R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: Panterka
2008-06-27, 13:09
2 Maj - święto bieli i czerwieni
Autor Wiadomość
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-05-02, 22:51   2 Maj - święto bieli i czerwieni

dziennik.pl napisał/a:


Flaga ma nas cieszyć.

Dzień Flagi najlepszą okazją na piknik? "Czcząc flagę powinniśmy się bawić, bo tradycja bieli i czerwieni jako barw narodowych zaczęła się na balu" - przypomina marszałek sejmu Bronisław Komorowski i namawia rodaków do publicznego manifestowania swojej radości.



Biało-czerwona symbolika narodowa zaczęła się na balu wydanym przez króla Stanisława Augusta z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja - przypomniał marszałek. Król poprosił zaproszone panie, by ubrały się w białe suknie i przepasały czerwonymi szarfami na znak radości z wielkiego osiągnięcia narodu polskiego.

"I tak powinno być, by flagę narodową, czcić, wielbić, szanować, myśleć o niej w kategoriach wielkiego doświadczenia narodowego i państwowego, ale jednocześnie ważne jest, aby robić to w taki sposób, żeby było w tym jak najwięcej miejsca na radość" - powiedział marszałek w czasie centralnych obchodów Święta Flagi Narodowej na warszawskim placu Zamkowym.

Flagę trzeba szanować


Flaga, to nie zwyczajny kawałek materiału, tylko symbol suwerenności naszego państwa. Dlatego każdy obywatel jest zobowiązany otaczać ją czcią i szacunkiem. Za znieważanie symboli narodowych - w tym flagi - kodeks karny przewiduje surową karę. Za publiczne zniszczenie flagi, grozi kara grzywny, a nawet rok pozbawienia wolności.

Zgodnie z artykułem 28 Konstytucji, barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony. Więcej na temat polskich barw narodowych znajdziemy w ustawie z 31 stycznia 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.

A wszystko zaczęło się 7 lutego 1831 roku, kiedy to Sejm Królestwa Polskiego uchwalił specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. Barwy narodowe wywodzą się od kolorów herbów Królestwa Polskiego (biały orzeł na czerwonym tle) i Wielkiego Księstwa Litewskiego (pogoń, czyli biały rycerz na czerwonym tle).

Jak wieszać flagę?


Zwykle wieszanie polskiej flagi nie przysparza nikomu problemu. Kolor biały musi się znaleźć nad czerwonym. Ale i tu zdarzały się wpadki - największą zaliczyli urzędnicy prezydenta Kaczyńskiego, gdy na samochodzie prezydenta RP umieścili flagę Monako.

Jeszcze więcej trudności przysparza wieszanie flagi w układzie pionowym. Należy pamiętać, że kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu.

Po co dzień flagi?

Dzisiejsze święto ustanowił Sejm w 2004 roku. Wprowadzono wówczas zmiany do ustawy z 1980 roku, dzięki czemu dzisiaj każdy ma prawo polską flagę eksponować. Jest jeden warunek - musi się ona znaleźć w miejscu, w którym będzie otoczona czcią i szacunkiem.

Drugi maja został na święto flagi wybrany nie przypadkowo - w czasach PRL po obchodach 1 Maja wszystkie flagi pośpiesznie ściągano, aby w rocznicę Konstytucji 3 maja nic na niebie nie powiewało.

Źródło: dziennik.pl



A teraz trochę z życia wzięte.
Przed wczoraj tj. w przeddzień pierwszego maja, na masztach klatek schodowych zostały jak co roku wywieszone flagi narodowe.
Gdy wieczorem ok. godziny 22:00 wracałem do domu, poczciwa flaga z masztu mojej klatki schodowej została wyjęta, (zapewne przez jakiegoś nie utożsamiającego się z nami Polakami antypatriotę) maszt drewniany złamany, a biało czerwone płótno, poniewierało się po trawniku.
Podnosząc flagę, pomyślałem sobie, że kiedyś było by to nie do pomyślenia, aby Polak zerwał nasze godło narodowe i rzucił je gdzie popadnie.

A zatem przedwczorajszy czyn, był to zapewne tylko durny wybryk, z którego ów człowiek nie zdawał sobie sprawy :arrow: co zrobił :arrow: co to jest flaga i jak należy z nią postępować.

Dlatego uważam, że taki dzień jak 'Dzień Flagi Narodowej', powinien być przykładem dla młodych pokoleń, którzy zapominają jak przed laty nasi przodkowie walczyli o to, aby nasza biało - czerwona flaga dumnie powiewała na masztach, przypominając nam, że jesteśmy właśnie Polakami z wielkimi tradycjami.

MR070503_057_80773l.jpg
Plik ściągnięto 44 raz(y) 92,03 KB

_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
siwy_ 
Ma stragan na targu



Pomógł: 4 razy
Wiek: 34
Dołączył: 05 Maj 2007
Posty: 743
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-05-03, 00:27   

Jaro napisał/a:
poczciwa flaga z masztu mojej klatki schodowej została wyjęta, (zapewne przez jakiegoś nie utożsamiającego się z nami Polakami antypatriotę) maszt drewniany złamany, a biało czerwone płótno, poniewierało się po trawniku.
kretynów nie brakuje, brak słów...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Zygmunt Stary 
Wieluniaczek


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 1500
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-05-03, 01:06   

Jestem trochę zdziwiony wypowiedzią Jaro.
Nowy Słownik Ortograficzny PWN z 2002r zawiera na str. 570 wyraz polak pisany małą literą, ale odnosi się on do środowiskowego języka uczniowskiego i oznacza lekcję języka polskiego.
Obywatel Polski, Polak słowo to pisane jest wielką literą (ta sama strona).
Dlatego jestem zdziwiony używaniem przez Jaro w tym znaczeniu słowa Polak, pisanego konsekwentnie z małej litery.
Osobiście odbieram to podobnie, jak Jaro (i ja również) biało-czerwone barwy zbrukane w błocie.
Dziwna jest ta maniera używana przez niektóre osoby w internecie...
Może mi to ktoś wytłumaczyć?
Dla mnie osbiście dodatkowo obraźlwe jest zestawianie barw narodowych z ponadnarodowymi, imperialnymi flagami czerwonymi z jedną gwiazdą (i sierpem) , czy niebieskimi z wieloma gwiazdkami.
Dlatego jestem wdzięczny, że Jaro w zamieszczonej fotografii nie dokonał tego zestawienia...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-05-03, 01:28   

Zygmunt Stary napisał/a:
Dlatego jestem zdziwiony używaniem przez Jaro w tym znaczeniu słowa Polak, pisanego konsekwentnie z małej litery.




Zygmuncie, przyznaję się do błędu, już go naprawiam.

Zygmunt Stary napisał/a:
Dla mnie osbiście dodatkowo obraźlwe jest zestawianie barw narodowych z ponadnarodowymi, imperialnymi flagami czerwonymi z jedną gwiazdą (i sierpem) , czy niebieskimi z wieloma gwiazdkami.



Co do opisanego przez Ciebie zestawienia, to uważam, że grubo przesadzasz, ale rozumiem to jest Twoja opinia.

Natomiast naturalnym jest czy też był fakt występowania Polskiej flagi w zestawieniu z sojuszniczymi flagami.
Jak nigdyś zestawienie Polskiej flagi z flagą ZSRR (młot i sierp) dawało wiele do przemyśleń i nostalgii, tak obecne występowanie naszej flagi z flagą Unii Europejskiej jest rzeczą normalną, która nie budzi we mnie żadnych złych skojarzeń.

Mam nadzieję, że Twoje przewrażliwienie nie osiągnie tego stopnia krytyki, kiedy to zaczniesz wytykać historyczne występowanie flagi biało czerwonej z PZPR-owskimi sztandarami.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Stefan 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 2117
Piwa: 18/9
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-05-03, 09:09   

Co roku powiewa mniej flag z okazji świąt narodowych na osiedlach WSM ...

Jeszcze na blokach przy głównych ulicach miasta nie jest najgorzej ale im dalej w głąb osiedla tym gorzej .... na moim i sąsiednich czterech blokach flagi nie wywieszono ....
uchwyty na flagi sugerują iż dawniej flagi wisiały na każdej klatce , osobiście pamiętam jak wywieszano je na co drugiej później przypadała jedna na blok a teraz zaledwie kilka na sektor ..... WSTYD !!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
siwy_ 
Ma stragan na targu



Pomógł: 4 razy
Wiek: 34
Dołączył: 05 Maj 2007
Posty: 743
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-05-03, 12:06   

stefan_pol napisał/a:
na moim i sąsiednich czterech blokach flagi nie wywieszono
Na moim też nie ma. Na czym oni oszczędzają? Na flagach narodowych? pff...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
karcia 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 12 Gru 2006
Posty: 1133
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-05-03, 13:26   

Cytat:
2 lutego 2004 roku Senat RP ustanowił, że 2 maja będzie Dniem Orła Białego. Wprowadzone poprawki spowodowały, że święto został zmienione na Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Ostateczną wersję Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski podpisał 16 marca 2004 roku. Ustanawiając to święto starano się wzorować na podobnej tradycji innych państw i zadecydowano, że ma mieć ono charakter edukacyjny. (...)
Jednocześnie 2 maja jest obchodzony w wielu krajach jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Jak mówi jeden z zapisów ustawy normującej nasze barwy narodowe z 7 lutego 1831 roku, pod tym znakiem "winni łączyć się Polacy". Dlatego też w tym dniu nasza flaga powinna być symbolem łączącym i jednoczącym naszych rodaków na wszystkich kontynentach, stanowiąc widoczny symbol ich przynależności narodowej.(...)

więcej na http://www.wiadomosci24.pl

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to bardzo interesujące święto. Jednak trzeba przyznać, że mało osób w Polsce przywiązuje do niego większą wagę. Takie nastawienie pewnie spowodowane jest jego ciągłą "świeżością". Zresztą jeśli flaga jest wywieszona przed domem to już na okres trzech pierwszych dni maja, a nie wyjątkowo na 2.V.
Szkoda, że coraz częściej Polakom się po prostu nie chce pokazać przynależności do narodu poprzez wyeksponowanie biało-czerwonych barw w odpowiednim miejscu. A jeśli chodzi o zachowanie opisane przez Jaro to nawet nie wiem jak skomentować. Przecież nie trzeba być patriotą, żeby uszanować wartości ludzi, którzy powiesili flagę i ma to dla nich jakieś znaczenie...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 58
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2008-05-03, 15:41   

stefan_pol napisał/a:
uchwyty na flagi sugerują iż dawniej flagi wisiały na każdej klatce , osobiście pamiętam jak wywieszano je na co drugiej później przypadała jedna na blok a teraz zaledwie kilka na sektor ..... WSTYD !!!


siwy_ napisał/a:
Na moim też nie ma. Na czym oni oszczędzają? Na flagach narodowych? pff...


Panowie, te klatki, w których macie własne mieszkania to takie Wasze małe ojczyzny, a przede wszystkim taka mała cząstka Waszej własności. Dlatego jak myślicie, komu najbardziej powinno być wstyd, za brak narodowych symboli, takich jak flagi państwowe w dni takie jak dzisiejsze?

Patriotyzm, i owszem ale nie za własne pieniądze, prawda?
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
cogito 
Mieszka pod Wieluniem


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 15 Lis 2005
Posty: 883
Piwa: 12/4
Skąd: Planeta Ziemia
Wysłany: 2008-05-03, 22:34   

Mnie nie dziwi ta oziębłość w okazywaniu uczuć patriotyzmu. Ustawą nie zaszczepia się w sercu miłości do Ojczyzny. To proces długotrwały i wynik wychowania. Właściwy w społeczeństwach obywatelskich, a więc takich, które są świadome swoich praw i obowiązków i czynnie uczestniczą w życiu społecznym.
A czy ktoś widział, aby u nas tak było?
Najwyraźniej widać to było 1-go Maja. Jakie to grupy zawodowe upominają się o podwyżkę zarobków? Konsumenci budżetu.
A gdzie ci, którzy ten budżet wypracowują i to bezpośrednio własnymi rękoma ? Im się już nic nie należy jak tylko praca po 10, 12 i więcej godzin dziennie?
Z pustym żołądkiem trudno być patriotą. Trudno być również wówczas, gdy jest się potrzebnym tylko w czasie wyborów. Później zapomnianym.
Zastanówmy się ile spraw nie zostało rozwiązanych przez ostatnie 18-cie lat.
Jacy patrioci ustanowili Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, że zapomnieli o najważniejszych i podstawowych sprawach ? Kto mam nam dać przykład patriotyzmu ?

Dlatego nie dziwię się tej oziębłości.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Stefan 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 2117
Piwa: 18/9
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2008-05-04, 12:07   

miko 005, stwierdzam że jest gorzej niż było kiedyś (z flagami) a prywatnie to mogę sobie wywieśic flagę na balkonie (a balkon mam od pola - a od strony ulicy nie mam technicznej możliwości założenia uchwytu do drzewca flagi bez uszkodzenia elewacji budynku - blok obłożony styropianem)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW