Wysłany: 2007-06-11, 19:31 Unijne wsparcie dla miliona polskich bezrobotnych
Unijne wsparcie dla miliona polskich bezrobotnych
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zakończyło negocjacje z Komisją Europejską (KE) dotyczące programu operacyjnego "Kapitał Ludzki". W latach 2007-2013 przewidziano na jego realizację ponad 11,4 mld euro.
"Osiągnęliśmy polityczne porozumienie z Komisją Europejską w stosunku do pierwszego programu operacyjnego ("Kapitał Ludzki" - PAP) z perspektywy finansowej 2007-2013" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej wiceminister rozwoju regionalnego Jerzy Kwieciński. Dodał, że jest to największy unijny program współfinansowany z Europejskiego Funduszu Spójności. Obecny na konferencji przedstawiciel KE Sven Kjellstrom powiedział, że Komisja jest zadowolona z negocjacji, podczas których - jak dodał - Polska broniła swoich racji narodowych.
Wiceminister podkreślił, że program ten obejmuje "wiele sfer życia społeczno-gospodarczego, w tym rynek pracy, integrację europejską, kwestie dotyczące edukacji, adaptacyjności pracowników i przedsiębiorstw oraz sprawy związane z podnoszeniem sprawności administracji i współpracy z partnerami publicznymi oraz organizacjami pozarządowymi".
Instytucjami odpowiedzialnymi za wdrażanie programu będą resorty: pracy i polityki społecznej, edukacji narodowej, nauki i szkolnictwa wyższego oraz samorządy województw.
W ramach programu "Kapitał Ludzki" szkoleniami zostanie objętych ok. 610 tys. pracowników przedsiębiorstw, 24 tys. pielęgniarek i położnych oraz 1,2 tys. lekarzy deficytowych specjalności, czyli onkologów, kardiologów i medycyny pracy.
Chcemy objąć wsparciem unijnym prawie 1 mln osób bezrobotnych i poszukujących pracy, w tym szczególnie osoby młode poniżej 24. roku życia - chodzi o 250 tys. takich osób. Bardzo ważne dla nas jest również wsparcie dla osób w wieku 50-64 lata - wyjaśnił Kwieciński.
Dodał, że poziom zatrudnienia w Polsce jest najniższy w porównaniu z innymi krajami UE i wynosi 54,5 proc. "Chcemy, by w 2013 r. sięgnął on 60 proc., by zbliżył się do średniej unijnej" - powiedział wiceminister. Realizacja tego programu ma również zmniejszyć wskaźnik zagrożenia ubóstwem z 21 proc. w 2005 r. do 14 proc. w 2013 r.
Wiceminister poinformował, że celem programu jest także pomoc osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą. "Zakładamy, że w ramach tego programu ok. 100 tys. osób uzyska wsparcie na rozpoczęcie swojej działalności, w wyniku czego powstanie ok. 110 tys. nowych miejsc pracy" - podkreślił. Środki trafią również do 355 publicznych instytucji rynku pracy oraz 1,9 tys. instytucji pomocy społecznej. Zdaniem Kwiecińskiego, instytucje te najefektywniej integrują osoby wykluczone dotąd z rynku pracy.
Do końca czerwca powinna zostać opracowana ostateczna wersja programu, która trafi do KE. Oficjalną decyzję o zatwierdzeniu programu Komisja powinna podjąć we wrześniu. Pierwsze umowy z beneficjentami programu będą podpisywane pod koniec br.
Program operacyjny "Kapitał Ludzki" składa się z 10 priorytetów. W latach 2007-2013 na zatrudnienie i integrację społeczną przewidziano 506,2 mln euro, na rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawę stanu zdrowia osób pracujących - 778 mln euro.
W tym czasie na działania związane z podwyższaniem jakości systemu oświaty z UE trafi ponad 1 mld euro, na szkolnictwo wyższe i naukę - 960,4 mln euro, a na dobre rządzenie - 610,9 mln euro.
Kolejne priorytety to rynek pracy otwarty dla wszystkich (2 mld 256,9 mln euro), promocja integracji europejskiej (1 mld 552,9 mln euro), regionalne kadry gospodarki (1 mld 588,5 mln euro), rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach (1 mld 703,4 mln euro) oraz pomoc techniczna (456,8 mln euro).
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum