R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: glizda
2009-02-16, 20:14
Na grzyby...
Autor Wiadomość
Maru 
Mieszka pod Wieluniem
Bywa w Wieluniu



Pomógł: 17 razy
Wiek: 72
Dołączył: 06 Sty 2007
Posty: 940
Piwa: 4/4
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-09-26, 20:09   

A teraz miłośnicy grzybów, zagadka. Co to za grzyb. Dla ułatwienia dodam że polski.

grzyby.jpg
Plik ściągnięto 90 raz(y) 32,04 KB

_________________
Nie trzeba być bogaczem, aby ofiarować coś cennego drugiemu człowiekowi: można podarować mu odrobinę czasu i uwagi.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
AnnBlue 
Mieszka pod Wieluniem



Pomogła: 10 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 18 Wrz 2006
Posty: 918
Skąd: W-n/prawie Wieluń
Wysłany: 2007-09-26, 20:16   

Maru napisał/a:
Co to za grzyb

wygląda mi to na ciasteczkowego grzybka :) Z kremem i polanego czekoladą...mniammm ;)
_________________
Nic nie jest tak silne jak delikatność; nic tak delikatne jak prawdziwa siła...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Maru 
Mieszka pod Wieluniem
Bywa w Wieluniu



Pomógł: 17 razy
Wiek: 72
Dołączył: 06 Sty 2007
Posty: 940
Piwa: 4/4
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-09-26, 20:21   

Brawo, masz u mnie piwo, a na dzisiaj przepis na nie.

Przygotowanie: 25 minut
Oczekiwanie: 2–3 godziny
Porcja: 330 kcal
Składniki na 4 porcje

● 2 szklanki mleka
● 1/2 szklanki kaszki manny
● 2 białka
● 1/2 szklanki (10 dag) cukru
● skórka otarta z cytryny
● po 2 duże truskawki i morele
● kilka kostek białej i ciemnej czekolady
● listki mięty i melisy

■ Kaszkę namoczyć w szklance mleka. Resztę mleka zagotować, dodać kaszkę i gotować 10 min na małym ogniu, mieszając. Gorącą zmiksować ze skórką cytryny. Ostudzić.
■ Białka ubić. Wsypać cukier, ubijać na parze, aż masa zgęstnieje. Zdjąć z ognia i dalej ubijać, aż do ostygnięcia. Masę bezową połączyć ze zmiksowaną kaszką.
■ 8 małych kubeczków (np. po Danonkach) wypełnić masą. Wstawić do lodówki na 2–3 godz.
■ Wyłożyć na talerze. Na wierzchu „nóżek” ułożyć czapeczki z truskawek i połówek moreli. Patyczkiem zanurzonym w roztopionej czekoladzie narysować kropki na kapeluszach grzybków. Udekorować listkami mięty i melisy.
_________________
Nie trzeba być bogaczem, aby ofiarować coś cennego drugiemu człowiekowi: można podarować mu odrobinę czasu i uwagi.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
AnnBlue 
Mieszka pod Wieluniem



Pomogła: 10 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 18 Wrz 2006
Posty: 918
Skąd: W-n/prawie Wieluń
Wysłany: 2007-09-26, 20:26   

Maru napisał/a:
masz u mnie piwo,

Maru to juz poprosze to piwo bo mi się strasznie pic chce :D
_________________
Nic nie jest tak silne jak delikatność; nic tak delikatne jak prawdziwa siła...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Maru 
Mieszka pod Wieluniem
Bywa w Wieluniu



Pomógł: 17 razy
Wiek: 72
Dołączył: 06 Sty 2007
Posty: 940
Piwa: 4/4
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-09-26, 20:37   

AnnBlue napisał/a:
Maru to juz poprosze to piwo bo mi się strasznie pic chce

Niestety, musisz poczekać troszkę, ale za to będzie to piwo najlepsze jakie jest dostępne w Łodzi. OK.
_________________
Nie trzeba być bogaczem, aby ofiarować coś cennego drugiemu człowiekowi: można podarować mu odrobinę czasu i uwagi.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
karcia 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 12 Gru 2006
Posty: 1133
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-09-26, 21:17   

Ciekawa jestem jak takie czekoladowe grzybki smakują.
Jeszcze nie jadłam niczego o podobnych kształtach...
Chyba skuszę się i spróbuję wykombinować coś w wolnym czasie z Twojego przepisu Maru. :)
Jednak nie mam pewności, czy jakieś pokrewne smakołyki, z tymi okazami na zdjęciu, wyjdą z mojego "pichcenia". :P
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 58
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2007-09-30, 12:51   

Widzę że każdy z nas lubi i chce chodzić po lesie, w poszukiwaniu smacznych i urodziwych grzybków.
Zanim jednak wypuścimy się w leśne ostępy, przeczytajmy co radzi i przed czym ostrzega nas Komenda Główna Policji;

Cytat:
Grzybiarze – apel o rozwagę.
Tylko w ciągu paru ostatnich dni w kilku województwach naszego kraju funkcjonariusze prowadzili akcje poszukiwawcze za zaginionymi grzybiarzami. Nie wszyscy amatorzy grzybów znają lasy do których się udają. Często wybierają się tam w pojedynkę przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Policja apeluje o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.

Kilka dni temu w okolicach Gorzowa, ponad 100 policjantów, strażacy, strażnicy leśni, straż graniczna oraz wojsko szukało 13 – letniego Grzesia, który wyszedł do lasu na grzyby. W poszukiwaniach wykorzystano również helikopter. Chłopiec wyszedł z domu na grzyby do pobliskiego, wydawało się znajomego lasu, w miejscowości Budachów, w powiecie Krosno Odrzańskie. Kilkunastogodzinne poszukiwania na szeroką skalę na szczęście zakończyły się sukcesem. Chłopiec został odnaleziony cały i zdrowy.

Do innego zdarzenia doszło kilka dni temu w okolicach Szczecina. Oficer dyżurny goleniowskiej Policji został powiadomiony wieczorem przez mieszkankę Stargardu Szczecińskiego o zaginięciu jej 71-letniej matki. Kobieta wybrała się z matką na grzyby do lasu w okolicy miejscowości Stawno. W pewnej chwili matka oddaliła się i zgłaszająca straciła z nią kontakt. Przez około 3,5 godziny szukała zaginionej na własną rękę, jednak kiedy powoli zbliżał się wieczór i zaczęło robić się ciemno, powiadomiła Policję.

Na miejsce skierowano patrol i po rozmowie z rodziną zaginionej ustalono, rejon w którym może ona przebywać. Został on sprawdzony przez policjantów. Nawiązano także kontakt z miejscowym leśniczym, znającym doskonale teren. Powiadomiono straż leśną. W trakcie penetrowania leśnych duktów, po przejechaniu około 7 km, na jednym z nich policjanci odnaleźli zaginioną 71-latkę. Kobieta cała i zdrowa wróciła do rodziny.

Tym razem dzięki szybkiej i sprawnej akcji goleniowskich policjantów oraz pomocy leśniczego i straży leśnej nie doszło do tragedii.


To tylko niektóre takie przypadki, które zostały odnotowane przez Policję. Jest ich jednak więcej. Aby uniknąć takich sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie, poniżej przedstawiamy kilka podstawowych rad dla grzybiarzy:
 Nie wybierajmy się do lasu w pojedynkę.
 Nie oddalajmy się od osób z którymi wybraliśmy się na grzybobranie. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym.
 Zabierzmy ze sobą telefon komórkowy
 Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, albo nawet oznaczajmy je, tak aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca z którego wyruszyliśmy.
 Oceńmy realnie swoje możliwości i czas jaki zamierzamy spędzić w lesie.
 Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych.
 Nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu.
 Zachowajmy środki ostrożności – ostrożnie z ogniem.
 Jeśli nasi znajomi lub bliscy zabłądzili w lesie, nie zwlekając zaalarmujmy Policję.


Moja taka prywatna przestroga przed zbieraniem grzybów, pamiętajcie o jednym;
- wszystkie grzyby są jadalne, niestety niektóre tylko raz :!: :!: :!: ;) :shock: .
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Mateusz 
WIELUNIAK
I'Amsterdam



Pomógł: 10 razy
Wiek: 34
Dołączył: 18 Paź 2006
Posty: 3314
Piwa: 9/3
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-09-30, 14:30   

miko 005
Jak się chodzi samemu po kilkunasto ha lesie... Jak zawsze ktoś się zatruje grzybami, albo zgubi w lesie. Żal i głupota ludzka.

Co do grzybów... To sporo kań jest i sporo żab. Byłem ostatnio zaledwie godzinę i zebrałem kilkanaście kań. Choć co do tych grzybów trzeba być ostrożnym, zwykle Muchomor Sromotnikowy ma dziwny zapach i robi się czerwony po kontakcie z wodą.
_________________
Żelazna Logika https://www.facebook.com/zelaznalogika.net
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
siwy_ 
Ma stragan na targu



Pomógł: 4 razy
Wiek: 34
Dołączył: 05 Maj 2007
Posty: 743
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-09-30, 18:59   

Kotlety z kani pychotka ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
glizda 
Moderator
diablica



Pomogła: 45 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 14 Lis 2006
Posty: 4328
Piwa: 24/21
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-09-30, 19:30   

siwy_ napisał/a:
Kotlety z kani pychotka


z podgrzybków też są niezłe :) właśnie dziś smażyłam :P
_________________
Wszystko o czym marze jest albo nielegalne, albo nieetyczne, albo strasznie tuczące...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Mateusz 
WIELUNIAK
I'Amsterdam



Pomógł: 10 razy
Wiek: 34
Dołączył: 18 Paź 2006
Posty: 3314
Piwa: 9/3
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-09-30, 20:01   

A najgorsze jest to kiedy uzbierasz grzyby, a później ci przychodzi obierać maślaki...
_________________
Żelazna Logika https://www.facebook.com/zelaznalogika.net
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-09-30, 21:01   

Mateusz, maślaki się zbiera w ostateczności jak już naprawdę nie ma lepszych grzybów :P
Jak można pomylić kanię z muchomorem sromotnikowym? Naprawdę trzeba nie wiedzieć jak wygląda kania. Prędzej z czernidłakiem kołpakowatym, który notabene również jest jadalny :)

A już niedługo zaczną się opieńki miodowe :D
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
jestsuper 
Przyjeżdża na zakupy


Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 488
Skąd: okolice wielunia
Wysłany: 2007-09-30, 22:27   

Ferbik napisał/a:
Mateusz, maślaki się zbiera w ostateczności jak już naprawdę nie ma lepszych grzybów :P


Wg mnie maślak to jeden ze smaczniejszych pospolitych grzybów, podgrzybek się do niego nie umywa w ogóle nie ma smaku...

Ferbik napisał/a:
A już niedługo zaczną się opieńki miodowe :D


Opieńki zbierałam zawsze juz pod koniec sierpnia, początek września, na spacerze w parku w Siemkowicach ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-09-30, 22:36   

jestsuper napisał/a:
Wg mnie maślak to jeden ze smaczniejszych pospolitych grzybów, podgrzybek się do niego nie umywa w ogóle nie ma smaku...

Dobrze, że napisałaś, że według Ciebie :) Maślak to taki grzyb do podgrzybka jak popularne do L&M :) Ostatnio będąc na grzybach zasłyszałem od grupy grzybiarzy:
- a teraz nazbieramy podgrzybków, żeby te nasze maślaki przykryć :P

jestsuper napisał/a:
Opieńki zbierałam zawsze juz pod koniec sierpnia, początek września, na spacerze w parku w Siemkowicach

Baaaardzo dziwna sprawa, bo opieńki pokazują się dopiero, gdy większość popularnych grzybów się kończy, czyli koło II połowy października- I połowy listopada.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
jestsuper 
Przyjeżdża na zakupy


Pomogła: 10 razy
Dołączyła: 04 Cze 2007
Posty: 488
Skąd: okolice wielunia
Wysłany: 2007-10-01, 17:27   

Ferbik napisał/a:
jestsuper napisał/a:
Opieńki zbierałam zawsze juz pod koniec sierpnia, początek września, na spacerze w parku w Siemkowicach

Baaaardzo dziwna sprawa, bo opieńki pokazują się dopiero, gdy większość popularnych grzybów się kończy, czyli koło II połowy października- I połowy listopada.
_________________

Opieńka
* WYSTĘPOWANIE od sierpnia do listopada
* w lasach, zaroślach, parkach i ogrodach
* poraża żywe drzewa liściaste i iglaste oraz pniaki
* należy do najgroźniejszych grzybów chorobotwórczych naszych lasów;młode drzewa po porażeniu szybko zamierają, u starych choroba może trwać wiele lat, po czym w końcu drewno podlega białej zgniliźnie
* gromadnie, tworzy duże kępy
* pospolity

http://darynatury.w.interia.pl/zrodla/grz023.htm
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW