R E K L A M A
P O R E K L A M I E

Wieluń - forum,adresy, informacje, reklama, kluby, restauracje, komunikacja, pkp, pks, ogłoszenia, praca,mapa, firmy, radio




Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia Strona Główna Wieluń - forum, informacje, ogłoszenia


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarty przez: glizda
2009-03-20, 08:13
Kolejny pomnik w Wieluniu
Autor Wiadomość
Jaro 
Administrator
wielun.biz



Pomógł: 66 razy
Wiek: 47
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 7303
Piwa: 33/113
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-03-19, 20:18   Kolejny pomnik w Wieluniu

Cytat:
Niewielki koszt, ale ogromny symbol. W Parku im. Żwirki i Wigury stanie obelisk upamiętniający wieluńskich Żydów, którzy zginęli podczas bombardowania miasta 1 września 1939 roku. Informację potwierdza naczelnik Wydziału Promocji i Funduszy Europejskich UM Dariusz Leman.



Nie wszyscy wiedzą, że w tym właśnie miejscu stała wieluńska synagoga. Obecnie nie pozostał po niej żaden ślad.Obelisk będzie kosztował około 10 tys. zł. Znany jest napis, jaki na nim będzie widniał: "w tym miejscu w latach 1842-1939 stała zabytkowa synagoga, zniszczona 1 września 1939 roku w wyniku terrorystycznego nalotu niemieckiego lotnictwa a następnie rozebrana do fundamentów".

Wokół słowa "terrorystyczny" rozgorzała dyskusja, bo w opinii Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwanie powinno ono znaleźć się na obelisku.
Ostatecznie radni zdecydowali, że napis powinien zawierać słowo "terrorystyczny", bo w wyniku nalotów zginęło setki osób.

Odsłonięcie obelisku nastąpi 1 września podczas centralnych obchodów wybuchu II wojny światowej.



Źródło: http://www.tvk.wsm.wielun.pl
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Stefan 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 2117
Piwa: 18/9
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-03-19, 20:32   

Będzie to drugi obelisk upamiętniający wieluńskich żydów pomordowanych podczas II WŚ, ale pierwszy w centrum. W jakiś sposób należałoby oznaczyć miejsce w którym stała synagoga, ale obelisk w takiej formie nie musi podobać (patrz załącznik). Z drugiej strony może lepsze "takie coś" niż kolejny zwykły głaz.
TVK WSM napisał/a:
Informację potwierdza naczelnik Wydziału Promocji i Funduszy Europejskich UM Dariusz Leman.

Nic tylko pogratulować naczelnikowi oryginalnych pomysłów na "promocję i pozyskiwanie środków" (nie mogłem się powstrzymać przed złożeniem gratulacji ....i oczywiście ironicznym podejściem do pomysłowości Lemana). Zadaję sobie pytanie co wspólnego ma taki pomnik z "promocją" i wydziałem promocji ? Bo co wspólnego z promocją i pozyskiwaniem środków ma naczelnik Leman chyba wiemy ..... w promocji (za nic nierobienie) dostaje pensje (czyli pozyskuje środki) ;)

Synagoga.JPG
Przyszły pomnik w miejscu synagogi
Plik ściągnięto 90 raz(y) 103,58 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
mrk 
Przejeżdżał przez Wieluń
prawie z ?


Dołączył: 19 Lut 2009
Posty: 93
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-03-19, 21:05   

Należy upamiętnić tą tragedie polaków także wyznania mojżeszowego. Bo to przecież Polacy byli, a czy ktoś modlił się w synagodze czy w kościele powinno pozostać obojętne dla nas, którzy mamy oddać hołd poległym. Są ruiny fary dlaczego nie ten obelisk! Może estetycznie średni ale raczej nie o artyzm tu biega. Pamiętajmy o poległych!
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Stefan 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 2117
Piwa: 18/9
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-03-19, 21:17   

mrk, nie mam nic przeciwko upamiętnieniu synagogi i wieluńskich żydów (tak jak pisałem powyżej). Zdziwiło mnie tylko że o takiej inwestycji poinformował tak "zapracowany" i ważny naczelnik ważnego wydziału, a nie jak zwykle przy inwestycjach w zieleni naczelnik Kluska. Chciałbym tylko aby naczelnik Leman zaczął robić to, po co został powołany ten wydział a nie zajmował się drobnymi projektami które tak naprawdę leżą w gestii innych wydziałów.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
m4a1 
Słyszał o Wieluniu
Krieg!



Wiek: 34
Dołączył: 18 Mar 2009
Posty: 23
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-03-19, 21:18   

kolejna pamiątka przypominająca o tragedi Wielunia.. jestem za :): )
_________________
>>>> LAO CHE<<<<

>>>>PORCUPINE TREE<<<<

www.profort.org.pl

Stowarzyszenie na rzecz ochrony fortyfikacji
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Ferbik 
Administrator



Pomógł: 143 razy
Wiek: 44
Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 15820
Piwa: 107/205
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-03-19, 21:29   

Wg mnie powinni odbudować wieluńską synagogę. To byłby dopiero pomnik. Tak bardzo bym chciał, żeby wiele wieluńskich już nieistniejących zabytków zostało zrekonstruowanych. Zawiodłem się na budowli fary, bo wyciągnięto tylko kawałki ścian, a miałem nadzieję, że odbudują ją w całości.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
   
Stefan 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 2117
Piwa: 18/9
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-03-19, 21:34   

Ferbik napisał/a:
Wg mnie powinni odbudować wieluńską synagogę. To byłby dopiero pomnik. Tak bardzo bym chciał, żeby wiele wieluńskich już nieistniejących zabytków zostało zrekonstruowanych. Zawiodłem się na budowli fary, bo wyciągnięto tylko kawałki ścian, a miałem nadzieję, że odbudują ją w całości.


Zgadzam się z Tobą. Z tego co zniknęło w Wieluniu podczas II WŚ zdecydowanie najbardziej szkoda Fary i Synagogi.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
mrk 
Przejeżdżał przez Wieluń
prawie z ?


Dołączył: 19 Lut 2009
Posty: 93
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-03-19, 21:51   

Drogi panieStefanie. O pracy naszego ratusza mam swoje zdanie. Ale że jest ono bardzo niecenzuralne nie mogę pisać. Wygładzając i cytując „ same (słowo wymoderowano)”. Przepraszam, ale to cytat. Choć powinniśmy pamiętać o naszej czasami gorzkiej historii ponieważ my tworzymy teraźniejszość i właściwie nasze działania rzutują na obraz naszego miasta (myślę ze kochanego miasta). Ktokolwiek tym się zajoł to dobrą pracę wykonał. A że On zapracowany to już chyba żarty. Proszę uważać bo jakiś kabaret zrobi z tego skecz! (zapracowany Urzędnik)!


Daruj sobie na przyszłość takie cytaty użytkowniku.
Jaro
_________________

Ostatnio zmieniony przez Jaro 2009-03-19, 23:53, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Stefan 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 2117
Piwa: 18/9
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-03-19, 23:15   

Odnoszę wrażenie że przez to iż w moich postach w tym temacie ironia przeplata się ze zdaniami pisanymi serio, niektórzy mają problem z prawidłowym odczytaniem moich intencji. Postaram się więc w trzech punktach napisanych serio, podsumować to, co napisałem powyżej:

1. Miejsca po synagodze i farze powinny być upamiętnione (najlepiej jakby udało się w przyszłości odbudować te obiekty, a przynajmniej farę)
2. Naczelnik Leman niech się wreszcie weźmie do roboty (taki "łowca funduszy unijnych" który funkcję naczelnika tego wydziału pełni już od dwóch lat: nie zmienił na plus wizerunku gminy, a nawet urzędu, a przede wszystkim nie pozyskał żadnych istotnych środków (łącznie nie pozyskał pewnie nawet kwoty z której można byłoby sfinansować chociaż jego wynagrodzenie).
3. Takimi drobnymi obiektywnie rzecz biorąc zadaniami naczelnik próbuje odwrócić uwagę mieszkańców od faktu iż nie pozyskuje środków zewnętrznych mimo iż w tym celu został powołany wydział.

Temat zarówno osoby jak i sukcesów naczelnika uważam za wyczerpany.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Sylwester 
Mieszka pod Wieluniem


Pomógł: 2 razy
Wiek: 31
Dołączył: 21 Mar 2007
Posty: 845
Piwa: 16/5
Skąd: Wieluń/Wrocław
Wysłany: 2009-03-20, 18:25   

Może i jestem antysemitą, ale to co robią teraz Żydzi jest już przekraczaniem wszelkich granic... Upamiętanianie poszczególnych grup wyznaniowych Wielunia jest bezsensowne. Może w każdym miejscu gdzie ktoś umarł albo zniszczono jakiś budynek postawmy pamiątkowy obelikst żeby upamietnić to wydarzenie. Czy nie wystarczy pomnik Wieczna Miłość dla upamietnienia wszystkich?
Czy w Wieluniu żyją jacyś Żydzi a jeśli tak to jaki oni stanowią odestek, nie widzę sensu robienia tam czegokolwiek, niech się panowie urzędnicy zajmą czymś co naprawdę przyniesie promocję i niech to nie będą kolejne Igrzyska pod tytułem Dni Wielunia 2009 na które wydane zostaną grube pieniądze.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
miko 005 
WIELUNIAK



Pomógł: 42 razy
Wiek: 58
Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 4309
Piwa: 76/53
Skąd: wieluń
Wysłany: 2009-03-20, 19:05   

Ferbik napisał/a:
Wg mnie powinni odbudować wieluńską synagogę. To byłby dopiero pomnik.

Tak jak napisał Sylwek, ilu mamy dzisiaj obywateli Wielunia, wyznania judaistycznego? Byłby zapewne problem z utrzymaniem takiej budowli, a tak, sam obelisk wystarczająco będzie upamiętniał czasy, kiedy to w Wieluniu żyła spora grupa społeczności żydowskiej.
Ferbik napisał/a:
Zawiodłem się na budowli fary, bo wyciągnięto tylko kawałki ścian, a miałem nadzieję, że odbudują ją w całości.

Ferbik, tutaj też byłby nagle problem utrzymywania jeszcze jednego kościoła w mieście. Jak na liczebność Wielunia i jego wielkość administracyjną to i tak budynków sakralnych u nas pod dostatkiem.
A tak, zarys dawnych murów fary, świetnie oddaje obraz historyczny tego miejsca, jak również i w takiej postaci, doskonale nadaje się do przeprowadzania różnych okolicznościowych imprez.
Sylwek napisał/a:
........ niech się panowie urzędnicy zajmą czymś co naprawdę przyniesie promocję i niech to nie będą kolejne Igrzyska pod tytułem Dni Wielunia 2009 na które wydane zostaną grube pieniądze.

Sylwek nie rozumiem, co Ci się nie podobało w obchodach „Dni Wielunia 2008”? Świetnie zorganizowana impreza, a że za dużą kasę, no cóż, nie samym chlebem człowiek żyje. Myślę że należysz do zdecydowanej mniejszości, której zeszłoroczne święto naszego miasta nie przypadło do gustu.
Piszesz też o promocji miasta, musisz wiedzieć że nie ma lepszej promocji jak droga krajowa nr.8, przebiegająca przez Wieluń. Dzięki tej magistrali, chyba już wszyscy o Wieluniu słyszeli, ale to odrębny temat.
Pamiętaj też, że musi być miejsce na wszystko, na promocję miasta, i na zadbanie o samych mieszkańców Wielunia, pod względem kulturalno-rozrywkowym. Dlatego piętnowanie takich imprez jak „Dni Wielunia”, jak wcześniej stwierdziłem, dla mnie są niezrozumiałym posunięciem.
_________________
Im dłużej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Stefan 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 2117
Piwa: 18/9
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-03-20, 19:42   

miko 005 napisał/a:
Tak jak napisał Sylwek, ilu mamy dzisiaj obywateli Wielunia, wyznania judaistycznego? Byłby zapewne problem z utrzymaniem takiej budowli, a tak, sam obelisk wystarczająco będzie upamiętniał czasy, kiedy to w Wieluniu żyła spora grupa społeczności żydowskiej.


Ewentualnie zrekonstruowany obiekt nie musiałby pełnic funkcji sakralnej (patrz jaką funkcję pełnią dawne wieluńskie cerkwie). Z farą to trochę inna historia .... najbardziej wartościowy pod względem historycznym budynek przedwojennego Wielunia (nie tylko spośród zburzonych a z wszystkich). A jako że szanse na odbudowę niewielkie ... to o utrzymanie tych obiektów martwic się nie musimy, ale pomarzyc chyba wolno.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Krool50 
Przyjeżdża na zakupy


Pomógł: 1 raz
Wiek: 57
Dołączył: 01 Sty 2008
Posty: 312
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-03-20, 20:01   

Stefan napisał/a:
[

Ewentualnie zrekonstruowany obiekt nie musiałby pełnic funkcji sakralnej (patrz jaką funkcję pełnią dawne wieluńskie cerkwie). .



To może i kościoły pozamieniać na galerie? Ileż tam miejsca.
_________________
S. J. Lec
Czasami ciemno od skrzydeł anielich
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
akirus 
W trakcie przeprowadzki do Wielunia


Pomogła: 16 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 26 Paź 2006
Posty: 1259
Skąd: wieluń
Wysłany: 2009-03-20, 20:50   

Sylwek napisał/a:
Upamiętanianie poszczególnych grup wyznaniowych Wielunia jest bezsensowne. Może w każdym miejscu gdzie ktoś umarł albo zniszczono jakiś budynek postawmy pamiątkowy obelikst żeby upamietnić to wydarzenie.


Nie jestem ani za ani przeciw żadnej grupie wyznaniowej, ale to juz przesada. W Wieluniu mieszkali rózni ludzie, może postawmy tez oddzielne obeliski ewangelistom, adwentystom, katolikom itd itp. No to już zakrawa na cynizm, bo próbujemy komuś w d.. wejść ze swoja sympatią, współczuciem i pamiecią.
Czy "Wieczna miłość" nie wystarczy? Czy żydzi już zawsze będą "uprzywilejowani" we wszelkiego rodzaju upamiętnianiu wydarzeń II WŚ?
_________________
Co za czasy! Lot w kosmos trwa coraz krócej, jazda do pracy coraz dłużej.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Stefan 
Moderator


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 2117
Piwa: 18/9
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2009-03-20, 22:31   

Krool50 napisał/a:
To może i kościoły pozamieniać na galerie? Ileż tam miejsca.

Mam nadzieję że nie miałeś na myśli tych handlowych :)

Póki co mamy już:
1. dwa miejsca w których upamiętnieni są wszystkie ofiary bombardowania Wielunia w tym żydzi (obelisk koło ruin fary i na II LO) - więc po co degradować teren pomiędzy ratuszem i dawnym zamkiem pomnikiem "Wieczna Miłość"
2. ponadto istnieje już jedno miejsce w którym upamiętnieni są pomordowani Żydzi - tzn teren dawnego cmentarza przy ulicy Kijak. akirus, masz rację pisząc iż żadne inne wyznanie czy też nacja nie jest tak "uprzywilejowana" we wszelkiego rodzaju upamiętnianiu wydarzeń II WŚ.

Artystycznej wartości obelisku, którego wzniesienie planowane jest przy Sienkiewicza pozwolę sobie szeroko nie komentować, chociaż mogło być gorzej (dla mnie nie jest ani dobry, ani tragiczny) . Jednak rozmiar ingerencji w otoczenie jest w tym przypadku nieporównywalnie mniejszy niż "Wiecznej Miłości", więc krzyczał nie będę. "Wieczną Miłość" też trudniej będzie eksmitować tzn przenieść w inne miejsce gdy już wszystkim przestanie się podobać. Wracając do tego który ma powstać na miejscu synagogi, to nie wiem czy kolejny tego typu pomnik jest potrzebny ale wypadało by w jakiś sposób (niekoniecznie taki) przynajmniej zaakcentować miejsce w którym przed wojną stał ciekawy architektonicznie budynek (klasycystyczny).

Planowany pomnik powinien być rozwiązaniem doraźnym (jego niepodważalną zaletą jest niski koszt)
Napiszę jeszcze raz: Docelowym sposobem na upamiętnienie tego obiektu powinna chyba być rekonstrukcja bryły budynku, a w środku zorganizowanie innej funkcji. Na frontowej ścianie budynku można by było umieścic niedużą pamiątkową tablicę z napisem "W tym miejscu w latach 1842-1939 znajdowała się synagoga, a istniejący budynek jest jej wierną rekonstrukcją z roku ...." Rekonstrukcja tego obiektu byłaby też świetnym wkładem w rewitalizację obszaru centrum, na obszarze którego zachowały się jedynie pojedyńcze obiekty, które przypominają Wieluń sprzed IIWŚ. Odtworzono by przynajmniej w części klimat starówki (dla kontrastu z niepasującymi do "starówki": Szklaniakiem, kinem Syrena, osiedlem Okólna, pomnikiem "Pogromcom Hitleryzmu" i ewentualnie pomnikiem "Wieczna Miłość").

A tak wyglądała synagoga:

Źródło: wikipedia
Źródło: wikipedia
Postaw piwo autorowi tego posta
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo.


Wieluń Forum dyskusyjne
Kontakt z Administracją Forum | Kontakt z właścicielem domeny
Stomatolog Wieluń Sprawdzenie przebiegu BMW | Iris Trade Łódź Montaż instalacji gazowych | Skracanie linków | Klinika BMW | Notariusz Włochy BMW SPRAWDZENIE PRZEBIEGU,HISTORIA SERWISOWA BMW