Pomógł: 19 razy Wiek: 51 Dołączył: 24 Mar 2006 Posty: 1096 Piwa: 23/18 Skąd: Wieluń, now Łodź :(
Wysłany: 2007-08-02, 18:31
a teraz na dywanik...
co mieliście na myśli pisząc "brak podłoża turystycznego" - czy brak miejsc ciekawych odwiedzenia czy też chodzi o bazę (zaplecze) turystyczne...
Pomógł: 19 razy Wiek: 51 Dołączył: 24 Mar 2006 Posty: 1096 Piwa: 23/18 Skąd: Wieluń, now Łodź :(
Wysłany: 2007-08-07, 21:04
luuudzie, zlitowania!!! ;D
toż to przecież jak ktoś planuje autostrade to nie wie na 100% co jest w ziemi.....
jesli nie ma tego w AZP to skąd mieli o tym wiedzieć... reszta patrz kilka postów wstecz...
a właśnie że wiedzą lub coś wychodzi to są prowadzone badania ratownicze - których zapewne by nie było i przez 50 lat - z braku środków...
i jesli wychodzi takie stanowisko - to wtedy jest jedyna szansa zbadania, opracowania dokumentacji i uratowania materialu zabytkowego .... bo po wylaniu asfaltu już nikt raczej tam nie bedzie grzebał....
co do innych kwestii dotyczacych skansenu itd. proszę poczytać kilka wczesniejszych moich postów - nie chce mi się pisać po raz drugi tego samego...
aha, uprzedzając - badania ratownicze są prowadzone na koszt inwestora...
czyli przy autostradzie jest to GDDKiA
czyli jeśli będzie wiadomo ze planowany przez Was dom stoi na stanowisku archeologicznym to należy uwzglednić koszt przeprowadzenia badań przed rozpoczeciem inwestycji....
albo sprawdzić w WKZ lub w gminie w planie miescowym przy zakupie działki czy nie leży w strefie archeo i czy nie okaże się że pod domem jest 600 pieców ....
Co drugie?
To co sfotografowałem znajduje się przy Pysznej, na drugim zdjęciu wieś Staw w tle. Dodam, że następną odkrywkę robią za Stawem, w kierunku Masłowic, dokładnie przy Pysznej w stronę Małyszyna.
Sensacje archeologiczne pod Wieluniem
Grzegorz Blachowski2007-08-08, ostatnia aktualizacja 2007-08-09 15:11
Przy budowie obwodnicy Wielunia na krajowej "ósemce" drogowcy natrafili na ponad 25 tys. zabytków pochodzących nawet z XII tysiąclecia p.n.e. - Trzeba będzie zmienić podręczniki do archeologii - mówią specjaliści.
Archeolodzy prace rozpoczęli na początku wakacji. Zleciła je Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi. Okazało się, że w rejonie wsi Staw, Bieniądzice i Masłowice na powierzchni ponad dwóch hektarów odnaleziono zabytki archeologiczne z kilku okresów dziejowych. Od XII tysiąclecia p.n.e. aż do nowożytności.
Fragmenty osady z VII-VI w.p.n.e.
Najcenniejszym znaleziskiem są pochodzącej z około VII-VI wieku przed Chrystusem. Archeolodzy znaleźli rów przypominający fosę. Rozciąga się na długości około stu metrów, ma trzy - cztery metry szerokości i do dwóch metrów głębokości. Znajduje się na półwyspie wcinającym się w dolinę rzeki Pysznej.
- Rów najprawdopodobniej miał za zadanie odcinać osadę od reszty terenów i zabezpieczać mieszkańców - opowiada Marek Urbański z Muzeum Okręgowego w Sieradzu. - Kiedyś sądzono, że wiejskie osady były zawsze otwarte. Nasze odkrycie podważałoby tę hipotezę.
Wymiana handlowa a mieszkańcami Alp
Poza fosą obronną badacze w okolicy odkryli także szczątki chat. Można w nich wskazać nawet poszczególne izby, z których korzystali osadnicy. Naukowcy wykopali też fragmenty narzędzi użytkowych. Między innymi dzbany, sierpy z brązu, a także szpile ozdobne służące mieszkańcom do spinania szat.
Znaleziono także kabłąk naczynia pochodzący z terenów alpejskich. Świadczyłoby to o prężnie działającym handlu międzynarodowym na tych terenach. W ustaleniu wieku znalezisk archeologom pomagają wygrawerowane na przedmiotach ornamenty, np. krzyże.
Strefa gospodarcza
Blisko osady mieszkalnej odkryto również strefę przemysłowo-gospodarczą, gdzie mieszkańcy pracowali. Datuje się ją na I-III wiek naszej ery. Składa się z reliktów dużych pieców o głębokości prawie metra. Rozmieszczone są gęsto, bo od dziesięciu do 20 na jeden ar. Wypełnione są kamieniami i skupiskami zwęglonych belek. - Jest kilka hipotez, do czego służyły piece.
Ponieważ odnaleziono szczątki kości zwierząt, głównie owiec i kóz, można się domyślać, że osadnicy zajmowali się wędzeniem mięsa. Piece mogły służyć jednak do wypalania węgla drzewnego lub suszenia zboża - opowiada Błażej Muzolf z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
Jeden z największych kompleksów osad w tym rejonie
Jak ważne dla polskiej archeologii jest odkrycie w okolicach obwodnicy Wielunia? - Ogromnie. To jeden z największych kompleksów osad w tym rejonie Polski. Daje pełny ogląd na dawne osady wiejskie i obyczajowość mieszkających w nich osadników - mówi Muzolf.
Prace wykopaliskowe potrwają do listopada. Archeolodzy równocześnie prowadzą też badania laboratoryjne nad dokładnym określeniem daty pochodzenia znalezisk. Wykonawcą prac w okolicach obwodnicy Wielunia jest Fundacja Badań Archeologicznych im. prof. Konrada Jażdżewskiego.
Pomógł: 53 razy Dołączył: 26 Sie 2006 Posty: 3747 Piwa: 39/17 Skąd: z Wielunia
Wysłany: 2007-08-12, 09:59
Gdzie są dokładniej te chaty?? Jak tam dojechać??
_________________ "Przed skorzystaniem z forum zapoznaj się z treścią regulaminu dołączonego do niego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą gdyż każdy post niewłaściwie napisany lub zrozumiany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu."
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum