R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: glizda
2008-06-16, 12:35
Torby ze swastyką - skandal w świecie mody
Autor Wiadomość
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-09-25, 20:50   

jestsuper, no właśnie o tym piszę - o zachowaniu takim jak Twoje - odrzucania czegoś wynikającego o z niewiedzy. Odnosisz się tylko do czasów II wojny światowej, a weź chociażby sam rok rozpoczęcia wojny: 1939 - jeśli Twój dziadek byłby w Podhalańskiej Korpusówce i nosił swastykę, jaką również przyozdabiano tych żołnierzy - to miałabyś o nim złe wspomnienia teraz, gdyby ją wyciągnął z szuflady i pokazał Ci?
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
karcia 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 12 Gru 2006
Posty: 1133
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-09-25, 21:18   

Znalazłam ciekawy artykuł na temat swastyki.
Myślę, że osoby, które kojarzą ten symbol wyłącznie z godłem narodowym III Rzeszy, powinny zapoznać się z jego treścią.
Trochę skróciłam ten tekst, a oryginalna wersja znajduje się na http://tworca.org/swastyka.html .

Swastyka - święty symbol Rodzimej Wiary, dobrobytu i szczęścia

SWASTYKA - to przede wszystkim piękny i święty symbol religijny.
Swastyka nie jest odwiecznym symbolem jedynie Niemców i w ogóle Germanów. Najstarsze znaleziska z tym znakiem sięgają hen daleko w mroki starożytnej historii. Najstarsze ślady swastyki w Europie i Polsce występują z przełomu III i II tysiąclecia przed naszą erą. Jest symbolem ukrywanym, czczonym, ma dawać szczęście i chronić przed złem. W V wieku przed naszą erą pojawia się w Indiach. W I wieku naszej ery pojawia się także na terytorium Chin. W Polsce swastyka bardzo obficie występuje szczególnie od II wieku przed naszą erą. Rysowano ją często na dnie naczyń glinianych jako symbol chroniący, umieszczano na narzędziach i broni, a także na ozdobach. Swastyka jest świętym symbolem dla każdego świadomego Słowianina - Poganina. To znak najwyższego dobrodziejstwa, znak Rodzimej Wiary i Starych Bogów. W czterech ramionach swastyki generują się moce żywiołów, a więc Matka Natura - Przyroda: Woda, Ogień, Powietrze i Ziemia.
Przed i w trakcie II wojny światowej swastyka występowała jako symbol noszony przez niektóre oddziały wojska polskiego np. Strzelców Podhalańskich. Tak więc znak złamanego krzyża zasługuje na ochronę i uczciwe traktowanie, nie można go deprecjonować nawet, jeżeli ma on związek z III Rzeszą. Symbol ten jest nierozerwalnie połączony z naszą Rodzimą Kulturą i Wiarą, a nić tego związku ciągnie się w setki lat. Czy może je zerwać 5 lat wojny? Niech symbol słońca da wam moc szczęścia.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
jestsuper 
Przyjeżdża na zakupy


Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 488
Skąd: okolice wielunia
Wysłany: 2007-09-25, 23:04   

Ferbik napisał/a:
1939 - jeśli Twój dziadek byłby w Podhalańskiej Korpusówce i nosił swastykę, jaką również przyozdabiano tych żołnierzy - to miałabyś o nim złe wspomnienia teraz, gdyby ją wyciągnął z szuflady i pokazał Ci?


Nie, spytałabym się skąd ten symbol w jego odznaczeniu, ponieważ tak jak napisałam wcześniej znałam go tylko i wyłącznie z lekcji historii o III Rzeszy i właśnie tylko z tym mi się wcześniej kojarzył. Dlatego rozumiem niesmak, który budzi torebka ze swastyką u innych. Ja widzę ten symbol (nieważne w jakich kolorach i tle) i myślę sobie znak hitlerowców, bo odkąd pamiętam widziałam go tylko w związku z nimi i to chyba naturalne, że kojarzy mi się źle. I nawet jeśli swastyka ma piękną historie i wiąże się z nią wiele tradycji, niestety wojska niemieckie ją zniesławiły
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
waldex 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia



Pomógł: 13 razy
Wiek: 37
Dołączył: 11 Lis 2006
Posty: 1003
Postawił 6 piw(a)
Skąd: EWI
Wysłany: 2007-09-25, 23:22   

I to jest właśnie dziwna mentalność ludzi na świecie. Swastyka razi, a sierp i młot nie, choć ofiar ma więcej.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
jestsuper 
Przyjeżdża na zakupy


Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 488
Skąd: okolice wielunia
Wysłany: 2007-09-26, 09:13   

waldex napisał/a:
I to jest właśnie dziwna mentalność ludzi na świecie. Swastyka razi, a sierp i młot nie, choć ofiar ma więcej.


Generalizujesz, ponieważ nikt sie tu nie pyta o sierp i młot tylko o swastykę więc nie mów, że ludzi nie razi bo nikt o tym tu nie pisał. To chyba jest zrozumiałe, że ludzie kojarzą ten symbol źle prawda? Uwierz mi że sierp i młot budzą we mnie taką samą odrazę, ale trudno widocznie ja i wiele innych osób mamy dziwna mentalność
jestsuper napisał/a:
I nawet jeśli swastyka ma piękną historie i wiąże się z nią wiele tradycji, niestety wojska niemieckie ją zniesławiły

na tym poprzestanę
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Gregg Sparrow
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-26, 11:24   

waldex, Czekam jeszcze tylko kiedy napiszesz cos na temat krucjat i ile one pochłonęły ofiar... :)
 
   
waldex 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia



Pomógł: 13 razy
Wiek: 37
Dołączył: 11 Lis 2006
Posty: 1003
Postawił 6 piw(a)
Skąd: EWI
Wysłany: 2007-09-26, 12:47   

gregg, o co Ci waściwie chodzi?
Jeśli trzymamy się swastyki w kontekście XX wieku to otrzymujemy obraz hitlerowca i eksterminacji prowadzonej przez III Rzeszę, w tym samym czasie w ZSRR i nie tylko działo się podobnie tylko pod innym znakiem.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
majk-el 
Wieluniaczek
garnki lepi



Pomógł: 17 razy
Dołączył: 08 Mar 2006
Posty: 1805
Skąd: okalew/wrocław
Wysłany: 2007-09-26, 12:56   

Tak już jest w naszym Świecie, że symbole mają duże (jeśli nie ogromne) znaczenie. I projektanci torebek oraz innych wyrobów powinni zwracać na to uwagę. Jeśli robią to bezmyślnie to konkluzja jest jedna - nie powinni być projektantami. Myślę, że szefostwo firmy ZARA nie przemyślało tych torebek.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Magduś 
Przyjeżdża na zakupy
Miss Forum 2007


Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 07 Mar 2006
Posty: 464
Skąd: prawie Wieluń
Wysłany: 2007-09-26, 14:08   

majk-el napisał/a:
Myślę, że szefostwo firmy ZARA nie przemyślało tych torebek.

Przedstawiciele ZARY twierdzą, że na oryginalnym wzorze torebki swastyk nie było.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
majk-el 
Wieluniaczek
garnki lepi



Pomógł: 17 razy
Dołączył: 08 Mar 2006
Posty: 1805
Skąd: okalew/wrocław
Wysłany: 2007-09-26, 14:16   

Magduś napisał/a:
Przedstawiciele ZARY twierdzą, że na oryginalnym wzorze torebki swastyk nie było.


To nie rozumiem - firma o tej renomie nie wie co sprzedaje pod swoim szyldem? Może powinni zupełnie zaprzestać sprzedaży skoro nie kontrolują tego co jest ostatecznie wypuszczane na rynek.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Magduś 
Przyjeżdża na zakupy
Miss Forum 2007


Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 07 Mar 2006
Posty: 464
Skąd: prawie Wieluń
Wysłany: 2007-09-26, 14:18   

No ja też tego nie rozumiem. :?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
waldex 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia



Pomógł: 13 razy
Wiek: 37
Dołączył: 11 Lis 2006
Posty: 1003
Postawił 6 piw(a)
Skąd: EWI
Wysłany: 2007-09-26, 14:23   

Albo to jest wersja oficjalna, albo ktoś chciał wyciąć numer kompromitujący firmę. To mu się udało.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW