeniu podatku na tak długi okres. A są co do tego wątpliwości, bo jak mówi Paweł Okrasa - przewodniczący Rady Miejskiej w Wieluniu - "trzeba dać szansę ludziom mieszkającym w rejonie wieluńskim, aby mogli korzystać z alternatywnego źródła energii, którym jest gaz, natomiast jeżeli bedziemy takie podatki obniżać to nie tylko w tej firmie, która będzie to robić, tylko wszystkim innym podmiotom na rynku, aby ten podatek był równy dla wszystkich. Bo nie może być tak, aby miasto tworzyło pewne enklawy, pewne przepisy dla konkretnych firm, to muszą być warunki równe i uczciwe dla wszystkich podmiotów, które na rynku funkcjonują". Taką firmą może być np. Energetyka Cieplna.
Do końca maja w Wieluniu ma powstać biuro firmy, która zamierza wybudować gazociąg w naszym regionie.
Miałbym dwa pytanka (jak by ktoś znał odpowiedź na 2 - na pierwsze znalazłem (a)):
1. Jakie będzie źródło zasilania gazociągu? a) inny gazociąg zasilany z sieci krajowej
b) stacja regazyfikacji LNG (Liqueified Natural Gas) zlokalizowana np w Praszce.
c) inny gazociąg zasilany z w/w stacji.
2. Jaką części miasta obejmie siec dystrybucyjna (niskiego/średniego ciśnienia)?
a) cześć przemysłową miasta.
b) cześć przemysłową miasta i osiedla mieszkaniowe.
c) całe miasto.
d) całą gminę.
Bym był wdzięczny za odpowiedź.
Ostatnio zmieniony przez Stefan 2007-05-23, 13:47, w całości zmieniany 1 raz
Pomógł: 53 razy Dołączył: 26 Sie 2006 Posty: 3747 Piwa: 39/17 Skąd: z Wielunia
Wysłany: 2007-05-10, 19:02
w blokach będzie gaz?? Czy tylko jednorodzinne??
_________________ "Przed skorzystaniem z forum zapoznaj się z treścią regulaminu dołączonego do niego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy post niewłaściwie napisany lub zrozumiany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu."
Wysłany: 2007-05-17, 16:04 Butla pójdzie do lamusa?
Cytat:
Bez gazu raczej żyć już się nie da. Bez znaczenia, czy jest on w butli czy też popłynie do naszych mieszkań specjalną instalacją jako ziemny. A jednak warto się dowiedzieć kilku szczegółów na temat gazyfikacji Wielunia.
Na ostatniej sesji RM specjaliści z Zakładu Projektowania i Usług Teletechnicznych podczas specjalnej prezentacji ujawnili założenia techniczne rozprowadzenia po naszej gminie i mieście gazu ziemnego. Dotrze on do nas ze strony Kluczborka. Gazociąg, wedle założeń projektu pojawi się, więc nie tylko w Wieluniu, ale też Mokrsku, Białej i Skomlinie. Miasto do gazowego interesu nic nie dołoży. Koszty bierze na siebie główny inwestor. O tym czy ziemny będzie tańszy i o ile od tego w butli na razie trudno jeszcze mówić.
Jak się okazuje, nie ma jednak nic za darmo. Firma oczekiwałaby jednak znacznego zmniejszenia podatku od powstałej sieci oraz niższych opłat za urządzenia zlokalizowane przy drogach. A mowa o obniżce z 2 do 0,2 procent. I właśnie o zmniejszenie podatku cała rzecz teraz się rozbija. Zresztą zainwestowany kapitał nie tak szybko się zwróci. Dariusz Brzozowski- członek zarządu firmy ZPIUT szacuje, że może to nastąpić nie wcześniej niż po 22 latach. Radni miejscy mają miesiąc na szczegółowe rozpatrzenie oferty. W tym czasie ponownie będą się spotykać z inwestorem. I jeszcze jedno. Koszt domowej instalacji do gazu ziemnego pokrywa już sam zainteresowany.
Dołączył: 12 Sty 2007 Posty: 226 Skąd: z podziemia
Wysłany: 2007-05-31, 19:33
Marta napisał/a:
kaowiec napisał/a:
możliwe i prawdopodobne ?
Raczej możliwe i prawdopodobne. Ale jeżeli gaz ziemny jest droższy od gazu w butlach to raczej społeczeństwo zadowolone nie będzie.
tyle tylko, że takimi obietnicami władza karmi lud już około 15 lat...i nadal jest to w sferze planów i przygotowań...więc ja raczej sądzę, że to kolejne bajki dla podtrzymania popularności.
Pomógł: 42 razy Wiek: 58 Dołączył: 04 Mar 2006 Posty: 4309 Piwa: 76/53 Skąd: wieluń
Wysłany: 2007-06-01, 07:51
Marta napisał/a:
Ale jeżeli gaz ziemny jest droższy od gazu w butlach to raczej społeczeństwo zadowolone nie będzie.
To pierwsza sprawa, druga natomiast to taka, że ludzie mieszkający w swoich wychuchanych mieszkankach czy domach muszą liczyć się z rewolucją remontową w ich lokum. A i już nie będzie tak ładnie jak przed, wszystka instalacja na wierzchu, to nie rurka z wodą że można będzie wmurować w ścianę. Opolskie, tam mam kilkoro członków rodziny, ich mieszkania mają właśnie gaz ziemny, i…… mnie się to nie podoba, ale mówię tu tylko o aspekcie wizualnym, pod względem techniczno-ekoinomicznym już niestety głosu nie zabieram.
_________________ Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
o wszczęciu postępowania i wystąpieniu do organów współdziałających
Zgodnie z art. 61 § 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r.- Kodeks postępowania
administracyjnego (tekst jednolity Dz.U. Nr 98 z dnia 17 listopada 2000r., poz. 1071, ze zm.)
zawiadamiam
że na wniosek EWE polska Sp. z o.o. zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie gazociągu wysokiego cisnienia DN 100 PN 84 oraz przewodów osłonowych 2 x Ø 50 dla kabli do transmisji danych i informacji wraz ze stacja redukcyjno- pomiarową I°, przebiegającego przez teren gminy Wieluń; obręby: Gaszyn, Turów, Dąbrowa.
Informuję więc o uprawnieniach wszystkich stron tego postępowania, wynikających z art. 10 k.p.a. do czynnego w nim udziału w każdym jego stadium.
W terminie 14 dni od daty otrzymania niniejszego pisma można zapoznać się ze złożonym wnioskiem w Wydziale Gospodarki Przestrzennej i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Wieluniu w pokoju nr 41 (budynek w parku), oraz złożyć uwagi i zastrzeżenia.
Sprawa posunęła się więc o malutki kroczek do przodu. W Wieluniu od kilku miesięcy przy ulicy Wojska Polskiego (w tym samym budynku co Bank Spółdzielczy z Radomska) działa biuro tej firmy.
Gaz ziemny oznacza oszczędności
Rozmowa z Pawłem Chałupką - Dyrektorem Regionalnym EWE energia.
Na jakim etapie są prace związane z budową gazociągu w kierunku Wielunia?
Na dzień dzisiejszy nie prowadzimy aktywnie budowy gazociągu. Trwają prace projektowe, które zmierzają do tego, aby w przyszłym roku uzyskać pierwsze pozwolenia na budowę i dopiero na ich podstawie będziemy mogli rozpocząć prace budowlane. Są dwa etapy gazyfikacji Wielunia, z czego pierwszy to ponad 20 km sieci gazowej. Zobaczymy, co fizycznie uda nam się zrealizować, bo procesy administracyjne w naszym kraju przebiegają w sposób niezwykle trudny i skomplikowany. Po uzyskaniu pozwoleń, w drodze przetargów, będziemy wyłaniać wykonawców prac budowlanych. Równolegle z tymi pracami rozpoczniemy prace projektowe związane z drugim etapem. I tu, niestety, również musimy uzbroić się w cierpliwość, gdyż praktyka pokazuje, iż coś, co można wybudować w dwa miesiące, wymaga co najmniej dwóch lat żmudnych starań w celu skompletowania wszystkich uzgodnień i pozwoleń.
Wcześniej była mowa o tym, że budowa być może ruszy w 2008 roku… Z czego wynikają opóźnienia?
Przez prawie dwa ostatnie lata trwał proces projektowania, co potwierdza wcześniejsze słowa w zakresie długotrwałości procedur. Ponadto równolegle z pracami projektowymi trwały negocjacje związane z zapewnieniem zwiększonych dostaw gazu na potrzeby klientów znajdujących się m.in. w Wieluniu. Dopiero w tym roku uzyskaliśmy od dostawcy gazu ich zapewnienie. W związku z tym musiało nastąpić przesunięcie terminów realizacji naszego zamierzenia inwestycyjnego.
Z której strony gaz popłynie do Wielunia?
Będziemy budowali gazociąg z kierunku południowo-zachodniego, czyli miejscowości Biadacz w gminie Gorzów Śląski.
Czy działki, przez które będzie przebiegał gazociąg, będą wykupywane czy w jakiś sposób dzierżawione?
Nie jesteśmy zainteresowani wykupem działek, natomiast będziemy ustanawiać tzw. służebność przesyłu. Taką możliwość wprowadzają zmiany w kodeksie cywilnym. Ustanowiono służebność właśnie w celu ułatwienia inwestycji liniowych, ponieważ do tej pory działo się tak, że wielu właścicieli działek, mimo że inwestycje miały charakter publiczny, skutecznie je blokowało.
Czy gaz ziemny oznacza oszczędności dla przeciętnego mieszkańca? Jaka jest celowość tego przedsięwzięcia?
Gaz ziemny konkuruje z wieloma nośnikami energii. Od jednych jest tańszy a od innych bardziej ekologiczny. Przy naszej obecnej taryfie dla mieszkania ok. 120 m2, roczny koszt to około 3,5 tys. zł. Taki lokal zużywa około 1700 m3 gazu na rok, zarówno do celów grzewczych jak i do podgrzewania wody i przygotowywania posiłków. Jeśli weźmiemy pod uwagę gaz płynny, to przy porównywalnym zużyciu koszt wynosi prawie 5 tys. zł. Gaz jest droższy niż np. węgiel, ale komfort jego użytkowania jest o wiele większy. Nie ma potrzeby utrzymywania paleniska ani wywożenia popiołu, zasilanie jest samoczynne. Gazu można używać w okresie letnim do podgrzewania ciepłej wody, co jest znacznie tańsze niż zużywanie do tego celu prądu. Nie należy również zapominać o braku czarnego dymu z komina, który bardzo szybko brudzi elewacje budynków i negatywnie wpływa na ludzkie zdrowie. Jeśli zsumujemy to wszystko i dorzucimy koszty własnej pracy, to węgiel wcale nie jest tańszy. Odpowiadając więc krótko na zadane pytanie: tak, gaz oznacza oszczędności.
Jaki jest koszt podłączenia gazu?
Koszty przyłączenia budynku jednorodzinnego dają się przedstawić w bardzo prosty sposób.
Do 15 m przyłącza to koszt 1366 zł brutto - w tym jest licznik, reduktor główny i zawór odcinający. Wszystkie budynki, które znajdują się w takiej właśnie lub mniejszej odległości, mieszczą się w tej opłacie. Właściciele budynków położonych dalej, będą musieli ponieść dodatkową opłatę - za każdy dodatkowy metr zapłacą 40,26 zł brutto. Dochodzą jeszcze kolejne koszty - to mapa do celów projektowych - ok. 600 zł oraz szafka gazowa - 776 zł. Średni całkowity koszt podłączenia przy opłacie standardowej to ok. 3 tys. zł. Kwota ta nie obejmuje kosztów instalacji wewnętrznej i zakupu kotła gazowego. Opłaty przyłączeniowe dla klientów przemysłowych wymagają dużo większych nakładów inwestycyjnych niż dla klientów „domowych" i dlatego rozpatrujemy je indywidualnie.
Czy budowa gazociągu oznacza uciążliwe „rozko-pywanie" całego miasta?
Niestety nikt jeszcze nie wymyślił innej formy dostarczania gazu ziemnego niż podziemnymi rurociągami . Nie będzie to jednak wyglądało tak, że w tym samym momencie rozkopiemy całe miasto. Budowa będzie realizowana etapami. Staramy się, by gazociągi były układane w korytarzach technicznych dróg, w chodnikach. Dzieje się to za zgodą i na warunkach zarządcy drogi. Będziemy koordynowali prace prowadzone przez podwykonawców, tak żeby inwestycja była jak najmniej uciążliwa.
Czy są plany, aby gaz popłynął także do okolicznych miejscowości?
Oczywiście! Liczymy na to i bardzo zależy nam na systematycznym wzroście sprzedaży gazu ziemnego, dlatego w naszym interesie jest podłączenie jak największej ilości odbiorców. Nie jesteśmy jednak w stanie zrobić wszystkiego od razu. Mówimy teraz o Wieluniu, w grę wchodzi również Działoszyn, Pajęczno oraz okoliczne miejscowości Mokrsko, Skomlin, Biała. I to jest prawie 150 km sieci. Do roku 2013 mamy na pewno pracę, w następnej kolejności będziemy szukać jeszcze innych odbiorców. Jednak wszystko musimy robić w oparciu o rachunek ekonomiczny.
Jaki jest udział Urzędu Miejskiego w tej inwestycji?
W żaden sposób nie obciążamy kosztami realizacji inwestycji budżetów gmin. Zapewnienie całego finansowania leży po naszej stronie. Nie oznacza to jednak, że nie oczekujemy pomocy ze strony lokalnych samorządów. Pomoc ta jest niezbędna, a jej brak może skutkować tym, iż gazyfikacja będzie bardzo trudna lub wręcz niemożliwa. Naszą intencją jest podpisanie stosownej „umowy o współpracy w ramach gazyfikacji", w której zawarte zostaną warunki współpracy. Na temat szczegółów nie chciałbym się jednak wypowiadać do momentu zaprezentowania naszych oczekiwań radnym. Mam nadzieję, że będziemy mieli jeszcze okazję na ten temat porozmawiać.
Za dwa lata przy optymistycznym założeniu zostanie zgazyfikowana część gminy Wieluń. Warunek jest jednak jeden. Pozytywne zakończenie negocjacji z samorządami Działoszyna, Pajęczna i przede wszystkim Wielunia, miastami kluczowymi dla całego projektu.
Główny inwestor firma Media Odra Warta sp z o o, której spółką matką jest firma EWE Energia, koszt doprowadzenia gazu ziemnego do Wielunia oraz zgazyfikowanie miasta szacuje na około 39 milionów złotych.
Dodatkowe 14,5 miliona spółka zamierza przeznaczyć na zgazyfikowanie części gmin powiatu wieluńskiego.
Michał Kiczka
Butla do lamusa?
30.01.2009.
O gazie ziemnym w Wieluniu mówi się od dawna. I choć w mieście nie widać żadnych znamion tej inwestycji, to nie oznacza, że w tym temacie nic się nie dzieje. Przeciwnie, trwają prace projektowe.
Wiadomo już, że Wieluń będzie gazyfikowany w dwóch etapach. Do sieci gazowej będą mogli przyłączać się odbiorcy indywidualni. Koszt z tym związany zależy głównie od długości przyłącza. Radni powiatowi, którzy zapoznali się z planami gazyfikacji Wielunia na ostatniej sesji, mieli sporo pytań.
Gaz ziemny konkuruje z wieloma nośnikami energii. Jest on droższy niż węgiel, ale komfort jego użytkowania jest o wiele większy. Firma EWE ENERGIA funkcjonuje w Wieluniu już blisko dwa lata. Jej siedziba i tym samym biuro obsługi klienta mieści się na rogu ulic Sieradzkiej i Wojska Polskiego. Firma Ewue Energia ma już w planach gazyfikację okolicznych miejscowości: Mokrska, Skomlina i Białej. Nitka gazociągu pobiegnie również do Działoszyna i Pajęczna.
O planach gazyfikacji Wielunia i nie tylko mówimy obszernie w ten weekend na antenie TVK WSM.
źródło: http://www.tvk.wsm.wielun.pl
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum