R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: glizda
2007-11-04, 21:17
Żywieniowe mity i prawdy
Autor Wiadomość
wielunianka 
Dojeżdża PKSem



Wiek: 46
Dołączyła: 06 Lut 2007
Posty: 235
Skąd: Wielun
Wysłany: 2007-05-23, 10:31   Żywieniowe mity i prawdy

Głęboko w naszej świadomości tkwią pewne stereotypy dotyczące wyjątkowych walorów zdrowotnych niektórych potraw. Nie zawsze jednak posiadane przez nas informacje pokrywają się z prawdą.

Szpinak dodaje sił i chroni przed anemią

Tak i nie. Zawiera on wprawdzie duże ilości żelaza i wapnia, ale są one wykorzystywane w niewielkim stopniu z powodu obecności kwasu szczawiowego. Szpinak jest natomiast bogatym źródłem jodu, miedzi, witamin i kwasu foliowego.

Sól szkodzi

Tak i nie. Nadmiar soli podrażnia błonę śluzową żołądka, wywołując jej stany zapalne i może przyczynić się do raka żołądka. Spożywanie dużych ilości soli prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych i martwicy tkanki mózgowej. Sól stosowana jest jednak również jako lek przeciw kurzajkom i katarowi, pomaga przy chorych zatokach i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Od ziemniaków i makaronu się tyje

Nieprawda. Jeśli nie są podawane z sosami, masłem lub wysokotłuszczową śmietaną. Wchodzące w skład potraw mącznych i ziemniaków węglowodany są o połowę mniej tuczące od tłuszczów, a ich przemiana pochłania dodatkową ilość kilokalorii.

Czerwone wino jest dobre na serce

Tak. Wino, zwłaszcza czerwone i ziołowe, zawierające fosforany i żelazo, łagodzi stany wyczerpania i objawy nadmiernej nerwowości. Znajdujące się w winie naturalne przeciwutleniacze i zdolność do obniżania złego cholesterolu we krwi sprawiają, że regularne spożywanie niewielkich ilości tego trunku znacznie zmniejsza ryzyko zawału serca, choroby wieńcowej i udaru mózgu.

Kawa ułatwia trawienie

Tak. Zawarta w niej kofeina pobudza żołądek do produkcji soków trawiennych. Dlatego wypita po skończonym posiłku filiżanka kawy przyspiesza i ułatwia trawienie. Nie poleca się jednak picia jej między posiłkami
Owoce morza są doskonałym afrodyzjakiem

Prawdopodobnie. Posiadają one (zwłaszcza ostrygi) dużo cynku, bez którego organizm mężczyzny nie może się obejść. Cynk zapobiega chorobom prostaty i wspomaga ich leczenie. Ponadto - wiara czyni cuda.
Ciepłe mleko przed snem ułatwia zasypianie

Nieprawda. Zawarte w mleku aminokwasy powodują wzrost poziomu adrenaliny i pobudzenie organizmu, dlatego produkty mleczne spożywa się najczęściej na śniadanie.

Jedzenie ryb pobudza pracę mózgu

Tak. Mięso ryb zawiera spore ilości fosforu, niezbędnego do utrzymania prawidłowej struktury tkanki nerwowej. Jego niedobór może spowodować zaburzenia w funkcjonowaniu komórek mózgowych i osłabić zdolności intelektualne.

Owoce nie tuczą

Niestety nieprawda. Są one bowiem bogatym źródłem łatwo przyswajalnych cukrów, które spożywane w nadmiarze zamieniają się w tłuszcz i odkładają w tkankach. Najbardziej kaloryczne są brzoskwinie, morele i winogrona. Najmniej tuczą arbuzy, grejpfruty i jabłka. Dzienna porcja owoców nie powinna przekraczać 250 g. Bez ograniczeń można jeść warzywa.

Ostre przyprawy powodują wrzody żołądka

Nie. Jednak u osób z chorobą wrzodową, pieprz i inne przyprawy, pobudzając wydzielanie kwasów żołądkowych, mogą zaostrzyć stan chorobowy.

Produkty bez konserwantów są zdrowsze i smaczniejsze

Prawda i nie. Wiele substancji barwiących, zagęszczających czy konserwujących żywność to naturalne, całkowicie nieszkodliwe dla zdrowia dodatki. Bez nich jedzenie szybko pleśnieje i gnije, powodując przykre w skutkach zatrucia pokarmowe. Do "bezpiecznych" dodatków należą: karmel, glutaminian sodu, sól, pektyny.
Żródło: interia.pl

[ Dodano: 2007-05-23, 10:38 ]
Odstawiłam słodycze i białe pieczywo, więcej warzyw i owoców !!! ;) ;) ;)

Warzywa_mozesz_jesc.jpg
Plik ściągnięto 6127 raz(y) 8,36 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
yampress 
WIELUNIAK


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 11 Lis 2006
Posty: 3119
Otrzymał 6 piw(a)
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-05-23, 15:42   

co jakiś czas cos innego odkrywają a teoria obala poprzednią teorię :]
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Magduś 
Przyjeżdża na zakupy
Miss Forum 2007


Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 07 Mar 2006
Posty: 464
Skąd: prawie Wieluń
Wysłany: 2007-05-23, 16:29   

Z tym mlekiem dziwne, bo ciepłe kakao zawsze działa na mnie usypiająco, a nie pobudzająco. :wink:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Maru 
Mieszka pod Wieluniem
Bywa w Wieluniu



Pomógł: 17 razy
Wiek: 72
Dołączył: 06 Sty 2007
Posty: 940
Piwa: 4/4
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-05-23, 18:16   

wielunianka napisał/a:
Sól stosowana jest jednak również jako lek przeciw kurzajkom i katarowi, pomaga przy chorych zatokach i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Ja mam katar punktualnie co dwa tygodnie. Sprawdzę ten przepis z solą. ( znalazłem w necie przepis jak stosować ) Około 4 czerwca, przypada następne katarzenie, zobaczę czy nastąpi.
_________________
Nie trzeba być bogaczem, aby ofiarować coś cennego drugiemu człowiekowi: można podarować mu odrobinę czasu i uwagi.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Leveile Soleile 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia



Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 02 Lip 2007
Posty: 1077
Piwa: 12/27
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-07-02, 19:48   

O tych owocach to już tyle czytałam, że sama mam mętlik. :roll: Myślę, ze 250 g to jednak trochę mało. Gdzieś wyczytałam, że powinno się jeść 2-3 owoce dziennie np. 2 jabłko, grejpfrut, 100 g truskawek . Gdzie indziej czytałam, ze powinno się jeść 5 owoców dziennie-czy się odchudzamy czy nie :lol: Ale oczywiście nie przesadzajmy. :D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW